Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Συντονιστής: SUVord

ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Δημοσίευσηαπό nikos78 » 08 Αύγ 2017, 08:02

Καλημέρα. Είμαι κάτοχος ενός ford maverick 2.3 xlt 2006. Μετά από ένα βραχυκύκλωμα της μπαταρίας μου κλείδωσαν όλες οι πόρτες καθώς και δεν λειτουργεί η λάμπα της όπισθεν. Απευθύνθηκα στην ford και μου έδωσε να καταλάβω ότι το πρόβλημα υπάρχει στο Smart junction box (GEM) .Κόστος διάβολε 666 δολάρια. Αυτό έγινε στο τέλος του 2015 και λόγω και των τελών κυκλοφορίας σταμάτησα να το κυκλοφορώ .Θέλω να το φτιάξω. Σας παρακαλώ αν έχετε να μου προτείνετε καμιά λύση θα σας ήμουν υπόχρεος.
nikos78
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2017, 11:44

Re: ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 08 Αύγ 2017, 15:00

Καλησπέρα,
Εκτός από τις πόρτες και το φώς της όπισθεν όλα τα άλλα δουλεύουν;
Π.Χ Όταν πατάς το κουμπάκι στο κλειδί για να ξεκλειδώσι το αυτοκίνητο, ανάβουν οι πλαφονιέρες για περίπου 10 δευτερόλεπτα και μετά σβήνουν; Ή δεν ανάβουν καθόλου;
Εχουν ελεγχθεί όλες οι ασφάλειες μετα το βραχυκύκλωμα; Παρεπιπτόντως, μπορείς να περιγράψεις τι έίδους βραχυκύκλωμα είχες, πώς συνέβει και τι έκανες μετά από αυτό;
Σε ποια Φόρντ απευθύνθηκες και πώς, τηλεφωνικά η πήγες το αυτοκίνητο για έλεγχο;
Σιγά-σιγά νομίζω θα βγεί άκρη.
Για αρχή πάντως, ξεσύνδεσε την μπαταρία. Επανασύνδεσέ την μετα από τουλάχιστον μισή ώρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Δημοσίευσηαπό nikos78 » 09 Αύγ 2017, 08:53

Καλημέρα φίλε SUVord.
Aπαντώ στα ερωτήματά σου. Εκτός από τις κλειδωμένες πόρτες και το φως της όπισθεν (καθώς και το park tronick) όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά. Όταν πατάω το κουμπί του κλειδιού το αυτοκίνητο δεν ξεκλειδώνει. Έχουν ελεγχθεί όλες οι ασφάλειες και είναι ο.κ. Περιμένοντας το παιδί μου από το φροντιστήριο άκουγα ραδιόφωνο ,(μπαταρία 3 χρόνων),πήγα να βάλω μπροστά το αμάξι ...νεκρό το αμάξι. Ρε αμάν τίποτα. Βραχυκύκλωσε κανένα καλώδιο? Βραχυκύκλωσε η μπαταρία? Δεν ξέρω. Βγήκα από το αμάξι για να φέρω καλώδια από ένα βενζινάδικο και κλείδωσα το αμάξι με το κουμπάκι στο κλειδί από συνήθεια (δε θυμάμαι αν κλείδωσε το αμάξι πραγματικά).Κατάφερα να βάλω μπροστά το αμάξι με άλλη μπαταρία αλλά το κλείδωμα παρέμεινε και παραμένει εδώ και 2 χρόνια. Πήγα στην ford επι της Κηφισίας στο δαχτυλίδι και μου είπαν μετά από έλεγχο για καινούργιο Smart junction box (666$). Και τέλος η αποσύνδεση της μπαταρίας από τον μαύρο πόλο για τουλάχιστο μία ώρα (σβήσιμο μνήμης από τον εγκέφαλο) δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα. Ευχαριστώ για κάθε γνώμη σας για κάθε βοήθεια.
nikos78
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2017, 11:44

Re: ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Αύγ 2017, 19:46

Σε όλα τα αμερικανικά, τουλάχιστον, Φορντ από το 2005 και μετά, πολύ συχνά συμβαίνει μετα από φόρτιση μπαταρίας ή αλλαγή της να μην λειτουργεί σωστά το τηλεκοντρόλ κλειδώματος ξεκλειδώματος. Χρειάζεται επαναπρογραμματισμός του.
Στην Φορντ που το είχες πάει το αυτοκίνητο θυμάσαι πόση ώρα τους πήρε για τον έλεγχο που έκαναν;Είναι χρονοβόρα διαδικασία για να ψάξουν το GEM διότι αυτά σπανίως "καίγονται".Εχουν προστατευτικό κύκλωμα με τρανζίστορς για την προφύλαξη από υπερτάσεις.Απλώς όταν ανοίξει το κύκλωμα μόνο στο συνεργείο της Φορντ με το κατάλληλο σκάνερ μπορούν να επαναφέρουν τη σωστή λειτουργία.
Πριν καν σκανάρουν για το GEM προσπάθησαν νε επαναπρογραμματίσουν το τηλεκοντρόλ;
Να υποθέσω ότι όλο αυτό το διάστημα μόνο την πόρτα του οδηγού χρησιμοποιείς με το κλειδί και μόνο.
Το καπό της μηχανής και το πορτ μπαγκάζ ξεκλειδώνουν ή όχι;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Δημοσίευσηαπό nikos78 » 10 Αύγ 2017, 07:27

Ξεκινώ από το τέλος των ερωτημάτων σου στη απάντησή σου φίλε μου SUVord. Το καπό της μηχανής ανοίγει κανονικά ,το πορτ μπαγκάζ κλειδωμένο . Με το κλειδί μηχανικά ανοίγω την πόρτα του οδηγού ενώ ταυτόχρονα θα έπρεπε να ξεκλειδώνει και τις υπόλοιπες πόρτες αλλά μάταια. Στην ford να έκαναν μισή ώρα τρία τέταρτα κάπου εκεί πριν μου φέρουν τα δυσάρεστα νέα.
nikos78
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2017, 11:44

Re: ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 10 Αύγ 2017, 14:03

Με το κλειδί ξεκλειδώνοντας την πόρτα του οδηγού, μόνο αυτή ξεκλειδώνει και καμμία άλλη.
Επειδή δεν αναφέρεις αν στην Φορντ προσπάθησαν να επαναπρογραμματίσουν το τηλεκοντρόλ του κλειδιού δεν έχεις να χάσεις τιποτα να το κάννεις μόνος σου. Είναι πανεύκολο.
1/Βάζεις το κλειδί στην κολόνα του τιμονιού και το γυρνάς στη θέση On, (αλα χωρίς να βάλεις μπροστά τη μηχανή).
2/Στρίψε το κλειδί Off και On οκτώ,(8), φορές σε διάτημα λιγότερο των 20 δευτερολέπτων καταλήγοντας στη θέση On- θα ακούσεις και θα δείς κάποιες ενδείξεις ότι βρίσκεσε σε κατάσταση προγραμματισμού.
3/Πάτησε οποιοδήποτε κουμπί στο τηλεκοντρόλ του κλειδιού-πάλι θα ακούσεις και θα δείς ότι και προηγουμένως. Τέλος.
4/Για το εφεδρικό κλειδί, έχε το μαζί σου και απλώς κάνε σε αυτό το βήμα 3/ εντός πέντε,(5), δευτερολέπτων.
Για το μέλλον πάντως, η αλλαγή της μπαταρίας είναι απλή αλα απαιτεί συγκεκριμένη διαδικασία ώστε η τροφοδοσία με ρεύμα να υπάρχει πάντοτε και αδιάκοπα.
Οσο ν΄αφορά το GEM θα το έψαχνα τηλεφωνικά το θέμα και με άλλες αντιπροσωπείες αν μπορούν να σου ξεκλειδώσουν τον κωδικό σφάλματός του. Οι μόνες περιπτώσεις που γνωρίζω ότι το GEM τίναξε τα πέταλα είναι μόνο αν το αυτοκίνητο έχει στην κυριολεξία πλημμυρίσει.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ

Δημοσίευσηαπό nikos78 » 11 Αύγ 2017, 07:36

ΤΙΠΟΤΑ
Έκανα τα πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες σου αλλά μάταια .Δεν γίνεται τίποτα, έχει μουλαρώσει. Στο τηλεκοντρόλ λειτουργεί μόνο το κλείδωμα. Φυσικά και το ξεκλείδωμα πρέπει να λειτουργεί αλλά δεν το βλέπω στην πραγματικότητα.
nikos78
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Αύγ 2017, 11:44


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες