Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά ΜΑΒΕΡΙΚ

Συντονιστής: SUVord

Αγορά ΜΑΒΕΡΙΚ

Δημοσίευσηαπό ollram » 24 Αύγ 2006, 14:06

Νέος κι εγώ στο χώρο των 4Χ4 έχω την ευκαιρία (θα μου το πείτε εσείς αν είναι ευκαιρία...) να αγοράσω το FORD MAVERIC - 2.3 luxury με 24000
Είναι 7 μηνών αυτοκίνητο με 15000χλμ.....
To μόνο (ας πούμε πρόβλημα) είναι ότι το αμπραγιάζ όταν το αφήνω κάνει κάποιο θόρυβο (τρίζει....)

Τι λέτε? Αξίζει??? κρατάει τιμή αν το κρατήσω για 1-2 χρονιά (μιάς και μετά σκέφτομαι για πετρελαίου...)

τα φώτα σας

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Αγορά ΜΑΒΕΡΙΚ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 24 Αύγ 2006, 14:43

Και γιατί να πάρεις μεταχειρισμένο Maverick με 24.000 και να μη πάρεις το Tribute καινούριο με 26.000 (?). Το ίδιο αμάξι είναι έτσι και αλλιώς και το Mazda λογικά είναι και πιο αξιόπιστο (ωχ, θα ξεσηκωθούν οι Maverakides :roll: ).
Πάντως αν έχεις σκοπό να το αλλάξεις σε 1-2 χρόνια νομίζω ότι δεν αξίζει να πάρεις κανένα απ' τα 2. Ως γνωστόν τα πρώτα χρόνια ζωής των αυτοκινήτων η αξία τους πέφτει πολύ γρήγορα και θα χάσεις αρκετά λεφτά. Αν πάλι θέλεις σώνει και καλά να πάρεις τώρα 4κίνητο πάρε κανένα παλαιότερο και σημαντικά φθηνότερο να κάνεις τη δουλειά σου και τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις βάλτα να πάρεις κάτι καλύτερο μετά.
Κοίτα και εδώ ενδεικτικά για την αξία των μεταχειρισμένων:
http://www.autotriti.gr/auto/_MTX/times_mtx_AUTO.asp
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αγορά ΜΑΒΕΡΙΚ

Δημοσίευσηαπό Santa » 24 Αύγ 2006, 18:42

ollram έγραψε:Νέος κι εγώ στο χώρο των 4Χ4 έχω την ευκαιρία (θα μου το πείτε εσείς αν είναι ευκαιρία...) να αγοράσω το FORD MAVERIC - 2.3 luxury με 24000
Είναι 7 μηνών αυτοκίνητο με 15000χλμ.....
To μόνο (ας πούμε πρόβλημα) είναι ότι το αμπραγιάζ όταν το αφήνω κάνει κάποιο θόρυβο (τρίζει....)

Τι λέτε? Αξίζει??? κρατάει τιμή αν το κρατήσω για 1-2 χρονιά (μιάς και μετά σκέφτομαι για πετρελαίου...)

τα φώτα σας

ευχαριστώ


Αυτός που το πουλάει το <ξεφορτώνεται> και θα το φορτωθείς εσύ?
Κοίτα μή είναι του PAPAGN :lol: .
Πέρα απο την πλάκα τώρα καλύτερα να κοιτάξεις για κάτι αλλο γιατι υπάρχουν καλύτερες προτάσεις σε αυτά τα λεφτά ακόμα και Cherokee μπορείς να βρείς σε καλή κατάσταση και με λίγα περισσότερα χρήματα....
Συμφωνώ με το φίλο Pajerihno.
Έχεις διαβάσει τόσα και τόσα για το Maverick εδω μέσα και πάς να <πέσεις ξεβράκωτος στα αγγούρια>?
Ασε που δεν έχει και ένδειξη ούτε για ρολόι αλλα ούτε για θερμοκρασία.... :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Αγορά ΜΑΒΕΡΙΚ

Δημοσίευσηαπό helias » 24 Αύγ 2006, 18:52

Η γνώμη μου για το Μαβ, είναι θετικότατη.Έχω το 2.3 Lux, εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Έχω πάει παντού. Ζημιές μηδέν, εκτός από αυτές που του έχω κάνει εγώ.
Για την τιμή του δεν γνωρίζω. Πόσο έχει το καινούργιο;
Ξέρω ότι το Μάζντα είναι το ίδιο αυτοκίνητο, και τα δύο αυτοκίνητα βγαίνουν από την ίδια σειρά παραγωγής στο Κάνσας των ΗΠΑ, αλλά οι τιμές της διαφήμισης από αυτές της αγοράς απέχουν πολύ.
Για το τρίξιμο στο αμπραγιάζ, δεν ξέρω ας το δεί το συνεργείο σου.
Λογικά 7 μηνών αυτοκίνητο είναι ολοκαίνουργιο. Δεν το βλέπω κακή ιδέα. Ρώτα εαν ισχύει η πενταετής εγγύησή του.
Καλές βόλτες. :P
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Αγορά ΜΑΒΕΡΙΚ

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 30 Αύγ 2006, 22:21

Μπορεί να τρίζει το εμβολάκι (το κάνει και το δικό μου) αλλά με κάποιο spray στην αντιπροσωπεία θα στρώσει.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό juan » 07 Οκτ 2006, 19:05

Τελικά που κατέληξες ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: Αγορά ΜΑΒΕΡΙΚ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 08 Οκτ 2006, 21:12

ollram έγραψε:Νέος κι εγώ στο χώρο των 4Χ4 έχω την ευκαιρία (θα μου το πείτε εσείς αν είναι ευκαιρία...) να αγοράσω το FORD MAVERIC - 2.3 luxury με 24000
Είναι 7 μηνών αυτοκίνητο με 15000χλμ.....
To μόνο (ας πούμε πρόβλημα) είναι ότι το αμπραγιάζ όταν το αφήνω κάνει κάποιο θόρυβο (τρίζει....)

Τι λέτε? Αξίζει??? κρατάει τιμή αν το κρατήσω για 1-2 χρονιά (μιάς και μετά σκέφτομαι για πετρελαίου...)

τα φώτα σας

ευχαριστώ


Κι εγώ, ένας υπερευχαριστημένος κάτοχος του τρίλιτρου εδώ και δυόμισι χρόνια με 53.000 χιλιόμετρα. Συμφωνώ με τον Helias αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι θα έκανα αυτό που προτίθεσαι να κάνεις. Αν επιθυμούσα πετρέλαιο θα το έπαιρνα τώρα. Τρόποι υπάρχουν. Σε δύο χρόνια απο τώρα η τιμή του 2,3 με τίποτα δεν θα φτάνει τις 20.000.
Για το θόρυβο στο αμπραγιάζ όταν δεν είναι πατημένο φταίει το ελαφρύ φάγωμα του ρουλεμάν εμπλοκής. Δεν σημαίνει υποχρεωτική αλλαγή καθότι άνετα βγάζει 100.000 χιλιόμετρα κι όπως είναι.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό ollram » 10 Οκτ 2006, 07:58

juan έγραψε:Τελικά που κατέληξες ?


ακόμη ..πουθενα.....ΔΥΣΚΟΛΟΣ στις μεγάλες αποφάσεις...... :-x
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron