Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συμμετοχές για αλλαγή Ανάρτησης σε Mav

Συντονιστής: SUVord

Συμμετοχές για αλλαγή Ανάρτησης σε Mav

Δημοσίευσηαπό juan » 13 Μάιος 2005, 17:18

Όσοι πιστοί προσέλθετε !!

Ρε παιδιά, τι πήρατε φόρα και βαράτε τον άνθρωπο! Κάντε λίγο αριθμητική πριν την τσαντίλα! Έχουμε και λέμε 667,83 + 19% η νέα ΦαΠΑ (ξεχνάμε βλέπω) που είναι 126,88 = 794,71. Αφαιρούμε από τα 1050 και μας κάνει 255,29 ευρώ η τοποθέτηση (με τον νέο ΦΠΑ μέσα). Και αυτή η τιμή δεν είναι ακριβή γιατί η εργασία δεν είναι απλή βγάλε - βάλε. Τα πίσω αμορτισέρ είναι μεν απλά, αλλά πρέπει να βγει και το ελατήριο που είναι επιπλέον δουλειά. Τα μπροστά όμως είναι λίγο "μανίκι" γιατί πρέπει να βγει το καψούλι (μπουκάλα) με κόψιμο από το γόνατο (το οποίο το κρατάμε) και να μπεί το νέο καψούλι, συν το ελατήριο. Άρα, δικαιολογείται εν μέρει το ποσόν. Αν θέλετε όμως, μπορούμε να μαζευτούμε 3-4 (εγώ είμαι μέσα ήδη) και να πάμε "πακέτο" στον Τσούκα να διαπραγματευτούμε την τιμή. Νομίζω ότι θα πετύχουμε κάτι καλύτερο συνολικά. Προτείνω στον "χειριστή του Φόρουμ" να ανοίξει ειδική ενότητα (Συμμετοχές για αλλαγή ανάρτησης) που ο καθένας μας θα δηλώνει τα στοιχεία του ώστε να προχωρήσουμε (η ισχύς εν τη ενώση). Εύχομαι σε όλους καλή ανάσταση και χρόνια πολλά
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό Lepes » 09 Νοέμ 2005, 13:42

Καλιο αργα παρα ποτε ;)
Βρηκα αυτο
http://www.bds-suspension.com/suspensionsystems_16ford.html
Και η απαντηση που εχω ειναι η εξης

The suspension is priced at 800 euro’s plus shipping to Greece.

You will not find a distributer in Greece for BDS as I am the only European distributer.

I could see if BDS could ship direct to yourself to save on UK tax and shipping but you would have to pay the Greek import tax but it would work out a lot cheaper, 660 euro’s and whatever the greek government tax you at for imports

Αυτη ειναι η απαντηση απο Σκωτια γιατι εκει με εστειλαν απο την αμερικη.
Ξερει κανεις απο εδω για τελωνειο τπτ ??
Σκεφτομαι μετα τα Xριστουγεννα το αργοτερο να τη βαλω τη λετε??
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Νοέμ 2005, 01:07

Lepes έγραψε:Καλιο αργα παρα ποτε ;)
Βρηκα αυτο
http://www.bds-suspension.com/suspensionsystems_16ford.html
Και η απαντηση που εχω ειναι η εξης

The suspension is priced at 800 euro’s plus shipping to Greece.

You will not find a distributer in Greece for BDS as I am the only European distributer.

I could see if BDS could ship direct to yourself to save on UK tax and shipping but you would have to pay the Greek import tax but it would work out a lot cheaper, 660 euro’s and whatever the greek government tax you at for imports

Αυτη ειναι η απαντηση απο Σκωτια γιατι εκει με εστειλαν απο την αμερικη.
Ξερει κανεις απο εδω για τελωνειο τπτ ??
Σκεφτομαι μετα τα Xριστουγεννα το αργοτερο να τη βαλω τη λετε??


Lepes,
Δεν νομίζω οτι θα πληρώσεις τιποτα στο τελωνείο μιας και η Αγγλία είναι μέλος της Ευρωπαικής ένωσης. Καλό θα ήταν αν είσαι ελευθερος επαγγελματίας να ζητήσεις να σου κόψει τιμολόγιο αγοράς στέλνοντας τα πλήρη στοιχεία σου (αφμ κλπ) αλλα θα πρέπει να έχεις δηλώσει οτι μπορείς να πραγματοποιείς ενδοκοινοτικές συνναλαγές στην εφορία μας. Λόγω της ΕΟΚ είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να γλιτώσεις το Αγγλικό φπα τότε και μόνο θα μπορέσει να στα στείλει χωρίς δασμούς φπα κλπ.
Θα πρέπει όμως να διαπραγματευτείς τα έξοδα μεταφοράς τα οποία θα είναι αρκετά. Σου προτείνω να βρείς μια λύση με το ταχυδρομείο. Είναι η πιό οικονομική λύση και δεν θα έχεις μπλεξίματα με τελωνεία. Μπορείς να <σπάσεις> την παραγγελία σου (κατόπιν συμφωνίας φυσικά) σε δύο διαφορετικά πακέτα.....π.χ. πρώτα τα μπροστά και με τα τα πίσω.

Τώρα αν θα τα έβαζα εγώ η απάντησή μου είναι όχι.
Δεν θέλω να μεταμορφώσω το σουβλάκι μου σε τζιπάκι.
Θα έχουμε πολλά μειονεκτήματα στην οδική συμπεριφορά περισσότερο κούνημα στις στροφές, μεγαλύτερη κατανάλωση κλπ
Θα αγόραζα κανα φτηνό μεταχειρισμένο τζιπάκι για να κάνω τις τρέλες μου...
Περιμένω νέα σου....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες