Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανακοίνωση - Maverick και σκουριές

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό karanti » 24 Μάιος 2007, 11:25

mhtseas έγραψε:Φίλε Karanti όλη μερα μέσα στο forum είσαι;και προλαβαίνεις ότι μπαίνει και ότι βγαίνει;Μήπως είσαι Υπαλληλίσκος των 800 euro σε κάποια αντιπροσωπεία της FORD; Τέτοια αυτοθυσία για τα συμφέροντα της εταιρείας για τρεις και εξήντα;


ρε mhtsea,
χαλαρωσε λιγο, χανεις το δικιο σου.
τα τελευταια 20 χρονια δεν υπηρξα υπαλληλος (ποσο μαλλον υπαλληλισκος) κανενος.
δεν με ενδιαφερουν τα συμφεροντα καμμιας Ford, ουτε κανενος αλλου.
τυχαινει σημερα να εχω το συγκεκριμενο αυτοκινητο, που δεν ειναι το πρωτο μου και πιθανοτατα οχι το τελευταιο μου.
μην εκτιθεσαι.
αληθεια ξερεις κατι για το post? :roll:
αν δεν ξερεις, να στο στειλω ή πες στο φιλο σου να στο στειλει αυτος...
εγω περαστικος ημουν και το διαβασα....
κακο ειναι αυτο?
και παλι ευχες για ηρεμια και δικαιωση.
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 24 Μάιος 2007, 17:05

mhtseas έγραψε:Απάντηση σε maverick4wd
Φίλε μου έτσι ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δέν θέλω αυτήν την στιγμή να δημοσιεύσω περισότερα.Περνάω ότι πέρασες. Στο 2 ερώτημά σου απαντώ πώς ναι είναι πολλές οι καταγγελίες. Έχω απίστευτα στοιχεία στα χέρια μου όταν έρθει η ώρα και τα μάθετε δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας. Σας μιλάω σοβαρά όταν λέω πως το πλοίο θα βουλιάξει. Δεν φτάνει η φαντασία σας για το τί συμβαίνει.
Η αλήθεια είναι ακόμα και εγώ δυσκολεύτηκα να πιστέψω τα ντοκουμέντα.
Δείξτε υπομονή και κατανόηση.Σας ειπα αλλά δεν καταλάβατε
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟ ΧΑΟΣ[/u][/b]


Κάτσε, κάτσε φίλε mhtseas,
Να διευκρινίσουμε κάτι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Στο φόρουμ είμαστε όλοι ίσοι, από τον άνεργο, τον φοιτητή, τον «Υπαλλιλίσκο των 800 ευρώ» μέχρι τον επιχειρηματία και το βιομήχανο των δισεκατομμυρίων. Σεβαστή η γνώμη του πρώτου, σεβαστή και αυτή του τελευταίου. Επίσης, γιατί εκ προοιμίου θεωρείς ότι κάποιος που γράφει κάτι μη αρεστό στους άλλους είναι ΚΑΙ «εγκάθετος» των μεγάλων συμφερόντων (ΦΟΡΝΤ εν προκειμένω) ΚΑΙ χαμηλόμισθος (800 ευρώ κατά τα κριτήριά σου). Αποκλείεται να είναι υψηλόβαθμο στέλεχος? Και αν πάλι είναι ότι θέλει, εμάς τι μας κόφτει? Όποιος έχει επιχειρήματα πείθει, όποιος δεν έχει δεν πείθει. Μετά από την δική μου ιστορία, μόνο αυτό μου έμεινε. Άσε που έπεσα και σε «συναισθηματική απάθεια»! Έτσι απλά. Άσε που εγώ δεν κατάλαβα γιατί αυτό που έγραψε ο karanti σε ενόχλησε.
Για το θέμα της σκουριάς τώρα. Κατανοώ το ότι δεν θες να αναφερθείς σε στοιχεία, τα οποία έχεις τους λόγους σου να τα κρατάς μακριά από τη δημοσιότητα, προφανώς ίσως και γιατί θα αποτελέσουν στοιχεία κάποιου φακέλου δικογραφίας. Σεβαστό απολύτως και θεμιτό. Θα ήθελα όμως να έχω μία απάντηση, η οποία πιστεύω ουδόλως βλάπτει τα συμφέροντά σου, ούτε μάλιστα τα θέτει σε κάποιο κίνδυνο. Το πρόβλημα της σκουριάς που εντόπισες, καθιστά το αυτοκίνητό σου ανασφαλές? Δηλαδή ο λόγος της ακινητοποίησής του είναι η διαφύλαξη της δικής σου αλλά και της δημόσιας ασφάλειας? Υπάρχει πραγματογνώμονας που στο έχει επιβεβαιώσει?
Αυτό είναι σημαντικό να το ξέρουμε διότι αφορά την ασφάλεια όλων μας. Λοιποί λόγοι που να δικαιολογούν την απόφαση ακινητοποίησης υπάρχουν πολλοί, νομικής κυρίως φύσεως, τους οποίους αφενός γνωρίζω και αφετέρου τους σέβομαι. Οι λόγοι ασφαλείας όμως είναι οι πιο σοβαροί. Αν πάλι συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν θα έπρεπε να έχει βγεί απόφαση ανάκλησης τω συγκεκριμένων αυτοκινήτων? Ιδίως οι αμερικάνοι είναι πολύ ευαίσθητοι σε αυτά τα ζητήματα.
Περιμένουμε τα νέα σου, και να είσαι σίγουρος, με έντονο ενδιαφέρον!
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 24 Μάιος 2007, 20:42

karanti έγραψε:δεν με ενδιαφερουν τα συμφεροντα καμμιας Ford...
αληθεια ξερεις κατι για το post? :roll:
αν δεν ξερεις, να στο στειλω ή πες στο φιλο σου να στο στειλει αυτος...




Φίλε karanti έκανες copy το πόστ μου!!!!!!! Πολύ ενδιαφέρον!!!! Μπράβο!!!! Πάρα πολύ ενδιαφέρον. Ξέρεις στους 4Τ δέχθηκα απειλές τόσο δημόσια όσο και με π.μ για τα ποστ μου. Κάποιοι τα διαβάζουν ανελλιπώς. Υπάρχει και δημόσια υπεράσπιση του τύπου "θα του κάνουν και μήνυση .... για να το μάθει ... το πανελλήνιο?"

Επειδή όμως είμαστε συνομηλικοι (σου ρίχνω και 3 χρόνια), επειδή όντως είσαι κάτοχος ενός ασκούριαστου Μάβερικ (2,3 titanium green leather 2006) κι επειδή έχω εκτιμήσει την στάση σου σε άλλο θέμα "για να μην σε κραξω κι εγω οπως και ολοι οι αλλοι (και στο off-road.gr), αυτες οι αποψεις σου περι προσωπικης και οικογενειακης ασφαλειας, μπορουν να χαρακτηριστουν απο αντικοινωνικες μεχρι χιτλερικες ( η επιβιωση της δικης σου "αρειας" οικογενειας...)." (απ ότι βλέπεις κι εγώ σε έχω ποστάρει :D :D :D :D :D )

Ισως ξανακατεβάσω το θέμα σε μερικές ημέρες γιατί πιθανόν λείπει από κάποιες συλλογές. Λόγοι δεοντολογίας όμως ... δεν μου επιτρέπουν τώρα.

Ομως δεν έγραψες ότι υπήρχε και 2ο ποστ που έλεγε

"έγραψα κάτι... αλλά για λόγους δεοντολογίας ... επειδή περιμένω μία απάντηση αυτές τις ημέρες .....θα τα πούμε σε μερικές ημέρες".


Επίσης ένας λόγος απόσυρσης ήταν ότι ο Μητσέας δεν ήθελε να δημοσιοποιηθεί κάτι που έγραψα...

Αυτά τα σεμνά και ταπεινά επί του παρόντος :D :D :D

Υ.Γ. ... το έχω κρατήσει κι εγώ κι επειδή έχει και μία ωραία διάλεξη περί ηθικής της μηχανικής ενός Μηχανολόγου Καθηγητή του Πολυτεχνείου Κύπρου που βρήκα στο ίντερνετ κι έχει και παραδείγματα κακών ηθικών αποφάσεων (όχι δική μου ή του Μητσέα) και κοστολογήσεις μπορώ να σου στείλω το αρχείο pdf.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό karanti » 24 Μάιος 2007, 22:06

PAPAGN έγραψε:..........


οχι δεν ειδα το 2ο γιατι προτιμησα την Μιλαν.
οπως και δεν ειμαι χαφιες ή πρακτορας της Ford.
απο την αλλη, νομιζω οτι η προβολη που κανετε στο θεμα (οπως γινεται), ισως να μην ειναι η καταληλοτερη.
αν δεν πρεπει να προβαλετε καποια πραγματα ακομη (απολυτα κατανοητο) περιμενετε λιγο και δωστε τα ολοκληρωμενα.
μην βλεπετε παντου εχθρους και επιτιθεστε σε ολους.
τελος, επειδη οπως λες με "παρακολουθεις", θα θυμασαι που σε ειχα ευχαριστησει πριν απο 14 μηνες περιπου, γιατι μου εδωσες το ερεθισμα, με την καταγγελια σου, να ψαξω πολυ καλα το αυτοκινητο που μου περεδωσε η Ford.
και παλι σας ευχομαι καλη τυχη.
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 24 Μάιος 2007, 22:31

Φίλε Μaverick4wd τηνακινητοποίηση μου την επέβαλαν οι πραγματογνώμονες.Τρεις και όχι ιδιώτες.Ακόμα και το εσωτερικό του αυτοκινήτου μου πεντάλ φρένου , πίσω απο το ταμπλώ και πίσω απο ταπετσαρίες πορτών είναι σε άθλια κατάσταση εννοώ ότι δεν ισχύουν αυτά περί επιφανειακής οξείδωσης απο βροχή θάλασσα κτλ.αλλά απο την χειρότερη ποιότητα υλικών (μήπως ανακυκλωμένα;).
Όσο για τηνανάκληση σε Ευρώπη και Αμερική έχει ήδη γίνει λόγω σκουριάς στα ΑΒS. Στην Ελλάδα άκουσες τίποτα; Θα σου δώσει πληροφορίες ο PAPAGN.
Τα δικηγορίστικα είναι άλλη φάση, εγώ δεν παίζω με την ασφάλεια των παιδιών μου.Όσο για τα στοιχεία που μου ζητάτε όλοι οι φίλοι του forum καθώς και για την ευαισθησία των Αμερικάνων ξερουν τί κρύβεται πίσω απο τα Μaverick Ελλάδας;;;;;;;;;;;;
Ήρθα επανειλημένως σε επαφή μαζί τους (με όλους τους τρόπους) και για συγκεκριμένες πληροφορίες που τους ζητώ με στέλνουν στο HENRY FORD MUESEUM. δηλαδή στις αντίκες.Κατάλαβες τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σιγά σιγά θα σας διοχετεύω στοιχεία (όσα είναι δυνατόν για ευνόητους λόγους) για να μην πάθετε και κανένα εγκεφαλικό.
Κάποια στιγμή θα σας πώ που να ψάξεται για να βρείτε μήπως το αμάξι σας είναι transformers!!!!!!!
Ισως και να αγοράσαμε την ΧΕΙΛΟΥΔΑΚΗ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ τότε θα μου δώσετε δίκιο για την τρέλα μου. Εχω σηκώσει Ευρώπη και Αμερική να ψάχνει για μένα.
Σας είπα ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟ ΧΑΟς
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 26 Μάιος 2007, 15:41

karanti έγραψε:
οπως και δεν ειμαι χαφιες ή πρακτορας της Ford.
.... θα θυμασαι που σε ειχα ευχαριστησει πριν απο 14 μηνες περιπου, γιατι μου εδωσες το ερεθισμα, με την καταγγελια σου, να ψαξω πολυ καλα το αυτοκινητο που μου περεδωσε η Ford.
και παλι σας ευχομαι καλη τυχη.


Φίλε karanti δεν νομίζω να σε είπε κανένας χαφιέ 8) ή πράκτορα 8) . Απλά μου έκανε εντύπωση που κράτησες αντίγραφο.

Χαίρομαι που βοήθησα και πήγες ψιλιασμένος και το έψαξες.

ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ. Μετά την δημοσιότητα και με το μήνυμα που πήρε η Φορντ από την αγορά, τα αυτοκίνητα εδώ και καιρό ΒΑΦΟΝΤΑΙ από κάτω.

Γιατί βάφονται αφού δεν τρέχει τίποτε?? :?:
Γιατί δεν λέει στους καταναλωτές ότι είναι μία "Επιφανειακή οξειδωσούλα"?
Αν στο έλεγε τότε karanti (πριν 14 μήνες) θα το έπαιρνες? :?:
ΚΑΝΕΙΣ Φίλε Καραντί αν μας είχε ενημερώσει ότι πουλάει σκουριασμένα, δεν θα το αγόραζε.

Γιατί τώρα τα βάφει και με την πράξη της ομολογεί ότι η σκουριά είναι πρόβλημα? Γιατί χρειάζονται μακιγιάζ??? :D :D Γιατί μπήκε στα έξοδα??Το κόστος δεν είναι μικρό. :wink: :wink:

α) Μήπως (ίσως) πιθανόν μπορεί να τίθεται θέμα ασφαλείας?
β) Μήπως γιατί ο ενημερωμένος καταναλωτής δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσει σκουριασμένο αυτοκίνητο?
γ) Μήπως για να καλύψει-αποκρύψει το πρόβλημα?


Τον λόγο τον ξέρει μόνο η εταιρεία.

Πως πάρθηκε η απόφαση? Μήπως αφού προέκυψε το πρόβλημα κάτσανε σ ενα τραπέζι σύμβουλοι και παρασύμβουλοι.... για να δουν τι θα κάνουν με το θέμα της σκουριάς??? Τι θα κάνουν με τους ψιλιασμένους πλέον καταναλωτές που σκύβουν από κάτω και κόβουν.... πέρα?
Μήπως τότε σκέφθηκαν ότι είχαν κάνει λάθος υπολογισμούς και λάθος χειρισμό με κάποιους? Μήπως σκέφθηκαν ότι έπρεπε να είχαν φερθεί πιο ηθικά , σωστά και επαγγελματικά?

Πάντως τώρα είναι όλα "τζάμι" από κάτω :D :D :D

Λ Α Μ Π Ο Υ Ν :D :D :D Τζι τζι :D :D Κάποιος φίλος είχε γράψει "το δικό μου είναι "τζάμι κι από πάνω κι από κάτω" :D :D Βαμμένο???? :?: :D Τι είναι και θέλειΜακιγιάζ

Το θέμα είναι
α)αν τα βάφει προληπτικά και χωρίς να έχουν πρόβλημα
β) Αν τα βάφει όπως είναι σκουριασμένα για να αποκρύψει το πρόβλημα από τον καταναλωτή. Ας ελπίσουμε ότι δεν συμβαίνει αυτό.Γιατί ξέρεις τι είναι.

Για καλο και για κακό δες και μέσα στο αυτοκίνητο, τα πενταλ, το στήριγμα ταμπλό, κάτω από τα καθίσματα, ρίξε τα πίσω καθίσματα και δες τον μεταλλικό σκελετό των καθισμάτων (αυτά μάλλον δεν θα τα έχουν βάψει).

http://www.dpgr.gr/usergalleries/displa ... os=-180619



Απ ότι καταλαβαίνεις τα παραπάνω εξαρτήματα είναι από διαφορετικά κράματα μέτάλλων και από διαφορετικά εργοστάσια κατασκευής. Άρα δεν τίθεται ούτε το θέμα χυτοσιδήρου που θέτεις. Για να σκουριάσουν όλα σημαίνει ότι κάτι άλλο συμβαίνει.Μήπως ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ή ύπαρξη σκουριάς και στο εσωτερικό του αυτοκινήτου???? :?: :?: :?:

Άλλωστε όπως είπε ο Μητσεας σ ένα αυτοκίνητο αγοράζεις και αισθητική. Θα αγοράζαμε μπουλντόζα ή φορτηγό αν δεν μας ενδιέφερε η σκουριά και η αισθητική(επειδή έκανες μία ατυχή παρομοίωση). Μόνο που εμείς πήραμε ενα ακριβό επιβατηγό και ως SUV πολυτελές όχημα. Ασχετα αν δεν είχε ούτε ρολογάκι. Εμάς ήταν σκουριασμένο μέσα και από κάτω. Θα το αγόραζε κανένας αν ήταν σκουριασμένο και άβαφο από πάνω ακόμη κι αν δεν υπήρχε θέμα επικινδυνότητας?
Άρα αυτά τα περί επικινδυνότητας είναι Τ Ρ Ι Χ Ε Σ αρλούμπες και μπουρδολογία επιχειρημάτων της αυτοκινητοβιομηχανίας. Αρκεί που δεν έχει τις συνομολογημένες ή αναμενόμενες ιδιότητες. Ολα είναι συγκρίσιμα.

Τώρα για το τι είναι σκουριά? Αν προχωράει η σκουριά ή αν λέει θα μείνω μόνο στην επιφάνεια, αν μπορεί κανείς επιστήμονας παγκοσμίως να βεβαιώσει τον ρυθμό - ταχύτητα διάβρωσης και αν θα πρέπει εγώ να κάθομαι με το παχύμετρο να μετράω χιλιοστό χιλιοστο τα εξαρτήματα για το βάθος της σκουριάς είναι κάτι που θα αναλύσουν οι τεχνικοί μας σύμβουλοι και θα λυθεί στα Δικαστήρια. Πάντως σκουριά επιφανειακή δεν υπάρχει. Υπάρχουν μέταλλα που σκουριάζουν και τα προστατευουμε και μέταλλα ανοξείδωτα.

Αυτά τα σεμνά και ταπεινά ...επί του παρόντος.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 27 Μάιος 2007, 00:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 26 Μάιος 2007, 17:36

Για ενημέρωση σας αναφέρω .Τα αυτοκίνητα τα οποία είναι καινούρια φαίνονται απο χιλιόμετρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όσον αφορά τα καινούρια αυτοκίνητα σας ενημερώνω, και ειδικά τους νέους αγοραστές.
Προσέξτε τα μπουλόνια, παξιμάδια, βίδες (διαφορικού και εξαρτημάτων) εάν έχουν χρώμα μαύρο το ίδιο με το αμάξωμα, αυτό σημαίνει ότι ίσως έχουν υποστεί πρόσθετη πλαστικοποίηση.Σε μερικές περιπτώσεις έχει πέσει τόση μπογιά που βίδα και κάποιο εξάρτημα ίσως είναι ένα πράγμα.
Το γιατί αναφέρεται παραπάνω.
Τα μπουλόνια θα πρέπει να ξεχωρίζουν. Θα πρέπει να είναι μπρούτζινα ή ανοξείδωτα ή σε χρώμα χρυσαφί.ψαχτείτε!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλλά και πάλι το θέμα δεν είναι μόνον η σκουριά
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟ ΧΑΟΣ
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 26 Μάιος 2007, 18:00

Σβήνεται λόγω διπλής υποβολής
Τελευταία επεξεργασία από mhtseas και 26 Μάιος 2007, 19:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 26 Μάιος 2007, 19:04

Φίλε Maverick4wd για το θέμα της ασφάλειας υπάρχει ήδη μία απόφαση του
Γενικού Γραμματέα Καταναλωτή την οποία η Γενική Γραμματεία κοινοποίησε και
στον Τύπο και για το οποίο η Ford δεν αντιδίκησε καν και δεν έβγαλε άχνα κι
έκανε την πάπια. Αυτή η απόφαση λέει ότι πούλησε στον papagn ΜΗ ΑΣΦΑΛΕΣ
ΠΡΟΪΟΝ.
Δημοσιεύθηκε σε όλες τις εφημερίδες και μέσω της ειδικής εφημερίδας "το
συνεργείο" σε όλα τα συνεργεία της χώρας. Το μάθανε και οι πέτρες.

Το ότι του πούλησε ΜΗ ΑΣΦΑΛΕΣ ΠΡΟΪΟΝ δεν το λέω εγώ , ούτε ο papagn. Το
λέει η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή κ.
Οικονόμου τον οποίο η αυτοκινητοβιομηχανία έγραψε στα παλαιά της παπούτσια
με το να μην απαντήσει όταν την κάλεσε να απαντήσει με γραπτό υπόμνημα πριν
την λήψη της απόφασης. Και μαζί μ αυτόν δείχνει πόσο σέβεται και όλους εμάς
τους καταναλωτές. Να δούμε τι θα κάνει τώρα με εμένα και τους άλλους που
έχουμε το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχει άλλη μία απόφαση για επικινδυνότητα για το άλλο πρόστιμο 15000 ευρω
( η αξία CIF του αυτοκινήτου είναι 11.000 ευρω) που έπεσε τον Ιούνιο του
2006 που αφορά την βάση στήριξης της μηχανής. Μία από τις 4 βίδες ήταν
στραβοβιδωμένη με αποτέλεσμα να στηρίζεται στις 3 , κραδασμούς, κλπ (το
δικαστήριο για το προβλήμα που δημιουργήθηκε στην υγεία του κατόχου θα γίνει
πολύ σύντομα - σε λίγες ημέρες). Η Φορντ αντιδίκησε και τώρα υπάρχει και
γνωμάτευση ΤΕΕ και του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ υπέρ του ιδιοκτήτη ο οποίος είναι και
δημοσιογράφος.

Τώρα για το αν σπάνε διάφορα εξαρτήματα δεν νομίζω ότι θα έβγαζε καμία
ανακοίνωση η εταιρεία. Ομως ακόμη κι εδώ μέσα να ψάξεις θα δεις κάποιους να
γράφουν για σπάσιμο ψαλιδιών.
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Δημοσίευσηαπό karanti » 30 Μάιος 2007, 10:09

PAPAGN έγραψε: Φίλε karanti δεν νομίζω να σε είπε κανένας χαφιέ ή πράκτορα. Απλά μου έκανε εντύπωση που κράτησες αντίγραφο.

εχεις αδικο. διαβασε το παρακατω:
Φίλε Karanti όλη μερα μέσα στο forum είσαι;και προλαβαίνεις ότι μπαίνει και ότι βγαίνει;Μήπως είσαι Υπαλληλίσκος των 800 euro σε κάποια αντιπροσωπεία της FORD; Τέτοια αυτοθυσία για τα συμφέροντα της εταιρείας για τρεις και εξήντα;
εγω το εγραψα για τον εαυτο μου?
καταλαβαινω τον θυμο του οποιοδηποτε, αλλα ολα εχουν καποιο οριο....
ειναι κακο το οτι κρατησα αντιγραφο?
εσυ δεν το δημοσιευσες? μηπως το υπεκλεψα απο τον υπολογιστη σου?
PAPAGN έγραψε: Χαίρομαι που βοήθησα και πήγες ψιλιασμένος και το έψαξες.

ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ. Μετά την δημοσιότητα και με το μήνυμα που πήρε η Φορντ από την αγορά, τα αυτοκίνητα εδώ και καιρό ΒΑΦΟΝΤΑΙ από κάτω.

Γιατί βάφονται αφού δεν τρέχει τίποτε?? :?:
Γιατί δεν λέει στους καταναλωτές ότι είναι μία "Επιφανειακή οξειδωσούλα"?
Αν στο έλεγε τότε karanti (πριν 14 μήνες) θα το έπαιρνες? :?:
ΚΑΝΕΙΣ Φίλε Καραντί αν μας είχε ενημερώσει ότι πουλάει σκουριασμένα, δεν θα το αγόραζε.

Γιατί τώρα τα βάφει και με την πράξη της ομολογεί ότι η σκουριά είναι πρόβλημα? Γιατί χρειάζονται μακιγιάζ??? :D :D Γιατί μπήκε στα έξοδα??Το κόστος δεν είναι μικρό. :wink: :wink:

α) Μήπως (ίσως) πιθανόν μπορεί να τίθεται θέμα ασφαλείας?
β) Μήπως γιατί ο ενημερωμένος καταναλωτής δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσει σκουριασμένο αυτοκίνητο?
γ) Μήπως για να καλύψει-αποκρύψει το πρόβλημα?

μια και μου απευθυνεσαι, να σου απαντησω.
αρχικα σ' ευχαριστω, γιατι δεν πηγα μονο ψαγμενος αλλα και με εκτυπωμενες τις φωτογραφιες σου.
ετσι παρελαβα το αυτοκινητο πανω σε ραμπα και με την απειλη της μη παραλαβης, αν υπαρχει προβλημα....
τωρα αν στα σημερινα mav βαφονται πχ οι αξονες, αυτο ειναι προβλημα, που επηρεαζει την ασφαλεια του οχηματος?
μηπως υπερβαλεις λιγο?
αυτο δεν ζηταγες και για το δικο σου?
εσυ δεν γραφεις οτι ο αξονας που αλλαξες ηρθε βαμμενος απο το εργαστασιο και ετσι ησουν ικανοποιημενος?
συμφωνω απολυτα για το προβλημα που υπαρχει στο αυτοκινητο σου, δεν μπορεις ομως να γενικευεις το προβλημα σε οποιο mav πουληθηκε στην Ελλαδα (τουλαχιστον).
αν δεν κανω λαθος, πρεπει να εχουν πουληθει περιπου 10.000 mav. ποσες ειναι οι καταγγελιες?
υπαρχουν παντως αυτοκινητα παραλαβης των 2 τελευταιων ετων, που δεν εχουν προβληματα (μια και μιλαμε γι αυτα...) και πρεπει να ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια. ετσι δεν ειναι?
για παραδειγμα η παρακατω φωτο ειναι απο το δικο μου, μετα απο 14 μηνες χρησης, απο τους οποιους 1 ήταν σε νησι (διπλα στη θαλασσα) και αρκετες χωματινες βολτες....

PAPAGN έγραψε: Για καλο και για κακό δες και μέσα στο αυτοκίνητο, τα πενταλ, το στήριγμα ταμπλό, κάτω από τα καθίσματα, ρίξε τα πίσω καθίσματα και δες τον μεταλλικό σκελετό των καθισμάτων (αυτά μάλλον δεν θα τα έχουν βάψει).
http://www.dpgr.gr/usergalleries/displa ... os=-180619
Απ ότι καταλαβαίνεις τα παραπάνω εξαρτήματα είναι από διαφορετικά κράματα μέτάλλων και από διαφορετικά εργοστάσια κατασκευής. Άρα δεν τίθεται ούτε το θέμα χυτοσιδήρου που θέτεις. Για να σκουριάσουν όλα σημαίνει ότι κάτι άλλο συμβαίνει.Μήπως ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ή ύπαρξη σκουριάς και στο εσωτερικό του αυτοκινήτου???? :?: :?: :?:

πρεπει να υπαρχει σκουρια στο εσωτερικο ολων των αυτοκινητων? νομιζω οτι γενικευεις επικινδυνα το θεμα.
θελεις να συναντηθουμε να ψαξεις το δικο μου?
αν υπαρχει, σιγουρα δεν δικαιολογειται._

PAPAGN έγραψε: Άλλωστε όπως είπε ο Μητσεας σ ένα αυτοκίνητο αγοράζεις και αισθητική. Θα αγοράζαμε μπουλντόζα ή φορτηγό αν δεν μας ενδιέφερε η σκουριά και η αισθητική(επειδή έκανες μία ατυχή παρομοίωση). Μόνο που εμείς πήραμε ενα ακριβό επιβατηγό και ως SUV πολυτελές όχημα. Ασχετα αν δεν είχε ούτε ρολογάκι.

συμφωνα περι αισθητικης, αλλα η αισθητικη ειναι κατι το προσωπικο.
οπως και για το οτι στο πουλησανε χωρις ουτε ενα ρολογακι.
στην εκθεση που το ειχαν, οταν σε ψηνανε, σου δειξανε οτι ειχε ρολοι και μετα το αφαιρεσαν?
αν ηθελες ρολογακια, καθρεφτακια κλπ θα μπορουσες να πας στην διπλα εκθεση που πουλουσαν πιο πολυτελη suv....

PAPAGN έγραψε:Εμάς ήταν σκουριασμένο μέσα και από κάτω. Θα το αγόραζε κανένας αν ήταν σκουριασμένο και άβαφο από πάνω ακόμη κι αν δεν υπήρχε θέμα επικινδυνότητας?
Άρα αυτά τα περί επικινδυνότητας είναι Τ Ρ Ι Χ Ε Σ αρλούμπες και μπουρδολογία επιχειρημάτων της αυτοκινητοβιομηχανίας. Αρκεί που δεν έχει τις συνομολογημένες ή αναμενόμενες ιδιότητες. Ολα είναι συγκρίσιμα.
Τώρα για το τι είναι σκουριά? Αν προχωράει η σκουριά ή αν λέει θα μείνω μόνο στην επιφάνεια, αν μπορεί κανείς επιστήμονας παγκοσμίως να βεβαιώσει τον ρυθμό - ταχύτητα διάβρωσης και αν θα πρέπει εγώ να κάθομαι με το παχύμετρο να μετράω χιλιοστό χιλιοστο τα εξαρτήματα για το βάθος της σκουριάς είναι κάτι που θα αναλύσουν οι τεχνικοί μας σύμβουλοι και θα λυθεί στα Δικαστήρια. Πάντως σκουριά επιφανειακή δεν υπάρχει. Υπάρχουν μέταλλα που σκουριάζουν και τα προστατευουμε και μέταλλα ανοξείδωτα.
Αυτά τα σεμνά και ταπεινά ...επί του παρόντος.

στα υπολοιπα δεν θα ηθελα να αντιδικησω, γιατι για τα συγκεκριμενα αυτοκινητα, θεωρω οτι εχετε πραγματικα δικιο.
το λαθος σας, πιστευω, ειναι οτι προσπαθειτε να γενικευσετε το προβλημα. κατι που δεν μπορει να σας προσφερει καμμια υπηρεσια.
κατα τα αλλα, οχι μονο εγω, αλλα και οσοι σας διαβαζουν ειμαστε απολυτα με την πλευρα σας._
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 30 Μάιος 2007, 13:44

Ωραια ποδια αλλα που ειναι τα παξιμαδια???
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό karanti » 30 Μάιος 2007, 14:39

heroicentaur έγραψε:Ωραια ποδια αλλα που ειναι τα παξιμαδια???


ποια παξιμαδια?

απο φρυγανιες κατι εχω...... :D
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 30 Μάιος 2007, 16:49

Οι βιδες θελω να πω που πιανουν την ποδια.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό karanti » 30 Μάιος 2007, 16:59

heroicentaur έγραψε:Οι βιδες θελω να πω που πιανουν την ποδια.



ααααα, πες το ετσι.
ο μαστορας ειναι πολυ καλλιτεχνης.
οι 4 μπροστινες ειναι στη βαση του προφυλακτηρα και δεν φαινονται και οι 2 πισω ειναι φρεζατες και φαινονται ελαχιστα, αλλα δεν προεξεχουν, εκει που τελειωνει η ποδια (δεξια και αριστερα).
ετσι οταν "σερνεται" δεν βρισκει πουθενα και δεν κανει ζημια.
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 30 Μάιος 2007, 17:28

Εχεις π.μ. Karanti
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες