Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MAV και ρυμουλκουμενο

Συντονιστής: SUVord

MAV και ρυμουλκουμενο

Δημοσίευσηαπό elisseos » 15 Νοέμ 2006, 14:18

Ειμαι στο παραπεντε να κλεισω ενα Mav 2.3lt. Λογω του οτι τα καλοκαιρια ταξιδευω με μια βαρκα κοτσαρισμενη παντα πισω, εχει αποψη κανεις για τη γενικοτερη συμπερφορα του αυτοκινητου στο δρομο με ρυμουλκα καθως και το ποσο "ευκολα ή δυσκολα" βγαζει trailer απο παραλια με αμμο ή βοτσαλο ?

Ελισσαιος
Άβαταρ μέλους
elisseos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2006, 21:15
Τοποθεσία: Αθηνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 16 Νοέμ 2006, 22:23

Φίλε elisseo .
Υστερα από 3 χρόνια με το mav 2lit και μετά από αρκετό κουβάλημα ενός "open" με 40hp και βάρος κοντά στα 450 κιλά χωρίς το τρέιλερ έχω να πω τα εξής.
Δεν καταλαβαίνει σχεδόν τίποτε στον δρόμο από το βάρος που κουβαλάει.
Φρενάρει ικανοποιητικά με ταχύτητες κοντά στα 100χιλ.
Βοηθάνε πολύ οι καθρέπτες στην όπισθεν όπως και το βολικό τιμόνι.
Σε ράμπα τσιμεντένια δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Σε παραλία με σκληρά και πατημένα βότσαλα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Α Λ Λ Α
στην απαλή άμμο η γνώμη μου είναι να μην το βάλεις γιατί σίγουρα θα κάψεις τον δίσκο.Μιλάω εκ πείρας γιατί με το δικό μου αναγκάστηκα να ξεκοτσάρω για να βγώ. Εσκαψε και με τα τέσσερα λάστιχα και βρώμισε ο τόπος από τον συμπλέκτη.Δεν την ξαναπατάω.Λέμε 4χ4 αλλά μέχρι ένα σημείο.Για να πω και την μαύρη αλήθεια ο άμμος είχε καλύψει το μισό λάστιχο...
Αυτή είναι η γνώμη μου.Πάντως το mav είναι πολύ καλό αυτοκίνητο και πιστεύω με λίγη σύνεση να περάσεις καλά μαζί του.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό elisseos » 17 Νοέμ 2006, 00:42

Σε ευχαριστω πολυ Κωνσταντινε για τις εμπειριες σου
Εχω ενα φουσκωτο 5m και το βαρος του χωρις το τρειλερ ειναι γυρω στα 600 κιλα. Ποτε δεν εχω προσπαθησει σε "μαλακη" αμμο να το βγαλω για τον απλο λογω οτι συνηθως βουλιαζουν οι τροχοι του τρειλερ μεσα στο νερο μολις ανεβασω το σκαφος επανω.
Προτιμω να το βγαζω με ιμαντα και το αυτοκινητο μακρια ....
Άβαταρ μέλους
elisseos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2006, 21:15
Τοποθεσία: Αθηνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 17 Νοέμ 2006, 18:49

Λογική κίνηση αυτή με τον ιμάντα αλλά να σε βολεύει και λίγο η ράμπα.Επειδή στην περιοχή μου έχουμε μία ράμπα (υποφερτή) και τις κυριακές γίνεται το έλα να δεις με τα σκάφη, δημιουργείται συνωστισμός και πόλεμος για μιά θέση πά.ρκιν αυτοκινήτου και τρ'έιλερ .
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες