Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό juan » 09 Νοέμ 2003, 16:03

ρίξε μια ματιά και στο νέο maverick

http://media.ford.com/newsroom/feature_ ... ease=16241
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Α

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Νοέμ 2003, 17:30

Α ΨΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΠΟΙΗΜΑ
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 12 Νοέμ 2003, 19:10

bisba έγραψε:ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ .


ΠΑΝΕ
http://www.off-road.gr/modules.php?set_ ... _photo.php :shock: :shock: :shock:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 13 Νοέμ 2003, 22:08

juan έγραψε:και εκτίμησα ιδιαίτερα τα πλαστικά προστατευτικά στα πλαϊνά που (μάλλον) το προφυλλάσουν απο γρατζουνιές μέχρι τη μέση της πόρτας.

Παραδόξος δεν είχε τελικά γρατζουνιές !!! Μετά το πρώτο πολύ στενό πέρασμα Περίμενα ότι θα πήγαινα για βάψιμο. Μπορεί να βοηθά και ότι το δεν είναι μεταλλικό το χρώμα _ αρά λιγότερο ευπαθές_ ?


juan,Τί εννοείς? Τα ακρυλικά χρώματα είναι πιο ανθεκτικά στις γρατζουνιές?
:?:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό juan » 13 Νοέμ 2003, 22:54

Νομίζω πως είναι πιο ευπαθές το μεταλικό χρώμα.. ετσι έχω ακούσει δεν το έχω ψάξει πολύ . Αν κάποιος από το Forum ξέρει ας μας διαφωτίσει.
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό jimnys » 14 Νοέμ 2003, 12:36

Το μεταλικό χρώμα είναι ανθεκτικότερο στις γρατζουνιές λόγω τις επίστρωσης βερνικιού που το καλύπτει(γδέρνετε το βερνίκι και όχι το χρώμα και μπορούμε με αλοιφαδόρο να μπαλώσουμε μικρά γδαρσίματα ή με βερνίκι και σκλυρηντικό μικρά σκασίματα βερνικιού).
Τα χρώματα απλής βαφής είναι ευπαθέστερα σε γρατζουνιές ξεθωριάζουν μετά απο κάποιο διάστημα λόγω της επίδρασης των ηλιακών ακτινών και του οξυγόνου στο χρώμα(τα μεταλικά δεν επειρεάζονται λόγω της επίστρωσης βερνικιού) αλλά τα απλά χρώματα επισκευάζονται ευκολότερα , δεν χρειάζεται να βάψουμε όλη την επιφάνεια κατά την επισκευή(βάφουμε μόνο τον τόπο επισκευής και όχι όλη την πόρτα πχ) , με λιγότερο κόστος ,ελαφρές γρατζουνιές διορθώνονται και απο εμάς χωρίς επίσκεψη σε φανοποιό , αλλά οι ετερείες βγάζουν μεταλικά γιατι είναι ομορφότερα σαν χρώματα , ακριβότερα μιας και σε χρεώνουν παραπάνω και με μεγαλύτερο κόστος συντήρησης....
Τό επόμενο μου θα είναι ή απλο χρώμα ή μαύρο......
ελπίζω να βοήθηση παιδιά....
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό jimnys » 14 Νοέμ 2003, 12:42

juan +maverickman τι γνώμη έχετε σχιματίσει για τα maverick απο την συμβίωση σας με αυτα?????
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό juan » 14 Νοέμ 2003, 13:06

jimnys έγραψε:juan +maverickman τι γνώμη έχετε σχιματίσει για τα maverick απο την συμβίωση σας με αυτα?????


Maverick : Μπορείς να πάς και με 170 στην Εθνική με πολύ καλά κρατήματα και με στιβαρότητα, μπορείς να πάς και σε ένα σχετικά δύσκολο χώμα , μπορείς επίσης να κάνεις μετακόμιση . Εχει πραγματικά διτό χαρακτήρα . Τέλος μετά από περίπου 40.000 σε δύσκολες συνθήκες km δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα.

Τα δύο αρνητικά ίσως να είναι το σασμάν όποιυ δεν κουμπόνουν σχετικά εύκολα οι ταχύτητες και ότι ίσως να έπρεπε να είχε κοντές σχέσεις για πολύ δύσκολες καταστάσεις ..
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό maverickman » 14 Νοέμ 2003, 22:30

jimnys έγραψε:juan +maverickman τι γνώμη έχετε σχιματίσει για τα maverick απο την συμβίωση σας με αυτα?????


πριν το Maverick οι εμπειριες μου οσον αφορα off road εξορμησεις ηταν περιοορισμένες (...ήταν?) σε δυνατοτητες που μου προσφερε ακουραστα ενα ford tranzit'89 και προσφατα ενος του tranzit02
ανετοι χωροι κλπ μεταφεραμε ότι χρειαζόμασταν και όχι μόνο. Το βράδυ στην θάλασσα και στο βουνό γινόταν το σπίτι μας.
Άλλοι καιροί Ωραίοι καιροί.

Περνούσαμε καλά αλλά τα σπάζαμε στους χωματόδρομους και τα νεροφαγώματα.Ηταν κριμα γιατι δεν το ειχα για διασκεδαση μονο αλλα ηταν και εργαλειο της δουλειάς μου.

Και εγεννετο το maverick

στο maverick βρήκα αυτό που μου έλειπε. Tωρα πια δεν θα σταματησω οπως λεει ο κουμπαρος και o παρα πολλες φορες συνταξειδιωτης μου {pyrosvestis-kia} " εκει που κατουρησε η αγελαδα!"
Θα συνφωνησω με τον juan στο θεμα κοντες σχεσεις του λειπουν αλλα οταν το διαλεξα το ηξερα.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Νοέμ 2003, 14:15

ευαχαριστώ juan :D :D :D :D :D :D :D
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 06 Ιαν 2004, 23:16

Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά αρκετά χιλιόμετρα (το έχω μόνο 4000) αλλά στην πόλη μου έχουν αγοραστεί το τελευταίο 4μηνο γύρω στα 10, από τα οποία τα 7 τα έχουν γνωστοί μου.Ολοι ρώτησαν και έμαθαν τις δυνατότητες του ή παρασύρθηκαν?
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό juan » 07 Ιαν 2004, 13:15

KONSTANTINOS έγραψε:Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά αρκετά χιλιόμετρα (το έχω μόνο 4000) αλλά στην πόλη μου έχουν αγοραστεί το τελευταίο 4μηνο γύρω στα 10, από τα οποία τα 7 τα έχουν γνωστοί μου.Ολοι ρώτησαν και έμαθαν τις δυνατότητες του ή παρασύρθηκαν?


Γεια σου KONSTANTINE ,

Σε ποια πόλη είσαι ? Ποια ήταν τα δικάσ σου κριτήρια για την επιλογή σου ?

Εγω πάντος έχω κάνει 35.000 km και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Εαν επιλεγείς και ξέρεις τι ζητάς νομίζω ότι είναι η ιδανική επιλογή. Παίρνει ένα βαθμό Πολύ καλά ή Καλά σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες.

Άριστα σε εσωτερικούς χώρους και εξωτερική εμφάνηση
Άριστα σε τιμή απόκτησης και after sale service
Πολύ καλά εκτος δρόμου
Πολύ Καλά εντός δρομού
Καλά σε κατανάλωση.

Βέβαια δεν είναι το καθαρόαιμο 4χ4 αλλά κάνει την δουλεία του σε αρκετά δύσκολα κομάτια και ξεκούραστα .Δεν βάζει φωτιά στο δρόμο αλλα κινεί αξιοπρεπέστατα και ξεκούραστα τα 1500 κιλά του.

Αυτα είχα να πώ sorry που σας είπα πράγματα που ίσως έχου ειπωθεί ξανά σε αυτό το Θέμα. :P :P :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 09 Ιαν 2004, 22:46

Μετά απο αρκετό διάβασμα και χωρίς να έχω πάρει κανένα βόλτα πήρα την μεγάλη απόφαση.Πιστεύω μέχρι στιγμής να έχω κάνει σωστά.Ο καιρός θα δείξει.Φυσικά δεν μπορεί να συγκρηθεί με άλλα μοντέλα καθαρά ή μεγαλύτερης αξίας.Πάντα πρέπει να γνωρίζουμε τι θέλουμε με βάση τα χρήματα που έχουμε και να μην περιμένουμε το όχημα μας να κάνει πράγματα που δεν μπορεί, σε όλους τους τομείς.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Φεβ 2004, 08:08

KONSTANTINOS έγραψε:Μετά απο αρκετό διάβασμα και χωρίς να έχω πάρει κανένα βόλτα πήρα την μεγάλη απόφαση.Πιστεύω μέχρι στιγμής να έχω κάνει σωστά.Ο καιρός θα δείξει.Φυσικά δεν μπορεί να συγκρηθεί με άλλα μοντέλα καθαρά ή μεγαλύτερης αξίας.Πάντα πρέπει να γνωρίζουμε τι θέλουμε με βάση τα χρήματα που έχουμε και να μην περιμένουμε το όχημα μας να κάνει πράγματα που δεν μπορεί, σε όλους τους τομείς.


wellcome to the club !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :alright: :band:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό juan » 20 Φεβ 2004, 15:10

maverickman έγραψε:wellcome to the club !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :alright: :band:


Αισθάνομαι χαρούμενος που έχουν μαζευτεί αρκετοί maverackides.

Όταν είχα εγγραφεί και έγραφα οτιδίποτε για Maverick στο φορουμ η απάντηση ήτανσπάνιο αυτοκίνητο και πολλά πολλά ερωτηματικά...

:band:

:discussion:

:blob: :blob: :blob: :blob:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες