Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Συντονιστής: SUVord

MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 23 Ιαν 2013, 00:14

Παιδια καλησπέρα,
Μήπως κάποιος ειχε την ατυχία το mav του να μπάζει νερά μετα απο βροχή απο την δεξιά πόρτα,στην γωνία?Και εαν ναι πως το φτιάξατε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησεις σας.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 23 Ιαν 2013, 20:20

mav2007 έγραψε:Παιδια καλησπέρα,
Μήπως κάποιος ειχε την ατυχία το mav του να μπάζει νερά μετα απο βροχή απο την δεξιά πόρτα,στην γωνία?Και εαν ναι πως το φτιάξατε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησεις σας.


1/ Ποιά απο τις δύο δεξιές πόρτες;
2/Σε ποιά γωνία της πόρτας, μπροστινή ή πίσω;
3/Εχουν ελεγχθεί τα λάστιχα-τσιμούχες;
4/Οχι, δεν είναι κάτι συνιθυσμένο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 25 Ιαν 2013, 00:24

Καλησπέρα φίλε suvford,
Τελικά μπάζει στην μεριά του συνοδηγου στην γωνία της πόρτας (στο πάτωμα που ακουμπάει η δεξιά πατούσα του συνοδηγού).Το παράδοξο ειναι οτι δεν μπάζει νερά οταν ειναι ακίνητο το αυτοκίνητο αλλα οταν ξεκινάω και μετά.Οταν σήκωσα το πλαστικό κάτω ειδα οτι το νερό το φέρνει απο μπροστά και οχι απο την πόρτα.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Ιαν 2013, 18:40

Η διαδρομή του νερού πρέπει να ξεκινάει απο κάπου ψηλά και να συσσωρεύεται στη συγκεκριμένη γωνία που αναφέρεις.
Πιστεύοντας στην διαπίστωσή σου οτι το νερό δεν μπαίνει απο την πόρτα, τότε θα πρέπει να κοιτάξεις στο χώρο του κινητήρα και συγκεκριμένα στο διαχωριστικό τοίχωμα-Firewall-μεταξύ χώρου κινητήρα και χώρου επιβατών.
Απο την μεριά του συνοδηγού υπάρχουν οι είσοδοι για το air-condition-μαζί με ένα σωληνάκι υποπίεσης.Κάτω απο αυτά και λίγο δεξιότερα υπάρχει ελεύθερος σωλήνας ενός εκατοστού διαμέτρου για την εξαγώγή των όμβριων υδάτων κλπ.
Κοίταξε και τα δύο αυτά πράγματα.
Αν έχεις κάνει αρκετές εκτός δρόμου διαδρομές-ταρζανιές, υποθέτω οτι ο σωλήνας "αποχέτευσης" που ανέφερα έχει βουλώσει απο λάσπες κι οτι άλλο θέλεις με αποτέλεσμα το συσσωρευμένο νερό να βγαίνει απο τους αγωγούς θέρμανσης και κυρίως απο τη μεριά του συνοδηγού.Εύκολα με ένα συρμα ξεβουλώνει,
Αν τελευταία έχεις παρατηρήσει οτι το παμπρίζ θολώνει μόλια ανοίξει την θέρμανση, τότε σίγουρα φταίει η "αποχέτευση".
Αν δεν καταφέρεις να ανακαλύψεις το παραμικρό, δείξε αδιαφορία, άσε τη στάθμη του νερού να ανέβει αρκετά, πάρε ένα σωσίβιο και κάνε τον παλαβό.Κανείς δεν θα καταλάβει τίποτα μεσα στην τρελαμάρα του.

ΥΓ.:Με όλη τη σοβαρότητα τώρα, έχεις ελέγξει αν χάνεις αντιψυκτικό; Αν ναι, τα νερά οφείλονται σε τρύπιο ψυγείο καλοριφέρ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Ιαν 2013, 12:45

Γιατί δε κάνετε ότι εμείς στα Defender... ότι μπαίνει από πάνω, βγαίνει από κάτω. Φοράς γαλότζες και αδιάβροχο και είσαι κομπλέ !
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Ιαν 2013, 14:57

Ε όχι και να κάνουμε Defender το Maverick...Τόοοοοσο χαμηλά πιά!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Ιαν 2013, 15:26

Ασε γιατί αν ήταν χαμηλά, θα πνιγόμαστε στην παραμικρή λακουβίτσα :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Ιαν 2013, 17:29

Τι έγινε με τα νερά;
Θα μάθουμε κι εμείς κάποια ώρα ή "πνίγηκε" κάποιος/α;
Μήν περιμένεις την επόμενη βροχή.Πάρε με στο 6977532357 να βρεθούμε, να το πλακώσουμε με το λάστιχο και θα βρούμε την άκρη στο πιτς-φυτίλι.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 31 Ιαν 2013, 00:02

Καλησπέρα SUVord!!Ξέχασα να σου πω οτι κάνω ψαροντούφεκο και με βολεύει αυτη η κατάσταση.Τέλος πάντων.Λόγω του οτι ειναι χειμώνας και κρυώνω το πήγα σε εναν φανοποιό γνωστό μου,Αυτός ειναι της γνώμης οτι μπάζει απο την πόρτα σε ενα σημειο που είχε ξεκολήσει το πλαστικό που ειναι για τα νερά.Το κόλησε αλλά <<δυστυχώς δεν εβρεξε >> για να κάνω test rain,
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 31 Ιαν 2013, 15:23

Κόλλησες το πλαστικό και θ' αφήσεις το ψαροντούφεκο.Εδώ μιλάμε για τρομερές θυσίες...Ούτε ο Στουρνάρας δεν τόχε σκεφτεί αυτό.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 10 Φεβ 2013, 19:37

Παιδιά καλησπέρα,
Δυστηχώς ξαναεπανέρχομαι για το παραπάνω θέμα.Τελικά συνεχίζει να μπάζει απο το ιδιο σημείο.Πλέον ειμαι πεπισμένος οτι δεν μπάζει απο την πόρτα αλλά το μπάζει στο κάτω σημείο στην γωνία.Λογικά φίλε suvford απο κάπου ψηλά το κατεβάζει.Μήπως εαν βγάλω το φίλτρο γύρης να δω τι συμβαίνει?Υπάρχει εκει αποχέτευση?Γιατι αλλιώς δεν φαίνετε τίποτα απο το το σημείο της μηχανης.Δεν νομίζω να ειναι νερά απο το αντιψυκτικό η του κλιματιστικιου γιατί τα νερά εμφανίζονται μόνο μετά απο βροχή.Να το πάω πάλι σε φανοποιό?SOS?SOS?SOS?
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 11 Φεβ 2013, 16:37

Ο περιβάλλον χώρος του φίλτρου γύρης ότι νερό μαζέψει θα το φτύσει απο την αποχέτευση που ανέφερα και παραπάνω.
Στη διάθεσή σου, 6977532357, να το εξετάσουμε διεξοδικά μαζί.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 11 Φεβ 2013, 22:51

Ευχαριστώ φίλε μου για την βοηθεια σου ,αλλά δυστηχώς μένω Πάτρα.Θα κοιτάξω να το παω στον φανοποιό μου.Ελπίζω να βρω λύση.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Φεβ 2013, 20:05

Λοιπόν.Καθότι το δικό μου είναι σχετικά γυμνωμένο εσωτερικά μπόρεσα να απομονώσω ορισμένες αιτίες του κακού.
Πάντα μιλάμε για την διαπίστωσή σου οτι το νερό ξεκινά ψηλά απο την κολώνα του συνοδηγού και καταλήγει δίπλα στον διακόπτη ασφαλείας της βενζίνης.
1/ Και πιθανότερη αιτία είναι το σωληνάκι στράγγισης των νερών απο την ηλιοροφή.Ξεκουμπώνοντας το μπροστινό μέρος της επένδυσης του ουρανού εύκολα έχεις καλή πρόσβαση στο σωληνάκι.Ιδιο υπάρχει και απο την μεριά του οδηγού.Τα δύο αυτά σωληνάκια καταλήγουν στους δύο εξαερισμούς που βρίσκονται κρυμμένοι στα πλάγια του πίσω προφυλακτήρα.
2/Η φωλιά της κεραίας στο φτερό.Μπαίνοντας νερό απο την φωλιά γλύφει το καλώδιο της κεραίας...
3/Παμπρίζ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: MΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 17 Φεβ 2013, 22:46

Καλησπέρα φίλε μου.Πάντα διαθέσιμος να βοηθήσεις και σε ευχαριστώ πολύ.Σχετικά με το πρόβλημα μου.Ηλιοροφή δεν εχω.Οπότε θα ψάξω τα αλλα δύο ενδεχόμενα.Δηλ. την φωλιά της κεραίας και το παμπρίζ.Σε αναμονή για το αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες