Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 18 Απρ 2004, 19:16

Γεια σας,
Ειμαι ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ! Εκανα την πρώτη μου βολτα σε ποταμι με το Maverick. Το ποταμι που περνα μεσα απο τη Ραφηνα (Νομος Αττικης). Βεβαια το βαθος του ηταν σε βατο σημειο και σε πολλα σημεια εφτανε και στο υψος του προφυλακτηρα...Μπηκα απο τις εκβολες του κανοντας μερικα μετρα πορεια σε αμμο και ξεκινησα την ανοδο καθετα.
Πολυ λασπουρια αλλα και πετρες. Εκανα πορεια (με τη γυναικα μου μεσα να με φωναζει τρελο) γυρω στο 1,5 χλμ. Ωσπου επρεπε να βγω γιατι ειχαν κλεισει το περασμα διαφοροι κορμοι δεντρων που ειχαν πεσει απο τις χιονοπτωσεις του Φεβρουαριου. Ωραια εμπειρια εκτος απο κατι το οποιο παρατηρησα μολις φτασαμε στο σπιτι και το παρκαρα. Βρωμαγε το αμαξι ψαριλα ! Αποκατω ειχαν πιασει τα μπρατσα των τροχων πρασιναδα σαν φυκια (και βρηκα και διαφορα ειδη ψαριων... :P Πλακα κανω...).
Σε γενικες γραμμες το αυτοκινητο δεν χαμπαριασε καθολου και ουτε μια στιγμη δεν φοβηθηκα μην κολλησει στη λασπη. Βεβαια το κεφαλι συνεχως εξω απο το παραθυρο για να βλεπω καλυτερα τυχον μεγαλο βαθος..... Αν δειτε καποιον στις ειδησεις κολλημενο σε ποταμι καμια φορα με Maverick θα ειμαι εγω... :dude:
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 18 Απρ 2004, 21:11

Εκανα κάτι παρόμοιο αλλά σε λιγότερη διαδρομή.Για το μόνο που έχω μετανιώσει μέχρι τώρα είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω τις λάσπες από τον κινητήρα (μόλις στέγνωσαν τα λασπώνερα είδα την διαφορά), φυσικά χωρίς να πάω σε πλυντήριο γιατί το σκέφτομαι λίγο (το πλυντήριο εννοώ).
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό juan » 17 Μάιος 2004, 21:01

Γίναμε διάσημοι με τα προβληματά μας :lol: :P :P

Δημοσιεύθηκε: forum 4troxoi 17/05/04 8:52 Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

kxr3 έγραψε:
Το θέμα με το freelander ειναι ότι υπάρχουν παρα πολλά παγκόσμια φορουμ για το συγκεκριμενο αυτ/το, αλλά και γενικα για τα LR, μέσα απο τα οποία φαίνονται τα προβλήματα αξιοπιστίας του,αφου οι κατοχοί τους τα συζητούν.( το αρχικο μοντελο ειχε 125 προβληματικά σημεία όπως έγραψε τοτε αγγλικο περιοδικο σε ερευνά του, τα οποια με τη παροδο του χρόνου άλλα επιλυθησαν, άλλα παρέμειναν, σ αυτο βέβαια συνετελεσαν τα φορουμ, αλλα πιστεύω να μηδενιστηκαν στο μοντελο 2004)
Αν υπήρχαν φόρουμ και για αλλα αυτ/τα το ιδιο αποτελεσμα θα είχαμε, όπως τελικα κατέληξα να πιστεύω, βλέποντας άλλα φόρουμ, όπως π.χ. για τα προβλήματα που παρουσιαζει το maverick:
http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=549

Υπάρχει όμως και το σχόλιο :

Δημοσιεύθηκε: forum 4troxoi 17/05/04 8:52 Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

Στο ίδιο Forum υπάρχουν περισσότερα θέματα που αποδεικνυούν πόσο καλή επιλογή είναι το Maverick. Αρα λοιπόν επειδή δεν υπάρχει το τέλειο αυτοκίνητο υπάρχουν για όλα προβλήματα.

Για ποιο λόγο επιλεγείς Maverick
http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=770

Very Happy
http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=763

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=254
_________________
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Maverick μεμβράνες στη Θεσσαλονίκη...

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 14 Ιαν 2005, 10:22

Καλημέρα από Θεσσαλονίκη. Είμαι καινούργιος στο Forum και ιδιοκτήτης ενός Maverick03 2.0 και για τα στατιστικά είναι μαύρο με μαύρο δέρμα. Να ευχαριστήσω και δημοσίως τον Juan για τις απαντήσεις στα μηνύματα που του έστειλα. Υπάρχει κάποιος από θεσσαλονίκη που να έχει βάλει μεμβράνες στα τζάμια, είδα τα μηνύματα στο Forum αλλά όλα αφορούσαν την Αθήνα, ενδιαφέρομαι να βάλω μεμβράνες αλλά να μην ταξιδέχω και 500+500χλμ. για αυτό :twisted:

Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 18 Ιαν 2005, 00:11

Καλημερα απο Θεσσαλονικη,και στον νεο φιλο της παρεας μας.Για μεμβρανες υπαρχουν πολλοι που μπορεις να απευθυνθεις.Εγω τις τοποθετησα σε καταστημα επι της Κ.Καραμανλη.
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 18 Ιαν 2005, 09:22

MAVERICKios έγραψε:Καλημερα απο Θεσσαλονικη,και στον νεο φιλο της παρεας μας.Για μεμβρανες υπαρχουν πολλοι που μπορεις να απευθυνθεις.Εγω τις τοποθετησα σε καταστημα επι της Κ.Καραμανλη.


maverickie από το τελικό αποτέλεσμα είσαι ευχαριστημένος; Εβαλες και στο παμπρίζ ή μονο πλαινα και πίσω τι νούμερα κόστος; Είμαι εντελώς καινούργιος σε 4Χ4 γενικά οι 4 τροχοί με απασχολούν εδώ και 1-2 χρόνια, για 10 χρόνια ήμουν φανατικός των 2 τροχών(ή και του ενός:-)) (βλ. Transalp). Και πάλι ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 22 Ιαν 2005, 00:44

Συναδελφε....στους 2 και στους 4 τροχους,το θεμα για τα τζαμια δεν το εψαξα και πολυ,τοποθετησα το ενδιαμεσο χρωμα,οσο να μην βλεπεις μεσα,οχι ομως στα εμπρος πλαινα παραθυρα.Το βρισκω μαγγον ασκοπο.Τιμη αν θυμαμαι καλα περιπου 150 ευρω.Τα εχω 1,5 χρονο χωρις προβλημα.
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό zimmerclip » 14 Ιουν 2005, 19:13

Παιδιά μόλις πριν μια βδομάδα παράγγειλα το Maverick 2,3. Καλά έκανα;
Άβαταρ μέλους
zimmerclip
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Ιουν 2005, 19:07
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Lepes » 14 Ιουν 2005, 20:04

zimmerclip έγραψε:Παιδιά μόλις πριν μια βδομάδα παράγγειλα το Maverick 2,3. Καλά έκανα;

:D :D :D :D :D Και το ρωτας?????????
Ντροπη σου
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Ιουν 2005, 20:29

Lepes έγραψε:
zimmerclip έγραψε:Παιδιά μόλις πριν μια βδομάδα παράγγειλα το Maverick 2,3. Καλά έκανα;

:D :D :D :D :D Και το ρωτας?????????
Ντροπη σου



Καλα δεν ντρέπεται καθόλου? Τι αυτοκίνητο πάει να παρει..... :twisted: :twisted: :elephant:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό zimmerclip » 16 Ιουν 2005, 09:27

Πριν μια βδομάδα παράγγειλα το νέο Maverick 2,3. Καλά έκανα; Μπορεί να μου πει κανείς τι να προσέχω off-road και γιατί;
Άβαταρ μέλους
zimmerclip
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Ιουν 2005, 19:07
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Lepes » 16 Ιουν 2005, 09:41

zimmerclip έγραψε:Πριν μια βδομάδα παράγγειλα το νέο Maverick 2,3. Καλά έκανα; Μπορεί να μου πει κανείς τι να προσέχω off-road και γιατί;

Φιλε μου οτι και να σου πω δεν εχει νοημα :( θα πας της βολτες σου με συνεση και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα :).Για νορμαλ διαδρομες δεν κολλαει πουθενα το auto 4x4 που εχει ειναι καταπληκτικο τωρα στο υψος του δεν ειναι για παλαβα πραματα αλλα δεν ειναι και λιγο ;) .Ενα καζανακι εχουμε λιγο χαμηλα αλλα οκ με προσοχη ολα τα περνας.
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό zimmerclip » 16 Ιουν 2005, 09:54

Θα πάρω ενα ειδικό χάρτη με χωματόδρομους που υπάρχει εδώ στην Κρήτη και θα το τσεκάρω. Πάντως λέω στην άμμο να μην το βάλω.
Άβαταρ μέλους
zimmerclip
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Ιουν 2005, 19:07
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 16 Ιουν 2005, 10:42

Πρώτα θα το στρώσεις, μετά θα πάς στο χώμα, θα καταλάβεις ότι τα μαμίσια λάστιχα είναι μάπα (ισχύει και για την άσφαλτο), θα βάλεις λάστιχα της προκοπής για να δεις την υγειά σου και μετά θα το χαρείς πραγματικά.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 16 Ιουν 2005, 10:42

zimmerclip έγραψε:Θα πάρω ενα ειδικό χάρτη με χωματόδρομους που υπάρχει εδώ στην Κρήτη και θα το τσεκάρω. Πάντως λέω στην άμμο να μην το βάλω.

Καλο θα ηταν να μην το βαλεις πουθενα μονος σου :) παντα θελει παρεα για τυχον δυσκολιες..Αλλιως και η αμμος μια χαρα ειναι
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες