Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δείκτης Βενζίνης

Συντονιστής: SUVord

Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 02 Αύγ 2005, 11:08

Χθές για πρώτη φορά έγινε το εξής παράδοξο: Ενώ φούλαρα το ρεζερβουάρ ξεκινώντας από το βενζινάδικο το λαμπάκι συνέχιση να ανάβει και ο δείκτης παρέμεινε κάτω. Τελικά ο δείκτης επανήλθε μετά στην κανονική του θέση μετά από καμιά 30αριά χλμ. Και από ότι παρατήρησα δείχνει να συμπεριφέρεται ξανά φυσιολογικά, τηλεφώνησα στο συνεργείο και μόλις τους το είπα, μου απάντησαν ότι πιθανότητα έβαλα βενζίνη πάνω από το maximum για αυτό (πραγματικά έβαλα βενζίνη παραπάνω από εκεί που χτύπησε το πιστόλι). Το θέμα είναι όμως ότι δεν είναι η πρώτη φορά που βάζω παραπάνω βενζίνη. Θέλω να πιστεύω ότι μάλλον το παράκανα αυτή τη φορά και η απάντηση δεν είναι καμιά μ...ία για να με ξεφορτωθούν.
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Lepes » 02 Αύγ 2005, 16:16

Πριν απο κανα 3μηνο εμενα μου εκανε το αλλο τρελο ο δεικτης, φουλαρα και ηταν λιγο πιο κατω απο το μαχ,μετα απο λιγο επεφτε σαν να εχω Jeep 4,7 ...μεσα σε 2 μερες ειχα λαμπακι ....Το φουλαρω παλι παιρνει μονο 20 ευρω.. και απο τοτε κανει τετοια τρελα πραγματα πριν κανα μηνα πηγα στο Κοντελη για service τους το ειπα ,οταν πηρα το αμαξι πισω μου ειπαν οτι ξαναρυθμισαν το ταμπλο :o (ξεχασαν ομως να ξαναβαλουν τις βιδες.....) και μου ειπανε οτι αμα το ξανακανει κατι θα αλλαζανε.Απο τοτε κανει τα ιδια αλλα δεν εχω προλαβει να τους το παω(ασε που φοβαμαι μη μου παρουν και τιποτα αλλες βιδες :) )
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 03 Αύγ 2005, 08:57

Lepes έγραψε:Πριν απο κανα 3μηνο εμενα μου εκανε το αλλο τρελο ο δεικτης, φουλαρα και ηταν λιγο πιο κατω απο το μαχ,μετα απο λιγο επεφτε σαν να εχω Jeep 4,7 ...μεσα σε 2 μερες ειχα λαμπακι ....Το φουλαρω παλι παιρνει μονο 20 ευρω.. και απο τοτε κανει τετοια τρελα πραγματα πριν κανα μηνα πηγα στο Κοντελη για service τους το ειπα ,οταν πηρα το αμαξι πισω μου ειπαν οτι ξαναρυθμισαν το ταμπλο :o (ξεχασαν ομως να ξαναβαλουν τις βιδες.....) και μου ειπανε οτι αμα το ξανακανει κατι θα αλλαζανε.Απο τοτε κανει τα ιδια αλλα δεν εχω προλαβει να τους το παω(ασε που φοβαμαι μη μου παρουν και τιποτα αλλες βιδες :) )


Να σου δείχνει οτι καταναλώνει περισσότερο επιβιώνεις αν δείχνει λιγότερο απο το πραγματικό τι κανεις αρχιζεις να κυκλοφορείς με μπετόνι...
(Μετά από αυτά που λες μου φαίνεται ότι μου είπαν μ...ιες για να με ξεφορτωθούν)
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Re: Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 03 Αύγ 2005, 21:27

Το δικό μου δεν είχε μέχρι στιγμής πρόβλημα με την βενζίνα αλλά με τους αερόσακους.Μου ανάβει λαμπάκι το οποίο μου μένει ανοιχτό σε μικρή διαδρομή με πολλές φορές να έχω βάλει μπροστά τον κινητήρα.Στην τοπική ford μου είπαν ότι μπορεί να πείραξα τις φύσες κάτω από τα καθίσματα σε τυχόν καθάρισμα με σκούπα.Τελικά κούνισα όλα τα καλώδια από κάτω από τα καθίσματα (που φαινόταν να είναι όλα στην θέση τους) και το πρόβλημα λύθηκε.Φυσικά μέχρι στιγμής.Το μέλλον θα δείξει!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Lepes » 04 Αύγ 2005, 07:45

Εγω ξαναλεω το πονο μου εαν εξαιρεσεις καποιες μικρες λεπτομεριες το αμαξι ειναι μακραν το καλυτερο suv που κυκλοφορει...αλλα τους ειναι δυσκολο να κανουν διαγνωσεις της προκοπης;;;;Τι να πω....
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 04 Αύγ 2005, 19:48

bane_mav έγραψε:
Lepes έγραψε:Πριν απο κανα 3μηνο εμενα μου εκανε το αλλο τρελο ο δεικτης, φουλαρα και ηταν λιγο πιο κατω απο το μαχ,μετα απο λιγο επεφτε σαν να εχω Jeep 4,7 ...μεσα σε 2 μερες ειχα λαμπακι ....Το φουλαρω παλι παιρνει μονο 20 ευρω.. και απο τοτε κανει τετοια τρελα πραγματα πριν κανα μηνα πηγα στο Κοντελη για service τους το ειπα ,οταν πηρα το αμαξι πισω μου ειπαν οτι ξαναρυθμισαν το ταμπλο :o (ξεχασαν ομως να ξαναβαλουν τις βιδες.....) και μου ειπανε οτι αμα το ξανακανει κατι θα αλλαζανε.Απο τοτε κανει τα ιδια αλλα δεν εχω προλαβει να τους το παω(ασε που φοβαμαι μη μου παρουν και τιποτα αλλες βιδες :) )


Να σου δείχνει οτι καταναλώνει περισσότερο επιβιώνεις αν δείχνει λιγότερο απο το πραγματικό τι κανεις αρχιζεις να κυκλοφορείς με μπετόνι...
(Μετά από αυτά που λες μου φαίνεται ότι μου είπαν μ...ιες για να με ξεφορτωθούν)



Όχι φίλε δεν σου έλεγαν παπα...ς . Αυτό μπορεί να συμβεί καμιά φορά αν παραγεμίσεις το ντεπόζιτο . Το φλοτέρ κολλάει στον πάτο και δεν μπορεί να ανέβει αν είναι παραγεμισμένο το ντεπόζιτο σου . Από τη στιγμή που ξεκόλλησε μετά από μερικά χιλιόμετρα όλα είναι μια χαρά . Αν δεν ξεκόλλαγε θα είχες πρόβλημα και οι πιθανές λύσεις ήταν δύο για αυτό το πρόβλημα : 1) Αν έχεις εγγύηση τους βάζουν και σου αλλάζουν το φλοτέρ .2) Αν δεν έχεις εγγύηση κάνεις ότι δεν το βλέπεις . :P
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Re: Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 05 Αύγ 2005, 07:34

mprizolas έγραψε:Όχι φίλε δεν σου έλεγαν παπα...ς . Αυτό μπορεί να συμβεί καμιά φορά αν παραγεμίσεις το ντεπόζιτο . Το φλοτέρ κολλάει στον πάτο και δεν μπορεί να ανέβει αν είναι παραγεμισμένο το ντεπόζιτο σου . Από τη στιγμή που ξεκόλλησε μετά από μερικά χιλιόμετρα όλα είναι μια χαρά . Αν δεν ξεκόλλαγε θα είχες πρόβλημα και οι πιθανές λύσεις ήταν δύο για αυτό το πρόβλημα : 1) Αν έχεις εγγύηση τους βάζουν και σου αλλάζουν το φλοτέρ .2) Αν δεν έχεις εγγύηση κάνεις ότι δεν το βλέπεις . :P


Αυτό που μου φάνηκε περιέργο είναι ότι θα περίμενα τη στιγμή που ξεκόλλησε το φλοτέρ να δείξει κατευθείαν τη σωστή ενδειξη, άσχετο πόσα χλμ. μετά αντίθετα όμως ο δείκτης διορθωνόταν σιγά-σιγά με τα χιλιόμετρα προς τα επάνω (φοβερή αίσθηση να κάνεις χλμ και να βλέπεις τον δείκτη της βενζίνης να ανεβαίνει αντί να κατεβαίνει) :P . Θα φανεί στο επόμενο γέμισμα ακόμα και τώρα φαίνεται να πηγαίνει μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Re: Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 25 Αύγ 2005, 13:19

Η ακρίβεια του δείκτη της βενζίνης σε όλα τα ΜΑΒ, είναι ένα πρόβλημα. Δεν είναι μόνο το θέμα του φλοτέρ αλλά και της εν γένει διαχείρισης του συστήματος καυσίμου και του δείκτη. Το πιο ασφαλές είναι νε υπολογίχεις ότι το αυτοκίνητο κάνει 100 χλμ με περίπου 10-12 λίτρα, οπότε έτσι θα ξέρεις πραγματικά που βρίσκεται το καύσιμο. Την τελευταία φορά, φουλαρα το τεπόζιτο και χωρίς να έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα, την επομένη έπεσε στα 3/4! Πήγα στο πρατήριο και μετά βίας χώρεσαν 2 ευρώ βενζίνη!
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δείκτης Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 25 Αύγ 2005, 14:15

maverick4wd έγραψε:Η ακρίβεια του δείκτη της βενζίνης σε όλα τα ΜΑΒ, είναι ένα πρόβλημα. Δεν είναι μόνο το θέμα του φλοτέρ αλλά και της εν γένει διαχείρισης του συστήματος καυσίμου και του δείκτη. Το πιο ασφαλές είναι νε υπολογίχεις ότι το αυτοκίνητο κάνει 100 χλμ με περίπου 10-12 λίτρα, οπότε έτσι θα ξέρεις πραγματικά που βρίσκεται το καύσιμο. Την τελευταία φορά, φουλαρα το τεπόζιτο και χωρίς να έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα, την επομένη έπεσε στα 3/4! Πήγα στο πρατήριο και μετά βίας χώρεσαν 2 ευρώ βενζίνη!


εχεις δίκιο το Σ/Κ ήμουν Βόλο και για να πάω παραλία πάρκαρα κάπως περίεργα σε ενά λόφο με αποτέλεσμα η κλίση του Μαβ να είναι περίεργη , όταν πήγα να το πάρω δεν έδειχνε τη σωστή ένδειξη(αναμενόμενο) το πρόβλημα όμως ήταν ότι έκανε πάλι κανένα τέταρο για να συνέλθει στον ισιο δρόμο και να δείξει τη σωστή ένδειξη....
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες