Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MAVERICK ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΚΛΠ

Συντονιστής: SUVord

Η FORD και η BΕΛΜΑΡ θεωρούν αυτή την κατάσταση φυσιολογική για ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο. ΕΣΕΙΣ??.

ΝΑΙ
6
27%
ΟΧΙ
16
73%
 
Σύνολο ψήφων : 22

Re: Τρομαγμένος Κοψοχερης!

Δημοσίευσηαπό MAV2.3 » 27 Φεβ 2006, 11:42

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Lepes όπως ξαναείπα αγόρασα πρίν 15 μέρες το 2,3 luxury και είναι τζάμι και από επάνω και από κάτω. Είναι λογικό κάποια αυτοκίνητα να έρχονται με πρόβλημα.Επίσης είναι υποχρέωση της κάθε αντιπροσωπείας να διορθώνει αυτά τα προβλήματα. Το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα στο ίδιο κουβά.
Άβαταρ μέλους
MAV2.3
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Φεβ 2006, 19:35
Τοποθεσία: ATH

Re: Τρομαγμένος Κοψοχερης!

Δημοσίευσηαπό argkras » 26 Μαρ 2006, 03:03

Εϊμαι έτοιμος και 'γώ να το παραλάβω την επόμενη βδομάδα. Πώς είναι η συμβίωσή σας σχεδόν ένα μήνα μετά?
Καταρχήν σε άσφαλτο έισαι ικανοποιημένος? Έχεις πατήσει καθόλου χώμα?
Αναρωτιέμαι από τώρα πόσο γρήγορα θα το τεστάρω στο χώμα καινούριο αυτοκίνητο ή θα το λυπάμαι να μη μου το γρατζουνίσει καμιά πέτρα ...καινούριο κοσκινάκι μου που λέγαν και οι παλιοί...
Άβαταρ μέλους
argkras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006, 01:29
Τοποθεσία: Athina

Re: Τρομαγμένος Κοψοχερης!

Δημοσίευσηαπό Lepes » 26 Μαρ 2006, 09:22

Καλημερα :) καταρχην με το καλο να σου ερθει
και ναι θα το λυπασαι μην το γρατζουνισεις αλλα κατα τα αλλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα :) αμα το πηρες για χαλαρο off road ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τρομαγμένος Κοψοχερης!

Δημοσίευσηαπό argkras » 26 Απρ 2006, 11:23

YESSSS!!!! Χτύπησα διάνα!!! Με λίγα λόγια όλο χαρά παρέλαβα και γώ το MAV στις 4/4 και στο πρώτο ταξίδι με 200 χλμ. εντός πόλης, εκεί που ανέβαζα ταχύτητα και φρέναρα κατόπιν προοδευτικά άρχιζαν τα κουνήματα (?!?!?!?!?!?!?!?). Κραδασμοί στο τιμόνι και στο αμάξι μεχρι και η γυναίκα μου το κατάλαβε σαν συνοδηγός!
Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια, δεν μπορεί λέω, τόσο μ....α βαράει η FORD? T'ελος πάντων με το που γύρισα από το παρθενικό με το Mav ταξίδι την επόμενη παω ο καλό σου στην αντιπροσωπία και τους λέω τα καθέκαστα.
Το δοκιμάζει ο υπεύθυνος συνεργείου και διαπιστώνει στραβές μπροστινές δισκόπλακες. Οπα τα λέω εγώ...
Περάστε μου λέει στον προισταμενο συνεργείου... Εκεί ακουσα κάτι "γλαφυρά" του στυλ: Το στώσατε το αυτ/το? Δηλαδή? λεω εγώ, τί σχέση έχει με τις δισκόπλακες? Το αμάξι είναι βαρύ... με πολλά κυβικά... και στα απότομα φρεναρίσματα με τα φρέσκα τακάκια μπορεί κάποιος να στραβώσει τις δισκόπλακες.... μου λέει.
Είμαι οδηγός 15 χρόνια του λέω, έχω αλλάξει 3 αυτ/τα, και η χρήση του αυτά τα 600χλμ που έκανα ήταν υποδειγματική! και ούτε από ανάγκη δεν πιέστηκαν απότομα τα φρένα. Κοιτάξτε λέω... είχα ενημερωθεί από άλλους κατόχους πριν το παραλάβω για παρόμοια προβλήματα, το είχα πει και στον πωλητή, (το επιβεβαίωσε) άρα καταλαβαίνετε ότι η χρήση που του έκανα ήταν πολύ προσεγμένη.
Τέλος πάντων είδε ότι δεν "μάσησα" περί κακής οδηγικής χρήσης (έχουν πλάκα οι άνθρωποι... στραβώνουν οι δισκόπλακες τόσο γρήγορα? από τί υλικό είναι άραγε?) και μου κανόνισε ραντεβού για αντικατάστασή τους την επόμενη βδομάδα.
4/4 το παρέλαβα --- 3/5 αλλαγή -καλώς εχόντων- οι δισκόπλακες.
...Ελπίζω και το τελευταίο "πρόβλημα" για τόσο μικρό χρονικό διάστημα
Άβαταρ μέλους
argkras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006, 01:29
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό TLG » 26 Απρ 2006, 18:58

Εχουν τελικα πολυ πλακα στη Ford ....εδω το ξερει ολος ο κοσμος για τις δισκοπλακες και αυτος ο τυπος "σφυραγε κλεφτικα" ....Κριμα :evil:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Santa » 26 Απρ 2006, 19:51

Ευχομαι στο φίλο μας να έχει μόνο αυτο το προβλημα και όχι αλλα.
Εγώ δεν εχω τιποτα αλλο να προσθέσω. Ότι έχω πεί για την Ford το ειπα. Βαρεθηκα πια....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 27 Απρ 2006, 16:01

Δεν ξέρω εαν στη FORD, έχουν πλάκα..., ή εαν θέλουν να κάνουν το κορόιδο για να μην επιβαρυνθούν τα έξοδα αλλαγής ή εαν είναι παράξενο ακόμα και για αυτούς καινούργιο αυτοκίνητο με στραβές δισκόπλακες. :?:

Όπως και να έχει, το πρόβλημα απ΄ ότι βλέπω ξαναπαρουσιάστηκε και σε άλλο φίλο και όχι μόνο στον Papagn, :evil: , μεταξύ μας πιστεύω ότι θα έχει παραρουσιαστεί και σε άλλους που δεν επικοινωνούν μαζί μας μέσα από το forum. Εφ΄ όσον όμως , ευτυχώς δεν έχει παρουσιαστεί στους υπόλοιπους, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι υπήρχε παρτίδα ( ποιός ξέρει πόσων αυτοκινήτων, με επικίνδυνα ανταλλακτικά ,δισκόπλακες.) :?:

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και ο φίλος μας θα πρέπει και αυτός εαν επιθυμεί να στραφεί εναντίων τους δικαστικά. :!:

Το κόστος αντικατάστασης δεν πρέπει να τους ενοχλεί στη ford , διότι το δικαιολογούν τα συνεργεία στη μαμά ford και έτσι αυτοί δεν επιβαρύνονται με τίποτα.

Η επικινδυνότητά του όμως πρέπει να καταδικαστεί απ΄ όλους μας. :evil: :evil: :evil:

Φίλε argkras , κυνήγησέ τους, αλλά μην απογοητεύεσαι :P δεν πιστεύω ότι θα παρουσιαστούν άλλα, τουλάχιστον τόσο σοβαρά προβλήματα. Τα προβλήματα που έιχαν τα 2.0 δεν βλέπω να παρουσιάζονται στα 2.3, , εύχομαι να έχω δίκιο :wink:

Το service της ford τελικά είναι από τα χειρότερα, αντι να ζητούν συγγνώμη ψάχνουν για κορόιδα.

Τέλος πάντων. Μόλις γύρισα από ένα ταξίδι χθές, που περιείχε απ΄ όλα, τώρα βέβαια λίγο πιό συγκρατημένα από την άλογη αρχική όρεξη για Off road.

Μέχρι σήμερα 15000 χλμ κ α ν έ ν α π ρ ό β λ η μ α !!!!!

Το Πάσχα, σε διαδρομή με πολύ, αλλά βατή λάσπη, παρατήρησα ότι τα λάστιχα παρέμεναν συνέχεια μπουκωμένα. Το ήξερα άπό την αρχή ότι ήταν μόνο για άσφαλτο και φρέσκο χιόνι, εγώ όπου και να το πήγα στην αρχή, με εξέπληξε ευχάριστα. Τώρα όμως που δοκίμασα ενός φίλου με καινούργια λάστιχα 80-20 ενθουσιάστηκα , άλλο πράγμα στο χώμα και σε λίγη λάσπη που είχα την ευχέρεια, χωρίς το γλύστρημα που δείχνει το δικό μου. Πάντως όπου πέρασε το δικό του πέρναγα και εγώ, βέβαια με περισσότερο κούνημα δεξιά αριστερά και με μεγαλύτερη δυσκολία σε ανηφόρες, αλλά πέρναγε.

Όπως λέει και ο φίλος lepes, μην το φοβηθείς για ελαφρύ offroad είναι πολύ καλό, τώρα εαν θέλεις να πας εκδρομή με τους BRAT, ....θα περάσεις... αλλά.... ξανασκέψου το, οι γρατσουνιές θα μείνουν για πάντα.

Μην το φοβάσαι, βάλτο παντού, αλλά πάντα με μέτρο και παρέα για βοήθεια και να δείς ότι θα το ευχαριστηθείς. Δεν παθαίνει τίποτα. Έχει πολύ γερά ψαλίδια :P :P :P

Μείνε συντονισμένος για ανταλλαγή εμπειριών , και .... τυχόν προβλημάτων ξου ξου !!
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 27 Απρ 2006, 21:08

helias έγραψε:Δεν ξέρω εαν στη FORD, έχουν πλάκα..., ή εαν θέλουν να κάνουν το κορόιδο για να μην επιβαρυνθούν τα έξοδα αλλαγής ή εαν είναι παράξενο ακόμα και για αυτούς καινούργιο αυτοκίνητο με στραβές δισκόπλακες. :?:

Όπως και να έχει, το πρόβλημα απ΄ ότι βλέπω ξαναπαρουσιάστηκε και σε άλλο φίλο και όχι μόνο στον Papagn, :evil: , μεταξύ μας πιστεύω ότι θα έχει παραρουσιαστεί και σε άλλους που δεν επικοινωνούν μαζί μας μέσα από το forum. Εφ΄ όσον όμως , ευτυχώς δεν έχει παρουσιαστεί στους υπόλοιπους, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι υπήρχε παρτίδα ( ποιός ξέρει πόσων αυτοκινήτων, με επικίνδυνα ανταλλακτικά ,δισκόπλακες.) :?:

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και ο φίλος μας θα πρέπει και αυτός εαν επιθυμεί να στραφεί εναντίων τους δικαστικά. :!:

Το κόστος αντικατάστασης δεν πρέπει να τους ενοχλεί στη ford , διότι το δικαιολογούν τα συνεργεία στη μαμά ford και έτσι αυτοί δεν επιβαρύνονται με τίποτα.

Η επικινδυνότητά του όμως πρέπει να καταδικαστεί απ΄ όλους μας. :evil: :evil: :evil:

Φίλε argkras , κυνήγησέ τους, αλλά μην απογοητεύεσαι :P δεν πιστεύω ότι θα παρουσιαστούν άλλα, τουλάχιστον τόσο σοβαρά προβλήματα. Τα προβλήματα που έιχαν τα 2.0 δεν βλέπω να παρουσιάζονται στα 2.3, , εύχομαι να έχω δίκιο :wink:

Το service της ford τελικά είναι από τα χειρότερα, αντι να ζητούν συγγνώμη ψάχνουν για κορόιδα.

Τέλος πάντων. Μόλις γύρισα από ένα ταξίδι χθές, που περιείχε απ΄ όλα, τώρα βέβαια λίγο πιό συγκρατημένα από την άλογη αρχική όρεξη για Off road.

Μέχρι σήμερα 15000 χλμ κ α ν έ ν α π ρ ό β λ η μ α !!!!!

Το Πάσχα, σε διαδρομή με πολύ, αλλά βατή λάσπη, παρατήρησα ότι τα λάστιχα παρέμεναν συνέχεια μπουκωμένα. Το ήξερα άπό την αρχή ότι ήταν μόνο για άσφαλτο και φρέσκο χιόνι, εγώ όπου και να το πήγα στην αρχή, με εξέπληξε ευχάριστα. Τώρα όμως που δοκίμασα ενός φίλου με καινούργια λάστιχα 80-20 ενθουσιάστηκα , άλλο πράγμα στο χώμα και σε λίγη λάσπη που είχα την ευχέρεια, χωρίς το γλύστρημα που δείχνει το δικό μου. Πάντως όπου πέρασε το δικό του πέρναγα και εγώ, βέβαια με περισσότερο κούνημα δεξιά αριστερά και με μεγαλύτερη δυσκολία σε ανηφόρες, αλλά πέρναγε.

Όπως λέει και ο φίλος lepes, μην το φοβηθείς για ελαφρύ offroad είναι πολύ καλό, τώρα εαν θέλεις να πας εκδρομή με τους BRAT, ....θα περάσεις... αλλά.... ξανασκέψου το, οι γρατσουνιές θα μείνουν για πάντα.

Μην το φοβάσαι, βάλτο παντού, αλλά πάντα με μέτρο και παρέα για βοήθεια και να δείς ότι θα το ευχαριστηθείς. Δεν παθαίνει τίποτα. Έχει πολύ γερά ψαλίδια :P :P :P

Μείνε συντονισμένος για ανταλλαγή εμπειριών , και .... τυχόν προβλημάτων ξου ξου !!


Όλα καλά τα είπες φίλε Helia αλλα οταν λέμε light offroad θα πρέπει να γράφεις και το ποσοστο (όπως τα γιαούρτια) δηλαδή 1%, 2%, 3%?
Light μπορεί να θεωρηθεί μια οποιαδήποτε διαδρομή.
Δηλαδή έγώ που αλλαξα εμπρός δεξί ψαλίδι, κρεμαγιέρα και 3 αμορτισέρ στα 27.000 χλμ θα το θεωρήσουμε αστοχία υλικού? καντεμιά? ατυχία? βάρβαρη χρήση? Όταν πάρκαρα στα πεζοδρόμια το έφαγα φαίνεται....light διαδρομη έκανα...
ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΤΕ ΜΕ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ !!!
Αν θελετε light offroad διαδρομες να τις κάνετε μαλακά και σιγά και όχι πολυ φορτωμένοι.
Όσο πιο μαλακά τοσο πιο καλά....Όταν ανεβάσετε το αμάξι σε ράμπα και βγάλετε και τις 4 ζάντες θα καταλάβετε οτι δεν έχουν τοποθετηθεί υλικά για παραπάνω χρήση απο light.
Να ακουτε τον παλιό! Αυτος ξέρει....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Lepes » 27 Απρ 2006, 21:12

Και εγω εχω αλλαξει δισκοπλακες και δισκο πλατο κανονικα επρεπε να το εχουμε κανει μεγαλο θεμα ολοι εμεις με τα φορντ γιατι δεν ειναι και λιγα τα λεφτα που δωσαμε....(και τωρα δεν μπορω να του πουλησω 19.000 ζηταω!!!)
τεσπα επειδη παντα βλεπω το ποτηρι μισογεματο ακομα λεω οτι εχω απο τα καλυτερα SUV ,εχει απιστευτη ανεση και στους χωρους του και στην ασφαλτο, και εκτος δρομου παει εκει που δεν φανταζομαστε (το αποτελεσμα ομως μπορει να πονεσει ειτε ψυχικα ειτε στη τσεπη χιχιχι).
Αλλα και εγω συμφωνω με τον Ηλια το πηρες για να το ευχαριστηθεις και αυτο να κανεις...(Ηλια πριν απο κανα μηνα αλλαξα και ψαλιδι χιχιχχι)
ΥΓ,
Παροτι το δικο μου εχει κανει 2 αγριες ΒΡΑΤοβολτες και καμοια 10αρια χαλαρες δεν εχει τργιγμους ουτε σημαδια κακοποιησης και αυτο γιατι λεμε λεμε λεμε αλλα εχει και μια ποιοτητα το αμαξι ετσι!!(Τακη μην τολμησεις να γραψεις εγινες ΒΑΝ απο το ΒΡΑΤ χιχιχι)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 28 Απρ 2006, 01:54

Καλώς ήρθαμε.

Φίλε argkras καλορίζικο , καλοτάξιδο κι εύχομαι να μην έχεις άλλα προβλήματα.



helias έγραψε:Όπως και να έχει, το πρόβλημα απ΄ ότι βλέπω ξαναπαρουσιάστηκε και σε άλλο φίλο και όχι μόνο στον Papagn, :evil: , μεταξύ μας πιστεύω ότι θα έχει παραρουσιαστεί και σε άλλους που δεν επικοινωνούν μαζί μας μέσα από το forum. Εφ΄ όσον όμως , ευτυχώς δεν έχει παρουσιαστεί στους υπόλοιπους, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι υπήρχε παρτίδα ( ποιός ξέρει πόσων αυτοκινήτων, με επικίνδυνα ανταλλακτικά ,δισκόπλακες.) :?:






Ηλία το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί και σε άλλους στο φόρουμ. Δες στην θεματική ενότητα στράβωσαν οι δισκόπλακες του υπεροδηγού (V K, Showmann 4x4, iperodigos ).

Είναι γεγονός ότι τις αλλάζουν και συμφωνώ ότι το πρόβλημα δεν είναι σε όλα τα αυτοκίνητα αλλά σε μία παρτίδα. Το θέμα είναι ότι λόγω επικινδυνότητας (κι όταν λέω επικινδυνότητα εννοώ μείωση σε κάποιο ποσοστό , μικρό ίσως, της αποτελεσματικότητας των φρένων- κι ένα μέτρο μπορεί να σώσει ) έπρεπε να ελεγχθεί η συγκεκριμένη παρτίδα. Και το 2ο θέμα είναι μετά από τόσο ντόρο και μετά από 9 μήνες από την δική μου αγορά έμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα στον φίλο μας τον argkras!!!??? Αν υπολογίσουμε ότι στο φόρουμ τουλάχιστον 5 έχουμε αναφέρει στραβές δισκόπλακες με το ΚΑΛΗΜΕΡΑ , καταλαβαίνεις τι συμβαίνει γενικά σε κατόχους Μάβερικ. Τι να πω!!

Γ... την αυπνία μου. Παναγιώτη :alright: οι δυό μας μείναμε στο φόρουμ στις τρεις το πρωί. Και μην μας τα λες όλα όσα θα...και μας στεναχωρείς! Τώρα να πω εγώ για το λάστιχο που έσπασε ... για την υπερβολική φθορά τους (θέλουν αλλαγή) για τα 11.000 χλμ και για το ότι ήταν φορεμένα στο αμάξι 15 μήνες :-x πριν το παραλάβω? Αστο καλύτερα.... Αγία Παρασκευή την είπαμε την εκκλησία??? :D :D
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό helias » 28 Απρ 2006, 15:51

Φίλε Papagn, συμφωνώ ότι το θέμα με τις δισκόπλακες είναι πολύ σοβαρό και για το λόγο αυτό η Ford θα πρέπει να το αντιμετωπίσει με περισσότερο επαγγελματισμό. :evil: Τα λάστιχα πραγματικά παρουσιάζουν αδικαιολόγητα πρόωρη φθορά, ποτέ δεν συμπαθούσα τη Good year, αλλά στην περίπτωση αυτή είναι επιλογή της Ford και αυτή πρέπει να κατηγορήσουμε.

Φίλε Santa, ακούμε με σεβασμό τους παλιούς και ενθαρύνουμε τους νέους, ο χρόνος θα δείξει για τον καθένα μας το μέλλον του. Πρέπει να προβλέπουμε αλλά ποτέ δεν πρέπει να προεξοφλούμε κάτι. Για τους λόγους σου, καλά έκανες και το άλλαξες. Είπαμε το Santa Fe είναι καλύτερο, νεότερο, μεγαλύτερο, ακριβότερο, όμως και κάποιο άλλο SUV καμιά 10.000 Ε ακριβότερο του Santa και 5 χρόνια νεότερό του, καλύτερο θα είναι.
Είδα ότι θα βγεί ολοκαίνουργιο Honda CRV, εαν δεν είναι καλύτερο από το παλαιό Μαβ, τότε ποιός ο λόγος κυκλοφορίας του.
Ψαλίδια άλλαξα και στο Audi και χωρίς μάλιστα να ανέβω ούτε πεζοδρόμιο, μετά από δύο χρόνια από την αλλαγή τους μάλιστα η Audi μας έστειλε χαρτί να ελέγξουν τα ψαλίδια. :!: Σίγουρα δεν έχουν την ίδια κατασκευή γιατί αυτά που έχει περάσει μέχρι σήμερα το Ford δε νομίζω ότι το Audi θα τα κατάφερνε χωρίς απώλειες. Και καταλύτη του είχα αλλάξει στα 40.000 χλμ, έκοψε λέει και χτύπαγε !!!!
Είπαμε ο χρόνος θα δείξει. :P

Φίλε Lepes, oi ΒΡΑΤοβόλτες σε καμία περίπτωση δεν είναι Light yogourt. Χι χι χι χι . Εγώ πιστεύω ότι μέχρι σήμερα το αγρίεψα αρκετά για τα δεδομένα ενός SUV, τώρα αν σου πώ ότι με αυτά που διαβάζω έχω βοβηθεί, δεν θα πώ ψέμματα. Συνεχίζω βέβαια τα offroad, όμως λίγο πιο δειλά και με παρέα, εξαιτίας και των ελαστικών. Με ενθουσιάζει ακόμη ο τρόπος που ξεπερνά τις δυσκολίες και μετά ταξιδεύει στην εθνική.
Υ.Γ. Το 2001 , ένας φίλος αγόρασε το Honda το HRV για δεύτερο αυτοκίνητο στη γυναίκα του. Πριν της το πάει να το δεί, το πήγε στην Πάρνηθα να το δοκιμάσει. Κάπου κόλλησε και δώστου - δώστου έκαψε το δίσκο την πρώτη μέρα !!!!! :oops: Συμβαίνουν αυτά.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Lepes » 28 Απρ 2006, 19:23

helias έγραψε:oi ΒΡΑΤοβόλτες σε καμία περίπτωση δεν είναι Light yogourt. Χι χι χι χι .

Xixixi
Ηλια εχουμε και χαλαρες πιστεψε με ...πριν κανα μηνα καναμε τη διαδρομη που ειχες παει εσυ στη Ζηρεια .....
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό helias » 29 Απρ 2006, 15:58

Ξέρω..... ξέρω τις χαλαρές σας. Ήμουν ψημένος για τη Ζήρεια μαζί σας αλλά να σου πώ την αλήθεια φοβήθηκα , είδα πολλές συμμετοχές και άγριες διαθέσεις, έτσι αποφάσισα ότι δεν είμαι εγώ για τέτοια. :animalchicken: Αργότερα όταν αλλάξω τα λάστιχα, ρε γμτ φαγώθηκαν πολύ γρήγορα, και βάλω την ποδιά από ΄κάτω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα έρθω. Αν βέβαια δεν το έχω πουλήσει μέχρι τότε από τις πολλές ζημιές που θα μου βγάλει.χι χι χι (αυτό ήταν λίγο ειρωνικό , με την καλή έννοια πάντα!) :P .

Αυτή η διαδρομή πάντως από λίμνη Δόξας προς Ζαρούχλα που την πέρασα μόνος μου μέσα στο καταχείμωνο δεν ήταν καθόλου light, αυτό δεν ήταν λάσπη ... ήταν... αμάν αμάν. :tank:

Αύριο πρωί - πρωί φεύγω για Δίρφη, πάλι με χάρτη "Ανάβαση", τώρα όμως με παρέα άλλο ένα Μαβ, ελπίζω να μην ξαναπλέξω δυσάρεστα. Εαν ο καιρός το επιτρέψει θα κάνω και πικ. νίκ, εαν πάλι ο καιρός δεν το επιτρέψει θα κάνω ....... μόνο πικ νίκ. :beer:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό takhs » 29 Απρ 2006, 22:44

helias έγραψε:Αυτή η διαδρομή πάντως από λίμνη Δόξας προς Ζαρούχλα που την πέρασα μόνος μου μέσα στο καταχείμωνο δεν ήταν καθόλου light, αυτό δεν ήταν λάσπη ... ήταν... αμάν αμάν. :tank:



Ποτε το καταχειμωνο ? ο δρομος αυτος κλεινει παντα απο μεσα Δεκεμβρη μεχρι μεσα Μαρτη σχεδον ακομα και για unimog
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό helias » 01 Μάιος 2006, 15:33

Φίλε takhs, δεν ήξερα, δεν ρώταγα ;; αυτό ακριβώς έπαθα, δεν γνώριζα τίποτα , πήρα ένα χάρτη της ΑΝΑΒΑΣΗ (πολύ καλοί !!!!), την οικογένεια όλο χαρά και νομίζοντας ότι έχω unimog ξεκίνησα, ε ..λοιπόν πέρασα !!!! και το θεωρώ μεγάλη βλακεία μου τώρα, αλλά και μεγάλο κατόρθωμα, βλέπεις η τύχη βοηθάει τους πρωτάρηδες. Σήμερα και να με παρακαλάς δεν το ξανακάνω. :bang:

Γιαυτό το λόγο πολλές φορές γκρινιάζω όταν κατηγορούν το Μαβ, δε λέω δεν είναι καθαρόαιμο, ένα απλό σουβλάκι είναι, αλλά εμείς δεν γνωρίζουμε όύτε τι μπορεί να κάνει ένα σουβλάκι και ζητάμε Βόδι λίφτ, μπλοκιές μπρός πίσω και άλλα ΄πολλά.
Ναι η αλήθεια είναι ότι πολλοί γνωρίζουν αρκετά και αγαπούν το 4Χ4,σέβομαι τη γνώμη τους, οι πιό πολλοί όμως από εμάς που αγοράζουμε τα σουβλάκια δεν έχουμε ιδέα από off road, μιλάω εγώ που με έριξαν στα βαθιά και είδα πως κολυμπούν στη λάσπη. :fish:

Σχετικά με την αξιοπιστία του σέβομαι και ακούω τη γνώμη των παλαιοτέρων, και αυτοί όμως πρέπει να καταλάβουν ότι δεν μπορώ να το κατηγορώ αφού , χτύπα ξύλο , δεν έχω πρόβλημα μαζί του.
Ανησυχαστικά τα προβλήματα, αλλά υποχρέωσή μου είναι να το υποστηρίζω όσο εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοια, κάτι άλλο θα ήταν άδικο. :thumbleft:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες