Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πίσω τζάμι

Συντονιστής: SUVord

Πίσω τζάμι

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 15 Μαρ 2005, 14:09

χθες για πρώτη φορά μου έκανε κάτι περίεργο. Δεν άνοιγε με τίποτα το πίσω τζάμι. Επειδή έχω μεγάλο σκυλί όταν κυκλοφορώ μέσα στην πόλη με μικρές ταχύτητες το έχω ανοιχτό. Χθες δεν άνοιγε με τίποτα έπαιξα με την κλειδαρια 2-3 φορές και πάλι τίποτα. Δεν είχα άλλο χρόνο και δεν ήθελα και να το ζορίσω οπότε το ξέχασα. Και μετά τη δουλειά που είχα και αφού είχαν περάσει κανα 4-5 ώρες το δοκίμασα και άνοιξε χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο!!!!!!!!!! Είχε κανείς πρόβλημα ποτέ με το πίσω τζάμι;

Και με την ευκαιρία διαβάστε και μια ιστορία ψιλοτρελλή. Πριν κανα 2-3 βδομάδες έχει πάρει η γυναίκα μου το αμάξι και με παίρνει τηλ. από το κινητό και μου λέιει: άνοιξα τη θέρμανση στο αμάξι και βρωμάει καμμένο. Οταν την κλείνω δεν υπάρχει πρόβλημα. Τέλος πάντων της λέω πρόσεχε τη θερμοκρασία την προηγούμενη βραδυά δεν είχε κάνει τίποτα σε μένα. Γύρισε αργά το βράδυ οπότε κατέβηκα την άλλη μέρα το πρωί να δώ τι είχε γίνει. Ανοίγω το καπώ και η μηχανή ήταν κατα-χεσμένη μάλλον από πουλιά, "δεν έχω κάνει ακόμα βιολόγος αναγνώριση-κοπράνων" αλλά μου φάνηκε πιο πολύ σαν πουλιά παρά σαν ποντικός. Είδα και έπαθα να την καθαρίσω, γιατί όλη η βρώμα ερχόταν από το σκ...ό που καιγότανε και όλο αυτό έμπαινε στην καμπίνα... Φυσικά έλεγξα οπτικά τουλάχιστον ότι ήταν δυνατόν από τη μηχανή γιατί αν έκανα λάθος στην αυτοψία και ήταν τρωκτικά τότε μάλλον θα είχα και άλλο πολύ πιο σημαντικό πρόβλημα,από ότι ξέρω έχουν μία ιδιαίτερη αδυναμία στα κολάρα.
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Re: Πίσω τζάμι

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 15 Μαρ 2005, 19:55

bane_mav έγραψε:χθες για πρώτη φορά μου έκανε κάτι περίεργο. Δεν άνοιγε με τίποτα το πίσω τζάμι. Επειδή έχω μεγάλο σκυλί όταν κυκλοφορώ μέσα στην πόλη με μικρές ταχύτητες το έχω ανοιχτό. Χθες δεν άνοιγε με τίποτα έπαιξα με την κλειδαρια 2-3 φορές και πάλι τίποτα. Δεν είχα άλλο χρόνο και δεν ήθελα και να το ζορίσω οπότε το ξέχασα. Και μετά τη δουλειά που είχα και αφού είχαν περάσει κανα 4-5 ώρες το δοκίμασα και άνοιξε χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο!!!!!!!!!! Είχε κανείς πρόβλημα ποτέ με το πίσω τζάμι;

Και με την ευκαιρία διαβάστε και μια ιστορία ψιλοτρελλή. Πριν κανα 2-3 βδομάδες έχει πάρει η γυναίκα μου το αμάξι και με παίρνει τηλ. από το κινητό και μου λέιει: άνοιξα τη θέρμανση στο αμάξι και βρωμάει καμμένο. Οταν την κλείνω δεν υπάρχει πρόβλημα. Τέλος πάντων της λέω πρόσεχε τη θερμοκρασία την προηγούμενη βραδυά δεν είχε κάνει τίποτα σε μένα. Γύρισε αργά το βράδυ οπότε κατέβηκα την άλλη μέρα το πρωί να δώ τι είχε γίνει. Ανοίγω το καπώ και η μηχανή ήταν κατα-χεσμένη μάλλον από πουλιά, "δεν έχω κάνει ακόμα βιολόγος αναγνώριση-κοπράνων" αλλά μου φάνηκε πιο πολύ σαν πουλιά παρά σαν ποντικός. Είδα και έπαθα να την καθαρίσω, γιατί όλη η βρώμα ερχόταν από το σκ...ό που καιγότανε και όλο αυτό έμπαινε στην καμπίνα... Φυσικά έλεγξα οπτικά τουλάχιστον ότι ήταν δυνατόν από τη μηχανή γιατί αν έκανα λάθος στην αυτοψία και ήταν τρωκτικά τότε μάλλον θα είχα και άλλο πολύ πιο σημαντικό πρόβλημα,από ότι ξέρω έχουν μία ιδιαίτερη αδυναμία στα κολάρα.


Για πουλιά και να μπήκαν κατω απο το καπώ λίγο δυσκολο το βλέπω.
Σιγουρα θα ήταν γάτα ή γάτες (έχει τύχει και σε μένα). Απο το πολύ το κρύο κούρνιασε στον κινητήρα να ζεσταθεί. Τώρα θα μου πείς γιατί χέστηκε? Θα σου πώ: Μόλις έβαλες μπρός και έφυγες φαίνεται οτι δέν πρόλαβε να πηδήξει και χέστηκε πανω της απο το φόβο !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Πίσω τζάμι

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 18 Μαρ 2005, 10:55

MaverickLover έγραψε:
bane_mav έγραψε:χθες για πρώτη φορά μου έκανε κάτι περίεργο. Δεν άνοιγε με τίποτα το πίσω τζάμι. Επειδή έχω μεγάλο σκυλί όταν κυκλοφορώ μέσα στην πόλη με μικρές ταχύτητες το έχω ανοιχτό. Χθες δεν άνοιγε με τίποτα έπαιξα με την κλειδαρια 2-3 φορές και πάλι τίποτα. Δεν είχα άλλο χρόνο και δεν ήθελα και να το ζορίσω οπότε το ξέχασα. Και μετά τη δουλειά που είχα και αφού είχαν περάσει κανα 4-5 ώρες το δοκίμασα και άνοιξε χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο!!!!!!!!!! Είχε κανείς πρόβλημα ποτέ με το πίσω τζάμι;

Και με την ευκαιρία διαβάστε και μια ιστορία ψιλοτρελλή. Πριν κανα 2-3 βδομάδες έχει πάρει η γυναίκα μου το αμάξι και με παίρνει τηλ. από το κινητό και μου λέιει: άνοιξα τη θέρμανση στο αμάξι και βρωμάει καμμένο. Οταν την κλείνω δεν υπάρχει πρόβλημα. Τέλος πάντων της λέω πρόσεχε τη θερμοκρασία την προηγούμενη βραδυά δεν είχε κάνει τίποτα σε μένα. Γύρισε αργά το βράδυ οπότε κατέβηκα την άλλη μέρα το πρωί να δώ τι είχε γίνει. Ανοίγω το καπώ και η μηχανή ήταν κατα-χεσμένη μάλλον από πουλιά, "δεν έχω κάνει ακόμα βιολόγος αναγνώριση-κοπράνων" αλλά μου φάνηκε πιο πολύ σαν πουλιά παρά σαν ποντικός. Είδα και έπαθα να την καθαρίσω, γιατί όλη η βρώμα ερχόταν από το σκ...ό που καιγότανε και όλο αυτό έμπαινε στην καμπίνα... Φυσικά έλεγξα οπτικά τουλάχιστον ότι ήταν δυνατόν από τη μηχανή γιατί αν έκανα λάθος στην αυτοψία και ήταν τρωκτικά τότε μάλλον θα είχα και άλλο πολύ πιο σημαντικό πρόβλημα,από ότι ξέρω έχουν μία ιδιαίτερη αδυναμία στα κολάρα.


Για πουλιά και να μπήκαν κατω απο το καπώ λίγο δυσκολο το βλέπω.
Σιγουρα θα ήταν γάτα ή γάτες (έχει τύχει και σε μένα). Απο το πολύ το κρύο κούρνιασε στον κινητήρα να ζεσταθεί. Τώρα θα μου πείς γιατί χέστηκε? Θα σου πώ: Μόλις έβαλες μπρός και έφυγες φαίνεται οτι δέν πρόλαβε να πηδήξει και χέστηκε πανω της απο το φόβο !!! :lol: :lol: :lol: :lol:


Γάτες μπορεί να χωρέσει γάτα από εκεί; Δεν το σκέφτηκα γι’αυτό υπέθεσα πουλιά, αν και έχουμε πολλές γάτες τριγύρω οπότε ακούγεται πολύ πιθανό.... :!: :!:
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 18 Μαρ 2005, 16:04

Πουλια δεν ειναι!Ειναι ποντικια ή κουναβι.Πριν ενα μηνα μου εφαγαν τα μπουζοκαλωδια!....και μου ειπαν να κρεμασω ναφθαλινη μεσα στη μηχανη.....για να μην ξαναρθουν :lol: :lol: :lol: :lol:
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 19 Μαρ 2005, 20:27

MAVERICKios έγραψε:Πουλια δεν ειναι!Ειναι ποντικια ή κουναβι.Πριν ενα μηνα μου εφαγαν τα μπουζοκαλωδια!....και μου ειπαν να κρεμασω ναφθαλινη μεσα στη μηχανη.....για να μην ξαναρθουν :lol: :lol: :lol: :lol:


Ρε τι αλλο θα διαβασουν τα ματακια μου εδω μέσα !!!! :roll: :roll: :roll: :oops: :oops:
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 20 Μαρ 2005, 16:17

MAVERICKios έγραψε:Πουλια δεν ειναι!Ειναι ποντικια ή κουναβι.Πριν ενα μηνα μου εφαγαν τα μπουζοκαλωδια!....και μου ειπαν να κρεμασω ναφθαλινη μεσα στη μηχανη.....για να μην ξαναρθουν :lol: :lol: :lol: :lol:


Να βάλουμε και φάκες με τυρί ή να κάνουμε απολύμανση !! :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 21 Μαρ 2005, 19:49

Επειδή η μηχανή στον χώρο των μπουζί γέμισε από τρίχες από γάτες έχω να ρωτήσω κάτι σχετικό.
Τον κινητήρα τον πλένουμε ή όχι???????
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό juan » 21 Μαρ 2005, 22:58

KONSTANTINOS έγραψε:Επειδή η μηχανή στον χώρο των μπουζί γέμισε από τρίχες από γάτες έχω να ρωτήσω κάτι σχετικό.
Τον κινητήρα τον πλένουμε ή όχι???????


Η απάντηση είναι τον πλένουμε με προσοχή !

Εγω στα 3 χρονια σχεδόν που εχω το Mav έχω πλύνει τον κινητήρα 3 με 4 φορές .

Το πηγαίνω σε ενα πλυντήριο που κάνει καλή δουλειά

Σαν καινουργια :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό maverickman » 22 Μαρ 2005, 14:38

στη Θεσσαλοννικη και Βολο (απο οτι ξερω) εχει ανοιξει η Washpark. Εκει πλενεται και η μηχανη (μου φενεται οχι με νερο αλλα με ατμο που καθαριζει και ποιο γρηγορα αλλα προπαντως χωρις να αφηνει σε γωνιες της μηχανης πολλα υπολοιπα νερου.

λυση α΄ :!: ερχεστε θεσσαλονικη και πινουμε και κανενα ουζο Μηχανιωνα μερια :lol:

λυση β΄ :?: περνεται τον ατμοκαθαριστη της γυνακασ σας και του αλλαζετε τα πεταλα :twisted:

λυση γ΄ για εκεινη στην συναντηση που λεγαμε καποτε στον βολο?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό juan » 22 Μαρ 2005, 23:06

maverickman έγραψε:λυση γ΄ για εκεινη στην συναντηση που λεγαμε καποτε στον βολο?


Ναι ρε παιδιά αντε λοιπόν είναι να κανονίσουμε

Ο Βόλος είναι καλή περίπτωση
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 23 Μαρ 2005, 15:21

juan έγραψε:
maverickman έγραψε:λυση γ΄ για εκεινη στην συναντηση που λεγαμε καποτε στον βολο?


Ναι ρε παιδιά αντε λοιπόν είναι να κανονίσουμε

Ο Βόλος είναι καλή περίπτωση


Το θέμα είναι εντελώς παραπλανητικό πάντως ξεκίνησα για το πίσω το τζάμι το γυρίσα σε περιττώματα 4ποδων και τώρα κανονίζουμε συνάντηση... :D :D
Πάντως γενικά είναι καλή ιδέα μία συνάντηση αλλά να πηγαίναμε σε μέρη με περισσότερη φύση, κοντά στο Βόλο για να μοιράσουμε τις αποστάσεις αλλά εκτός Πόλης π.χ. Πύλιο κτλ.

Α και κάτι άλλο επειδή ρώτησα για το Washpark γενικά προσέχουν στο πλύσιμο της μηχανής αλλά αν τυχόν γίνει καμιά στραβή δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη.

:-x
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 24 Μαρ 2005, 15:55

bane_mav έγραψε:
juan έγραψε:
maverickman έγραψε:λυση γ΄ για εκεινη στην συναντηση που λεγαμε καποτε στον βολο?


Ναι ρε παιδιά αντε λοιπόν είναι να κανονίσουμε

Ο Βόλος είναι καλή περίπτωση


Το θέμα είναι εντελώς παραπλανητικό πάντως ξεκίνησα για το πίσω το τζάμι το γυρίσα σε περιττώματα 4ποδων και τώρα κανονίζουμε συνάντηση... :D :D
Πάντως γενικά είναι καλή ιδέα μία συνάντηση αλλά να πηγαίναμε σε μέρη με περισσότερη φύση, κοντά στο Βόλο για να μοιράσουμε τις αποστάσεις αλλά εκτός Πόλης π.χ. Πύλιο κτλ.

Α και κάτι άλλο επειδή ρώτησα για το Washpark γενικά προσέχουν στο πλύσιμο της μηχανής αλλά αν τυχόν γίνει καμιά στραβή δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη.

:-x


Κανενας δεν το κανει.Εναλακτικα λογω εργασιας να συστησω ακομα ενα στην θεσσαλονικη το shell διπλα ακριβως στις εγκαταστασεις του μανδυλα στο Καλοχωρι.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Πίσω τζάμι (συνέχεια...)

Δημοσίευσηαπό bane_mav » 29 Αύγ 2005, 14:07

Νέα για το πίσω τζάμι. Μετά απο καιρό αφού μου έσπασε τα νεύρα το πίσω τζάμι μια ανοιγε 100 δεν άνοιγε το πήγα στην αντιπροσωπεία. Αφήνω το αυτοκίνητο και μετά απο 2 ώρες με παίρνουν τηλέφωνο να πάω να το πάρω. Φτάνω στο συνεργείο μου λένε εφταιγε η ρύθμιση στην κλειδαριά πάω να φύγω δοκιμάζω την κλειδαριά πάπαλα μια από τα ίδια. Ζητάω τον υπεύθυνο του το δείχνω και στέλνει τον ηλεκτρολόγο να το ξαναδεί. Ερχεται ο ηλεκτρολογος πάει να το ανοίξει πάπαλα. Με ρωτάει το χρησιμοποιείται με απορία, του λέω ξέρω εγώ αφού υπάρχει με βολεύει και το χρησιμοποιώ δεν θα έπρεπε;;; Ανοίγει το καπάκι στην κλειδαρια πάλι σφιγει 2 βίδες και έρχεται η κλειδαριά πιο κοντά (αυτό είναι και φαινομενικά το πρόβλημα) από τότε δείχνει να δουλεύει αλλά εχω την εντύπωση ότι με το άνοιξε-κλείσε θα ξαναχαλάσει, σε αυτή την περίπτωση σύμφωνα με τον ηλεκτρολόγο πάω για αλλαγή κλειδαριάς. Αυτά, γενικά αν δεν υπάρχει λόγος ξεχάστε αυτή τη δυνατότητα στο Μαβ και μην πολυχρησιμοποιείται ήταν το δικό μου συμπέρασμα (εμένα με βολεύει γιατι έχω σκύλο πίσω και μέσα στην πόλη το έχω ανοιχτό μερικές φορές.)
Άβαταρ μέλους
bane_mav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 08:53
Τοποθεσία: Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Πίσω τζάμι (συνέχεια...)

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Αύγ 2005, 10:34

εμ πάντως είστε ευπρόσδεκτοι στο Βόλο!

με ή χωρίς πλύσιμο κινητήρα

άντε ακόμα?

ΧΑΧΑ!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες