Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θόρυβος απο μπροστα

Συντονιστής: SUVord

Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 14 Νοέμ 2013, 00:21

Παιδιά καλησπέρα,
Μετά απο ενα πλυσιμο καλό στο αυτοκινητο αλλα και στην μηχανή,εγιναν τα εξής:
1)Κάποια στιγμή και ενω ημουν σταματημένος με την μηχανή αναμένη ακουσα απο μπροστά εναν δυνατο θόρυβο σαν να χτυπούν λαμαρίνες.Στην αρχή δεν κατάλαβα οτι ηταν απο το αυτοκίνητο μου αλλα απο εξω.Φυσικά το κατάλαβα οταν εσβησα την μηχανή.Μετα δεν μου το ξαναεκανε.Απο τότε εχει εναν θορυβο σαν να συντονίζονται πλαστκά τον οποίον μου τον κάνει οταν παω να ξεκινήσω η οταν βάζω πιο μεγάλη ταχύτητα καιπαω σιγά.Τι μπορει να ειναι πάλι αυτο?????
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Νοέμ 2013, 13:58

Δύσκολο να υποθέσω κάτι συγκεκριμμένο αλλα το πρώτο που θα έκανα είναι ένα λεπτομερή έλεγχο σε όλες τις ποδίτσες αλλα και μέσα στο χώρο του κινητήρα μήπως κι έχει ξεκουμπωθεί κάτι, ξεκινώντας απο το χώρο των βεντιλατέρ του ψυγείου.
Καλό ψάξιμο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Νοέμ 2013, 15:18

Για ευκολία στην αναπαραγωγή και εντοπισμό της πηγής του θορύβου:
Χρειάζονται δύο άνθρωποι για λόγους ασφαλείας,ο Α και ο Β, ο Α στη θέση του οδηγού και ο Β πάνω απο τον κινητήρα με ανοικτό το καπό αλλα στην πλευρά του αυτοκινήτου και ποτέ μπροστά του.
1/Ο Α τραβάει καλά το χειρόφρενο και βάζει μπροστά τον κινητήρα.
2/Ο Α πατάει τελείως το αμπραγιά και με το πόδι στο φρένο, για πρόσθετη ασφάλεια, βάζει 2η ταχύτητα στο κιβώτιο ταχυτήτων.
3/Ο Α αφήνει σιγά-σιγά το αμπραγιάζ με το φρένο πατημένο, μέχρι το σημείο να αναπαραχθεί ο θόρυβος και στο σημείο αυτό κρατά το αμπραγιάζ σταθερό.
4/Ο Β προσπαθεί να εντοπίσει την πηγή και αιτία του θορύβου, στεκόμενος πάντοτε δεξιά ή αριστερά του αυτοκινήτου και ποτέ μπροστά απο αυτό.

Για την επικινδυνότητα πρόκλησης ζημιών στην ανύψωση του Maverick σε πλάστιγα θα επανέλθω.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό erimitis23 » 17 Νοέμ 2013, 13:52

Νομίζω είναι ο ίδιος θόρυβος που ακούγεται και σε εμένα και με αναγκάζει σε κάθε στενό να βάζω πρώτη για να μην τρομάξω κανέναν περαστικό. Επίσης στο δικό μου ο ήχος γίνεται ακόμα πιο έντονος όταν δουλεύει ο αέρας ( είτε a/c είτε καλοριφέρ). Μετά από πολύ ψάξιμο και αναίτια αλλαγή ιμάντα τεντωτήρα και ιμάντα άλλαξα αντιπροσωπία και αφού το είδαν μου είπαν ότι έχει μπόσικα ο ιμάντας και είναι πρόβλημα που έχουν πολλά maverick 2.3 και να μου αλλάξουν ξανά ιμάντα και να βάλουν έναν με λίγο μικρότερη διάμετρο. Λόγω αλλαγής αμορτησέρ, βάσεων, ημίμπαρου και ενός αισθητήρα δεν άντεχε η τσέπη μου κι αυτό και δεν τον έχω αλλάξει. Έχω μιλήσει ξανά σε προηγούμενα θέματα περι αυτού... Ίσως βέβαια σε εσένα να είναι κάτι διαφορετικό αλλά έτσι όπως το περιγράφεις μου θυμίζει το δικό μου. Ψάξτο λίγο ακόμα και πες μας ;)
erimitis23
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2012, 00:53

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Νοέμ 2013, 15:20

Λογικές οι παρατηρήσεις σου erimitis23 αλλα ανατρέχοντας στις δημοσιεύσεις σου κατάλαβα οτι μετα την αλλαγή του τεντωτήρα και του ιμάντα ο θόρυβος εξαφανίστηκε.Προφανώς η γειατριά ήταν πρόσκαιρη ή κάνω λάθος;
Επιτρέψτε μου να επαναλάβω λοιπόν για το γιατροσόφι σε διαπιστωμένο θόρυβο απο ιμάντα.
Εκτός απο το αρπα-κoλα πρόσκαιρο γιατροσόφι του ραντίσματος του ιμάντα με νερό ή WD 40 έχουμε και λέμε:
1/Τα 2.3 δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το μέγεθος του ιμάντα ούτε με τον τεντωτήρα, εκτός και αν σε κάποιο συνεργείο έχει τοποθετηθεί λάθος διάστασης ιμάντας, ή αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης τεντωτήρας.
2/Αν πράγματι διαπιστωθεί οτι ο θόρυβος προέρχεται απο τον ιμάντα, που φυσιολογικά θα είναι και εντονώτερος ή συχνότερος όσο η γεννήτρια απαιτεί να δουλεύει περισσότερο λόγω ενεργοποιημένων ηλεκτροβόρων αξεσουάρ, τότε να επαναλάβω το γιατροσόφι.
Βήμα 1ο:Βγάζουμε τον ιμάντα, κάτι πολύ εύκολο εφόσον υπάρχει τεντωτήρας.
Βήμα 2ο:Παίρνουμε την άδεια του "αφεντικού" του σπιτικού μας για να χρησιμοποιήσουμε τον νιπτήρα της κουζίνας ή τη μπανιέρα.
Βήμα 3ο:Εφόσον έχουμε την άδεια του "αφεντικού, πλένουμε με υγρό πιάτων και ζεστό νερό τον ιμάντα και τρίβουμε καλά με βουρτσάκι δοντιών τα αυλακια που έχει απο την μία μεριά, που εφάπτονται στις τροχαλίες.
Βήμα 4ο:αφου τελειώσουμε με το σαπούνισμα ξεπλένουμε πολύ καλα τον ιμάντα, τον σκουπίζουμε με καθαρό πανί και αφήνουμε να στεγνώσει.
Βήμα 5ο:καθαρίζουμε καλά τον νιπτήρα ή το μπάνιο για να μήν την ακούσουμε απο το ¨αφεντικό¨του σπιτικού μας.
Βήμα 6ο:Με ένα σφουγγαράκι κουζίνας και απο την άγρια πλευρά του σαπουνίζουμε έντονα με υγρό πιάτων και ζεστό νερό τα αυλάκια όλων των τροχαλιών που περνάει ο ιμάντας και ξεπλένουμε με καθαρό νερό.
Βήμα 7ο:Τοποθετούμε τον ιμάντα στη θέση του.
Οι επιφάνειες επαφής των τροχαλιών και του ιμάντα είναι πολύ επιρρεπείς στη διάβρωση απο βρωμιά και πετρελαϊκών παραγόγων. Οταν αυτό συμβεί έχουμε πατινάρισμα του ιμάντα που προκαλεί και τον ενοχλητικό θόρυβο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 17 Νοέμ 2013, 19:17

Λοιπόν,διαπίστωσα οτι οταν ψεκάζω τον ιμάντα με w40 για 3 λεπτά σταματάει ο θόρυβος.Αυτο σημαίνει οτι ειναι ο ιμάντας.Μάλλον αλλάζω ιμάντα και σταματάει λογικά ο θόρυβος.Επισης υπενθυμίζω οτι ο θόρυβος δημιουργήθηκε σε εμένα μετά απο πλύσιμο μηχανής.Φιλε suvford για να βγει και να ξαναμπεί ο ιμάντας δεν πρέπει να ειναι απλη υπόθεση γιατί ο χώρος του κινητήρα στο σημείο του ιμάντα ειναι πολύ στενός.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Νοέμ 2013, 23:24

Βγάζουμε και βάζουμε τον ιμάντα δουλεύοντας απο κάτω απο τον κινητήρα και με βγαλμένο τον μπροστινό δεξί τροχό.Με μία μανέλα απο καρυδάκια, (νομίζω 1/2 ίντσας) κουνάμε τον τεντωτήρα να χαλαρώσει ο ιμάντας και τέρμα.
Αν αλλάξεις ιμάντα, καλό είναι να πλύνεις τις τροχαλίες πριν βάλεις τον καινούριο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 22 Νοέμ 2013, 15:45

Λοιπόν αλλαξα ιμάντα(40 ευρω με εργασία)) και τέλος ο θόρυβος.Θα ηθελα να σημειώσω οτι ο νέος ηταν ελαφρά πιο μικρός απο τον παλιό.Στο συνεργείο μου ειπαν οτι ο παλιός ειχε λίγο ξεχειλώσει γιαυτο εκανε το πατινάρισμα.Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας.Α!!!και κάτι αλλο!!σήμερα εκτύπωσα τα τέλη κυκλοφορίας και τον φόρο πολυτελείας.Σύνολο 1261 ευρώ.Περαστικά μας!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 22 Νοέμ 2013, 16:30

Για κοίτα ρε βιασύνη με τα τέλη και τα πολυτελείας.Αφού είναι περαστικά σου να σου δώσω και τα δικά μου να πληρώσεις, έτσι για να την ακούσεις για τα καλά.Ούτε με ολόκληρο κουτί Λεξοτανίλ δεν θα συνέλθεις.
Τώρα, με τον καιρό όλοι οι ιμάντες ξεχειλώνουν αλλα ο τεντωτήρας πάντα μαζεύει τα μπόσικα ώστε να μήν πατινάρει.Εύχομαι να έγινε η δουλειά και να μήν επανέλθει ο εκνευριστικός θόρυβος.
Καλό Σαββατοκύριακο, χωρίς θορύβους.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Θόρυβος απο μπροστα

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 22 Νοέμ 2013, 23:08

Εύχομαι να έγινε η δουλειά και να μήν επανέλθει ο εκνευριστικός θόρυβος.

Καλησπέρα SUVord!!!!Λες να εχουμε πάλι τα ιδια και να εφταιγε ο τεντωτηρας!!!Οχι πάλι θεέ μου!!!Πάντως εως στιγμής δεν ακουω τίποτα.Πάντως ο παλιός ηταν και γυαλισμένος απο το πλύσιμο της μηχανής και ισως αυτο να τον αποτελείωσε.Δεν ξέρεις ,οταν δεν εχω προβλήματα πως απολαμβάνω το αυτοκινητό μου.Βλέπεις ειμαι και κυνηγός και δεν με εχει προδώσει ποτε σε ολα τα δύσκολα ΤΕRREN.Τώρα για τα τέλη και φορους εχεις δίκιο ,πάμε για το νέο ετος!!!
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες