Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick και εγγύηση

Συντονιστής: SUVord

Maverick και εγγύηση

Δημοσίευσηαπό mavi » 11 Ιούλ 2006, 16:32

Το Mav το έχω ευχαριστηθεί όσο κανένα άλλο, όμως μου έχει βγάλει την ψυχή από τα συνεχόμενα προβλήματα που η Ford, τα καλύπτει από την εγγύηση μετά από απειλές και τσακωμούς:
1. Μόλις το αγόρασα βρήκα ένα κομμάτι δέρματος στο πίσω κάθισμα γρατζουνισμένο. Το άλλαξαν.
2. Έμεινα τρεις φορές από μίζα και με κουβάλησε η οδική βοήθεια για να την αλλάξουν τελικά. Είχε προηγηθεί επισκευή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
3. Έκανε θόρυβο στην εκκίνηση και μου άλλαξαν λουρί. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και το Mav έχανε από ροπή. Άλλαξαν τον τεντωτήρα γιατί –λέει- το πήγα σε …λάσπες. Διορθώθηκε το πρόβλημα αλλά τώρα ο θόρυβος έχει αρχίσει να ξανακούγεται, χωρίς να έχει προηγηθεί …λασπόλουτρο.
4. Για το γνωστό τρέμουλο του τιμονιού στο φρενάρισμα, μου άλλαξαν τους μπροστινούς δίσκους, αλλά πλήρωσα τα τακάκια παρότι τα προηγούμενα ήταν καινούργια αλλά άχρηστα για τους καινούργιους δίσκους.
5. Το κελάιδισμα στο βολάν διορθώθηκε με σπρέι.
6. Στην πίσω δεξιά πόρτα έλειπε και λείπει ακόμα το πλαστικό stop. Περιμένω έναν χρόνο να το φέρουν και θα το πληρώσω τελικά γιατί λένε ότι εγώ το έχασα.
7. Τώρα δεν κουμπώνουν οι ταχύτητες και αν δεν μου αλλάξουν ότι χρειάζεται (δίσκος πλατό ή ότι άλλο) βλέπω να τους πηγαίνω στον συνήγορο του πολίτη ή σε ενώσεις καταναλωτών..
(Υ.Ζ. πάντως από οδηγική συμπεριφορά το Mav σκίζει και στην άσφαλτο και εκτός δρόμου).
Άβαταρ μέλους
mavi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2006, 16:19

Maverick και εγγύηση

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 12 Ιούλ 2006, 10:59

Αν χρειαστεί να προσφύγεις κάπου, πάρε τηλ στο 1520 (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή). Είναι πάντοτε αποτελεσματικοί και είναι ο μόνος φορέας που μπορεί να επιβάλει κυρώσεις (πρόστιμο κλπ). Οι ενώσεις καταναλωτών δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα καθόσον στερούνται οποιασδήποτε αρμοδιότητας και οι έμποροι τις αγνοούν παντελώς. Άσε που στην Ελλάδα υπάρχουν περίπου 70 ενώσεις καταναλωτών, από τις οποίες οι 40 και πλέον δεν πληρούν καμία από τις νόμιμες προδιαγραφές λειτουργίας ενώ οι υπόλοιπες δεν θα σου δώσουν ουσιαστική λύση στο πρόβλημα.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Maverick και εγγύηση

Δημοσίευσηαπό Lepes » 12 Ιούλ 2006, 11:31

Φιλε μου κουραγιο,οπως εχω ξαναγραψει η ford στην Ελλαδα ειναι απαραδεκτη!!!!Εγω παροτι ειμαι κατοχος εδω και 3 βδομαδες ενος LC το Mav δεν μου ειχε βγαλει τπτ (ευτηχως).Κουραγιο σου λεω μονο!!!
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Maverick και εγγύηση

Δημοσίευσηαπό SUVord » 12 Ιούλ 2006, 12:54

Lepes έγραψε:Φιλε μου κουραγιο,οπως εχω ξαναγραψει η ford στην Ελλαδα ειναι απαραδεκτη!!!!Εγω παροτι ειμαι κατοχος εδω και 3 βδομαδες ενος LC το Mav δεν μου ειχε βγαλει τπτ (ευτηχως).Κουραγιο σου λεω μονο!!!


Ρε λαμόγιο, αλαξοπιστίσαντα, δούλε της μπριζόλας, της χοληστερίνης και του σούσι, πάλι εδώ γυρνάς!!!
Να το χαίρεσαι το LC σου, καλοτάξιδο και "καλοβαμένο"!
Οσο για το φίλο με τα προβλήματα σε ιμάντες, τεντωτήρες και τα λοιπά, όλα δείχνουν οτι το αυτοκίνητο έχει, σε κάποια φάση, μπεί για τα καλά σε πολύ βαθύ νερό και σε υπερβολική λάσπη, χωρίς γρήγορα μετά να πλυθεί απο κάτω.
Τεντωτήρας, εναλλάκτης και μίζα, λόγω της θέσης τους στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στο πλύσιμο μετά απο κάποια ελαφριά ή βαρειά εκτός δρόμου λασπωμένη διαδρομή.
Εύχομαι τα προβλήματα να μείνουν εκεί.
Καλά μελτέμια σε όλους
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό juan » 27 Ιούλ 2006, 22:22

Να το χαίρεσαι το LC , καλοτάξιδο
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό Lepes » 28 Ιούλ 2006, 07:50

Thanks ;););)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό pek » 28 Ιούλ 2006, 09:31

Lepes έγραψε:Thanks ;););)


Πάντως όταν έκανα έρευνα αγοράς για αυτοκίνητο ακόμη χτυπάω το κεφάλι μου που έγραφα μόνο Ford Maverick και όχι Ford Maverick-ζημιές/προβλήματα/βλάβες. Τότε θα έβγαινε αυτό το forum πρώτο και δε θα το αγόραζα. Συγγνώμη παιδιά σε αυτούς που είναι κατευχαριστημένοι αλλά μόνο θα πληρώνω. Και κυρίως τα νεύρα μου. Άκουσα ότι σε περίπτωση Ρενό και Σουμπαρού με αντίστοιχα προβλήματα έγινε αντικατάσταση αυτοκινήτου. Μετά βέβαια από παρέμβαση δικηγόρου. Η Ford έχει το χειρότερο after sale service που έχω γνωρίσει σε αυτοκινητοβιομηχανία. Σε υποχρεώνουν 3χρόνια να πηγαίνεις μόνο σε αυτούς και αν βρεις μηχανική βλάβη σφυράν κλέφτικα.

Το LC όλα τα λεφτά!!
Άβαταρ μέλους
pek
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 13:44

Δημοσίευσηαπό Lepes » 28 Ιούλ 2006, 11:36

Pek εαν θες περνα μια απο Καρανικολα στην Αμφιθεας και πεστου το προβλημα σου ειναι επισημος της ford και δινει λυσεις!!
Εκει το πηγαινα εγω στην αρχη..
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό pek » 28 Ιούλ 2006, 11:56

[quote="Lepes"]Pek εαν θες περνα μια απο Καρανικολα στην Αμφιθεας και πεστου το προβλημα σου ειναι επισημος της ford και δινει λυσεις!!
Εκει το πηγαινα εγω στην αρχη..[/quote


Hello!!Θεσσαλονίκη εδώ! Πάντως θα κατέβω αρχές Σεπτέμβρη για δουλειά αν μου έχει βγάλει και τίποτα άλλο θα περάσω σίγουρα. Thanks. Πάντως έκανα την όλη διαδικασία με τα εξώδικα πιο πολύ για να είναι όλα καταγεγραμμμένα. Απτον Κρίκο δεν μου έδιναν ούτε επίσημο χαρτί για την αλλαγή των χαλασμένων ανταλλακτικών με τη δικαιολογία ότι οι βλάβες καταγράφονται μόνο μετά το τέλος της εγγύησης. έπρεπε να πέρνω τηλ στην Αθήνα κάθε μέρα φωνάζοντας για να μου τα δώσουν όλα γραμμένα. Άντε να το πάρω να πάω καμιά βόλτα. Αν κανονίσετε τίποτα εδώ πάνω θα έρθω standar! Ερώτηση: αν είμαστε 40 Maverick και μ'αφήσει το δικό μου θα με πάρει κανένας άλλος???????? Και αν μας αφήσουν και τα 40 τι θα γίνει (χι χι χι)???????????
Άβαταρ μέλους
pek
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 13:44

Δημοσίευσηαπό SUVord » 28 Ιούλ 2006, 12:41

pek έγραψε:
Lepes έγραψε:Pek εαν θες περνα μια απο Καρανικολα στην Αμφιθεας και πεστου το προβλημα σου ειναι επισημος της ford και δινει λυσεις!!
Εκει το πηγαινα εγω στην αρχη..[/quote


Hello!!Θεσσαλονίκη εδώ! Πάντως θα κατέβω αρχές Σεπτέμβρη για δουλειά αν μου έχει βγάλει και τίποτα άλλο θα περάσω σίγουρα. Thanks. Πάντως έκανα την όλη διαδικασία με τα εξώδικα πιο πολύ για να είναι όλα καταγεγραμμμένα. Απτον Κρίκο δεν μου έδιναν ούτε επίσημο χαρτί για την αλλαγή των χαλασμένων ανταλλακτικών με τη δικαιολογία ότι οι βλάβες καταγράφονται μόνο μετά το τέλος της εγγύησης. έπρεπε να πέρνω τηλ στην Αθήνα κάθε μέρα φωνάζοντας για να μου τα δώσουν όλα γραμμένα. Άντε να το πάρω να πάω καμιά βόλτα. Αν κανονίσετε τίποτα εδώ πάνω θα έρθω standar! Ερώτηση: αν είμαστε 40 Maverick και μ'αφήσει το δικό μου θα με πάρει κανένας άλλος???????? Και αν μας αφήσουν και τα 40 τι θα γίνει (χι χι χι)???????????


Αγαπητέ peck,

Θα βοηθήσει πολύ αν αναφέρεις συγκεκριμένα προβλήματα που είχες-έχεις
καθώς και ποιό MAV έχεις.
Οσο για την ανησυχία σου ποιός θα σε συνδράμει σε περίπτωση ανωμαλίας, κανένα πρόβλημα. Τάξε μιά μερίδα παϊδάκια στον προλαλλήσαντα Lepes και θα σούρθει!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό pek » 28 Ιούλ 2006, 17:22

2,3lt αγορά 30/03/06 τα προβλήματα είναι στο http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-4497.html
Άβαταρ μέλους
pek
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 13:44

Δημοσίευσηαπό Lepes » 28 Ιούλ 2006, 20:32

pek κατα φθινοπωρο μερια θα εχουμε ανταμωμα προς τα πανω ....μεινε συντονισμενος..και κουραγιο με το αμαξι δεν 8α σε σκασει αυτο εμεις θα τους σκασουμε!!!!
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Maverick και εγγύηση

Δημοσίευσηαπό filos » 09 Ιαν 2007, 22:25

mavi έγραψε:Το Mav το έχω ευχαριστηθεί όσο κανένα άλλο, όμως μου έχει βγάλει την ψυχή από τα συνεχόμενα προβλήματα που η Ford, τα καλύπτει από την εγγύηση μετά από απειλές και τσακωμούς:
1. Μόλις το αγόρασα βρήκα ένα κομμάτι δέρματος στο πίσω κάθισμα γρατζουνισμένο. Το άλλαξαν.
2. Έμεινα τρεις φορές από μίζα και με κουβάλησε η οδική βοήθεια για να την αλλάξουν τελικά. Είχε προηγηθεί επισκευή, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
3. Έκανε θόρυβο στην εκκίνηση και μου άλλαξαν λουρί. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και το Mav έχανε από ροπή. Άλλαξαν τον τεντωτήρα γιατί –λέει- το πήγα σε …λάσπες. Διορθώθηκε το πρόβλημα αλλά τώρα ο θόρυβος έχει αρχίσει να ξανακούγεται, χωρίς να έχει προηγηθεί …λασπόλουτρο.
4. Για το γνωστό τρέμουλο του τιμονιού στο φρενάρισμα, μου άλλαξαν τους μπροστινούς δίσκους, αλλά πλήρωσα τα τακάκια παρότι τα προηγούμενα ήταν καινούργια αλλά άχρηστα για τους καινούργιους δίσκους.
5. Το κελάιδισμα στο βολάν διορθώθηκε με σπρέι.
6. Στην πίσω δεξιά πόρτα έλειπε και λείπει ακόμα το πλαστικό stop. Περιμένω έναν χρόνο να το φέρουν και θα το πληρώσω τελικά γιατί λένε ότι εγώ το έχασα.
7. Τώρα δεν κουμπώνουν οι ταχύτητες και αν δεν μου αλλάξουν ότι χρειάζεται (δίσκος πλατό ή ότι άλλο) βλέπω να τους πηγαίνω στον συνήγορο του πολίτη ή σε ενώσεις καταναλωτών..
(Υ.Ζ. πάντως από οδηγική συμπεριφορά το Mav σκίζει και στην άσφαλτο και εκτός δρόμου).




Εγώ πάντως έκανα τη βλακεία και τις πλήρωσα τις δισκόπλακες. Βέβαια
το τιμόνι άρχισε να τρίζει μετά από 70000 χιλιόμετρα!
Άβαταρ μέλους
filos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2007, 22:18


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες