Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick και κοτσαδόρος

Συντονιστής: SUVord

Maverick και κοτσαδόρος

Δημοσίευσηαπό mavlover » 15 Ιουν 2005, 11:58

Παιδία έφτιαξα αυτό το θέμα διότι θέλω την βοηθεια σας. Έ΅χω ένα μικρό ιστιοπλοίκό laser2 που μεταφέρεται με τρέιλερ.. Αυτό βέβαια προυποθέτει την ύπαρξη κοτσαδόρου στο αυτοκίνητο. Έχω ακούσει πάρα πολλές απόωεις ως προς την τοποθέτηση, και έχω καταλήξει να βάλω έναν αποσπώμενο της Ford. Οι μισοί λοιπόν μου λένε πως στα τζίπ η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη αφού υπάρχουν έτοιμα σημεία στήριξης, και παροχής ρεύματος, και οι άλλοι μισοί μου λένε πώς είναι πολύ δύσκολη δουλειά , οτι πρέπει να σήκώσουν το εσωτερικό του αμαξιού, να βγάλουν τα πάντα να πάρουν ρεύμα από τον πίνκα ασφαλειών και τρέχα γύρευε.. Έχει κανείς ιδέα περί του θέματος γιατί θέλω να αποφύγω το γκρέμισμα όλου του αυτοκινήτου... Έχει βάλει κανείς κοτσαδόρο?????
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Re: Maverick και κοτσαδόρος

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 15 Ιουν 2005, 12:39

mavlover έγραψε:Παιδία έφτιαξα αυτό το θέμα διότι θέλω την βοηθεια σας. Έ΅χω ένα μικρό ιστιοπλοίκό laser2 που μεταφέρεται με τρέιλερ.. Αυτό βέβαια προυποθέτει την ύπαρξη κοτσαδόρου στο αυτοκίνητο. Έχω ακούσει πάρα πολλές απόωεις ως προς την τοποθέτηση, και έχω καταλήξει να βάλω έναν αποσπώμενο της Ford. Οι μισοί λοιπόν μου λένε πως στα τζίπ η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη αφού υπάρχουν έτοιμα σημεία στήριξης, και παροχής ρεύματος, και οι άλλοι μισοί μου λένε πώς είναι πολύ δύσκολη δουλειά , οτι πρέπει να σήκώσουν το εσωτερικό του αμαξιού, να βγάλουν τα πάντα να πάρουν ρεύμα από τον πίνκα ασφαλειών και τρέχα γύρευε.. Έχει κανείς ιδέα περί του θέματος γιατί θέλω να αποφύγω το γκρέμισμα όλου του αυτοκινήτου... Έχει βάλει κανείς κοτσαδόρο?????


Εχω βαλει τον αποσπωμενο στην Βελμαρ Βαρυμπομπης και πηρε 1.30 με 2 ωρες για την τοποθετηση γιατι οντως ξηλωσαν τα παντα απο πισω και τα ξανα εραψαν!!!
Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.....πηγεναι και βαλτον και εσυ.(αν θυμαμαι καλα 500-550 ευρω εκανε)
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό mavlover » 15 Ιουν 2005, 13:19

Όταν λές ότι τα ξύλωσαν όλα τι ακριβώς εννοείς???? Μέσα ή έξω???
Σου έχουν βάλει και φύσσα του ρεύματος???
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 15 Ιουν 2005, 15:09

Τα πράγματα δεν είναι και τόσο μπλεγμένα. Πρώτα απ΄ όλα η καλωδίωση για τον κοτσαδόρο είναι έτοιμη, δηλαδή υπάρχουν οι σχετικές αναμονές και προστίθεται μόνο το κομμάτι από αυτές μέχρι την πρίζα στο πίσω μέρος. Υπάρχει μάλιστα και πρόβλεψη στην ασφαλειοθήκη για επιπλέον ασφάλεια. Στην συνέχεια αφαιρείται φυσικά ο προφυλακτήρας (ο οποίος κόβεται στο σημείο που βγαίνει ο κοτσαδόρος) και η εσωτερική επένδυση του πατώματος του πορτ μπαγκαζ με την ρεζέρβα (για να μπορέσει να δουλέψει ο μάστορας). Ο κοτσαδόρος βιδώνει σε υπάρχουσες υποδοχές (δηλαδή δεν ανοίγουν τρύπες στο αμάξωμα) και στην συνέχεια τοποθετούνται πάλι όλα τα εξαρτήματα στην θέση τους. Δεν είναι κάτι το δύσκολο, μαγικό ή επικίνδυνο για να σε φοβίζει. Ο αποσπώμενος κοτσαδόρος εκτός του ότι είναι ο μόνος νόμιμος, είναι και πρακτικός στο παρκάρισμα. Βάλτον στην αντιπροσωπεία (εγώ έβαλα στη ΒΕΛΜΑΡ Αλεξάνδρας) για να έχεις να κάνεις με μία εγγύηση. Σου δείνουν και σχετική βεβαίωση για το Υπουργείο ώστε να τον δηλώσεις. Αυτά!
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mavlover » 15 Ιουν 2005, 15:38

Και θυμάσαι περίπου πόσο κόστισε και πρίν πόσο καιρό???
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 16 Ιουν 2005, 10:36

mavlover έγραψε:Και θυμάσαι περίπου πόσο κόστισε και πρίν πόσο καιρό???


3 μένες πάνω κάτω, κάτι λιγότερο από 400 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Είχα όμως και κάποια έκπτωση λόγω ειδικής συμφωνίας που είχα κάνει κατά την ανταλλαγή του παλαιού αυτοκινήτου
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 16 Ιουν 2005, 21:29

Εβαλα απλό κοτσοδόρο (ΣΑΒΒΑΣ) με τιμή γύρω στα 200ευρώ.Τραβάω σκάφος γύρω στα 600Kg και μέχρι στιγμής όλα καλά.Τον έχω δύο χρόνια και το καλοκαίρι τον "δουλεύω" συνέχεια.Φυσικά η όλη διαδικασία δεν ήταν "ζημιωγώνα". εκτός από την σχετική τρύπα στον προφυλακτήρα.Τι να κάνουμε όλα δεν γίνονται....
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες