Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Συντονιστής: SUVord

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 09 Νοέμ 2005, 11:47

Αγαπητοί φίλοι,
Όλοι έχουμε εκφράσει τα παράπονά μας σχετικά με τους τριγμούς από τις πόρτες στο ΜΑΒ, ανεξαρτήτως μοντέλου, κυβισμού, εξοπλισμού και έτους κατασκευής. Το πρόβλημα έχει εντοπιστεί στην κακή ποιότητα της εξωτερικής στεγανοποιητικής τσιμούχας που ξεκινά από την μπροστινή κολόνα, διατρέχει τον ουρανό του αυτοκινήτου και καταλήγει στο κάτω άκρο της πίσω κολόνας. Η τσιμούχα αυτή είναι κατασκευασμένη από σκληρό πλαστικό, το οποίο τρίβεται με το πλαίσιο της κάθε πόρτας και προκαλεί τριγμούς. Η κατάσταση επιδεινώνεται με την σκόνη και με την βροχή. Όλες οι προσπάθειες περιορισμού του δυσάρεστου φαινομένου με διάφορα λιπαντικά έχουν αποβεί άκαρπες, καθόσον είναι πρόσκαιρου χαρακτήρα και ουσιαστικά δεν λύνουν το πρόβλημα. Πολλά παράπονα έχουν γίνει στην εδώ αντιπροσωπεία, προφορικώς και εγγράφως. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα παρουσιάζουν και τα CMAX και ΚΑ. Τα παράπονα των ελλήνων καταναλωτών, για μία ακόμη φορά δεν εισακούστηκαν. Ευτυχώς όμως που τα ίδια παράπονα εκφράστηκαν και από τους φίλους μας στην αλλοδαπή και έτσι η ΦΟΡΝΤ ΗΠΑ, αποφάσισε να αλλάξει τις ελαττωματικές τσιμούχες!!! Μετά από την πρόσφατη επίσκεψή μου στην έκθεση αυτοκινήτου στο Ελληνικό, με χαρά διαπίστωσα ότι το ΜΑΒ που πωλείται αυτή την στιγμή, έχει καινούργιας σχεδίασης εύκαμπτη τσιμούχα, κυλινδρικού τύπου σε αντικατάσταση της παλαιάς. Επικοινώνησα με την ΒΕΛΜΑΡ και μου είπαν ότι οι νέες τσιμούχες δεν έχουν ακόμη παραληφθεί και αναμένονται. Μου είπαν επίσης ότι για να καλυφθεί η αντικατάσταση από την εγγύηση, πρέπει ο κωδικός της τσιμούχας που θα ταιριάζει με τον αριθμό πλαισίου του κάθε αυτοκινήτου, να είναι ο κωδικός της νέας τσιμούχας και όχι της παλαιάς. Αυτό με δυο λόγια σημαίνει ότι η ΦΟΡΝΤ θα πρέπει να έχει αποσύρει το παλαιό προϊόν και να διατίθεται πλέον μόνο το νέο. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να πιέσουμε όλοι ώστε οι τσιμούχες να αντικατασταθούν δωρεάν, ανεξαρτήτως κωδικού κλπ. Προσωπικά, θα το ζητήσω σήμερα. Προτείνω να κάνετε και εσείς το ίδιο.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό juan » 11 Νοέμ 2005, 23:10

maverick4wd έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,
Όλοι έχουμε εκφράσει τα παράπονά μας σχετικά με τους τριγμούς από τις πόρτες στο ΜΑΒ, ανεξαρτήτως μοντέλου, κυβισμού, εξοπλισμού και έτους κατασκευής. Το πρόβλημα έχει εντοπιστεί στην κακή ποιότητα της εξωτερικής στεγανοποιητικής τσιμούχας που ξεκινά από την μπροστινή κολόνα, διατρέχει τον ουρανό του αυτοκινήτου και καταλήγει στο κάτω άκρο της πίσω κολόνας. Η τσιμούχα αυτή είναι κατασκευασμένη από σκληρό πλαστικό, το οποίο τρίβεται με το πλαίσιο της κάθε πόρτας και προκαλεί τριγμούς. Η κατάσταση επιδεινώνεται με την σκόνη και με την βροχή. Όλες οι προσπάθειες περιορισμού του δυσάρεστου φαινομένου με διάφορα λιπαντικά έχουν αποβεί άκαρπες, καθόσον είναι πρόσκαιρου χαρακτήρα και ουσιαστικά δεν λύνουν το πρόβλημα. Πολλά παράπονα έχουν γίνει στην εδώ αντιπροσωπεία, προφορικώς και εγγράφως. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα παρουσιάζουν και τα CMAX και ΚΑ. Τα παράπονα των ελλήνων καταναλωτών, για μία ακόμη φορά δεν εισακούστηκαν. Ευτυχώς όμως που τα ίδια παράπονα εκφράστηκαν και από τους φίλους μας στην αλλοδαπή και έτσι η ΦΟΡΝΤ ΗΠΑ, αποφάσισε να αλλάξει τις ελαττωματικές τσιμούχες!!! Μετά από την πρόσφατη επίσκεψή μου στην έκθεση αυτοκινήτου στο Ελληνικό, με χαρά διαπίστωσα ότι το ΜΑΒ που πωλείται αυτή την στιγμή, έχει καινούργιας σχεδίασης εύκαμπτη τσιμούχα, κυλινδρικού τύπου σε αντικατάσταση της παλαιάς. Επικοινώνησα με την ΒΕΛΜΑΡ και μου είπαν ότι οι νέες τσιμούχες δεν έχουν ακόμη παραληφθεί και αναμένονται. Μου είπαν επίσης ότι για να καλυφθεί η αντικατάσταση από την εγγύηση, πρέπει ο κωδικός της τσιμούχας που θα ταιριάζει με τον αριθμό πλαισίου του κάθε αυτοκινήτου, να είναι ο κωδικός της νέας τσιμούχας και όχι της παλαιάς. Αυτό με δυο λόγια σημαίνει ότι η ΦΟΡΝΤ θα πρέπει να έχει αποσύρει το παλαιό προϊόν και να διατίθεται πλέον μόνο το νέο. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να πιέσουμε όλοι ώστε οι τσιμούχες να αντικατασταθούν δωρεάν, ανεξαρτήτως κωδικού κλπ. Προσωπικά, θα το ζητήσω σήμερα. Προτείνω να κάνετε και εσείς το ίδιο.



Ενημερωσε μας τι θα σου πουν . Εγω θα πάω το Δεκέμβριο για το service στις 72.000 km

Θα ζητήσω τα εξης 2 :
1. Τσιμούχα
2. Κρεμαγιέρα για το θόρυβο που ακούμε από την μπροστική κίνηση (για αυτό δεν είμαι σίγουρος )
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 22 Σεπ 2006, 15:49

Επανέρχομαι στο θέμα της αντικατάστασης της τσιμούχας στις πόρτες. Διευκρινιστικά επαναλαμβάνω ότι η τσιμούχα αυτή είναι ένα μεγάλο μονοκόμματο λάστιχο το οποίο ξεκινά από τη βάση κάθε μπροστινής κολώνας (βάση παρμπρίζ) διατρέχει όλο το αυτοκίνητο και τελειώνει στη βάση της πίσω κολώνας (στο ύψος περίπου της τάπας της βενζίνης). Από το Νοέμβριο του 2005 κυνηγάω το θέμα με τη ΒΕΛΜΑΡ μαζί με ένα φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα (ο Snowman). Τον Ιούλιο του 2006 μας ενημέρωσαν ότι αφενός (επιτέλους) οι νέου τύπου τσιμούχες είναι διαθέσιμες (φαίνεται τους τελείωσαν οι παλιές) και αφετέρου ότι στα αυτοκίνητα που δεν έχουν συμπληρώσει διετία τις αλλάζουν δωρεάν. Μην τρομάζετε πάντως, το κόστος είναι αστείο (περίπου 27 ευρώ + ΦΠΑ έκαστη) σε σχέση με τη βελτίωση που παρουσιάζει το αυτοκίνητο. Την προηγούμενη εβδομάδα με ενημερώσανε ότι ήρθαν και χθες πήγα και τις άλλαξα. Με δυο λόγια, νόμιζα ότι οδηγώ άλλο αυτοκίνητο!!! Κανένας τριγμός από την καρότσα. Κανένας θόρυβος από δήθεν στρεβλώσεις. Ακόμη και στην περίεργη ράμπα της ΒΕΛΜΑΡ Αλεξάνδρας (για όσους ξέρουν), ένιωσα ότι ήμουν μέσα σε ένα συμπαγές «κουτί». Επιπλέον, περιορίστηκε σημαντικότατα ο εξωτερικός θόρυβος αλλά και οι διάφοροι αεροδυναμικοί θόρυβοι και σφυρίγματα από τα πλαίσια των θυρών. Προτείνω ανεπιφύλακτα την συγκεκριμένη αλλαγή σε όσους έχουν τσιμούχες παλαιού τύπου. Επιπλέον, μου είπαν ότι ταιριάζει όχι μόνο στο ΜΥ2005 αλλά και στο αρχικό ΜΥ2001-2003. Η νέα τσιμούχα είναι κυλινδρικής διατομής (σαν χωριάτικο λουκάνικο) και με πιο φαρδύ «πάτημα» στην καρότσα. Επιπλέον είναι από πολύ μαλακό ελαστικό.

Σχετικά με το δεύτερο θέμα (κοπάνημα κρεμαγιέρας), δεν έχω βρει ακόμη λύση αλλά το ψάχνω
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 22 Σεπ 2006, 19:04

Εχω εδώ και ένα χρόνο το εξής πρόβλημα (το έχω ξαναπεί ποιό παλιά) Χτυπάει "μεταλλικά" στην κολόνα του τιμονιού και μεταφέρει τον κραδασμό στο τιμόνι όταν περνάω σε χωματόδρομο πάνω σε φυτευτή πέτρα.Σε ελαφρύ χωματόδρομο τίποτε.Στην άσφαλτο τίποτε.Πήγα σε συνεργείο στην αρτα-γιάννενα-αγρίνιο και το κοίταξαν 5 μάστορες.Τίποτε.Ολα καλά.Τι να πω δεν ξέρω.Πιστεύω να μην χειροτερέψει.....
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Σεπ 2006, 18:14

KONSTANTINOS έγραψε:Εχω εδώ και ένα χρόνο το εξής πρόβλημα (το έχω ξαναπεί ποιό παλιά) Χτυπάει "μεταλλικά" στην κολόνα του τιμονιού και μεταφέρει τον κραδασμό στο τιμόνι όταν περνάω σε χωματόδρομο πάνω σε φυτευτή πέτρα.Σε ελαφρύ χωματόδρομο τίποτε.Στην άσφαλτο τίποτε.Πήγα σε συνεργείο στην αρτα-γιάννενα-αγρίνιο και το κοίταξαν 5 μάστορες.Τίποτε.Ολα καλά.Τι να πω δεν ξέρω.Πιστεύω να μην χειροτερέψει.....


Κλασσικό χούϊ του MAVERICK.
Ή ζείς με αυτό ή πας στον SANTA να σου αλλάξει αυτοκίνητο. Και με αυτοκόλλητο πίσω.Οχι παίζουμε!!!
Εκείνη η πεθερά του Gepaka ζεί ακόμη ή έκανε καλή δουλειά η κάμερα οπισθοπορείας;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό Santa » 30 Σεπ 2006, 12:26

SUVord έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Εχω εδώ και ένα χρόνο το εξής πρόβλημα (το έχω ξαναπεί ποιό παλιά) Χτυπάει "μεταλλικά" στην κολόνα του τιμονιού και μεταφέρει τον κραδασμό στο τιμόνι όταν περνάω σε χωματόδρομο πάνω σε φυτευτή πέτρα.Σε ελαφρύ χωματόδρομο τίποτε.Στην άσφαλτο τίποτε.Πήγα σε συνεργείο στην αρτα-γιάννενα-αγρίνιο και το κοίταξαν 5 μάστορες.Τίποτε.Ολα καλά.Τι να πω δεν ξέρω.Πιστεύω να μην χειροτερέψει.....


Κλασσικό χούϊ του MAVERICK.
Ή ζείς με αυτό ή πας στον SANTA να σου αλλάξει αυτοκίνητο. Και με αυτοκόλλητο πίσω.Οχι παίζουμε!!!
Εκείνη η πεθερά του Gepaka ζεί ακόμη ή έκανε καλή δουλειά η κάμερα οπισθοπορείας;


Σωστός ο Suvord!!!!
Δες αν έχεις σωστά μπόσικα στο τιμόνι σου αριστερά (12 παρα 10) και δεξιά (12 και 10). Αν βρίσκεις σαν σε κενό τότε θα έχεις πρόβλημα στην κρεμαγιέρα σου. Όλοι οι τριγμοί και η αγρια αίσθηση ξεκινούν απο εκεί. Συνήθως σφίγγουν τα δεσίματά της με το υπόλοιπο σύστημα... Σε εμένα χρειάστηκε να την αλλάξουν....
Αν είσαι στην εγγύηση κυνήγησέ το, (κοστίζει 2000 ευρώ η κρεμαγιέρα) αλλιώς κάνε υπομονή ή πούλα το και πάρε Santa fe :P
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 30 Σεπ 2006, 13:17

Santa έγραψε:αλλιώς κάνε υπομονή ή πούλα το και πάρε Santa fe :P


...Με τον κίνδυνο να κοιμηθείς στο τιμόνι. Κάτι που το MAVERICK δεν θα στο επιτρέψει ποτέ. Και νεκρούς ανασταίνει εκτός δρόμου!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 01 Οκτ 2006, 09:54

Santa έγραψε:
SUVord έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Εχω εδώ και ένα χρόνο το εξής πρόβλημα (το έχω ξαναπεί ποιό παλιά) Χτυπάει "μεταλλικά" στην κολόνα του τιμονιού και μεταφέρει τον κραδασμό στο τιμόνι όταν περνάω σε χωματόδρομο πάνω σε φυτευτή πέτρα.Σε ελαφρύ χωματόδρομο τίποτε.Στην άσφαλτο τίποτε.Πήγα σε συνεργείο στην αρτα-γιάννενα-αγρίνιο και το κοίταξαν 5 μάστορες.Τίποτε.Ολα καλά.Τι να πω δεν ξέρω.Πιστεύω να μην χειροτερέψει.....


Κλασσικό χούϊ του MAVERICK.
Ή ζείς με αυτό ή πας στον SANTA να σου αλλάξει αυτοκίνητο. Και με αυτοκόλλητο πίσω.Οχι παίζουμε!!!
Εκείνη η πεθερά του Gepaka ζεί ακόμη ή έκανε καλή δουλειά η κάμερα οπισθοπορείας;


Σωστός ο Suvord!!!!
Δες αν έχεις σωστά μπόσικα στο τιμόνι σου αριστερά (12 παρα 10) και δεξιά (12 και 10). Αν βρίσκεις σαν σε κενό τότε θα έχεις πρόβλημα στην κρεμαγιέρα σου. Όλοι οι τριγμοί και η αγρια αίσθηση ξεκινούν απο εκεί. Συνήθως σφίγγουν τα δεσίματά της με το υπόλοιπο σύστημα... Σε εμένα χρειάστηκε να την αλλάξουν....
Αν είσαι στην εγγύηση κυνήγησέ το, (κοστίζει 2000 ευρώ η κρεμαγιέρα) αλλιώς κάνε υπομονή ή πούλα το και πάρε Santa fe :P


Κενά στο τιμόνι δεν παρατήρησα.Η κρεμαγιέρα μου είπαν ότι είναι εντάξει.Κενά σε μπαλάκια και άλλες συνδέσεις δεν βρήκαν.Τελικά το πίνω με το ζουμάκι μου!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό Santa » 03 Οκτ 2006, 00:37

KONSTANTINOS έγραψε:
Santa έγραψε:
SUVord έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Εχω εδώ και ένα χρόνο το εξής πρόβλημα (το έχω ξαναπεί ποιό παλιά) Χτυπάει "μεταλλικά" στην κολόνα του τιμονιού και μεταφέρει τον κραδασμό στο τιμόνι όταν περνάω σε χωματόδρομο πάνω σε φυτευτή πέτρα.Σε ελαφρύ χωματόδρομο τίποτε.Στην άσφαλτο τίποτε.Πήγα σε συνεργείο στην αρτα-γιάννενα-αγρίνιο και το κοίταξαν 5 μάστορες.Τίποτε.Ολα καλά.Τι να πω δεν ξέρω.Πιστεύω να μην χειροτερέψει.....


Κλασσικό χούϊ του MAVERICK.
Ή ζείς με αυτό ή πας στον SANTA να σου αλλάξει αυτοκίνητο. Και με αυτοκόλλητο πίσω.Οχι παίζουμε!!!
Εκείνη η πεθερά του Gepaka ζεί ακόμη ή έκανε καλή δουλειά η κάμερα οπισθοπορείας;





Σωστός ο Suvord!!!!
Δες αν έχεις σωστά μπόσικα στο τιμόνι σου αριστερά (12 παρα 10) και δεξιά (12 και 10). Αν βρίσκεις σαν σε κενό τότε θα έχεις πρόβλημα στην κρεμαγιέρα σου. Όλοι οι τριγμοί και η αγρια αίσθηση ξεκινούν απο εκεί. Συνήθως σφίγγουν τα δεσίματά της με το υπόλοιπο σύστημα... Σε εμένα χρειάστηκε να την αλλάξουν....
Αν είσαι στην εγγύηση κυνήγησέ το, (κοστίζει 2000 ευρώ η κρεμαγιέρα) αλλιώς κάνε υπομονή ή πούλα το και πάρε Santa fe :P


Κενά στο τιμόνι δεν παρατήρησα.Η κρεμαγιέρα μου είπαν ότι είναι εντάξει.Κενά σε μπαλάκια και άλλες συνδέσεις δεν βρήκαν.Τελικά το πίνω με το ζουμάκι μου!!!
Μάλλον... Εις υγείαν !!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ ΠΟΡΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό helias » 27 Ιαν 2007, 15:22

maverick4wd έγραψε:Επανέρχομαι στο θέμα της αντικατάστασης της τσιμούχας στις πόρτες. Διευκρινιστικά επαναλαμβάνω ότι η τσιμούχα αυτή είναι ένα μεγάλο μονοκόμματο λάστιχο το οποίο ξεκινά από τη βάση κάθε μπροστινής κολώνας (βάση παρμπρίζ) διατρέχει όλο το αυτοκίνητο και τελειώνει στη βάση της πίσω κολώνας (στο ύψος περίπου της τάπας της βενζίνης). Από το Νοέμβριο του 2005 κυνηγάω το θέμα με τη ΒΕΛΜΑΡ μαζί με ένα φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα (ο Snowman). Τον Ιούλιο του 2006 μας ενημέρωσαν ότι αφενός (επιτέλους) οι νέου τύπου τσιμούχες είναι διαθέσιμες (φαίνεται τους τελείωσαν οι παλιές) και αφετέρου ότι στα αυτοκίνητα που δεν έχουν συμπληρώσει διετία τις αλλάζουν δωρεάν. Μην τρομάζετε πάντως, το κόστος είναι αστείο (περίπου 27 ευρώ + ΦΠΑ έκαστη) σε σχέση με τη βελτίωση που παρουσιάζει το αυτοκίνητο. Την προηγούμενη εβδομάδα με ενημερώσανε ότι ήρθαν και χθες πήγα και τις άλλαξα. Με δυο λόγια, νόμιζα ότι οδηγώ άλλο αυτοκίνητο!!! Κανένας τριγμός από την καρότσα. Κανένας θόρυβος από δήθεν στρεβλώσεις. Ακόμη και στην περίεργη ράμπα της ΒΕΛΜΑΡ Αλεξάνδρας (για όσους ξέρουν), ένιωσα ότι ήμουν μέσα σε ένα συμπαγές «κουτί». Επιπλέον, περιορίστηκε σημαντικότατα ο εξωτερικός θόρυβος αλλά και οι διάφοροι αεροδυναμικοί θόρυβοι και σφυρίγματα από τα πλαίσια των θυρών. Προτείνω ανεπιφύλακτα την συγκεκριμένη αλλαγή σε όσους έχουν τσιμούχες παλαιού τύπου. Επιπλέον, μου είπαν ότι ταιριάζει όχι μόνο στο ΜΥ2005 αλλά και στο αρχικό ΜΥ2001-2003. Η νέα τσιμούχα είναι κυλινδρικής διατομής (σαν χωριάτικο λουκάνικο) και με πιο φαρδύ «πάτημα» στην καρότσα. Επιπλέον είναι από πολύ μαλακό ελαστικό.

Σχετικά με το δεύτερο θέμα (κοπάνημα κρεμαγιέρας), δεν έχω βρει ακόμη λύση αλλά το ψάχνω



Χθές έκανα το service του δεύτερου έτους !
Πήγα εκεί που το αγόρασα στη ΣΤΑΚΟΡ στη Λ.Αθηνών.
Γενική εντύπωση πολύ καλή !!!!!!! Ενδιαφέρθηκαν για τις επισυμάνσεις μου όπως..." Ζυγοστάθμιση, τριγμοί από τα πλαίσια των θυρών, μάζεμα χειρόφρενου, τοποθέτηση πλαστικών στόπ στις πόρτες, στην εσωτερική επένδυση του καπώ " στην ουσία τίποτα το σημαντικό αλλά οι άνθρωποι το είδαν σοβαρά και έτσι μετά από πέντε περίπου ωρίτσες μου παρέδωσαν το αυτοκίνητο άψογο.
Μάλιστα κύριοι, όσο και να μας φαίνεται παράξενο έκαναν τη δουλειά τους χωρίς πρόβλημα, χωρίς γκρίνια και το σημαντικότερο μόνο με 170 Ευρώ. Άλλαξαν υγρά φρένων, φίλτρο καμπίνας, ζυγοστάθμιση, κλπ εργασίες του β΄service.

Για τους τριγμούς στις πόρτες άλλαξαν (μέσα στη εγγύηση) την αναθεματισμένη αυτή τσιμούχα. Έβαλαν αυτή που είναι στρογγυλήςς διατομής που έχει το καινούργιο. Πραγματικά έγινε κάτι μαγικό και οι τριγμοί εξαφανίστηκαν. Περνάω από ανωμαλίες, ανεβαίνω πεζοδρόμιο και ούτε τσίκ ούτε τσάκ, τίποτα !!!!!! :lol:
Ομοίως λοιπόν συνιστώ ανεπιφύλακτα την αντικατάσταση της εν λόγω τσιμούχας, διότι πραγματικά κάνει τέλεια δουλειά. :P :P :P
Για την τιμή της όμως εκτός εγγύησης μου είπαν ότι είναι 60 Ευρώ έκαστη. Συνεπώς το σύνολο των 120 Ευρώ είναι σχετικά μεγάλο, αλλά η δουλειά που κάνει είναι τέλεια.
Το συγκεκριμένο συνεργείο το θεωρώ πολύ καλό διότι μου φέρθηκαν σαν κύριοι.
Μέχρι σήμερα στα 2έτη κανένα πρόβλημα από το Μάβ μου. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι !!! :wink:

Το μόνο μου σημαντικό πρόβλημα είναι το ρολόι :evil: χι χι χι χι !!!! :oops:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Santa » 27 Ιαν 2007, 21:29

Μπράβο Ηλία,
Πολυ χαιρομαι που ολα σου πανε καλά με το mav σου.
Όμως πολλά πλήρωσες για service. Πάρα πολλά....
Εγώ πηγα για πρώτο service την προπερασμένη εβδομάδα και.....ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΙΠΟΤΑ......
8) 8) Και με κέρασαν και καφέ με κουλουράκια.....εσένα σε κέρασαν τίποτα οι τσιφούτηδες?
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 27 Ιαν 2007, 23:47

να την πω την κακία μου γιατι δεν αντέχω αλλο. Εδω μέσα πολύ θαβουν το mav (δεν λεω θα εχει και αυτο τα κουσουρια του (εγω ακομα δεν τα ε΄χω δει αλλα σίγουρα θα υπάρχουν ) αλλα και που αγοράζουν κατι αλλο παλι με το mav ασχολουνται το αμαξι ειναι κολλημα οπως και να το κανουμε .
Κουβαδακια γιαπωνεζικα και γιαπωνεζωιδη γεμάτος ο τόπος αλλα ο αμερικανος ειναι αλλη φαση .
Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΕΟ !!!! FORD FOR EVER
Άβαταρ μέλους
farouk1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2006, 12:28
Τοποθεσία: ανοιξη Αττικης

Δημοσίευσηαπό Santa » 28 Ιαν 2007, 00:36

farouk1 έγραψε:να την πω την κακία μου γιατι δεν αντέχω αλλο. Εδω μέσα πολύ θαβουν το mav (δεν λεω θα εχει και αυτο τα κουσουρια του (εγω ακομα δεν τα ε΄χω δει αλλα σίγουρα θα υπάρχουν ) αλλα και που αγοράζουν κατι αλλο παλι με το mav ασχολουνται το αμαξι ειναι κολλημα οπως και να το κανουμε .
Κουβαδακια γιαπωνεζικα και γιαπωνεζωιδη γεμάτος ο τόπος αλλα ο αμερικανος ειναι αλλη φαση .
Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΕΟ !!!! FORD FOR EVER


Αγαπητε Farouk1,
Θα ήθελα να σε ενημερώσω οτι με παρα πολλους συμφορμιτες έχουμε τόσο καιρό αναπτύξει (μέσα απο τα αυτοκινητοβιώματά μας) μια φιλική σχέση που φτάνει στα όρια του χιούμορ.
Επειδή λοιπόν προσπαθούσα να είμαι και ήμουν ειλικρινής σε ότι έχω γράψει σε αυτό το forum δεν θα ήθελα επουδενή λόγω να παρεξηγηθώ.
Προς θεού δεν έχω τίποτα ούτε με εσένα, ουτε με τον Ηλία, ούτε με οποιοδήποτε αλλο.
Τυχερό ήταν το Mav να μου βγεί πατάτα. Δεν σημαίνει όπως οτι θα σταματήσω να εκφέρω και ελέυθερα το λόγο μου εδω μέσα (χωρίς να θίγω φυσικά κανέναν).
Όσο αφορα την συνεχή αναφορά μου για το Mav, ναι το αγάπησα και το συμπάθησα απο την πρώτη στιγμή που το πήρα !!!! Το συμπάθησα τόσο πολύ που ξέρω το κάθετι γιαυτό καλύτερα και απο το Santa fe που έχω τώρα και ίσως (λέω ίσως) καλύτερα απο κάθε κάτοχο εδω μέσα.
Όσο αφορα το τελευταίο: 'ο παλιός είναι αλλιώς', για το Mav δεν ισχύει. Δεν είναι ούτε jeep, ούτε Hummer......
Όσο αφορα ΄τα κουβαδάκια τα γιαπωνέζικα και γιαπωνεζοειδή' θα ήθελα να σε πάω μια βόλτα μια μέρα με το Santa fe και μετά να μου πείς την γνώμη σου.... Ο δικός μου ο κουβάς ζυγίζει 2 τόνους είναι Κορεάτης και ειναι πολύ όμορφος. Α, έχει και ρολόι :twisted:

ΥΓ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΕΟ !!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 28 Ιαν 2007, 15:42

με την βάση του humour ειναι το μύνημα . σαφώς και το santa fe ειναι απο τα καλύτερα suv και καλύτερο απο το mav (αγαπαμε τα ford αλλα δνε ειμαστε και τυφλοί ) . Να το χαίρεσαι με ολη σου την δυναμη και με υγεία . εκει που συμφωνούμε απόλυτα ειναι στο ότι όταν ενα προιόν εχει ελαττώματα η φθορέσ πέραν του λογικού πρεπει να το αναφέρουμε αμέσως μπασ και σοβαρευτεί καμιά εταιρία ( τωρα για το παλιός το mav me δεκα χρονια παραγωγής ε δεν ειναι και νέος ) Παντος να παμε μια βολτα μια μέρα να τα πουμε να πιούμε ενα καφεδακι και να χαζέψουμε τα θηρία ( αν περάσει η ώρα ευτυχώς υπάρχει και ρολόι !!!!!!!!!!)
Άβαταρ μέλους
farouk1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2006, 12:28
Τοποθεσία: ανοιξη Αττικης

Δημοσίευσηαπό Santa » 28 Ιαν 2007, 16:11

farouk1 έγραψε:με την βάση του humour ειναι το μύνημα . σαφώς και το santa fe ειναι απο τα καλύτερα suv και καλύτερο απο το mav (αγαπαμε τα ford αλλα δνε ειμαστε και τυφλοί ) . Να το χαίρεσαι με ολη σου την δυναμη και με υγεία . εκει που συμφωνούμε απόλυτα ειναι στο ότι όταν ενα προιόν εχει ελαττώματα η φθορέσ πέραν του λογικού πρεπει να το αναφέρουμε αμέσως μπασ και σοβαρευτεί καμιά εταιρία ( τωρα για το παλιός το mav me δεκα χρονια παραγωγής ε δεν ειναι και νέος ) Παντος να παμε μια βολτα μια μέρα να τα πουμε να πιούμε ενα καφεδακι και να χαζέψουμε τα θηρία ( αν περάσει η ώρα ευτυχώς υπάρχει και ρολόι !!!!!!!!!!)


Όποτε θές φίλε Farouk1 στειλε Pm να κανονισουμε να συναντηθούμε!!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες