Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEO ESCAPE 2005

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 18 Μαρ 2004, 10:45

Ειλικρινά, το καπό δεν το έχω παρατηρήσει! Στο τέλος θα καταντήσουμε πριν από κάθε ταξίδι να φέρνουμε δύο βόλτες όλο το αυτοκίνητο με ιμάντες φορτηγού ώστε να φτάσει ολόκληρο και αρτιμελές στον προορισμό του!

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό juan » 18 Μαρ 2004, 15:31

Ελα μην τα παραλές :shock: γιατι δεν θα θέλουν και πολλά τέτοια για να μας πάρουν στο 'ψηλό' :twisted: :twisted: :twisted:

Πλάκα κάνω έτσι μην παρεξηγιθώ !!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 02 Απρ 2004, 09:49

Τηλεφώνησα χθες στη ΒΕΛΜΑΡ για το νεο μοντέλο. Μου είπαν ότι θα έρθει μετά το καλοκαίρι. Ακόμη πουλάνε το παλιό και έχει παράδοση 10 εργάσιμες. Ξέχασα να ρωτήσω όμως αν κάνουν την ίδια προσφορά που κάνει η Mazda για το Tribute (3.000€ λιγότερα). Προφανώς και το Tribute θα κυκλοφορήσει με το νέο μοτέρ (2.3) αλλά δεν είδα πουθενά αν θα έχει τις ίδιες αλλαγές με το Mαverick.
Σε κάποιο βέλγικο site βρήκα τα εξής για το νέο μοντέλο Maverick: Έχει κανονική ρεζέρβα κάτω από το πάτωμα αλλά όχι μέσα στον χώρο αποσκευών (δηλαδή κάτω από το αμάξωμα) και έτσι μεγαλώνει κι άλλο το πορτ μπαγκαζ. Για την νέα τετρακίνηση έλεγε: "το νέο πλήρως εξελιγμένο και ηλεκτρονικό σύστημα τετρακίνισης του Maverick, διαπιστώνει αυτόματα ποιος τροχός έχει την καλύτερη πρόσφυση και στέλνει σε αυτόν την μεγαλύτερη ροπή". Δεν έλεγε όμως αν γίνεται παθητικά (με την βοήθεια του ABS) ή ενεργητικά (με ηλεκτρονικά ελεγχόμενά διαφορικά). Όπως και να έχει πάντως, αν αληθεύει η πληροφορία, θα είναι πολύ καλό σύστημα.
Αυτά για την ώρα

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 03 Απρ 2004, 08:40

maverick4wd έγραψε:Τηλεφώνησα χθες στη ΒΕΛΜΑΡ για το νεο μοντέλο. Μου είπαν ότι θα έρθει μετά το καλοκαίρι. Ακόμη πουλάνε το παλιό και έχει παράδοση 10 εργάσιμες. Ξέχασα να ρωτήσω όμως αν κάνουν την ίδια προσφορά που κάνει η Mazda για το Tribute (3.000€ λιγότερα). Προφανώς και το Tribute θα κυκλοφορήσει με το νέο μοτέρ (2.3) αλλά δεν είδα πουθενά αν θα έχει τις ίδιες αλλαγές με το Mαverick.
Σε κάποιο βέλγικο site βρήκα τα εξής για το νέο μοντέλο Maverick: Έχει κανονική ρεζέρβα κάτω από το πάτωμα αλλά όχι μέσα στον χώρο αποσκευών (δηλαδή κάτω από το αμάξωμα) και έτσι μεγαλώνει κι άλλο το πορτ μπαγκαζ. Για την νέα τετρακίνηση έλεγε: "το νέο πλήρως εξελιγμένο και ηλεκτρονικό σύστημα τετρακίνισης του Maverick, διαπιστώνει αυτόματα ποιος τροχός έχει την καλύτερη πρόσφυση και στέλνει σε αυτόν την μεγαλύτερη ροπή". Δεν έλεγε όμως αν γίνεται παθητικά (με την βοήθεια του ABS) ή ενεργητικά (με ηλεκτρονικά ελεγχόμενά διαφορικά). Όπως και να έχει πάντως, αν αληθεύει η πληροφορία, θα είναι πολύ καλό σύστημα.
Αυτά για την ώρα

Maverick4wd


εαν δεν είναι με διαφορικα αλλα με absτοτε υπαρχει προβλημα για εκτος δρομου οπου η απωλεια προσφυσης (εμπειρια απο ford tranzit με TCS)υπαρχει πολυ συχνα to abs λειτουργει σχεδον συνεχεια με αποτελεσμα να ταλαιπωρειται και η μεταδοση δεν παρατηρησα και στις φωτο πουθενα να υπαρχει μπουτον που να απεμπλεκει αυτο το ηλεκτρονικο συστημα οποτε ισως και να μην ειναι ηλεκτρονικο...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 05 Απρ 2004, 09:59

Κοίτα, το σύστημα το διαφημίζουν ως ηλεκτρονικό και εντελώς αυτόματο. Δεν σου δίνει καμία δυνατότητα επέμβασης ή απεμπλοκής. Κουμπιά, διακόπτες κλπ πήγαν περίπατο! Όλα τα κάνει μόνο του, όπως αυτό τα καταλαβαίνει και όποτε κρίνει απαραίτητο ότι πρέπει να επέμβει

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 20 Απρ 2004, 10:59

Καλά όλα αυτά που αναφέρετε ρε παιδιά για το Maverick MY2005, αυτό που δεν άκουσα όμως απο κανέναν σας είναι για το πώς αισθάνεστε που έχετε ένα αυτοκίνητο που έχει κυκλοφορήσει το 2003 (μιλάω για την ΜΥ2003 που είναι και η πλέον διαδεδομένη) το έχετε στην ιδιοκτησία σας 3, 4, 6 μήνες και σε μερικούς ακόμα θα είναι πλέον ξεπερασμένο ??

Εγώ προσωπικά ξενέρωσα απίστευτα όταν είδα στις φωτογραφίες απο το σαλόνι της Γενεύης το νέο μοντέλο (έστω κι αν είναι face-lift είναι ορατότατες οι διαφορές με το παλιό μοντέλο) και ξενερώνω ακόμα περισσότερο τώρα που βλέπω την Ford να προσπαθεί να ξεφορτωθεί το δικό μας μοντέλο δίνοντας το σε 48 άτοκες δόσεις.

Αισθάνομαι σαν μ*****ς που πήρα ένα αυτοκίνητο που θα το πληρώνω 3 χρόνια και πρίν κάν κλείσει χρόνο στα χέρια μου θα έχει αντικατασταθεί.

Υ.Γ1. Όχι βέβαια οτι ο κινητήρας των 2.3 lit δεν του ταιριάζει γάντι ...

Υ.Γ2. Ξέρει κανείς τι θα γίνει το 3.0 ? Θα εξακολουθεί να βγαίνει ? Θα μοιάζει με το MY2003 ή με το MY2005 ???
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 20 Απρ 2004, 21:42

Mav_Shatz έγραψε:Καλά όλα αυτά που αναφέρετε ρε παιδιά για το Maverick MY2005, αυτό που δεν άκουσα όμως απο κανέναν σας είναι για το πώς αισθάνεστε που έχετε ένα αυτοκίνητο που έχει κυκλοφορήσει το 2003 (μιλάω για την ΜΥ2003 που είναι και η πλέον διαδεδομένη) το έχετε στην ιδιοκτησία σας 3, 4, 6 μήνες και σε μερικούς ακόμα θα είναι πλέον ξεπερασμένο ??

Εγώ προσωπικά ξενέρωσα απίστευτα όταν είδα στις φωτογραφίες απο το σαλόνι της Γενεύης το νέο μοντέλο (έστω κι αν είναι face-lift είναι ορατότατες οι διαφορές με το παλιό μοντέλο) και ξενερώνω ακόμα περισσότερο τώρα που βλέπω την Ford να προσπαθεί να ξεφορτωθεί το δικό μας μοντέλο δίνοντας το σε 48 άτοκες δόσεις.

Αισθάνομαι σαν μ*****ς που πήρα ένα αυτοκίνητο που θα το πληρώνω 3 χρόνια και πρίν κάν κλείσει χρόνο στα χέρια μου θα έχει αντικατασταθεί.

Υ.Γ1. Όχι βέβαια οτι ο κινητήρας των 2.3 lit δεν του ταιριάζει γάντι ...

Υ.Γ2. Ξέρει κανείς τι θα γίνει το 3.0 ? Θα εξακολουθεί να βγαίνει ? Θα μοιάζει με το MY2003 ή με το MY2005 ???
Συμφωνω!!!!!Μας την φορεσανε.....και πανε να τη φορεσουνε και σε αλλους με.....νεα διαφημιστικη καταιγιδα......αν το προσεξατε,εως να τελειωσει το στοκ.- :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 05 Μάιος 2004, 10:36

Σχετικά με το νέο MAV, τα νέα και οι φήμες έχουν ως εξής: Το autotriti έγραψε στο internet σε σχετικό ερώτημα κάποιου, ότι το νέο αυτοκίνητο θα έρθει τέλος Μαίου. Προφανώς εννοεί ότι τότε θα είναι διαθέσιμο για τους δημοσιογράφους. Από κάποιες συζητήσεις από δω και από κει, άκουσα ότι τα πρώτα νέα μοντέλα θα παραδίδονται από τέλος Ιουλίου. Πάντως, η γενική αντιπροσωπεία, έριξε αυτή την εβδομάδα τις τιμές περίπου 2.300 ευρώ. Δηλαδή κάνει δώρο το μεταλλικό χρώμα και το δέρμα. Έτσι, ενώ με το κλειδί στο χέρι το 2.0 cc είχε την προηγούμενη εβδομάδα περίπου 33.890 ευρώ, τώρα έχει μόνο 31.590. Έχουν περίπου 300-400 αυτοκίνητα στο τελωνείο, τα οποία πρέπει να φύγουν πριν έρθει το νέο. Αν μείνουν περίπου 100, θα τα "σκοτώσουν" και άλλο. Και όλα αυτά σε 48 άτοκες! Είπατε τίποτα ή έχετε καταπιεί την γλώσσα σας?

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 05 Μάιος 2004, 22:41

Τι να πουμε......τα λογια ειναι περιττα τωρα που την παθαμε.Οχι τιποτα,χανουμε και αποτομα σε τιμη μεταπωλησης.
Η γυναικα μου παντως ενα focus που εχει και θελει να το αλλαξει με το νεο.....θα προσπαθησει πολυ για να με πεισει!!!θα παρω γιαπωνεζο που ξερω τουλαχιστον....καθε ποτε αλλαζει :evil: :evil: :evil: :evil:
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 06 Μάιος 2004, 10:00

Εμείς τον χειμώνα κάναμε ανανέωση στα αυτοκίνητα μας.

Έτσι λοιπόν αγόρασα εγώ το maverick τον 11ο του 2003 και πήρα την ψυχρολουσία 3 μήνες μετά με το καινούργιο maverick και η γυναίκα μου πήρε την mercedes sportscoupe τον 1ο του 2004 και επίσης μετά απο 2 μήνες μάθαμε για το νέο μοντέλο που θα κοστίζει 1000 ευρώ φτηνότερα και θα έχει τον διπλάσιο εξοπλισμό :-x :-x :-x

Το μόνο σίγουρο είναι οτι το επόμενο αυτοκίνητο που θα είναι ιάπωνας. Μου αρέσει που λένε οτι τα γιαπωνέζικα αλλάζουν γρήγορα.
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 06 Μάιος 2004, 13:05

Ρε φιλαράκια,
Συγγνώμη που σας μαύρισα τις καρδιές, αλλά και εγώ μαζί σας είμαι. Όταν βλέπεις μάλιστα και το Tribute στα 25.900, με μπάρες, σκαλοπάτια, ποδιά και φρύδια στα φτερά, σου 'ρχεται κάπως, τι να γίνει?
Από την άλλη, όσοι δεν έχουν προβλήματα, όπως είχα εγώ, με το Mav. τους, να μην σκοτίζονται. Το αυτοκίνητο θα παραμένει πάντα στην κορυφή και ας βγήκε το καινούργιο. Προσωπικά, θεωρώ ότι η συγκεκριμένη αγορά πρέπει να γίνεται τουλάχιστον για μια πενταετία, αφού τόση είναι και η εγγύηση.

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 06 Μάιος 2004, 14:11

Αυτό με το Tribute μου το έλεγαν και σ' εμένα πριν αγοράσω το maverick και με παρότρυναν να το αγοράσω αφού κόστιζε περίπου 3,000 € φτηνότερα.

Δεν ξέρω αλλά προσωπικά θεωρώ οτι άλλο Mazda, άλλο Ford. Το τελευταίο μου πάει καλύτερα.

Πάντως και εγώ έχω σκοπό να χαρώ το αυτοκίνητο για μια πενταετία. Μόλις τελειώσει η εγγύηση θα το αλλάξω.

Επίσης πιστεύω οτι το 2000 cc θα είναι πιο εμπορικό. Για παράδειγμα άν έχεις να διαλέξεις (είτε καινούργιο σήμερα, είτε μεταχειρισμένο αύριο) ένα αυτοκίνητο 2300 - 2400 cc και παίρνεις στα ίδια λεφτά το Maverick και το Cherokee, ποιο θα προτιμήσεις ??
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 13 Μάιος 2004, 11:31

Παιδιά διάβασα κι εγώ χθές στην εφημερίδα την διαφήμιση της Ford για το Maverick και τα 5000 € κέρδος.

Δεν ξέρω αλλά μάλλον μούφα μου φάνηκε.

Κάποια στιγμή λέει οτι κάνουν δώρο το πακέτο πολυτελείας αξίας 2500 € και το δίνουν σε 48 άτοκες δόσεις, που αν το έδιναν με τόκο 10% θα πλήρωνες άλλα τόσα, οπότε να το κέρδος ...

Εγώ πάντως το πακέτο πολυτελείας το είχα πληρώσει αν θυμάμαι καλά 1400 € και το αυτοκίνητο επιπλέον με ηλιοροφή και εργοστασιακό αισθητήρα παρκαρίσματος το είχα πληρώσει 31400 €. Επιπλέον ο τόκος για 36μηνο διακανονισμό ήταν 6%. Και όλα αυτά τον Νοέμβριο του 2003

Έκτοτε δεν κράτησα επαφή με τις τιμές αλλα δεν νομίζω να έχουν ακριβύνει τα πράγματα τόσο πολύ.
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 14 Μάιος 2004, 15:25

Εδω πανω παντως-Θεσσαλονικη-τις 2 τελευταιες εβδομαδες βλεπω αρκετα (αναλογικα) νεο-πουλημενα maverick,πραγμα που δεν γινοταν τον τελευταιο μηνα.....αρα το κολπο επιασε!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό juan » 14 Μάιος 2004, 17:46

MAVERICKios έγραψε:Εδω πανω παντως-Θεσσαλονικη-τις 2 τελευταιες εβδομαδες βλεπω αρκετα (αναλογικα) νεο-πουλημενα maverick,πραγμα που δεν γινοταν τον τελευταιο μηνα.....αρα το κολπο επιασε!!


Εδω στην Αθήνα να δεις τι γίνεται !! Εχω δει πάρα πολλά !!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες