Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ετοιμος για Αγορά?????....Ισως!!!!

Συντονιστής: SUVord

Ετοιμος για Αγορά?????....Ισως!!!!

Δημοσίευσηαπό Levanter » 27 Φεβ 2005, 13:09

Σε λίγο καιρό θέλω να αλλάξω ένα Hilux που έχω με ένα Maverick 3λιτρο. Ζω σε νησί και το 4X4 είναι απαραίτητο εργαλείο. Στο νησί κυκλοφορούν 4-5 Maverick όλα μοντέλα 2003 εκ των οποίων 2 παρουσίασαν προβλήματα. Το ένα ειδικά καινούριο και έμεινε στην μέση του δρόμου (τρίλιτρο). Εχω ήδη αλλάξει διάφορα αυτοκίνητα. Είχα BMW 520, Yaris, Willys Jeep, , Mitsubishi και πολύ παλια ένα Ford Towns και άλλα... Τώρα έχουμε ένα Jimny ένα RAV τρίπορτο 2004 (βολίδα εντός δρόμου αλλά όχι για δύσκολα εκτός δρόμου) και το Hilux 4Χ4 (τέρας με όλη την σημασία της λέξης αλλά με άδεια για 2 επιβάτες). Βρήκα από τύχη το forum και έτσι θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από όποιον ξέρει και μπορεί πρίν αγοράσω το Μάβερικ. 1) ποιές είναι οι διαφορές του Mαverick με το Tribute? 2) Η Ford από θέμα κάλυψης λέει τίποτα?.Στα Τουοτα δεν είχα ποτε μα ποτέ μηχανικά προβλήματα και αν χρειάστηκα κάτι πάντα είχω βοήθεια 3) Οι βελτιώσεις στο νέο μοντέλο κάλυψαν τις ατέλειες και τα προβλήματα των παλιών?.4) το παλιό τρίλιτρο έχει υψηλή κατανάλωση αλλαξε τίποτα με τον νέο επεξεργαστή Μοτορόλα? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!
Άβαταρ μέλους
Levanter
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 27 Φεβ 2005, 12:37
Τοποθεσία: NAXOS

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 28 Φεβ 2005, 11:14

Αν δεν σε πειραζει το ονομα και αν η Ναξος εχει συνεργειο Μαζντα και Φορντ ,παρε το Τριμπιουτ 2.3 η το Φορντ 2.3 γιατι και ειναι φθηνοτερα και σαφως οικονομικοτερα στην χρηση και οι επιδοσεις τους ειναι σχεδον ιδιες (μισο δευτερολεπτο στα 100....και 15χλμ στην τελικη)

Το 3λιτρο ειναι φαταουλας βενζινης 60-70 δρχ το χλμ.
και αν πεις οτι στην Ναξο τα καυσιμα ειναι ακριβοτερα τοτε ισως μιλαμε για 65-75 δρχ. το χλμ.


Αυτα απο ενα κατοχο 3λιτρων Μαβερικ και παλιου και νεου που στο θεμε της καταναλωσης σου λεω οτι ειναι ακριβως η ιδια....

δες και το φορεστερ 20χ η 20χτ
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό Levanter » 28 Φεβ 2005, 12:14

Φίλε iperodige ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
ΠΟ!!!ΠΟ!!! Πράγματι φαταούλας, το RAV μου καιει το πολύ 30δρχ. και μάλιστα με γρήγορη οδήγηση. Δεν με πειράζει όμως αρκεί να μην έχει άλλα ελατώματα. Γνωρίζω ότι το MAVσίγουρα δεν εχει τις δυνατότητες που έχει το Hilux η το Land Rover που είχα παλιά όμως τώρα οι εξορμήσεις μου έχουν περιοριστεί μια και η οικογένεια μεγάλωσε. Πού και που όμως κάνω κανένα ταξιδάκι ίσως γιαυτό πιο πολύ με ενδιαφέρει το αυτόματο σασμάν. Τα πιο πολλά περιοδικά απλά λένε ότι του ταιριάζει καλύτερα ο τρίλιτρος γιατί έχει καλύτερες ροπές και σκέπτομαι ότι ίσως αυτό να με βοηθάει καλύτερα σε κάτι ψιλοδύσκολες αναβάσεις που αναγκαστικά έχουμε να κάνουμε. Δεν κάνω πια τρελλά πραγματα γιατί συνήθως κουβαλάω και τα δυό πιιτσιρίκια αλλά εδώ στο νησί κάτι με τις καταστροφές και τις νεροποντές οι δρόμοι στην ύπαιθρο δεν είναι τελείως ακόμα στα καλά τους. Αυτό που πραγματικά με βάζει σε σκέψη είναι αυτό το νεο σύστημα 4Χ4.που έχει.. διαβάζω περίεργα πράγματα σχετικά. Στην θεωρία ακούγετε μια χαρά..200 φορές ανα sec!!!!Σεβαστές οι γνώμες των δημοσιογράφων αλλά άμα ιδιοκτήτες λένε άλλα...νομίζω ότι πρέπει να ακούμε και την άλλη άποψη. Αλλα όπως σου είπα αν με βαθμό δυσκολίας 10 πήγαινα μέχρι το 9 τώρα μέχρι 6 και με το ζόρι!! Εχουμε και τις δυο αντιπροσωπείες εδώ αλλά αυτός πού έχει την ΤΟΥΟΤΑ έχει και την FORD λέω να προτιμήσω MAV μια και ο Κος. Σακκελαρόπουλος (καταπληκτικός ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!)είναι κοινος γνωστός μας (έχει σπίτι στην Νάξο και η σύζυγος του είναι από εδώ). Αυτά και σε ευχαριστώ και πάλι. Στην διάθεση σου αν έρθεις ποτέ στο νησί!
Άβαταρ μέλους
Levanter
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 27 Φεβ 2005, 12:37
Τοποθεσία: NAXOS

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 28 Φεβ 2005, 12:43

Levanter έγραψε:Φίλε iperodige ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
ΠΟ!!!ΠΟ!!! Πράγματι φαταούλας, το RAV μου καιει το πολύ 30δρχ. και μάλιστα με γρήγορη οδήγηση. Δεν με πειράζει όμως αρκεί να μην έχει άλλα ελατώματα. Γνωρίζω ότι το MAVσίγουρα δεν εχει τις δυνατότητες που έχει το Hilux η το Land Rover που είχα παλιά όμως τώρα οι εξορμήσεις μου έχουν περιοριστεί μια και η οικογένεια μεγάλωσε. Πού και που όμως κάνω κανένα ταξιδάκι ίσως γιαυτό πιο πολύ με ενδιαφέρει το αυτόματο σασμάν. Τα πιο πολλά περιοδικά απλά λένε ότι του ταιριάζει καλύτερα ο τρίλιτρος γιατί έχει καλύτερες ροπές και σκέπτομαι ότι ίσως αυτό να με βοηθάει καλύτερα σε κάτι ψιλοδύσκολες αναβάσεις που αναγκαστικά έχουμε να κάνουμε. Δεν κάνω πια τρελλά πραγματα γιατί συνήθως κουβαλάω και τα δυό πιιτσιρίκια αλλά εδώ στο νησί κάτι με τις καταστροφές και τις νεροποντές οι δρόμοι στην ύπαιθρο δεν είναι τελείως ακόμα στα καλά τους. Αυτό που πραγματικά με βάζει σε σκέψη είναι αυτό το νεο σύστημα 4Χ4.που έχει.. διαβάζω περίεργα πράγματα σχετικά. Στην θεωρία ακούγετε μια χαρά..200 φορές ανα sec!!!!Σεβαστές οι γνώμες των δημοσιογράφων αλλά άμα ιδιοκτήτες λένε άλλα...νομίζω ότι πρέπει να ακούμε και την άλλη άποψη. Αλλα όπως σου είπα αν με βαθμό δυσκολίας 10 πήγαινα μέχρι το 9 τώρα μέχρι 6 και με το ζόρι!! Εχουμε και τις δυο αντιπροσωπείες εδώ αλλά αυτός πού έχει την ΤΟΥΟΤΑ έχει και την FORD λέω να προτιμήσω MAV μια και ο Κος. Σακκελαρόπουλος (καταπληκτικός ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!)είναι κοινος γνωστός μας (έχει σπίτι στην Νάξο και η σύζυγος του είναι από εδώ). Αυτά και σε ευχαριστώ και πάλι. Στην διάθεση σου αν έρθεις ποτέ στο νησί!



Καλημέρα στη Ναξο !!
Πιστευω και εγω οτι σου ταιριάζει το Mav 2.3. Οικονομικό αξιόπιστο και γρηγορο σε σχεση με το παλαιο 2,0 που έχω εγω. Όσο αφορα την τετρακίνηση δεν νομίζω οτι θα έχεις κανένα πρόβλημα. Κάθε αλλο μαλιστα οι συνάδελφοι του φόρουμ δεν έχουν επισημάνει πρόβλημα γενικότερα. Τώρα θα μου πείς αλλο να τη βάζεις (4κίνηση) μόνο σου όποτε χρειάζεται και αλλο να δουλέυει απο μόνο του. Ίσως να έχεις προβληματάκια στην εκκίνηση σε αμμο αλλα με τα κατάλληλα λάστιχα (που θα αλλάξεις οπωσδήποτε) θα τα ξεπεράσεις.
Είναι μια φιλοσοφία διαφορετική. Μήν ξεχνάς οτι θα αγοράσεις SUV και όχι τζίπ. Μήν τα συγκρίνεις με τα καθαρόαιμα 4χ4 και pickup. Αυτο σημαίνει ότι θα έχεις μια κούρσα με offroad δυνατότητες. Oτι πρέπει για μια οικογένεια σαν και την δικιά σου και για τις ασφαλείς εξορμήσεις σου!!!
Και μιας και εθεσες βαθμό δυσκολίας σου αναφέρω οτι το δικό μου MAV 2.0 το κατατάσω με αριστα το 10 σε 8 ! Ανεπυφύλακτα! Δεν καταλαβαίνει τίποτα....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Levanter » 28 Φεβ 2005, 13:34

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
Με βοηθάτε αρκετά μια και η δυνατότητα να τα κάνω test drive είναι πραγματικά ελάχιστη έως ανύπαρκτη. Οδήγησα εχτές το παλιό τρίλιτρο..... Αστε τα να πανε .... δεν του φαινότανε αλλα είναι ΤΑΝΚΣ!!! τι αμμο, τι λάσπη, τι ανηφορες ... και ροπές χαμηλά !!! σαν πετρέλαιο!!!Τώρα το ότι καιει πράμα καιει! Αλλά δεν πειράζει... Το μονο που δεν μου άρεσε ηταν ο λεβγιές στην θέση που ήταν αλλά στο καινούριο ξέρω οτι ειναι ΟΚ. Θα το κοιτάξω και το 2.3 αν και πραγματικά το αυτόματο είναι που ονειρεύομαι... Για να δούμε ομως και τα τεκμήρια γιατί κάτι παλαβά ακούω ότι πάνε να τα ξανακάνουν πάνω από 2000CC οπως ήταν!!! Τώρα από οτι ξέρω έως 50.000ευρώ αγορά δεν εχει τεκμήριο κάθε χρόνο αλλά μόνο πόθες έσχες ή κάνω λάθος???? και πάλι ευχαριστώ... αισθάνομαι πολύ τυχερός που σας βρήκα!!!
Άβαταρ μέλους
Levanter
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 27 Φεβ 2005, 12:37
Τοποθεσία: NAXOS

Δημοσίευσηαπό maverickman » 28 Φεβ 2005, 17:32

Levanter έγραψε:Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
Με βοηθάτε αρκετά μια και η δυνατότητα να τα κάνω test drive είναι πραγματικά ελάχιστη έως ανύπαρκτη. Οδήγησα εχτές το παλιό τρίλιτρο..... Αστε τα να πανε .... δεν του φαινότανε αλλα είναι ΤΑΝΚΣ!!! τι αμμο, τι λάσπη, τι ανηφορες ... και ροπές χαμηλά !!! σαν πετρέλαιο!!!Τώρα το ότι καιει πράμα καιει! Αλλά δεν πειράζει... Το μονο που δεν μου άρεσε ηταν ο λεβγιές στην θέση που ήταν αλλά στο καινούριο ξέρω οτι ειναι ΟΚ. Θα το κοιτάξω και το 2.3 αν και πραγματικά το αυτόματο είναι που ονειρεύομαι... Για να δούμε ομως και τα τεκμήρια γιατί κάτι παλαβά ακούω ότι πάνε να τα ξανακάνουν πάνω από 2000CC οπως ήταν!!! Τώρα από οτι ξέρω έως 50.000ευρώ αγορά δεν εχει τεκμήριο κάθε χρόνο αλλά μόνο πόθες έσχες ή κάνω λάθος???? και πάλι ευχαριστώ... αισθάνομαι πολύ τυχερός που σας βρήκα!!!


:!: φιλε levanter απο το ωραιο νησι νομιζω πως τα καινουργια αυτοματα κιβωτια του maverick ειναι στην "σωστη :wink: " θεση
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 28 Φεβ 2005, 20:50

MaverickLover έγραψε:
Levanter έγραψε:Φίλε iperodige ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
ΠΟ!!!ΠΟ!!! Πράγματι φαταούλας, το RAV μου καιει το πολύ 30δρχ. και μάλιστα με γρήγορη οδήγηση. Δεν με πειράζει όμως αρκεί να μην έχει άλλα ελατώματα. Γνωρίζω ότι το MAVσίγουρα δεν εχει τις δυνατότητες που έχει το Hilux η το Land Rover που είχα παλιά όμως τώρα οι εξορμήσεις μου έχουν περιοριστεί μια και η οικογένεια μεγάλωσε. Πού και που όμως κάνω κανένα ταξιδάκι ίσως γιαυτό πιο πολύ με ενδιαφέρει το αυτόματο σασμάν. Τα πιο πολλά περιοδικά απλά λένε ότι του ταιριάζει καλύτερα ο τρίλιτρος γιατί έχει καλύτερες ροπές και σκέπτομαι ότι ίσως αυτό να με βοηθάει καλύτερα σε κάτι ψιλοδύσκολες αναβάσεις που αναγκαστικά έχουμε να κάνουμε. Δεν κάνω πια τρελλά πραγματα γιατί συνήθως κουβαλάω και τα δυό πιιτσιρίκια αλλά εδώ στο νησί κάτι με τις καταστροφές και τις νεροποντές οι δρόμοι στην ύπαιθρο δεν είναι τελείως ακόμα στα καλά τους. Αυτό που πραγματικά με βάζει σε σκέψη είναι αυτό το νεο σύστημα 4Χ4.που έχει.. διαβάζω περίεργα πράγματα σχετικά. Στην θεωρία ακούγετε μια χαρά..200 φορές ανα sec!!!!Σεβαστές οι γνώμες των δημοσιογράφων αλλά άμα ιδιοκτήτες λένε άλλα...νομίζω ότι πρέπει να ακούμε και την άλλη άποψη. Αλλα όπως σου είπα αν με βαθμό δυσκολίας 10 πήγαινα μέχρι το 9 τώρα μέχρι 6 και με το ζόρι!! Εχουμε και τις δυο αντιπροσωπείες εδώ αλλά αυτός πού έχει την ΤΟΥΟΤΑ έχει και την FORD λέω να προτιμήσω MAV μια και ο Κος. Σακκελαρόπουλος (καταπληκτικός ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!)είναι κοινος γνωστός μας (έχει σπίτι στην Νάξο και η σύζυγος του είναι από εδώ). Αυτά και σε ευχαριστώ και πάλι. Στην διάθεση σου αν έρθεις ποτέ στο νησί!



