Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Συντονιστής: SUVord

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό SUVord » 19 Αύγ 2013, 14:34

Για τον τεμπέλη έχει η αντιπροσωπεία, αλλα η τιμή της θέλει πολλα λεξοτανίλ για να μπορεσει κάποιος να την ακούσει.
Οσο για τις μπάρες μπροστά, προσθέτεις παραπλήσιο βάρος στο αυτοκίνητο, δεν εξυπηρετούν τίποτα απολύτως και συγχρόνως λειτουργούν ως ανασταλτικός παραγοντας στις εκτός δρόμου διαδρομές, εφόσον αυξάνουν δραστικά τον πρόβολο του αυτοκινήτου.Αν επρόκειτο για εκτός δρόμου στην Αυστραλία, τότε οι μπάρες γίνονται αναγκαίες.
Απο κεί και πέρα είναι θέμα γούστου του καθενός...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό panosgr » 19 Αύγ 2013, 17:21

Ok για τον τεμπέλη θα το κοιτάξω απο αλλου τότε , μπορεί και σε μεταχειρησμενα ...
Οσο για τις μπάρες , έχεις δίκιο γιατι έχει βάλει και ο πατέρας μου στο σορεντο και του έχει ανεβάσει και την κατανάλωση απο οτι μου είπε , λόγο βάρους και αεροδυναμικής .
panosgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Ιουν 2012, 17:31

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό panosgr » 01 Αύγ 2014, 17:13

μετα από ένα χρονο άψογης συμβίωσης με το maverick μου ζητησε σασμαν ,
το πηγα σε τρια διαφορετικα συνεργεία και ολοι μου ειπαν ότι είναι αυτό.
αν καποιος εχει ακουσει κατι για σασμαν που να πωλειται ας στειλει ,γιατι οι τιμες που παιζουν είναι θεωρω πολύ ακριβες ,αφου δεν εχω βρει κανενα κατω από 850 ευρω
panosgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Ιουν 2012, 17:31

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό SUVord » 02 Αύγ 2014, 15:30

1/Η τιμή των 850 ευρώ δεν είναι καθόλου άσχημη.Αρκεί να σκεφθεί κάποιος ότι αυτά τα χρήματα είναι η τιμή εκκίνησης για ένα καλό σαζμάν ποδηλάτου.
2/Στα τρία διαφορετικά συνεργεία που πήγες δεν σου είπε ένα απο αυτά τι ακριβώς είναι το πρόβλημα με το σαζμάν.
3/Εχεις αλλάξει λιπαντικό τελευταία στο σαζμάν και βγήκανε βατράχια;
4/Οδηγώντας τί καταλαβαίνεις στην συμπεριφορά του σαζμάν;
Μπορεί να φαίνονται κουραστικές οι ερωτήσεις μου αλλα αν οι απαντήσεις οδηγήσουν σε αξιόπιστες λύσεις των 400 ευρώ δεν είναι καθόλου άσχημα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό panosgr » 06 Αύγ 2014, 12:06

καλημέρα ,
βαλβολινες ειχα αλλαξει πριν περιπου τρεις μηνες ,
το σασμαν παρουσιαζει ένα θορυβο και οσο παει γινεται ολο και πιο εντονος ,από ότι μου ειπε ο μαστωρας πρεπει να είναι τα ρουλεμάν .
το πηγε μια βολτα και τελικα θελω και σετ συμπλεκτη ,ειχα παρατηρησει ότι εχω πολύ βαρη συμπλεκτη αλλα τελικα το αμαξι αρχισε να πατηναρει τωρα τελευταια.
όλα μαζι τελικα θα βγουν στα 1000 ευρω + την εργασια .
panosgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Ιουν 2012, 17:31

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό SUVord » 06 Αύγ 2014, 14:50

panosgr έγραψε:καλημέρα ,
βαλβολινες ειχα αλλαξει πριν περιπου τρεις μηνες ,
το σασμαν παρουσιαζει ένα θορυβο και οσο παει γινεται ολο και πιο εντονος ,από ότι μου ειπε ο μαστωρας πρεπει να είναι τα ρουλεμάν .
το πηγε μια βολτα και τελικα θελω και σετ συμπλεκτη ,ειχα παρατηρησει ότι εχω πολύ βαρη συμπλεκτη αλλα τελικα το αμαξι αρχισε να πατηναρει τωρα τελευταια.
όλα μαζι τελικα θα βγουν στα 1000 ευρω + την εργασια .


1/Για τον συμπλέκτη δεν τίθεται θέμα.Αν πατινάρει θέλει οπωσδήποτε αλλαγή δίσκου και πιθανόν και πλατώ.
2/Για το σαζμάν:α/στην αλλαγή βαλβολίνης που έκανες βγήκαν και μεγαλούτσικα ρινίσματα ή όχι;β/ο θόρυβος που κάνει το σαζμάν όπως λές είναι κάποιο βουητό που μεγαλώνει όσο αυξάνετα η ταχύτητα του αυτοκινήτου ή μοιάζει πιό πολύ με κρότο σαν να χτυπάς δύο μεταλλικά αντικείμενα μεταξύ τους.Αν πρόκειται για βουητό μπορεί να προέρχεται είτε απο ρουλεμάν είτε απο το μπροστινό διαφορικό το ίδιο.Η διαπίστωση τι απο τα δύο φταίει μπορεί να διαγνωσθεί οδηγώντας το όχημα με αναμμένη τη μηχανή και μετά με σβηστή τη μηχανή σε ασφαλές κατηφορικό δρόμο χωρίς στροφές και κίνηση.Σχετική προσομείωση μπορεί να γίνει και σε συνεργείο με το αυτοκίνητο πάνω σε ράμπα με τους τροχούς ελεύθερους.Χρονοβόρος έλεγχος αλλά αρκετά κατατοπιστικός που σε γλυτώνει χρήματα.
Τα χίλια ευρώ είναι υπερβολικά για αλλαγή σετ συμπλέκτη κα ρουλεμάν πάντως.
Με το τράνσφερ τι γίνεται;Δεν αποκλείω οτι ο θόρυβος μπορεί να προέρχεται απο εκεί κι όχι απο το κιβώτιο.
Εχεις δοκιμάσει ποτέ να βάλεις το σαζμάν στο νεκρό οταν το αυτοκίνητο κινέίται με πάνω απο 60 χλμ/ω;Τί συμβαίνει στο θόρυβο τότε;Συνεχίζει απτόητος ή σταματά τελείως;
Αυτές και άλλες συγκεκριμμένες τεχνικές βοηθούν στον εντοπισμό της συγκεκριμμένης βλάβης.

ΥΓ.: Για οποιεσδήποτε διευκρινήσεις και βοήθεια στην διάθεσή σου.Μένω λεκανοπέδιο, κάνω διακοπές στο λεκανοπέδιο και το τηλέφωνο είναι: 6977532357
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό panosgr » 06 Αύγ 2014, 15:17

η διαγνωση εγινε σε συνεργείο ,ανεβασμενο στην ραμπα και με κουμπωμένη την τριτη ώστε να γυριζουν οι τροχοι.
όχι όταν εχω νεκρα δεν κανει θορυβο,με το που βγαλω την ταχυτητα σταματάει .
ο θορυβος στην αρχη ηταν πολύ μικρος αλλα οσο περνανε τα χλμ γινεται ολο και πιο εντονος,ειναι σαν τα χτυπας δυο μεταλικα μέρη,ενα συνεχόμενο τακ τακ .
το βοηθητικό που ανοίχτηκε είναι σε τελεια κατασταση .
οσο για τοτε που εβαλα τις βαλβολινες ,όχι δεν μου ειχαν κατι ανησυχητικο .
1000 ευρω το σαμαν και το σετ συμπλεκτη .
σασμαν πηρα τελικα ένα μεταχειρησμενο με 80 χχλμ ,
δεν ειχα χρονο να περιμενω να λυθει για να διαγνωστεί η ζημια ,από ότι μου ειπε ισως να ηταν και αυμφωρο αυτό ,ασε που θα αργουσε πολύ λογο αυγουστου.
όταν με το καλο είναι το αμαξι ετοιμο ,θα δωσω το δικο μου για ανταλλακτικά ,όπως και το βοηθητικό που θα περισσέψει
panosgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Ιουν 2012, 17:31

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό SUVord » 06 Αύγ 2014, 15:49

Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν φίλε μου και γρήγορα καλοτάξειδο!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΑΓΟΡΑ MAVERICK 2.0 ,μοντ 2003

Δημοσίευσηαπό panosgr » 08 Αύγ 2014, 12:57

ετοιμο το αμαξι ,
πραγματικα πηρα άλλο αμαξι ,
το σασμαν που το ανοιξε ο μαστωρας ηταν σε μαυρα χαλια ,όπως και ο δισκος που ειχε τερματισει ...
ο συμπλέκτης επιτελους πουπουλο \:D/
panosgr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 27 Ιουν 2012, 17:31

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες