Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά Maveric 2.3 Sport

Συντονιστής: SUVord

Αγορά Maveric 2.3 Sport

Δημοσίευσηαπό gkontos » 01 Φεβ 2006, 22:48

Χαιρετώ το κοινό :P

Σκέφτομε σοβαρά την αγορά ενός Maveric 2.3 Sport (27.000E) και θα ήθελα τι γνώμη σας. Σαν αυτοκίνητο μου αρέσει πολύ. Δεν είμαι τύπος των extrem αποδράσεων και θα ήθελα κάτι που να τα κάνει όλα :P

Όλοι οι γνωστοί μου λένε ΜΗΝ πάρεις Maveric πάρε Grand Vitara. Το mav ειναι ζυμιάρικο, έχει κακή τετρακίνηση κτλ. ... Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας σαν κάτοχοι mav. Ισχύουν οι κακιές φήμες ή είναι απλός φήμες.
Είστε ευχαριστημένοι από την τετρακίνηση?
Νομίζετε ότι το αυτοκήνιτο βγάζει παραπάνο ζημιές από ότι θα έπρεπε?
Θα το ξανα αγοράζατε?

Ένα πορομένος μελοντικός mav
Άβαταρ μέλους
gkontos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Φεβ 2006, 22:37

Αγορά Maveric 2.3 Sport

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 02 Φεβ 2006, 03:29

Κάνε ένα test drive και στα δύο και πάρε όποιο σ΄ αρέσει. Άσκοπο να αναλύει κανείς τα υπέρ και τα κατά. Τα διαβάζεις στο prospectus και τελείωσε. Το ΜΑΒ 2.3 ζημιές δεν βγάζει (μέχρι τώρα, 2 χρόνια) και η τετρακίνηση δεν θα σε προβληματίσει. Είναι άμεση, προοδευτική και χωρίς πρόβλημα. Το GV έχει κοντές σχέσεις με τα γνωστά οφέλη αλλά κάνει θόρυβο στο δρόμο. Θα τις χρειαστείς ποτέ τις κοντές? Για τα λοιπά, κάνε μια βόλτα σε όσα έχουμε μει κατά το παρελθόν στο forum για να πάρεις εικόνα.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό meco » 02 Φεβ 2006, 22:35

Και εγώ GV θα προτιμούσα γιατί έχει καλύτερες off-road δυνατότητες, αλλά αν αυτές δεν ειναι το ζητούμενο, θα πρέπει να στραφείς προς το Mav γιατί μάλλον, έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης.
ΣΕ κάθε περίπτωση όμως, καλό είναι να τα οδηγήσεις ΕΣΥ, για να αντλήσεις μόνος σου, τα συμπεράσματά σου. :wink: :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό gkontos » 02 Φεβ 2006, 22:56

Θα το οδηγήσω το Σάββατο. Βασικά το θέμα μου είναι η αξιοπιστία (ζημιές, κτλ.) Σαν αυτοκίνητο εμφανισιακά μου αρέσει πάρα πολύ.
Άβαταρ μέλους
gkontos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Φεβ 2006, 22:37

Δημοσίευσηαπό patrinos » 09 Φεβ 2006, 14:36

Κάνε μια βολτα και στα δυο και κανε την επιλογη σου.Μav αν εισαι πιο ασφαλτινος και GV αν θελεις κοντες...
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΑΒ ΕΧΕΙ ΣΚΟΥΡΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 11 Φεβ 2006, 08:58

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΠΑΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΙΑΠΩΝΙΚΟ ΑΣΗΖΗΤΗΤΙ ,ΚΟΡΕΑΤΙΚΟ, ΝΙΓΗΡΙΑ ΟΥΓΚΑΝΤΑ .
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 14 Μαρ 2006, 00:10, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Διαγραφή

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 11 Φεβ 2006, 13:34

Διαγραφή λόγω διπλης δημοσίευσης
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 14 Μαρ 2006, 00:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

ΨΑΞΤΟ ΚΑΛΑ

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 11 Φεβ 2006, 13:45

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ. ΨΑΞΤΟ ΚΑΛΑ.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 14 Μαρ 2006, 00:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Αγαπητέ PAPAGN έχω να πω τα εξής:

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 11 Φεβ 2006, 16:44

Αγαπητέ PAPAGN έχω να πω τα εξής:
1ον)Σταμάτα πια να γράφεις τα πάντα στα κεφαλαία είναι κουραστικό να τα διαβάζεις ,τουλάχιστον βάλε και καμιά τελεία κάνα κόμμα θαυμαστικό κάτι τέλος πάντων
2ον)Είναι λάθος να λες : (ΙΑΠΩΝΙΚΟ ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ ,ΚΟΡΕΑΤΙΚΟ, ΝΙΓΗΡΙΑ ΟΥΓΚΑΝΤΑ,ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ)Μήπως γίνεσαι υπερβολικός; Μήπως πέφτεις και εσύ στις γνωστές λούπες(το γιαπωνέζικο τα μαμάει όλα, το κορεάτικο; Ποιοι είναι αυτοί; ααα σχιστομάτηδες αυτοί όλοι μαζί είναι κάπου στην ανατολή άρα είναι όλοι Γιαπωνέζοι, κλπ, κλπ)Επίσης η Νιγηρία και η Ουγκάντα δεν βγάζουν αυτοκίνητα και να έβγαζαν δεν θα τα αγόραζα, σου έχουν πει για γιαπωνέζικα συγκεκριμένα μοντέλα που είναι για τα σκουπίδια; Να μην πιάσω στο στόμα μου κορεάτικα και ρώσικα (τουλάχιστον είναι πολύ φθηνά τα ρώσικα, και πιο κοντά στον όρο off-road)
Από φήμες που έχω ακούσει τα maverick βγάζουν προβλήματα επειδή έχουν μακριά συγγένεια με τα land rover, δεν νομίζω ότι τα φέρνουν από το αμέρικα, μάλλον από Αγγλία τα φέρνουν.(δεν ξέρω αλήθεια αλλά τα άλλα Φορντ από Γερμανία και Αγγλία έρχονται) Ρώτησες ποτέ τι προβλήματα βγάζουν τα άλλα αμερικάνικα 4χ4;
3ον)Το grand vitara του 06’ το έχεις δει από κοντά έχεις πάει βόλτα με αυτό;
Αυτό το S.U.V. δεν νομίζω να έχει και πολύ σχέση με αυτό που λέμε χώμα
Είναι χαμηλό είναι βαρύ(λόγω πολυτέλειας ,κλπ)είναι πολύ φαρδύ είναι χαμηλοτάβανο μέσα για να έχει αεροδυναμική(λόγω ταχυτήτων σε highways, sport εμφάνισης κλπ)
Άρα έχει και παρ-μπριζ πολεμίστρα (άντε να δεις λακκούβες!)και γενικά θυμίζει άλλο ένα νέο-πλούτο-μοδάτο SUV που το πιάνει αλλεργία όταν τα ακριβά ασφάλτινα λάστιχα και η χαμηλές αναρτήσεις του αγγίζουν χώμα. Το MAV πάλι(αν εξαιρέσουμε τα βηχάκια και τις στεναχώριες)είναι SUV άλλα θυμίζει πιο πολύ χωμάτινο αυτοκίνητο
4ον)Το Polo και το Tipo που κολλάνε με τα 4χ4; (Tipo είχα και εγώ, έχει γαλβανισμένο αμάξωμα απ’ότι θυμάμαι και δεν σκουριάζει αλλά από ηλεκτρικά
βγάζει αρκετά )
5ον)Όλο λες για τα τζάμια δηλαδή τι; Τα φέρνουν με ραγισμένα παράθυρα και παρ-μπριζ; Είναι όντος ΤΟΣΟ σκουριασμένα; (αν ναι τότε είναι σκανδαλώδες)
5,5ον)Τα συγκριτικά λένε για επιδώσεις, χώρους και συμπεριφορά στην άσφαλτο(τα περισσότερα ελληνικά περιοδικά αναφέρονται μόνο για άσφαλτο)και όχι για ζημιές!
6ον)Καταλαβαίνω εν μέρει την πίκρα σου αλλά σταμάτα να είσαι τόσο χυμαρώδης και ισωπεδοτικός ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΟΟΟΟΟ!
Υ.Γ.)Πάντα φιλικά και no-offence
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Αγαπητέ Igor

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 11 Φεβ 2006, 23:22

Φίλε μου έχεις Maverick? Αν έχεις και είναι απο την τελευταία τουλάχιστον παρτίδα (6 μήνες ίσως και τα παλαιότερα δεν ξέρω) δεν έχεις παρά να το κοιτάξεις από κάτω. Αν σ αρέσει? Εντάξει. Αν είσαι άνθρωπος της Φορντ κάνεις απλά την δουλειά σου και σε καταλαβαίνω!!!! Επιτρέπεται να το παραλαμβάνεις καινούργιο!!! και να είναι κατασκουριασμένο? Επιτρέπεται να το παραδίδουν με στραβές δισκόπλακες? Ενώ μάλιστα το γνωρίζουν το πρόβλημα. Εγώ τρελάθηκα από χθές που μπήκα στο φόρουμ. Είδα ότι πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα. Ενας φίλος γράφει ότι του έτρεμε το τιμόνι και νόμιζε ότι ήθελε ζυγοστάθμιση. Δεν είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να κυκλοφορούμε με στραβές δισκόπλακες όταν είναι βέβαιο ότι μειώνεται δε κάποιο Χ ποσοστό η αποτελεσματικότητα? Μου τις άλλαξαν σε 10 ημέρες από την αγορά. Το ίδιο είπαν και σ ένα φίλο παραπάνω στον Κοντέλη.
Για τα τζάμια πάλι μέσα από την Φόρντ μου είπαν ότι οι εκδορές, γρατζουνιές που φαίνονται πάρα πολύ στα δύο φινιστρίνια έγιναν κατα την αποκέρωση.Η φορντ δίνει τα αυτοκίνητα σε κάποια συνεργεία φασόν. Αυτοί βάζουν Αλβανούς κλπ για να κάνουν αποκέρωση. προφανώς επειδή δεν έφευγαν τα κεριά εύκολα τα έτριψαν με σύρμα.
Για την σκουριά το γνωρίζουν πολύ καλά το πρόβλημα όλοι οι υπάλληλοι της φορντ οι οποίοι βέβαια ΠΡΕΠΕΙ να λένε ότι είναι "επιφανειακή οξείδωση" . Το ξέρεις ότι η ημερομηνία παραγωγής του είναι πριν τον 6/04 κι αυτό γιατί τότε έγινε ο τελευταίος έλεγχος στο αμάξι.Σκέψου πότε έγινε η παραγωγή του.Εγώ το πήρα τον 7/05 και τα διαπίστωσα όλα αυτά σε 10 ημέρες.
Οσο για τα γιαπωνέζικα κλπ πιστεύεις ότι το ΤΟΥΟΤΑ ή το ΗΟΝΤΑ η ΝΙΣΣΑΝ ή το ΚΙΑ ή το ΗΙΟΥΝΤΑΙ που τα είχα ψαξει κι αυτά θα είχαν ποτέ τέτοια προβλήματα ή τέτοιο after sale? Απλά οπτικά μ άρεσε πιο πολύ το Μάβερικ. Στα συγκριτικά δεν έλεγε.Εγώ δεν μπαίνω σε θέματα τετρακίνησης γιατί κι εκεί έχω τις ενστάσεις μου. Πάντως Φίλε Ιγκορ που είσαι και λίγο ρατσιστής (σχιστομάτηδες!!!) θα ήθελα να μου απαντήσεις αν έχεις Μαβερικ.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 08 Μαρ 2006, 01:36, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

apantisi papagn

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 12 Φεβ 2006, 01:36

Προκατειλειμένε και κολλημένε PAPAGN προφανώς ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ
Διάβασες αυτά που λέω προσεκτικά τα διάβασες τελείως επιγραμματικά και με
Κατηγορείς ΤΕΛΕΙΩΣ άδικα για άνθρωπο της ford την στιγμή που αναφέρω σε δυο σημεία ότι συμφωνώ με το γεγονός ότι έχουν προβλήματα, σε παρατήρησα για το κόλλημα που έχεις στα γιαπωνέζικα και τον ισοπεδωτικό τρόπο με τον οποίο γράφεις
Το tribute ένα mav είναι πως χτυπιέσαι ότι δεν βγάζει προβλήματα; Ααα είναι επειδή έχει γιαπωνέζικο όνομα (είχα δίκιο ότι είσαι κολλημένος) το συμπέρασμα πιο είναι; :
1ον)ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ FORD δεν σε κυνηγάνε όλοι ,η ford δεν έχει πράκτορες της CIA
2ον)ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ δηλαδή συμφώνησα στο θέμα mav μαζί σου, τότε πως είμαι μυστικός πράκτορ;;;
3ον)ΑΛΛΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ AFTER SALES κάποια ιαπωνικά μοντέλα βγάζουν του κόσμου τα προβλήματα όπως πχ τα Toyota avensis(κάποια παρτίδα πιθανώς)Άλλα έχουν καλύτερο after-sales και αντιμετωπίζουν το πρόβλημα καλυτέρα από την περίπτωση σου, στην οποία φταις και 1%(99% η αντιπροσωπεία) επειδή πήρες mav με κλειστά μάτια! Και μην βγάζεις τα νεύρα σου πάνω μου επειδή:
ΔΕΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΟΝΤΕΛΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗΝ FORD
4ον)την φράση σχιστομάτης δεν είπα για ρατσισμό αλλά για τους τυπάδες στην Ελλάδα που θα αγόραζαν οτιδήποτε το έχει φτιάξει άνθρωπος με σχιστά μάτια(δεν έχω πρόβλημα με αυτό) άσχετα αν είναι Ιάπωνας(με τεχνογνωσία) η κορεατης (με μικρότερη παράδοση και τεχνογνωσία στην αυτοκίνηση)όσον αφορά τον ρατσισμό
ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ
Παραθέτοντας την φράση σου (Αυτοί βάζουν Αλβανούς κλπ για να κάνουν αποκέρωση. προφανώς επειδή δεν έφευγαν τα κεριά εύκολα τα έτριψαν με σύρμα.)
Δυστυχώς τέτοιες βλακείες τις κάνουν και οι Έλληνες συμπατριώτες μας !
5ον)ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ αμέσως έκρινες ότι για να γουστάρω ford είμαι και αμερικανάκι όχι λοιπόν είμαι Έλληνας(και δεν είμαι χριστιανός η μουσουλμάνος )και δεν είμαι καν φίλο αμερικάνος μου σπάνε τα νεύρα τα παιδιά της usa
6ον)Μην πηγαίνεις σε επικίνδυνες ανηφόρες ούτε και με το ιαπωνικό πήγαινε καλύτερα στο μπουρνάζι να κάνεις και μόστρα στα πιπίνια!
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Φιλε Ιγκορ μη χτυπιέσαι

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 12 Φεβ 2006, 02:15

Δεν σε κατηγόρησα ούτε σε είπα πράκτορα απλά ρώτησα αν είσαι υπάλληλος της Φορντ. Για τους Αλβανούς αυτοί από την ΒΕΛΜΑΡ το είπαν υποτιμητικά. Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το αμερικανάκια το χρησιμοποίησα σαν έκφραση. Οσο για το 1% τι είναι αυτά που λες? Εσύ όταν αγοράζεις καινούργιο πας με τον φαναρτζή? Σηκώνεις το αμάξι σε ράμπα? Κοιτάς τα τζάμια ένα ένα για εκδορές? Τι λες τώρα? Αλλωστε οι Νόμοι προβλέπουν ότι ελάττωμα που παρατηρήθηκε εντός 6 μηνών τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την αγορά. Εγώ τα διαπίστωσα όλα σε 10 ημέρες. Είμαι 48 χρ. Είναι η πρώτη φορά που έχω δικαστική διένεξη με ανθρωπο ή εταιρεία. Παντως δεν απάντησες αν έχεις Μαβερικ? Μόνο για να φτιάξουν το park sensor πήγα 3 φορές. Αλλη εταιρεία θα το είχε αλλάξει. Οι άνθρωποι δεν παίζονται.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 15 Σεπ 2006, 20:18, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό juan » 13 Φεβ 2006, 02:21

Εγω έχω κάνει σχεδόν 75.000km χωρις να έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Θα έλεγα ότι με έχει βγάλει μια χαρά σε περιέργρες καταστάσεις.

Δεν θα ήθελα να μπω στην διαμάχη Ιαπωνία - Αμερική ..... Και οι δύο έχουν βγάλει πολύ καλά μοντέλα.

Αυτα τα ολίγα
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Γεια φίλε juan

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 13 Φεβ 2006, 09:00

Το δικό σου έχει σκουριές? Μ ενδιαφέρει να μάθω γιατί θέλω να δω τι γινόταν με τα παλαιότερα μοντέλα.
Τελευταία επεξεργασία από PAPAGN και 12 Μαρ 2006, 01:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Re: Φιλε Ιγκορ μη χτυπιέσαι

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 13 Φεβ 2006, 09:35

PAPAGN έγραψε:Εγώ απλά προσπαθώ να προφυλάξω τον φίλο που ρωτάει για αγορά Μαβ. Και του είπα να κοιτάξει το αμάξι απο κάτω.Δεν σε κατηγόρησα ούτε σε είπα πράκτορα απλά ρώτησα αν είσαι υπάλληλος της Φορντ. Σε ανοιχτές συζητήσεις είναι ΠΙΘΑΝΟ κάποιος να προσπαθεί να μην ακούγονται κάποιες φωνές.Για τους Αλβανούς αυτοί από την ΒΕΛΜΑΡ το είπαν υποτιμητικά. Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης παρομοίως ούτε Χριστιανός είμαι , ούτε μουσουλμάνος ούτε αντιαμερικάνος όπως εσύ, ούτε αντιαλβανός , ίσα ίσα, ούτε κουμουνιστής, ούτε εθνικιστής ,ουτε πατριώτης . Δεν είμαι μα..... Το αμερικανάκια το χρησιμοποίησα σαν έκφραση.Απλά πιστεύω ότι τα γιαπωνέζικα είναι κλάσεις ανώτερα σε όλους τους τομείς και δεν υπάρχει περίπτωση να δεις σκουριά για πολλά πολλά χρόνια.Επίσης πολύ αξιόπιστοι είναι και οι Γερμανοί.Ερχονται απο πιο μακρυά όμως δεν έρχονται κολυμπώντας. Αυτό είναι αμφίβιο. Ασε απο after sale. Οσο για το 1% τι είναι αυτά που λες? Εσύ όταν αγοράζεις καινούργιο πας με τον φαναρτζή? Σηκώνεις το αμάξι σε ράμπα? Κοιτάς τα τζάμια ένα ένα για εκδορές? Τι λες τώρα? Αλλωστε οι Νόμοι προβλέπουν ότι ελάττωμα που παρατηρήθηκε εντός 6 μηνών τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την αγορά. Εγώ τα διαπίστωσα όλα σε 10 ημέρες. Είμαι 48 χρ. Είναι η πρώτη φορά που έχω δικαστική διένεξη με ανθρωπο ή εταιρεία. Λες εγώ να θέλω να τραβιέμαι με το κωλοάμαξο? Γιατί να τους αφήσω όμως? Παντως δεν απάντησες αν έχεις Μαβερικ? Είναι απλό να διαπιστώσεις τα όσα λέω και στο δικό σου άν έχεις. Αν περάσεις από καμία έκθεση κοίταξε από κάτω και μετά πες μου ότι είμαι υπερβολικός.Μόνο για να φτιάξουν το park sensor πήγα 3 φορές. Αλλη εταιρεία θα το είχε αλλάξει. Οι άνθρωποι δεν παίζονται. Ειναι αντιεπαγγελματίες. Το κόστος τους αν το έφτιαχναν θα ήταν πολύ μικρό, τα μισά από ότι θα κοστίσει σε μένα. Το πολύ 2.000 γι αυτούς για να τα ξηλώσουν όλα. Η ζημιά από τις καταγγελίες και από γνωστούς μου που έχω αποτρέψει είναι 2 φορές όλο το αμάξι μου. Και στο τέλος θα χάσουν και την δίκη και θα πληρώσουν και τα ανταλλακτικά και θα επιστρέψουν μέρος του τιμήματος και πολλά άλλα.


Αγαπητε συνάδελφε,
Εχω πάθει σόκ με τα τόσα προβλήματα και ταλαιπωρια που έχεις τραβήξει με το καινούργιο σου αυτοκίνητο.
Όπως ανέφερε και ο Juan έτσι και εγώ δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα που θα απαιτούσα αντικατάσταση του αυτοκινήτου μου με καινούργιο.(Mav 2003)
Δισκους αλλαξα νωρίς στην εγγύηση και κρεμαγιέρα παλι στην εγγύηση. Απλά έτυχε. Εχω κάνει 28,000 χλμ ασφαλή και χωρίς πρόβλημα...Σε ασφαλτο, σε ποτάμια αλλα και σε χωμα και χιόνι.
Σαν πρωην ιδιοκτήτης ενός Μάζντα πάλι είχα ψιλοπροβληματάκια τα οποία δεν ήταν αξια προσοχής.
Τώρα δεν μπορώ να λάβω αρνητική θέση υπέρ των Ιαπώνων αλλα ούτε των Αμερικανών οσο αφορά την κατασκευή αυτοκινήτων μιας και δεν είχα τα προβλήματα που θα με οδηγήσουν στην απόγνωση (οπως εσύ).
Έτσι λοιπόν σου αναφέρω σαν παλιότερος στο φόρουμ οτι έχεις δικαίωμα να γράφεις και να υποστηρίζεις κάτι και να αναφέρεις να προβλήματά σου αλλα σου υπενθιμίζω οτι στα 60 αυτοκίνητα μόνο δύο παρουσίασαν τα προβλήματα που αναφέρεις: Ένα ήταν του Maverck4wd (Mav2003) και ένα το δικό σου.
Δεν μπορώ επίσης να ανεχτώ την λέξη <κωλοάμαξο> αλλα και γενικότερα το ύφος που αντιμετωπίζεις τα πράγματα γράφοντας ολόκληρες σελίδες θέλοντας να μεταπείσεις τους υποψήφιους αγοραστές θίγοντας Αλβανούς, Αμερικάνους, Ιαπωνες κλπ. και φέρεις και εμάς τους <καπως> ευχαριστήμένους σε δύσκολη θέση.
Μήπως ισχύει το εξής ρητό: Πήγες για μαλλί και βγήκες κουρεμένος? Ο πρώτος είσαι ή ο τελευταίος που μπορεί να συμβεί. Και αν σου τύχαινε σε Volvo πχ τι θα έκανες? Θα έγραφες σελίδες και θα απειλούσες την αντιπροσωπεία με δικαστήρια κλπ?
Ας το θεωρήσουμε κακιά στιγμή και κακή τύχη. Τίποτα στην ζωή δεν μπορεί να είναι τέλειο. Το κάθε αυτοκίνητο οποιασδήποτε μάρκας έχει τα προβλήματά του. Σου προτείνω λοιπόν να μήν προβείς σε δικαστικές διαμάχες γιατί εκτός απο τα χρήματα για δικηγόρους κλπ θα χρονοτριβήσεις και θα χάσει την αξία του το αυτοκίνητο. Ασε που δεν θα πρέπει να είσαι σίγουρος 100% οτι θα κερδίσεις την δίκη....
Φρόντισε λοιπόν να το πουλήσεις και να πάρεις κάποιο αλλο αυτοκίνητο (εφόσον σου επισκευάσουν τις όποιες ζημιές στην εγγύηση ωστε να μήν ρίξεις και τον επόμενο αγοραστή). Χρησιμοποίησε αλλη τακτική για να επιτύχεις το σκοπό σου. Το μουλάρι <μουλαρώνει> όταν του μιλάς απότομα...
Υπάρχουν και αλλες αντιπροσωπείες που μπορούν να σου αναλάβουν την εγγύηση για την δεν κοιτάς εκεί?


Υ.Γ Σημάδια απο σκουριές είχε και το δικό μου αυτοκίνητο αλλα τις θεωρησαν φυσιολογικές (και εγώ φυσικά γιατι τις είδα και σε άλλους).
Δεν ειμαι ανθρωπος της Ford, ουτε Αλβανός, ούτε Αμερικάνος αλλα ούτε και Ιάπωνας. Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και Ελληνας και προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός εκεί που χρειάζεται και διπλωμάτης αν έχω να υπερασπιστώ το δίκιο μου...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες