Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MAVERICK ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΚΛΠ

Συντονιστής: SUVord

Η FORD και η BΕΛΜΑΡ θεωρούν αυτή την κατάσταση φυσιολογική για ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο. ΕΣΕΙΣ??.

ΝΑΙ
6
27%
ΟΧΙ
16
73%
 
Σύνολο ψήφων : 22

Δημοσίευσηαπό TLG » 01 Μάιος 2006, 19:01

OFF TOPIC .....

Παντως δεν θα ηταν ασχημα να μαζευτουμε και εμεις που ΔΕΝ ασχολουμαστε με το "σκληρο" off roading να σχεδιασουμε καμια light διαδρομουλα απολαμβανοντας την φυση κ οχι προκαλωντας την ..

OFF TOPIC .....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό takhs » 01 Μάιος 2006, 19:27

απο υπερβολικο χιονι κλεινει και οχι λασπη . Για να λες λασπη μαλλον Οκτ - Νοεμβρη θα πηγες :D . Και που να τον δεις τελος Μαρτη με κομμενους δρομους , αχταρμα λασπης και χιονιου κλπ . :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό helias » 02 Μάιος 2006, 14:20

Φίλε takhs, πήγα στα μέσα του γενάρη που μας πέρασε, κάτι χιόνια (ελάχιστα εως ανύπαρκτα) είχαν λιώσει και η λάσπη απίστευτη. Πέραν τούτων η διαδρομή καταπληκτική, μετά από Περιστέρα, ανέβηκα χιονοδρομικό, εκεί βρήκα χιόνι αλλά πέρασα με μεγαλύτερη ευκολία, ο δρόμος ήταν καλός. :P

Επικροτώ τη θέση του φίλου TLG, νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε καμιά βολτούλα light 1, 2 ή 3 % χι χι χι !!! :wink:

Χωρίς πλάκα πάντως θα ήμουν μέσα για μια μονοήμερη, να γνωριστούμε ρε αδερφέ, τουλάχιστον να ξέρουμε με ποιόν τρώμε τα μουστάκια μας. :computer:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Μάιος 2006, 15:05

helias έγραψε:Φίλε takhs, πήγα στα μέσα του γενάρη που μας πέρασε, κάτι χιόνια (ελάχιστα εως ανύπαρκτα) είχαν λιώσει και η λάσπη απίστευτη. Πέραν τούτων η διαδρομή καταπληκτική, μετά από Περιστέρα, ανέβηκα χιονοδρομικό, εκεί βρήκα χιόνι αλλά πέρασα με μεγαλύτερη ευκολία, ο δρόμος ήταν καλός. :P

Επικροτώ τη θέση του φίλου TLG, νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε καμιά βολτούλα light 1, 2 ή 3 % χι χι χι !!! :wink:

Χωρίς πλάκα πάντως θα ήμουν μέσα για μια μονοήμερη, να γνωριστούμε ρε αδερφέ, τουλάχιστον να ξέρουμε με ποιόν τρώμε τα μουστάκια μας. :computer:


Δύο χρόνια λέμε τώρα να γνωριστούμε να πάμε καμια βόλτα αλλα μάταια....Έχει μαλιάσει το χέρι μου να γράφω.....
:lol: :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό Lepes » 02 Μάιος 2006, 16:37

Και εμενα....αλλα ειμαι σε καλο δρομο για το Cherokee ... :):)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό TLG » 02 Μάιος 2006, 23:52

EΓω ειμαι παντως μεσα οποτε θελετε ...εστω και μια ελαφρια διαδρομουλα στην Παρνηθα καλο θα μας κανει ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Γενικες Εντυπώσεις το Ανάγνωσμα ενός νέου ΜΑβερόβιου...

Δημοσίευσηαπό argkras » 12 Μάιος 2006, 02:13

Να ΄μαι και ΄γω λοιπόν... :D Φάγαμε το αρνάκι μας, ανεβάσαμε τις χοληστερίνες μας, Χρόνια Πολλά σε όλους και ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!

Διάβασα τα σχόλιά σας με αφορμή και του δικού μου παθήματος και αυτό που μου έρχεται πρώτο να φωνάξω είναι: ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ ΓΑΜ...ΝΗ :evil: ΠΑΡΤΙΔΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΣΧΕΔΟΝ?
2ον ΑΥ/ΤΟ 30,000 ΕΥΡΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΖΑ? ( Ε, ΡΕ ΚΙΝΕΖΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ...) :-x

Τα ΄πα και ξεθυμανα... Πάλι καλά που δεν το ζορίσανε το θέμα στην αντιπροσωπία γιατί θα τ' ακουγαν ΜΑΖΕΜΕΝΑ...
ΕΝταξει, μου τις αλλαξαν τελικα στις 3/5 τελικα οπως είχε προγραμματιστει με νεες του κουτιου, μου συστησαν παλι "στρωσιμο" για να μην παθουν τιποτα οι "ευαισθητούλες" μας και τωρα εχουμε βγαλει φιρμανι με τη γυναικα μου να πηγαινουμε για 1500χλμ λες και μεταφερουμε σπάνια αυγά για εκόλαπση... (τι λέω ο άνθρωπος...)
Α, απορία... μου αλλάξαν μόνο τις μπροστινές γιατί κατα τη δοκιμή που έκαναν δεν διαπιστωσαν λέει προβλημα στις πίσω (υποτίθεται οτι ο ειδικός τους το είδε αυτό τραβόντας στα μισα το χειρόφρενο καθ' οδόν -απ'ότι έβλεπα- ισχύει αυτό ρε παιδιά;) Μήπως έκανα μαλ...α που δεν επέμενα; μου έχει μείνει αμφιβολία, και δεν μπορώ ακόμα να δω τι γίνεται, αν το ξανακάνει γιατί είπαμε ... τα αυγά...

Κατά τ' άλλα όμως να σας πω και γω τις πρώτες οφ-ροαντ εξορμήσεις μου.
1ον. Πάσχα, ειδική λάιτ χωματόδρομου για εισαγωγή προς μια πίστα εντούρο πάνω από το Κιάτο προς Στυμφαλία, Εντάξει ήπια πράγματα, 'ετσι για εισαγωγή είπαμε... ωραία εμπειρία όμως να πηγαίνεις πιο άνετα εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν ή σταματούν ή βρίσκουν κάτω ή.....
2ον και καλύτερον ή μάλλον ...λασποπότερων! Πρωτομαγιά στο χωριό (Παλαιοχώρι Φθοιώτιδας) με κάθε μέρα του τριημέρου με βροχή ...ποτιστική. Οι χωματόδρομοι -αρκετοί γύρω γύρω- σκέτη λασπουριά. Έ που να αντισταθω και γω και μπήκα στον πειρασμό. Τί δεν θα δοκιμάσω τί κάνει το 4Χ4; Αφήνω σπίτι τα γυναικόπαιδα και έχω την φαεινή ιδέα να πάω τον πατέρα μου σε χωράφι με ελιές μέσω ενός στριφογυριστού χωματόδρομου κανα-δυο χλμ. ΟΚ καλή η προσπάθεια... το βούτηξα το καυμένο το ΣΟΥΒ, αυτό δεν είπε και όχι, αρχίσαμε τις πλεύσεις, πήγαινε όμως σιγά και προσεκτικά και σε μια στροφή με ανηφορίτσα τα έδωσε πιο πολύ σπινιάρισε ζορίστηκε αλλά ανέβηκε το "κατσικάκι" και είπα εντάξει, φτάνει για την ώρα, κάτσε εδώ που μπορούμε να κάνουμε και αναστροφή. Τις είδα και τις ελίτσες του πατέρα, μιλάμε όμως για πολύ λάσπη, κολλώδης και μπόλικη, αφού χωνόταν το μποτάκι μέσα. Άντε λοιπόν πάμε για τον γυρισμό. Παίρνω θάρρος και αποφασιστικότητα (είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι καλό το 4Χ4 αλλά με λαστιχάκια δρόμου που πάς ρε καραμήτρο;) και ξεκινώ σαν κότα στον χορό. Έπρεπε να βγώ τώρα στην άσφαλτο βλέπετε ή να περιμένω να αρχίσουν οι άλλοι τα μπάνια για να στεγνώσει καλά το χώμα και να βγω. Ε, είμαι πίσω σπίτι τώρα με το ΜΑΒ ακέραιο γιατί έδωσα ευχή και υπόσχεση ότι αν δεν με βγάλει ο δρόμος έξω ή πάνω σε κανα δεντράκι δεν θα ξανακάνω ταρζανιές (με τέτοια λάστιχα εννοώ φυσικά) Σαν τη κότα λοιπόν πήγα και σε δεντράκι ξυστά πέρασα, αλλά δόξα τω Θεό, πάτησα άσφαλτο. -Μήπως ν' αλλάξω λάστιχα;
Και το κλου της ημέρας ήταν να φάω και μια ώρα για να βγάλω με νερό την τόση λάσπη που είχε κολλήσει γύρω-γύρω.
Έ, το αυτό έκανα δις ακόμα, γιατί ξαναπήγα ο καλός σου σε άλλους 2 πιο ήπιους φυσικά χωματόδρομους αλλά με λασπούλα πάλι. Επειδή δεν το πολυχάρηκα τελικά -είναι και το πλύσιμο βλέπετε- είπα αν δεν έχω τοιυλάχιστον πιο κατάλληλα ελαστικά άλλη φορά, να κάθομαι καλύτερα για κάνα καφέ στα πεδινά...

Αυτά για την ώρα και συμπαθάτε με αν φλυαρούσα, αλλά είπα και 'γώ σαν παιδί να πω και καμιά ιστορία... :lol:

Καληνύχτα...
Άβαταρ μέλους
argkras
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Μαρ 2006, 01:29
Τοποθεσία: Athina

Re: Γενικες Εντυπώσεις το Ανάγνωσμα ενός νέου ΜΑβερόβιου...

Δημοσίευσηαπό Santa » 12 Μάιος 2006, 09:51

argkras έγραψε:Να ΄μαι και ΄γω λοιπόν... :D Φάγαμε το αρνάκι μας, ανεβάσαμε τις χοληστερίνες μας, Χρόνια Πολλά σε όλους και ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!

Διάβασα τα σχόλιά σας με αφορμή και του δικού μου παθήματος και αυτό που μου έρχεται πρώτο να φωνάξω είναι: ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ ΓΑΜ...ΝΗ :evil: ΠΑΡΤΙΔΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΑΥΤ/ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΣΧΕΔΟΝ?
2ον ΑΥ/ΤΟ 30,000 ΕΥΡΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΖΑ? ( Ε, ΡΕ ΚΙΝΕΖΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ...) :-x

Τα ΄πα και ξεθυμανα... Πάλι καλά που δεν το ζορίσανε το θέμα στην αντιπροσωπία γιατί θα τ' ακουγαν ΜΑΖΕΜΕΝΑ...
ΕΝταξει, μου τις αλλαξαν τελικα στις 3/5 τελικα οπως είχε προγραμματιστει με νεες του κουτιου, μου συστησαν παλι "στρωσιμο" για να μην παθουν τιποτα οι "ευαισθητούλες" μας και τωρα εχουμε βγαλει φιρμανι με τη γυναικα μου να πηγαινουμε για 1500χλμ λες και μεταφερουμε σπάνια αυγά για εκόλαπση... (τι λέω ο άνθρωπος...)
Α, απορία... μου αλλάξαν μόνο τις μπροστινές γιατί κατα τη δοκιμή που έκαναν δεν διαπιστωσαν λέει προβλημα στις πίσω (υποτίθεται οτι ο ειδικός τους το είδε αυτό τραβόντας στα μισα το χειρόφρενο καθ' οδόν -απ'ότι έβλεπα- ισχύει αυτό ρε παιδιά;) Μήπως έκανα μαλ...α που δεν επέμενα; μου έχει μείνει αμφιβολία, και δεν μπορώ ακόμα να δω τι γίνεται, αν το ξανακάνει γιατί είπαμε ... τα αυγά...

Κατά τ' άλλα όμως να σας πω και γω τις πρώτες οφ-ροαντ εξορμήσεις μου.
1ον. Πάσχα, ειδική λάιτ χωματόδρομου για εισαγωγή προς μια πίστα εντούρο πάνω από το Κιάτο προς Στυμφαλία, Εντάξει ήπια πράγματα, 'ετσι για εισαγωγή είπαμε... ωραία εμπειρία όμως να πηγαίνεις πιο άνετα εκεί που οι άλλοι δεν μπορούν ή σταματούν ή βρίσκουν κάτω ή.....
2ον και καλύτερον ή μάλλον ...λασποπότερων! Πρωτομαγιά στο χωριό (Παλαιοχώρι Φθοιώτιδας) με κάθε μέρα του τριημέρου με βροχή ...ποτιστική. Οι χωματόδρομοι -αρκετοί γύρω γύρω- σκέτη λασπουριά. Έ που να αντισταθω και γω και μπήκα στον πειρασμό. Τί δεν θα δοκιμάσω τί κάνει το 4Χ4; Αφήνω σπίτι τα γυναικόπαιδα και έχω την φαεινή ιδέα να πάω τον πατέρα μου σε χωράφι με ελιές μέσω ενός στριφογυριστού χωματόδρομου κανα-δυο χλμ. ΟΚ καλή η προσπάθεια... το βούτηξα το καυμένο το ΣΟΥΒ, αυτό δεν είπε και όχι, αρχίσαμε τις πλεύσεις, πήγαινε όμως σιγά και προσεκτικά και σε μια στροφή με ανηφορίτσα τα έδωσε πιο πολύ σπινιάρισε ζορίστηκε αλλά ανέβηκε το "κατσικάκι" και είπα εντάξει, φτάνει για την ώρα, κάτσε εδώ που μπορούμε να κάνουμε και αναστροφή. Τις είδα και τις ελίτσες του πατέρα, μιλάμε όμως για πολύ λάσπη, κολλώδης και μπόλικη, αφού χωνόταν το μποτάκι μέσα. Άντε λοιπόν πάμε για τον γυρισμό. Παίρνω θάρρος και αποφασιστικότητα (είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι καλό το 4Χ4 αλλά με λαστιχάκια δρόμου που πάς ρε καραμήτρο;) και ξεκινώ σαν κότα στον χορό. Έπρεπε να βγώ τώρα στην άσφαλτο βλέπετε ή να περιμένω να αρχίσουν οι άλλοι τα μπάνια για να στεγνώσει καλά το χώμα και να βγω. Ε, είμαι πίσω σπίτι τώρα με το ΜΑΒ ακέραιο γιατί έδωσα ευχή και υπόσχεση ότι αν δεν με βγάλει ο δρόμος έξω ή πάνω σε κανα δεντράκι δεν θα ξανακάνω ταρζανιές (με τέτοια λάστιχα εννοώ φυσικά) Σαν τη κότα λοιπόν πήγα και σε δεντράκι ξυστά πέρασα, αλλά δόξα τω Θεό, πάτησα άσφαλτο. -Μήπως ν' αλλάξω λάστιχα;
Και το κλου της ημέρας ήταν να φάω και μια ώρα για να βγάλω με νερό την τόση λάσπη που είχε κολλήσει γύρω-γύρω.
Έ, το αυτό έκανα δις ακόμα, γιατί ξαναπήγα ο καλός σου σε άλλους 2 πιο ήπιους φυσικά χωματόδρομους αλλά με λασπούλα πάλι. Επειδή δεν το πολυχάρηκα τελικά -είναι και το πλύσιμο βλέπετε- είπα αν δεν έχω τοιυλάχιστον πιο κατάλληλα ελαστικά άλλη φορά, να κάθομαι καλύτερα για κάνα καφέ στα πεδινά...

Αυτά για την ώρα και συμπαθάτε με αν φλυαρούσα, αλλά είπα και 'γώ σαν παιδί να πω και καμιά ιστορία... :lol:

Καληνύχτα...


Φίλε argkras,

Οπωσδήποτε να αλλάξεις λάστιχα γιατι τα goodyear που φοράει είναι μιας χρήσης....Εγώ τα είχα αλλάξει στα 5000 χλμ γιατι είχαν φαγωθεί τα μπροστινά...
Σου προτείνω τα Bridgestone dueler 50-50. Είναι παρα πολύ καλά και γερά σε βραχώδης καταστάσεις. Αθόρυβα, και αποτελεσματικά στο φρενάρισμα. Δεν κάνουν όμως για υψηλές ταχύτητες πάνω απο 150χλμ αω εκεί αρχίζουν και <πλέουν> λιγάκι λόγω πέλματος.
Σου ευχομαι να συνεχίσεις τις offroad εξορμήσεις σου και να μας γράφεις με τον ωραίο αυτό τρόπο τις περιπέτειές σου!!

Φιλικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Γενικες Εντυπώσεις το Ανάγνωσμα ενός νέου ΜΑβερόβιου...

Δημοσίευσηαπό helias » 12 Μάιος 2006, 14:14

Φίλε argkras, Καλώς επανήλθες. :P
Τέλος καλό ..... όλα καλά. :lol: Εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις άλλα προβλήματα. Οι πίσω δισκόπλακες νομίζω ότι θα είναι Ο.Κ.
Για το στρώσιμο στις δισκόπλακες νομίζω είναι υπερβολή, αυτά τα λένε για να καλύψουν τα λάθη τα δικά τους. Με λίγα λόγια θέλουν να σε πείσουν ότι και καλά το λάθος ήταν δικό σου από την αρχή , που δεν τις έστρωσες και στράβωσαν, συγγνώμη μεγάλη .... πατάτα. Έχω ακούσει για στρωσίματα σε μηχανές, λάστιχα, λίγα χιλιόμετρα για τα τακάκια κ.α. αλλά για δισκόπλακες δεν έχω ακούσει. Τέλος πάντων αφού έφταιγες εσύ τότε γιατί σου τις άλλαξαν στην εγγύηση ; Τόσο μεγαλόψυχοι είναι ; :wink:
Μπράβο σου που δεν το φοβήθηκες και το δοκίμασες σε λάσπες κλπ. Αυτό είναι που με εντυπωσιάζει σε αυτά τα SUVlakia, μπορείς να ταξιδεύεις με 170 και μετά να μπαίνεις στο κατσάβραχο και τη λάσπη.... άλλο πράγμα !
Ευχαριστούμε που μας περιγράφεις τις εμπειρίες σου, εξ΄άλλου αυτό θέλουμε , να ανταλλάσουμε εμπειρίες.
Από τα μαμίσια λάστιχα θα απογοητευθείς σύντομα, έχει δίκιο ο φίλος santa, είναι μόνο για δοκιμή μιάς χρήσης. :evil:
Σκέφτομαι τα Bridgestone, πολύ καλά, αλλά θέλω να μάθω και για τa Yokohama Geolantar, μου τα έχουν συστήσει σαν καλύτερα. Τώρα όμως είναι νωρίς, θα κοιτάξω τον Οκτώβρη για λάστιχα.
Προσπάθησε να συναντηθούμε για να τα πούμε από κοντά. Βλ. "Συνάντηση light" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό gbmav » 16 Ιουν 2006, 21:30

Χαιρετώ τους Μαβερακιδες του κόσμου...
Αντιμετώπισα και εγώ το πρόβλημα με τα φρένα. Μάλιστα ήταν μόλις το πήρα, πέρισυ το καλοκαίρι, και να φανταστείται πως ήμουν φαντάρος στο Διδυμοτειχο (όπου μου το έφερε η κοπέλα μου χωρίς να το καταλαβει!!!). Anyway, στην πρώτη άδεια τότε και χωρίς να το ζορίσω καθόλου στα 500 χιλιόμετρα που έκανα τρέμοντας το φιλοκάρδι μου μήπως μείνω από φρένα ή ότι άλλο (!!!) το πήγα στην αντιπροσωπεία... " Δεν είναι τιποτα σοβαρό μου λέει... Τα τακακια θέλουν λείανση..." Κάναν την λείανση και δεν ξαναείχα πρόβλημα πάντως.
Το πρόβλημα το δικό μου είναι άλλο...
Τρίζουν και τα 2 παράθυρα. Στην αρχή έτριζε μόνο αυό του οδηγού... Σε μια άλλη άδεια, λοιπόν (32.000 € για να μη μπορείς να χαρεις μια άδεια στρατού και να είσαι υποχρεωμένος μια από τις υπερπολύτιμες 10 ημέρες να την φας στο ΚΡΙΚΟ...) anyway μου άλλαξαν τον μηχανισμό (αναβατόρι). Τώρα μετά από σχεδόν ένα χρόνο οδήγησης σε καθε συνθήκη τρίζει και αυτό που μου άλλαξαν και το αριστερό. Είχε κανεις παρόμοιο πρόβλημα? Προγραμματίζω service για τον Ιούλη και θέλω να ξέρω τι να τους πω (αφού δεν ξέρουν οι ιδιοι τι να πω...)

Άσχετο αλλα σχετικότατο το μόνο ωραίο στο φανταρικό στο Διδυμότειχο ήταν πως είχα την χαρά να δώ πολλαααααά χιόνια. Βγάλαμε απίστευτα γούστα (και 10 μέρες φυλακή... γιατί μας πιάσανε :oops: )
Άβαταρ μέλους
gbmav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2005, 18:28
Τοποθεσία: Πυλαία Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 16 Ιουν 2006, 22:10

gbmav έγραψε:Χαιρετώ τους Μαβερακιδες του κόσμου...
Αντιμετώπισα και εγώ το πρόβλημα με τα φρένα. Μάλιστα ήταν μόλις το πήρα, πέρισυ το καλοκαίρι, και να φανταστείται πως ήμουν φαντάρος στο Διδυμοτειχο (όπου μου το έφερε η κοπέλα μου χωρίς να το καταλαβει!!!). Anyway, στην πρώτη άδεια τότε και χωρίς να το ζορίσω καθόλου στα 500 χιλιόμετρα που έκανα τρέμοντας το φιλοκάρδι μου μήπως μείνω από φρένα ή ότι άλλο (!!!) το πήγα στην αντιπροσωπεία... " Δεν είναι τιποτα σοβαρό μου λέει... Τα τακακια θέλουν λείανση..." Κάναν την λείανση και δεν ξαναείχα πρόβλημα πάντως.
Το πρόβλημα το δικό μου είναι άλλο...
Τρίζουν και τα 2 παράθυρα. Στην αρχή έτριζε μόνο αυό του οδηγού... Σε μια άλλη άδεια, λοιπόν (32.000 € για να μη μπορείς να χαρεις μια άδεια στρατού και να είσαι υποχρεωμένος μια από τις υπερπολύτιμες 10 ημέρες να την φας στο ΚΡΙΚΟ...) anyway μου άλλαξαν τον μηχανισμό (αναβατόρι). Τώρα μετά από σχεδόν ένα χρόνο οδήγησης σε καθε συνθήκη τρίζει και αυτό που μου άλλαξαν και το αριστερό. Είχε κανεις παρόμοιο πρόβλημα? Προγραμματίζω service για τον Ιούλη και θέλω να ξέρω τι να τους πω (αφού δεν ξέρουν οι ιδιοι τι να πω...)

Άσχετο αλλα σχετικότατο το μόνο ωραίο στο φανταρικό στο Διδυμότειχο ήταν πως είχα την χαρά να δώ πολλαααααά χιόνια. Βγάλαμε απίστευτα γούστα (και 10 μέρες φυλακή... γιατί μας πιάσανε :oops: )


Καλορίζικο να είναι και χωρίς αλλα προβλήματα.
Αντίμετώπισα και εγώ το πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού. Στα κρύα ετριζε και σφυριζε όταν το ανέβαζα. Έκανα το εξής απλό. Εβγαλα την ταπετσαρία της πόρτας και λάδωσα τον σιδηρόδρομο (οδηγό) που ανεβοκατεβαίνει το τζάμι (μέσα στην πόρτα). Για να σε βοηθήσω είναι κάθετο προς τα κάτω και πάνω του υπάρχει ένα ροδάκι απο σκληρό πλαστικό. Αυτο ακριβώς κάνει την ζημιά. Απο τότε και μέχρι που το πούλησα δεν ξανα έκανε τίποτα. Καλό είναι να μήν στηρίζεις το χέρι σου όταν το έχεις μισάνοιχτο χαλαρώνουν οι οδηγοί.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Και πού 'σαι να φυλάς καλά τα σύνορα και μήν κάνεις πολλές βόλτες να κοιμόμαστε και εμείς εδω κάτω ήσυχα..... :twisted: :twisted:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό gbmav » 16 Ιουν 2006, 22:37

Santa έγραψε:
gbmav έγραψε:Χαιρετώ τους Μαβερακιδες του κόσμου...
Αντιμετώπισα και εγώ το πρόβλημα με τα φρένα. Μάλιστα ήταν μόλις το πήρα, πέρισυ το καλοκαίρι, και να φανταστείται πως ήμουν φαντάρος στο Διδυμοτειχο (όπου μου το έφερε η κοπέλα μου χωρίς να το καταλαβει!!!). Anyway, στην πρώτη άδεια τότε και χωρίς να το ζορίσω καθόλου στα 500 χιλιόμετρα που έκανα τρέμοντας το φιλοκάρδι μου μήπως μείνω από φρένα ή ότι άλλο (!!!) το πήγα στην αντιπροσωπεία... " Δεν είναι τιποτα σοβαρό μου λέει... Τα τακακια θέλουν λείανση..." Κάναν την λείανση και δεν ξαναείχα πρόβλημα πάντως.
Το πρόβλημα το δικό μου είναι άλλο...
Τρίζουν και τα 2 παράθυρα. Στην αρχή έτριζε μόνο αυό του οδηγού... Σε μια άλλη άδεια, λοιπόν (32.000 € για να μη μπορείς να χαρεις μια άδεια στρατού και να είσαι υποχρεωμένος μια από τις υπερπολύτιμες 10 ημέρες να την φας στο ΚΡΙΚΟ...) anyway μου άλλαξαν τον μηχανισμό (αναβατόρι). Τώρα μετά από σχεδόν ένα χρόνο οδήγησης σε καθε συνθήκη τρίζει και αυτό που μου άλλαξαν και το αριστερό. Είχε κανεις παρόμοιο πρόβλημα? Προγραμματίζω service για τον Ιούλη και θέλω να ξέρω τι να τους πω (αφού δεν ξέρουν οι ιδιοι τι να πω...)

Άσχετο αλλα σχετικότατο το μόνο ωραίο στο φανταρικό στο Διδυμότειχο ήταν πως είχα την χαρά να δώ πολλαααααά χιόνια. Βγάλαμε απίστευτα γούστα (και 10 μέρες φυλακή... γιατί μας πιάσανε :oops: )


Καλορίζικο να είναι και χωρίς αλλα προβλήματα.
Αντίμετώπισα και εγώ το πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού. Στα κρύα ετριζε και σφυριζε όταν το ανέβαζα. Έκανα το εξής απλό. Εβγαλα την ταπετσαρία της πόρτας και λάδωσα τον σιδηρόδρομο (οδηγό) που ανεβοκατεβαίνει το τζάμι (μέσα στην πόρτα). Για να σε βοηθήσω είναι κάθετο προς τα κάτω και πάνω του υπάρχει ένα ροδάκι απο σκληρό πλαστικό. Αυτο ακριβώς κάνει την ζημιά. Απο τότε και μέχρι που το πούλησα δεν ξανα έκανε τίποτα. Καλό είναι να μήν στηρίζεις το χέρι σου όταν το έχεις μισάνοιχτο χαλαρώνουν οι οδηγοί.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Και πού 'σαι να φυλάς καλά τα σύνορα και μήν κάνεις πολλές βόλτες να κοιμόμαστε και εμείς εδω κάτω ήσυχα..... :twisted: :twisted:


Όχι ρε απολύθηκα από τον φλεβάρη!!! Αλλά επείδή τα χω και πρόσφατα... αν ελπίζεις νακοιμηθείς ήσυχος χάρη στα ελληνικά στρατά.... Καλύτερα στα συνεργεία της FORD... :D
Τhanks για το tip θα το δω στο σ/κ.
Άβαταρ μέλους
gbmav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2005, 18:28
Τοποθεσία: Πυλαία Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό Santa » 16 Ιουν 2006, 22:50

gbmav έγραψε:Όχι ρε απολύθηκα από τον φλεβάρη!!! Αλλά επείδή τα χω και πρόσφατα... αν ελπίζεις νακοιμηθείς ήσυχος χάρη στα ελληνικά στρατά.... Καλύτερα στα συνεργεία της FORD... :D
Τhanks για το tip θα το δω στο σ/κ.

Σαν παλιό σειρά στα Maverick το μόνο που δεν έκανα ήταν να κοιμηθώ στα συνεργεία της Ford (παρολίγο όμως). Μήν με τσιγκλάς και αρχίσω να σκαλίζω το παρελθόν....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό helias » 17 Ιουν 2006, 15:54

Φίλε gbmav , καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Ευτυχώς δεν έχω παρατηρήσει στο δικό μου κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Δεν τρίζουν τα παράθυρα. Πάντως δοκίμασε το κόλπο του φίλου Santa, γιατί ο παλιός είναι αλλιώς.
Εγώ μέχρι σήμερα, κοντεύω το δεύτερο χρόνο, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, :P εκτός από τα λάστιχα που το φθινόπωρο βλέπω να τα αλλάζω. :evil:

.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 17 Ιουν 2006, 20:19

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε από την υπογραφή σου φίλε helias:
Ποιοί είναι οι "ορισμένοι" και ποιοί οι "υπόλοιποι" ;;;;;
Μήπως βάζεις πολύύύύύ ψηλά τον πήχη και απλά περνάς από κάτω;
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες