Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος της 4κίνησης στο νέο 2.3 ????

Συντονιστής: SUVord

Υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος της 4κίνησης στο νέο 2.3 ????

Δημοσίευσηαπό mav-fan » 01 Φεβ 2006, 06:02

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρομαι να πάρω το νέο MAV 2.3....
Αλλά με φοβίζει η νέα 4κίνηση σε βαθμό που με έχει βάλει σε σκέψεις... :roll: :roll: :roll: :roll:

'Ολα καλά και ωραία τα λένε από την αντιπροσωπεία "....ότι είναι καλύτερη 4κίνηση από την προηγούμενη και ποιο εξελιγμένη κτλ" αλλά το γεγονός ότι δεν κλειδώνει κάτι λέει.... :?

Ιδίως σ'ενα άλλο θέμα του forum διάβασα ότι με την αυτόματη κολλάς στο χώμα δεν βρίσκει πρόσφυση και αντί να φύγεις .....Σκάβεις το λάκο σου...

Γι'αυτό τίθεται το ερώτημα? Μήπως υπάρχει τρόπος (κάποιο ηλεκτρικό ή ηλεκτρονικό σύστημα) που να μπορεί να την κλειδώνει 50-50 όπως γινόταν πριν...ιδίως στα σκούρα? Ή έστω κάποια μετατροπή... :?: :?:

P.S. Οι κάτοχοι των νέων 2.3 αν μπορούν ας μας πούνε την γνώμη τους ή αυτοί τέλος πάντων που έχουν οδηγήσει και τα δύο.

Thanks :?: :x
Άβαταρ μέλους
mav-fan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2006, 05:45

Υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος της 4κίνησης στο νέο 2.3 ????

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 02 Φεβ 2006, 03:40

Είχα το ΜΥ2003 2.0L (1 χρόνο) και τώρα το ΜΥ2005 2.3L (2 χρόνια), από το οποίο είμαι σε όλα τα σημεία περισσότερο ευχαριστημένος. Το κλείδωμα της τετρακίνησης έχει και μία σχετική δόση μύθου. Στα ίδια σημεία που πήγαινα πριν, πάω και τώρα χωρίς πρόβλημα. Περισσότερο να βασίζεσαι στα χέρια και λιγότερο στο αυτοκίνητο. Άσε που στην άσφαλτο το σύστημα του 2.3 είναι μακράν πιο ασφαλές. Στο 2.3 σε κάθε περίπτωση ο άξονας μπλοκάρει τόσο άμεσα, μερικές φορές πριν καν χρειαστεί, που δεν κάνει διαφορά από το χειροκίνητο κλείδωμα. Όλο ασχολούμαστε με το κεντρικό κλείδωμα και παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι αν κρεμάσουν οι διαγώνιοι τροχοί σε κάθε περίπτωση την έχεις πατήσει. Αν γλιστρά ο ένας τροχός, πρώτα η ροπή θα πάει στον άλλο του ίδιου άξονα (καθόσον τα διαφορικά είναι ελεύθερα) και μετά στον άλλο άξονα. Αν θες παρόλαυτά να το κλειδώσεις, βρες ένα μηχανικό να σου κάνει by pass το κύκλωμα 4Χ4 με έναν διακόπτη στην καμπίνα, αλλά νομίζω ότι τότε θα πρέπει να πεις "by by" στην εγγύηση.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος της 4κίνησης στο νέο 2.3 ????

Δημοσίευσηαπό mav-fan » 02 Φεβ 2006, 10:31

Ευχαριστώ για την απάντηση και την ενημέρωση maverick4wd ήσουν πολύ κατατοπιστικός......
Άσε που μου έφτιαξες και την διάθεση..... & Με έπεισες....
Άβαταρ μέλους
mav-fan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Φεβ 2006, 05:45

Re: Υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος της 4κίνησης στο νέο 2.3

Δημοσίευσηαπό larrymav » 06 Φεβ 2006, 03:24

Έχω το ΜΥ2005΄ένα χρόνο με 25.000 κμ. Το αμάξι έχει κινηθεί κυρίως στην άσφαλτο και πολύ λίγο στο χώμα. Αυτό που έχω να πώ για την τετρακίνηση είναι ότι φαίνεται να λειτουργεί πολύ καλά ακόμα και σε καταστάσεις όπως βαθιά λεπτή άμμος παραλίας. Η συμπεριφορά του είναι αψογη και σίγουρη. Δεν ξέρω σε χειρότερες καταστάσεις πως θα συμπεριφερθεί, πάντως έχω δει το παλιότερο CRV και HRV να έχουν κολλήσει σε παρόμοια μέρη.
larrymav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Δεκ 2004, 12:38
Τοποθεσία: Νεα Σμύρνη

Re: Υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος της 4κίνησης στο νέο 2.3

Δημοσίευσηαπό Lepes » 08 Φεβ 2006, 19:04

εγω εχω το 2.0 μοντελο 2002 με το κουμπακι ,ως γνωστον σε πια εκτος δρομου περιπετεια παρεδωσε δισκο πλατο :( και αφου αποφασισα να βαλω ford δισκο πλατο(αρκετα ακριβος θα ελεγα) ζητησα τη γνωμη του ειδικου "Καρανικολας" η απαντηση ηταν το κλειδωμα θα το βαζεις μονο σε εξαιρετικα δυσκολες καταστασεις αλλα και παλι κατα 90% το auto θα σε βγαλει και απο εκει ,απο τοτε εχω ξεχασει το lock ;) σε προσφατη λασποβολτα με αρκετη λασπη το auto ηταν απλα τελειο !! αυτα
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες