Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΚΤΑΚΤΟ!! Αντικατασταση μπλοκ κινητηρα σε 2λιτρο!!!

Συντονιστής: SUVord

ΕΚΤΑΚΤΟ!! Αντικατασταση μπλοκ κινητηρα σε 2λιτρο!!!

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 10 Ιουν 2005, 16:19

Γεια χαρα σε ολους,μιας και εχω καιρο να τα πουμε,ερχομαι με θεμα περιεργο και δυσαρεστο,και ειναι ο λογος που ανοιγω νεα ενοτητα.Την Κυριακη μετα απο κοντινη εξορμιση στο τελευταιο φαναρι πριν το.....σπιτι,ξεκινω λιγο...σβελτα και πριν αλλαξω σε 2α (ταχυτητα) σβηνει ο κινητηρας....Ερχεται οδικη και διαπιστωνει οτι δεν εχω ρευμα στα μπουζι.Παμε συνεργειο.Η πρωτη διαγνωση λεει για προβλημα στον αισθητηρα στροφων υψηλης τασης ρευματος (!!!!) Το αλλαζουν αλλα καιγεται και ο νεος.Οποτε μου λενε οτι πρεπει να κατεβει ο κινητηρας.Ετσι γινεται και διαπιστωνουν φθορα στο μπλοκ του κινητηρα.....κουζινετα και δεν ξερω και εγω τι αλλο......δεν ακουγα πλεον τι μου ελεγαν!!! Τωρα παρειγγειλαν νεο μπλοκ θα τα λυσουν ολα και θα μπουνε απο την αρχη.Δουλεια με φουντες δηλαδη....Ολα εγγυηση βεβαια.Μου ειπαν οτι ειναι το πρωτο ΜΑ με τετοιο προβλημα....Μετα απο αυτα βεβαια αποφασισα να αντικαταστησω το 2,0 με το νεο 2,3.Ελπιζω να επραξα σωστα.Το παλιο το πηραν 23000 ευρω.Οποτε παραμενω στην παρεα των ΜΑ και ελπιζω το 2,3 να ειναι καλυτερο οπως ολοι λενε :D :D :D
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ!! Αντικατασταση μπλοκ κινητηρα σε 2λιτρο!!!

Δημοσίευσηαπό juan » 10 Ιουν 2005, 16:45

MAVERICKios έγραψε:.Ελπιζω να επραξα σωστα.Το παλιο το πηραν 23000 ευρω.Οποτε παραμενω στην παρεα των ΜΑ και ελπιζω το 2,3 να ειναι καλυτερο οπως ολοι λενε :D :D :D


Με την εμπειρία που έχεις από το 2lt θεωρώ ότι σευ θα μας πεις εαν είναι καλύτερο ή σε ποιά σημεία είναι χειρότερο

Στοιχεία τέτοια μας έδωσε και ο iperodigos....

Περιμένουμε να μας πεις

Εαν δεν κάνω λάθος μας είχες πει ότι έβαλες το chip του Καρανικόλα ?

Και εαν είναι έτσι τότε...???
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 10 Ιουν 2005, 19:47

ΔΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ 2.3 ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 10 Ιουν 2005, 23:42

Ευχαριστω,ευχομαι να ειναι καλοταξιδο και ανθεκτικο!!! Το 2,3 το οδηγησα για λιγο.Ειναι πιο κεφατο στο ξεκινημα,αλλα δεν το δοκιμασα για κατι πιο γρηγορα.Θα σας μεταφερω εντυπωσεις και σχετικα με το τσιπ του Καρανικολα!Εκεινο που με εντυπωσιασε αρνητικα οταν οδηγησα το 2λιτρο πρωτη φορα,ηταν το σαζμαν.Αυτο στο 2,3 εχει βελτιωθει νομιζω...παρα πολυ,και ειναι κατι που με ικανοποιησε.Για τα αλλα θα επανελθω :lol:
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό Lepes » 11 Ιουν 2005, 09:30

Φιλε μου καλοριζικο και καλο ταξιδο :) δυστηχως αυτα συμβαινουν.....
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 11 Ιουν 2005, 23:39

Lepes έγραψε:Φιλε μου καλοριζικο και καλο ταξιδο :) δυστηχως αυτα συμβαινουν.....
Ευχαριστω!!Παντως θα ηθελα να πω οτι τη βδομαδα που ξεμεινα...απο αυτοκινητο,επιδη ειχα αποφασισει οτι θα το αντικαταστησω,γυρισα ολες τις αντ/ειες και εκανα test drive σε πολλα αντιστοιχα μοντελα.Το νεο ΜΑ ειναι πραγματι καλο,χωρις να υπερεχει ειδικα σε καποιο τομεα!!Για αλλη μια φορα θα ερθω σε αντιθεση με τον περιοδικο τυπο που μας επειρεαζουν με αυτα που γραφουν.Οταν δοκιμαζεις ο ιδιος τοτε αναλογα με τα γουστα και τις απαιτησεις σου,βαθμολογεις ενα μοντελο.Τα περιοδικα πολλες φορες μας μπερδευουν με τον τροπο που αναφερουν καποια συμπερασματα τους.(By the way....το Subaru XT 2,5 ηταν πολυ καλο.....αλλα αλλαζει και το δινουν και 42000...)
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 12 Ιουν 2005, 00:05

Όπως το είπες τα περιοδικά γράφουν ότι θέλουν – άσε που μερικές φορές οι τύποι που γράφουν τα άρθρα είναι άσχετοι και δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα :evil: !!!. Ό μόνος τρόπος για να έχεις μια άποψη για το τι ψάρια πιάνει κάθε αμάξι είναι να το οδηγήσεις !!! . Έτσι θα είσαι και σίγουρος ότι αυτό που θα πάρεις καλύπτει και τις ανάγκες σου . :P
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Ιουν 2005, 00:29

Καλορίζικο το καινούργιο!!!! Το οτι αγόρασες πάλι maverick αυτό σημαίνει οτι είσαι πράγματι ένας MAVERICKIOS!!! :P Maverick και ξερω ψωμί!!! :P
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 15 επισκέπτες