Καλημέρα στη Ναξο !!
Πιστευω και εγω οτι σου ταιριάζει το Mav 2.3. Οικονομικό αξιόπιστο και γρηγορο σε σχεση με το παλαιο 2,0 που έχω εγω. Όσο αφορα την τετρακίνηση δεν νομίζω οτι θα έχεις κανένα πρόβλημα. Κάθε αλλο μαλιστα οι συνάδελφοι του φόρουμ δεν έχουν επισημάνει πρόβλημα γενικότερα. Τώρα θα μου πείς αλλο να τη βάζεις (4κίνηση) μόνο σου όποτε χρειάζεται και αλλο να δουλέυει απο μόνο του. Ίσως να έχεις προβληματάκια στην εκκίνηση σε αμμο αλλα με τα κατάλληλα λάστιχα (που θα αλλάξεις οπωσδήποτε) θα τα ξεπεράσεις.
Είναι μια φιλοσοφία διαφορετική. Μήν ξεχνάς οτι θα αγοράσεις SUV και όχι τζίπ. Μήν τα συγκρίνεις με τα καθαρόαιμα 4χ4 και pickup. Αυτο σημαίνει ότι θα έχεις μια κούρσα με offroad δυνατότητες. Oτι πρέπει για μια οικογένεια σαν και την δικιά σου και για τις ασφαλείς εξορμήσεις σου!!!
Και μιας και εθεσες βαθμό δυσκολίας σου αναφέρω οτι το δικό μου MAV 2.0 το κατατάσω με αριστα το 10 σε 8 ! Ανεπυφύλακτα! Δεν καταλαβαίνει τίποτα....




Παρε το 3λιτρο τοτε και καλα γκαζια!!!!!και το 2003 μοντελο και το 2004-5 εινι καταπληκτικα!!!!προτιμησε το νεο γιατι ειναι καλυτερο στο βρεγμενο και στο χιονι,,,...
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό larrymav » 01 Μαρ 2005, 09:33

MaverickLover έγραψε:
Levanter έγραψε:Φίλε iperodige ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
ΠΟ!!!ΠΟ!!! Πράγματι φαταούλας, το RAV μου καιει το πολύ 30δρχ. και μάλιστα με γρήγορη οδήγηση. Δεν με πειράζει όμως αρκεί να μην έχει άλλα ελατώματα. Γνωρίζω ότι το MAVσίγουρα δεν εχει τις δυνατότητες που έχει το Hilux η το Land Rover που είχα παλιά όμως τώρα οι εξορμήσεις μου έχουν περιοριστεί μια και η οικογένεια μεγάλωσε. Πού και που όμως κάνω κανένα ταξιδάκι ίσως γιαυτό πιο πολύ με ενδιαφέρει το αυτόματο σασμάν. Τα πιο πολλά περιοδικά απλά λένε ότι του ταιριάζει καλύτερα ο τρίλιτρος γιατί έχει καλύτερες ροπές και σκέπτομαι ότι ίσως αυτό να με βοηθάει καλύτερα σε κάτι ψιλοδύσκολες αναβάσεις που αναγκαστικά έχουμε να κάνουμε. Δεν κάνω πια τρελλά πραγματα γιατί συνήθως κουβαλάω και τα δυό πιιτσιρίκια αλλά εδώ στο νησί κάτι με τις καταστροφές και τις νεροποντές οι δρόμοι στην ύπαιθρο δεν είναι τελείως ακόμα στα καλά τους. Αυτό που πραγματικά με βάζει σε σκέψη είναι αυτό το νεο σύστημα 4Χ4.που έχει.. διαβάζω περίεργα πράγματα σχετικά. Στην θεωρία ακούγετε μια χαρά..200 φορές ανα sec!!!!Σεβαστές οι γνώμες των δημοσιογράφων αλλά άμα ιδιοκτήτες λένε άλλα...νομίζω ότι πρέπει να ακούμε και την άλλη άποψη. Αλλα όπως σου είπα αν με βαθμό δυσκολίας 10 πήγαινα μέχρι το 9 τώρα μέχρι 6 και με το ζόρι!! Εχουμε και τις δυο αντιπροσωπείες εδώ αλλά αυτός πού έχει την ΤΟΥΟΤΑ έχει και την FORD λέω να προτιμήσω MAV μια και ο Κος. Σακκελαρόπουλος (καταπληκτικός ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!)είναι κοινος γνωστός μας (έχει σπίτι στην Νάξο και η σύζυγος του είναι από εδώ). Αυτά και σε ευχαριστώ και πάλι. Στην διάθεση σου αν έρθεις ποτέ στο νησί!



Καλημέρα στη Ναξο !!
Πιστευω και εγω οτι σου ταιριάζει το Mav 2.3. Οικονομικό αξιόπιστο και γρηγορο σε σχεση με το παλαιο 2,0 που έχω εγω. Όσο αφορα την τετρακίνηση δεν νομίζω οτι θα έχεις κανένα πρόβλημα. Κάθε αλλο μαλιστα οι συνάδελφοι του φόρουμ δεν έχουν επισημάνει πρόβλημα γενικότερα. Τώρα θα μου πείς αλλο να τη βάζεις (4κίνηση) μόνο σου όποτε χρειάζεται και αλλο να δουλέυει απο μόνο του. Ίσως να έχεις προβληματάκια στην εκκίνηση σε αμμο αλλα με τα κατάλληλα λάστιχα (που θα αλλάξεις οπωσδήποτε) θα τα ξεπεράσεις.
Είναι μια φιλοσοφία διαφορετική. Μήν ξεχνάς οτι θα αγοράσεις SUV και όχι τζίπ. Μήν τα συγκρίνεις με τα καθαρόαιμα 4χ4 και pickup. Αυτο σημαίνει ότι θα έχεις μια κούρσα με offroad δυνατότητες. Oτι πρέπει για μια οικογένεια σαν και την δικιά σου και για τις ασφαλείς εξορμήσεις σου!!!
Και μιας και εθεσες βαθμό δυσκολίας σου αναφέρω οτι το δικό μου MAV 2.0 το κατατάσω με αριστα το 10 σε 8 ! Ανεπυφύλακτα! Δεν καταλαβαίνει τίποτα....



Παιδιά προσπάθησα επίτηδες να κολλήσω το 2.3 σε άμμο παχιά σχεδόν μέχρι το αμάξωμα στην παραλία αλλά το αναθεματισμένο αποκρινόταν ταχύτατα. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα με 4χ4 λοιπόν και σε άμμο. Άσε που βρέθηκα να ξεκολλάω και κούρσες που βουτούσαν μέσα μέχρι το παρπρίζ. :lol:
larrymav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Δεκ 2004, 12:38
Τοποθεσία: Νεα Σμύρνη

Δημοσίευσηαπό juan » 02 Μαρ 2005, 06:58

larrymav έγραψε:Παιδιά προσπάθησα επίτηδες να κολλήσω το 2.3 σε άμμο παχιά σχεδόν μέχρι το αμάξωμα στην παραλία αλλά το αναθεματισμένο αποκρινόταν ταχύτατα. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα με 4χ4 λοιπόν και σε άμμο. Άσε που βρέθηκα να ξεκολλάω και κούρσες που βουτούσαν μέσα μέχρι το παρπρίζ. :lol:


Μου κάνει φοβερή εντύπωση αυτό που γραφείς !! Άμμο μέχρι το αμάξωμα και δεν κόλησες ή δεν έμεινες από δίσκο !!

Εγω χάλασα ένα δίσκο σε μια αντίστοιχη περίπτωση!!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό larrymav » 02 Μαρ 2005, 10:20

juan έγραψε:
larrymav έγραψε:Παιδιά προσπάθησα επίτηδες να κολλήσω το 2.3 σε άμμο παχιά σχεδόν μέχρι το αμάξωμα στην παραλία αλλά το αναθεματισμένο αποκρινόταν ταχύτατα. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα με 4χ4 λοιπόν και σε άμμο. Άσε που βρέθηκα να ξεκολλάω και κούρσες που βουτούσαν μέσα μέχρι το παρπρίζ. :lol:


Μου κάνει φοβερή εντύπωση αυτό που γραφείς !! Άμμο μέχρι το αμάξωμα και δεν κόλησες ή δεν έμεινες από δίσκο !!

Εγω χάλασα ένα δίσκο σε μια αντίστοιχη περίπτωση!!


Δεν είπα ότι δεν ξορίστηκε ο δίσκος ή το αμάξι. Απλά δεν κόλλησε. Εξ' άλλου δεν έχω πολλά χιλιόμετρα (~4500) για να δω φανερή διαφορά στην απόδοση του συμπλέκτη. Υποθέτω ότι δεν προλάβαινε να σκάψει αρκετά με τους μπροστινούς τροχούς για να κολλήσει.
larrymav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Δεκ 2004, 12:38
Τοποθεσία: Νεα Σμύρνη

Δημοσίευσηαπό TLG » 02 Μαρ 2005, 17:39

Καλο θα ειναι να αποφευγουμε λιγο τις υπερβολες .... 8)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: Ετοιμος για Αγορά?????....Ισως!!!!

Δημοσίευσηαπό TLG » 02 Μαρ 2005, 17:45

Levanter έγραψε:Τώρα έχουμε ένα Jimny ένα RAV τρίπορτο 2004 .....




Και δε σου φτανουν αυτα ???? :shock: :D :D :D

Στα σοβαρα τωρα αν θες κατι αντιστοιχο με το Hilux τοτε πρεπει να κοιταξεις αλλου .... Vitara Wagon , GV , Pinin 2.0GDI η αν θελεις κατι ποιο χλιδατο και δεν σε ενδιαφερει καθολου η καταναλωση Sorento ή Cherokee..
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: Ετοιμος για Αγορά?????....Ισως!!!!

Δημοσίευσηαπό meco » 03 Μαρ 2005, 08:58

TLG έγραψε:
Levanter έγραψε:Τώρα έχουμε ένα Jimny ένα RAV τρίπορτο 2004 .....




Και δε σου φτανουν αυτα ???? :shock: :D :D :D

Στα σοβαρα τωρα αν θες κατι αντιστοιχο με το Hilux τοτε πρεπει να κοιταξεις αλλου .... Vitara Wagon , GV , Pinin 2.0GDI η αν θελεις κατι ποιο χλιδατο και δεν σε ενδιαφερει καθολου η καταναλωση Sorento ή Cherokee..

Συμφωνώ. Τι να το κάνεις το Μαverick?? Δεν είναι καν τετρακίνητο αλλά υπό συνθήκες 4κίνητο και αν το κινείς σε εδάφη που λειτουργεί συνέχεια ο συνεκτικός συμπλέκτης τότε λυπάμαι...(δες το post του Juan πιο πάνω...)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ετοιμος για Αγορά?????....Ισως!!!!

Δημοσίευσηαπό Levanter » 03 Μαρ 2005, 09:52

TLG έγραψε:
Levanter έγραψε:Τώρα έχουμε ένα Jimny ένα RAV τρίπορτο 2004 .....




Και δε σου φτανουν αυτα ???? :shock: :D :D :D

Στα σοβαρα τωρα αν θες κατι αντιστοιχο με το Hilux τοτε πρεπει να κοιταξεις αλλου .... Vitara Wagon , GV , Pinin 2.0GDI η αν θελεις κατι ποιο χλιδατο και δεν σε ενδιαφερει καθολου η καταναλωση Sorento ή Cherokee..



Να σου εξηγήσω: Φυσικά και δεν συγκρίνω το Hilux με το SUV και φυσικά δεν θα συζητούσα για ένα δεύτερο SUV εφόσον και οι απαιτήσεις μου για Off road διαδρομές παρέμεναν αυξημένες. Τώρα για τα αυτοκίνητα που έχω ήδη ...το RAV είναι δώρο στην γυναίκα μου άρα πάει το ένα... το Jimny του πατέρα μου, εγώ είχα την μπέμπα και το HILUX, την μπέμπα την έδωσα και τώρα έχω κανονίσει και για το φορτηγό... :razz: αυτά....
Τώρα τι με γοητεύει στο Μαβερικ και τι με τρομάζει από την εμπειρία που απόκτησα διαβάζοντας πάντα προσεκτικά όλα αυτά που έχουν γραφτεί σχετικά με το Μαβερικ σε αυτο το φόρουμ.
Πρώτα απόλα να παραδεχτώ ότι βρήκα απαντήσεις και στοιχεία εδώ απο ανθρώπους που είναι ΟΔΗΓΟΙ (βλέπω τα χιλιόμετρα που κάνουν!)και σίγουρα γνωρίζουν σε μεγάλο βαθμό τις δυνατότητες τις δικές τους αλλά και του αυτοκινήτου τους!!! Ορισμένοι δε είδα ότι είναι και καλά καταρτισμένοι σε πολλά τεχνικά ζητήματα. Γιαυτό και διαβάζω πολύ προσεκτικά τι γράφουν.
Εχουμε και λέμε λοιπόν τα υπέρ!
Γερή κατασκευή, δυνατή μηχανή, πολλά εχτρα ιδικά για το τρίλιτρο που θέλω, πολύ καλές εκτός δρόμου δυνατότητες για SUV, αρκετά καλή ποιότητα συναρμολόγησης, άφθονοι χώροι για την οικογένεια και τον σκύλο :wink: συνεργείο στα πόδια μας,(σημαντικότατο αυτό), 5 χρόνια εγγύηση,ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ τιμή,καλή μεταπώληση.
Τι με τρομάζει:
Τακτικές αναφορές αστάθειας στο σύστημα διεύθυνσης στην περιοχή των 120 και 140. Κραδασμοί και τριξήματα στην κρεμαγιέρα σε επιτόπου στροφές, παράθυρα που τρίζουν, βαλβίδες που δίνουν σήματα προβλήματος αναίτια ή οχι, και CD που ψιλοχαλάνε και προβολείς που τρεμοπαίζουν στις λακούβες. Το πιο σημαντικό όμως είναι μια δυσκολία που παρατηρώ στην βοήθεια από την κεντρική αντιπροσωπεία για σωστή τεχνική κάλυψη. Με λίγα λόγια βλέπω ότι ο πράγοντας τύχη στο να μην σου κάτση κανένα κελεπούρι σε σχέση με αλλα αυτοκίνητα είναι αυξημένος. Εχουμε αλλάξει εως τώρα ακτιβώς 11 αυτοκίνητα (εκτός της μηχανές) η μόνη φορά που αντιμετώπισα προβλήματα ήταν με το LAND ROVER defender που είχα (κρίμα το όνομα)!
Στην επόμενη επίσκευψη του κου. Σακκελαρόπουλου στην Νάξο θα τον ενημερώσω για την ύπαρξη του φόρουμ και ελπίζω να βάλει κανέναν να ρίχνει μια ματιά που και πού...Καλό θα κάνει παρά κακό νομίζω :wink:
Τέλος ελπίζω καλοί μου φίλοι να έχω την τύχη με το μέρος μου όταν θα πάρω σε λίγο καιρό το ασημένιο τρίλιτρο!!!
Τις ευχές μου σε όλους σας για υγεία και καλούς ασφαλείς δρόμους και διαδρομές :P
Άβαταρ μέλους
Levanter
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 27 Φεβ 2005, 12:37
Τοποθεσία: NAXOS

Δημοσίευσηαπό TLG » 03 Μαρ 2005, 21:15

Τελικα βλεπω πηρες την αποφαση σου λοιπον ... :)

Με το καλο να ερθει το ασημενιο... :D :D
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες

cron