Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

maverick 2003 2.0

Συντονιστής: SUVord

maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 29 Οκτ 2014, 14:54

Καλησπέρα παιδιά ,

συγχαρητήρια για την προσπάθεια ενημέρωσης και ανταλλαγής απόψεων . Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Maverick 2.0 2003 μοντ. και θα ήθελα τη γνώμη σας . Έχω διαβάσει αρκετά στο συγκεκριμένο forum . Το αυτοκίνητο προορίζεται για άσφαλτο κυρίως και χώμα - λάσπη - χιόνι , όχι extreme καταστάσεις όμως . Σημαντική σημείωση , έχει κάτω από 100.000 χλμ !!!!

Ευχαριστώ και πάλι .
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 29 Οκτ 2014, 22:25

Καλως ηρθες! Δεν ξερω αν αξιζει απο θεμα πρακτικοτητας να τραβας ολο αυτο το βαρος και ογκο του Maverick για μερικες βολτες στο χωμα... Εκτος αν δεν καταλαβα καλα τα γραφομενα σου. Να ρωτησω, τι θα ηθελες να κανεις με το αυτοκινητο (κυνηγι, βολτες κλπ.?) ποσα χρηματα θελεις να διαθεσεις, θα ειναι το μονο σου αυτοκινητο, κανεις πολλα χλμ. καθε μερα? Σορρυ για τις ερωτησεις απλα για να καταλαβουμε τις απαιτησεις σου! κοιτα και αυτο
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/5137964/

Προσωπικα δεν βλεπω λογω να παρει κανεις τετρακινητο τυπου Suv- Maverick. Μπορω να σου εξηγησω σε επομενο ποστ τη λογικη μου
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 30 Οκτ 2014, 11:24

Καλώς σας βρήκα .

Αρχικά να σ' ευχαριστήσω για την απάντηση .

Το αυτοκίνητο δεν θα έχει χρήση extreme , σίγουρα θα φορτωθεί από ξύλα μέχρι και σταφύλια . Και οπωσδήποτε θα με πάει στο βουνό για snowboard !!!! Ουσιαστικά αυτή θα είναι η χρήση του , τώρα αν βρω κάποιο νεροφάγωμα ίσως και το βάλω , ίσως !!!!! Πολύ καλή η πρότασή σου αλλά έχει τρία αρνητικά πρώτων είναι μικρή η απόσταση από το έδαφος και όταν χρειαστεί να περάσω από κάποια χωράφια για να πάω με το τρέιλερ να φορτώσω στο αμπέλι ( μη γελάς πραγματικό γεγονός , χα χα ) ίσως να έχω πρόβλημα . Επίσης έχει πολλά χιλιόμετρα , προσωπικά το όριό στην αναζήτηση οχήματος είναι τα 80.000 χλμ , δεν ασχολούμαι με παραπάνω χιλιόμετρα για ευνόητους λόγους . Τέλος κατάλαβες πολύ καλά ότι το όριο διαθέσιμων χρημάτων είναι τα 4.000 € + 1.000 € περίπου το κόστος αερίου που θέλω να το βάλω εγώ το σύστημα για ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει . Για τους παραπάνω λόγους έχω αποκλείσει την κατά τ' άλλα σωστή πρότασή σου . Αυτό που θέλω να δω είναι πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα Maverick . Έχω εμπειρία και προσωπική αλλά και από φίλους από Ford και όλοι έχουμε πολύ καλή εντύπωση .

Και πάλι ευχαριστώ !!!!!
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Οκτ 2014, 12:50

Σωστά τα λες Dimp. Το Maveric θα σε καλύψει και θα κάνει πολλά παραπάνω εκτος δρόμου από το skoda (το οποίο όμως είναι πιστόλι στην άσφαλτο) καθώς είναι σχεδιασμένο εξ αρχής για διαφορετικό κοινό.

Σου μετεφέρω το post στην ενότητα των Ford όπου είναι σίγουρο ότι θα σε "περιλάβει" ο SuvOrd :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 30 Οκτ 2014, 13:45

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και την προώθηση superspy !!!!!

Αν οδηγώ με 120-130 χλμ σε άσφαλτο χωρίς πολλούς θορύβους από λάστιχα και κινητήρα είμαι happy !! :rockout:
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό SUVord » 30 Οκτ 2014, 14:20

Γειά και χαρά σου DIMP,
Το Μάβερικ που έχεις κατα νου είναι πολύ καλό σε χώρους και στα ηλεκτρονικά του και ηλεκτρικά.Ο κινητήρας του, επίσης είναι δοκιμασμένος για δεκαετίες σε πολλά Φορντ αυτοκίνητα και αξιόπιστος.Το ύψος του απο το έδαφος είναι ζηλευτό για όλα τα αυτοκίνητα της κατηγορίας του.Τα αδύναμα σημεία στο συγκεκριμένο μοντέλο ήταν οι δισκόπλακες που εύκολα στρέβλωναν και ο δίσκος του αμπραγιάζ που υπερζεστενόταν στα πολλά ζόρια.Επειδή πρόκειται να το φορτώνεις για τα καλά και να τραβάς τρέϊλερ και έχει ήδη 100000 χλμ στο κοντέρ για αλλαγή δίσκου πλατώ αμπραγιάζ φρόντισε να αποταμιεύεις τα μπικικίνια απο τώρα.Αν αποφασίσεις και το αγοράσεις τα ξαναλέμε για τις ιδιαιτερότητες και τη σωστή οδήγηση και φροντίδα του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Σού εύχομαι τα καλύτερα!
ΥΓ.:Εχει 15άρες ή 16άρες ζάντες;
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 30 Οκτ 2014, 17:03

Παιδιά είστε απίστευτοι !!!

Καλώς σας βρήκα !!

SUVord ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση !!! Οι ζάντες του είναι 16 ιντσών !!!
Τα χιλιόμετρα του 70.000 και κάτι λίγα !!!

Λογικά αύριο θα πάω για έλεγχο μεταπώλησης στη Ford !!

Θα σας ενημερώσω !!

Ευχαριστώ πάλι !!!
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό SUVord » 31 Οκτ 2014, 16:41

Αναμένουμε...στην οθόνη μας.
Καλό σου απόγευμα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 01 Νοέμ 2014, 10:20

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα !

Λοιπόν μετά απο επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστή Ford η κατάσταση έχει ως εξής :

Το αυτοκίνητο είναι ατρακάριστο , απο κινητήρα είναι οκ , τα χιλιόμετρα του είναι 67.000 .
Χρειάζονται κάποιες αλλαγές σε επίπεδο ψαλιδίων , ακρομπαρων κλπ κλπ , το σύνολο που έβγαλε η αντιπροσωπεία για όλες τις αλλαγές έιναι τελική τιμή με Φ.Π.Α 1050 € . Εκεί λυποθήμησε ο έμπορος !!!!!! Επίσης επειδή το αυτοκίνητο ήταν σε νησί έχει απο κάτω τη λεγόμενη μάκα ( λόγω θάλασσας ) όπου στην αντιπροσωπεία με διαβεβαίωσαν να μην ανησυχώ γι' αυτό !

Έχω μιλήσει ήδη με δικό μου συνεργείο για να μου βγάλει κοστολόγιο για όλες τις αλλαγές που προτήνει η αντιπροσωπεία ! Είμαι βέβαιως ότι η τιμή θα διαφοροποιηθεί πολύ προς τα κάτω !

Ο έμπορος χτυπιέται ότι το αυτοκίνητο δεν έχει ανάγκη τπτ από όσα παρουσιάστηκαν κατά τον έλεγχο , μάλιστα πήγαμε και στο δικό του συνεργείο για επιβεβαίωση !!!!!! Τέλος πριν πάρει ο έμπορος το αυτοκίνητο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πριν περάσει ΚΤΕΟ έκανε service γενικό σε αντιπροσωπεία που έφτασε 700 € , είδα τιμολόγια τον 9/2014 .

Τέλος μετά από διαπραγμάτευση λόγω των θεμάτων η τιμή έπεσε αρκετά κάτω απο 4.000 € . Ακούω γνώμες !!!!!
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Νοέμ 2014, 14:30

Απο τα γραφόμενά σου και τα σχετικά λίγα χιλιόμετρά του για αυτοκίνητο 11ετίας υποψιάζομαι οτι έχει μείνει πολύ καιρό αραγμένο κι αδούλευτο.Αν καταφέρεις και το αποκτήσεις ακόμα πιο κάτω απο 4000 δεν είναι άσχημα.
Αφου τόχεις στην κατοχή σου μόνο στην οδήγηση θα φανούν οι αναγκαίες αντικαταστάσεις εξαρτημάτων.Τα ψαλίδια, ή μάλλον τα σινεμπλόκ των ψαλιδιών μπορεί να είναι κάπως ταλαιπορημένα αλλα σίγουρα θάχουν ψωμί για αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα ακόμη.Για την μάκα που ανέφερες λόγω θάλασσας δεν είναι τίποτα γι αυτά τα αυτοκίνητα.Επαναλαμβάνω οτι μόνο με την οδήγηση για αρκετά χιλιόμετρα κι απο κάποιον που μπορεί να αφουγκραστεί τη συμπεριφορά κινητήρα, κιβωτίου και ανάρτησης θα αποκτηθεί πλήρης εικόνα περι της υγείας του αυτοκινήτου.Με τον γνωστό σου μηχανικό γιατί δεν το πάτε για μία ολοκληρωμένη δοκιμή;
Οπως και νάχει αυτοκίνητο ετων είναι και θα σου βγάλει αβαρίες και αλλαγή όλο και σε κάποιο αισθητήρα θα θέλει κλπ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 03 Νοέμ 2014, 00:57

Suvord ,

αυτό θα κάνω θα προχωρήσω στην αγορά ! Αν τελικά χρειάζονται όσα παρατηρήθηκαν στην αντιπροσωπεία θα αλλαχθούν σε εξωτερικό συνεργείο , απλά για να ξέρω κι εγώ ο ίδιος τι έχει γίνει στο αυτοκίνητο !!!!!

Ξέρω ότι θα βγούν κάποια θεματάκια απλά προσπαθώ να μειώσω την πιθανότητα αυτό που θα πάρω να είναι πολύ ταλαιπωρημένο !!!! Αυτό που βρήκα μου μοιάζει σε γενικές γραμμές οκ !!!!!

Τι λάστιχα προτείνεις ; Εννοώ ποσόστωση σε χώμα , λάσπη και άσφαλτο ;
Για εκατάσταση συστήματος αερίου έχετε κάποια πρόταση ; Έχετε εικόνα για τους συγκεκριμένους κινητήρες ;
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό SUVord » 03 Νοέμ 2014, 14:12

DIMP έγραψε:Suvord ,

αυτό θα κάνω θα προχωρήσω στην αγορά ! Αν τελικά χρειάζονται όσα παρατηρήθηκαν στην αντιπροσωπεία θα αλλαχθούν σε εξωτερικό συνεργείο , απλά για να ξέρω κι εγώ ο ίδιος τι έχει γίνει στο αυτοκίνητο !!!!!

Ξέρω ότι θα βγούν κάποια θεματάκια απλά προσπαθώ να μειώσω την πιθανότητα αυτό που θα πάρω να είναι πολύ ταλαιπωρημένο !!!! Αυτό που βρήκα μου μοιάζει σε γενικές γραμμές οκ !!!!!

Τι λάστιχα προτείνεις ; Εννοώ ποσόστωση σε χώμα , λάσπη και άσφαλτο ;
Για εκατάσταση συστήματος αερίου έχετε κάποια πρόταση ; Έχετε εικόνα για τους συγκεκριμένους κινητήρες ;



Το παίρνω ως δεδομένο οτι πριν το αγοράσεις θα το έχεις κάνει μία δοκιμή με τον μηχανικό σου.
Ασφαλώς και θα σου βγάλει "θεματάκια", αρκεί να αποφύγεις τις "θεματάρες".

Λάστιχα:
1/ Θεώρησε οτι μόλις το πάρεις στην κατοχή σου δεν θάχεις ρεζέρβα.Η ρεζέρβα-ντόνατ που είχε απο την μάνα του, μετα απο τόσα χρόνια δεν εμπνέει ουδεμία εμπιστοσύνη ούτε για κολύμπι.Μπορείς ν΄αγοράσεις ένα φτηνό ζαντολάστιχο κανονικών διαστάσεων.Ο χώρος της ρεζέρβας το χωράει και με το παραπάνω στη διάμετρο αλλα στο ύψος της θα εξέχει λιγάκι.
2/Οτι λάστιχο και να επιλέξεις, για τη χρήση που θα κάνεις στο αυτοκίνητο μείνε στις μαμίσιες διαστάσεις 215/70/16.
3/Για τον τύπο ελαστικού εγώ θα σκεπτόμουν δύο επιλογές στη θέση σου.Η πρώτη και φθηνότερη επιλογή είναι λάστιχα All terrain,με καλή συμπεριφορά συμπεριφορά στην στεγνή και βρεγμένη άσφαλτο, πολύ καλή συμπεριφορά στο χώμα και μέτρια ως πολύ μέτρια συμπεριφορά στη λασπη.Η δεύτερη επιλογή είναι να φορέσεις κανονικά all weather που θα σου παρέχουν άριστη συμπεριφορά σε στεγνή και βρεγμένη άσφαλτο και θα είναι ικανοποιητικά για το χώμα.Συγχρόνως θα έπαιρνα και τέσσερις σιδερένιες ζάντες με λασπολάστιχα αναγόμωσης για εξορμήσεις στο βουνό και φροντίδα στ΄αμπέλια.Ακριβότερη η δεύτερη επιλογή αλλα και η πιο ασφαλής και απροβλημάτιστη.
Αέριο:
Μπορείς να κάνεις την μετατροπή στον συγκεκριμένο κινητήρα σε LPG.Η ποιότητα της απόδοσης και η μακροζωία εξαρτώνται απο τον εγκταστάτη και την προνοητικότητα του.Ο σταδιακός ψεκασμός με βενζίνη είναι αναγκαίος και μάλιστα σε πολύ συχνά διαστήματα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 03 Νοέμ 2014, 16:29

Παιδιά καλησπέρα ,

ακολούθησα τη συμβουλή σας και το checkare εκ νέου ο μηχανικός μου και με απογοήτευσε πλήρως . Εκτός από τα όσα έγραψαν στην αντιπροσωπεία βγήκαν και 2 επιπλέον θέματα . Καζανάκι εξάτμισης και όταν άνοιγε μερικές φορές έκανε διακοπές το αυτοκίνητο μάλλον κάτι με την αντλία βενζίνης !!!!!! Έτσι αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο !!!!!

Suvord , ευχαριστώ για το χρόνο σου και για το μελάνι που έχυσες για να μ' ενημερώσεις !!!!!!! Είμαι λίγο προβληματισμένος το επόμενο αυτοκίνητο που έχω βρει είναι ένα Subaru Forester 2003 μοντέλο αλλά είναι turbo και αλλάζουν όλα τα κόστη και επίσης έχει 100000 χλμ !!!!
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 03 Νοέμ 2014, 22:06

Συγνωμη σε αποθησε ενα καζανακι και η αντλια? Το αμαξι εχει λιγα χλμ. και στην ηλικια και τα χρηματα που ψαχνεις δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο. Τα Subaru ειναι αλλη κατηγορια αυτοκινητου και βεβαια πολυ πιο ακριβα καθως εχει και αρκετους κλειδωμενους κωδικους ανταλλακτικων. Εγω θα το ξανασκεφτομουν αν ηθελα τοσο πολυ Maverick. Ασχετα βεβαια που προσωπικα αν ηθελα ηθελα 4χ4 για την χρηση που περιεγραψες θα κοιταγα Vitara (εκτος αν χρειαζεσαι τους μεγαλυτερους χωρους του Maverick)
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: maverick 2003 2.0

Δημοσίευσηαπό DIMP » 04 Νοέμ 2014, 00:48

Καλησπέρα ,

Mudnolis δεν είναι μόνο αυτά , είναι το σύνολο αυτών που είχε πει η αντιπροσωπεία και έπειτα όσα διαπίστωσε και ο δικός μου μηχανικός !!!!!!! Για να έρθει σε μια κατάσταση κάπως σωστή τα χρήματα θα ξεπερνούσαν τα 1.500 € . Όντως έχει λίγα σχετικά χιλιόμετρα αλλά δεν θεωρώ λάθος να πάω σε ένα αυτοκίνητα με περισσότερα χιλιόμετρα και σωστή συντήρηση από το να πάω σε κάποιο με λίγα χωρίς να ξέρω ακρβίως τι έγινε !!!! Θα το παλέψω για maverick , είναι πιο κοντά σε αυτά που θέλω !!!!!

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή !!
DIMP
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Οκτ 2014, 14:18

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες