Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Obd2 + Torque pro

Συντονιστής: SUVord

Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό twmnmik » 08 Νοέμ 2011, 22:18

Δεν βρηκα καποιο θεμα σχετικα με προγραμμα διαγνωσης εγκεφαλου και ειπα να σας τσιγκλισω λιγο
Μιας και η ford εβαλε σε αμαξι 30000 ευρω το πιο απλο κατραν που υπηρχε την τελευταια 30ετια ,χωρις καμμια δυνατοτητα να δεις ενδειξεις του αυτοκινητου σου και καταναλωσεις, ωστε να δεις ποσο καιει και πως οδηγαει ο καθενας μας ψαχναμε με διαφορα εξαρτηματα την λυση.
Αυτην που σας λεω ειναι και η πιο οικονομικη εαν εχεις ενα κινητο andorid η iphone στα χερια σου.
Πηρα αυτον τον obd 2 bluetooth ανταπτορα(δοκιμασμενος σε maverick 2007,focus 2007, fiesta 2007)

http://www.ebay.com/itm/260882815126...84.m1497.l2649

και με αυτο το προγραμματακι torque pro
https://market.android.com/details?id=org.prowl.torque
σε android κινητα βλεπεις τα παντα στο κινητο σου
καταναλωση στιγμιαια αλλα και μεσο ορο /100χιλ
ροπες
επιταχυνσης
ιππους
καυσαερια
και αλλες πολλες ρυθμισεις του οχηματος
επισης μπορεις να δεις τις βλαβες που εχουν καταγραφει στον εγκεφαλο και να τις σβησεις εαν δεν ειναι τιποτα ουσιας
μεσο google maps μπορεις να καταγραψεις μια ολοκληρη διαδρομη με το gps του και να δεις γραφηματα και πως κινηθηκες
εχει πολλες δυνατοτητες με τα εξτρα plugin που βρισκεις στο μαρκετ

σε iphone εχει τετοια προγραμματα αλλα στοιχιζουν
Επισης προσοχη με το iphone εχει ασυμβατοτητα με το bluetooth , χρειαζεται wifi ανταπτορα που ειναι πιο ακριβως γυρω στα 50-55 ευρω με τα μεταφορικα απο το ebay

επισης μπορεις να το συνδεσεις στον φορητο και να κατεβασεις προγραμματα τα οποια μπορουν να κανουν και πολλα διαγνωστικα τεστ στο οχημα σας
μπορειτε να κατεβασετε το προγραμμα και απο το blackmart για οσους ασχολουνται με android δωρεαν

http://androiddownloadapk.com/downlo...d-blakmart/378

αλλο προγραμμα ειναι και αυτο
https://market.android.com/details?id=c ... ashCommand
επιση μπορεις να το βρεις στο blackmart

αυτα τα ολιγα
οποιος το δοκιμασει θα ευχαριστηθει πολυ πιστευω με πολυ μικρο κοστος
Τελευταία επεξεργασία από twmnmik και 25 Νοέμ 2011, 10:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
twmnmik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011, 07:10
Τοποθεσία: kalamaria thessaloniki

Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Νοέμ 2011, 12:45

Αν εξαιρέσουμε το θέμα GPS και την καταγραφή διαδρομών, όλες οι ενδείξεις που αναφαίρονται είναι εφικτό να τις έχει κάποιος με ένα απο τα πολλά scanners που κυκλοφορούν στο εμπόριο.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ το "Scangauge" και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γι αυτό που είναι.
Το είχα πάρει 200 ευρώ πριν απο έξι χρόνια και νομίζω οτι τώρα είναι αρκετά φθηνότερο.
Πόσο κοστίζει η λύση που εσυ προτείνεις;
Θεωρώ αρκετά παραπάνω συμπεριλαμβανομένης και της αγοράς τηλεφωνικής συσκευής.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό photographer » 09 Νοέμ 2011, 16:26

Κι' εγώ χρησιμοποιώ το "Scangauge" και είμαι το ίδιο ικανοποιημένος με τον Πάνο.
Το είχα πάρει 180 ευρώ.
ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
photographer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 17:21
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

Re: Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Νοέμ 2011, 17:53

photographer έγραψε:Κι' εγώ χρησιμοποιώ το "Scangauge" και είμαι το ίδιο ικανοποιημένος με τον Πάνο.
Το είχα πάρει 180 ευρώ.



Αρα, μου χρωστάς 20 ευρώ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό twmnmik » 09 Νοέμ 2011, 18:46

SUVord έγραψε:Αν εξαιρέσουμε το θέμα GPS και την καταγραφή διαδρομών, όλες οι ενδείξεις που αναφαίρονται είναι εφικτό να τις έχει κάποιος με ένα απο τα πολλά scanners που κυκλοφορούν στο εμπόριο.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ το "Scangauge" και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γι αυτό που είναι.
Το είχα πάρει 200 ευρώ πριν απο έξι χρόνια και νομίζω οτι τώρα είναι αρκετά φθηνότερο.
Πόσο κοστίζει η λύση που εσυ προτείνεις;
Θεωρώ αρκετά παραπάνω συμπεριλαμβανομένης και της αγοράς τηλεφωνικής συσκευής.


Η λυση που λεω ειναι πολυ πιο φθηνη
επισης αμα ειδες αναφερθηκα σε ατομα που εχουν ηδη ενα andorid κινητο ( οι περρισοτερες εταριες τετοια δινουν πλεον)
Αλλα και να μην εχεις σου λεω ενα κοστολογιο για να καταλαβεις

κινητο android πχ ZTE blade 149 ευρω (εχει συσκευες απο 80 εως 600 για ολα τα γουστα)
obd2 adapter 20 ευρω με μεταφορικα
torque pro αγορασμενο 3.5 ευρω ( ειπα πως στο blackmart ειναι δωρεαν)

συνολο 172,5

επισης μιλαμε για κινητο το οποιο κανει και πολλες δουλειες(gps,100χιλ εφαρμογες) και οχι για μια συσκευη "Scangauge" η οποια κανει μονο αυτο και τιποτα αλλο.
την συγκεκριμενη συσκευη την ειχα δει πιο παλια και σκεφτομουν να την παρω. αυτος που την πουλουσε κιολας την ειχε 180 ευρω θυμαμαι( τον ειχα παρει τηλ.) και ο εξυπνος αμα εμπαινες στο ebay την ειχε 147 ευρω

επισης με το κινητο μιλαμε για ομορφα γραφικα με πολλες διαφορετικες οθονες και οχι μονο αριθμοι. Ασε που μιλαμε για προγραμματα τα οποια εξελισονται συνεχως και προσθετουν πολλες εφαρμογες και διαφορετικες ενδειξεις και γραφηματα
Αλλο ενα ειναι οτι με μονο τον ανταπτορα και ενα λαπτοπ ( με διαφορα προγραμματα απο το ινετ) κανεις ακριβως τα ιδια. Ασε που οποιος εχει και tablet το οποιο ειναι κατα βαση android βαζοντας το προγραμμα τα σπαει. Φαντασου 10 ιντσες οθονη μπροστα στο αμαξι με τις ενδειξεις( σχετικα βιντεο στο you tube)

Απλα εγω το προτεινα για μια επιπλεον λυση μιας και η ford μας επιασε κοτσους σε αυτο το θεμα( απο πλευρας τι πληρωσαμε και τι μας εδωσε για κατραν, γιατι γενικα με το αμαξι ειμαι πολυ ευχαριστημενος)
Άβαταρ μέλους
twmnmik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011, 07:10
Τοποθεσία: kalamaria thessaloniki

Re: Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Νοέμ 2011, 19:45

Πολύ δελεαστικά και όμορφα όλα αυτά αλλα μιλώντας για τον εαυτό μου και μονο...είμαι της παλιάς σχολής.Το καντράν το θέλω οσο πιο απλό γίνεται και όχι Χριστουγεννιάτικο δένδρο.Την κατανάλωση τη βλέπω κάθε φορά, που επισκέφτομαι το βενζινάδικο,
Επι πλέον ο κάθε οδηγός μπορεί να προβλέψει πόσο βενζίνη θα χρειαστεί για μιά συγκεκριμένη διαδρομή ενω κανένα όργανο δεν μπορεί να του πεί.
Το Scangauge το χρησιμοποιώ για να προετοιμασθώ για τυχόν πρόβλημα και όχι για να παρακολουθώ τη λειτουργεία του οχήματος.
Αλλα όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικές επιλογές και οτιδήποτε ικανοποιεί κάποιον θεωρώ οτι είναι και αυτό που του ταιριάζει καλύτερα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό twmnmik » 10 Νοέμ 2011, 10:26

Δεν διαφωνω μαζι σου
αλλος θελει να βαλει οργανακια και να τα βλεπει και να γουσταρει
προσωπικα γουστα ειναι και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Απλα εγω παρουσιασα μια εναλακτικη λυση πιο τεχνολογικη και με μικρο κοστος, αμα διαθετεις τεοιο κινητο,για το αμαξακι μας που ενω ειναι τοσο ποιοτικα καλο ειναι πολυ απλα σε τετοια πραγματα
Άβαταρ μέλους
twmnmik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011, 07:10
Τοποθεσία: kalamaria thessaloniki

Δημοσίευσηαπό SUVord » 11 Νοέμ 2011, 14:47

twmnmik έγραψε:Δεν διαφωνω μαζι σου
αλλος θελει να βαλει οργανακια και να τα βλεπει και να γουσταρει
προσωπικα γουστα ειναι και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Απλα εγω παρουσιασα μια εναλακτικη λυση πιο τεχνολογικη και με μικρο κοστος, αμα διαθετεις τεοιο κινητο,για το αμαξακι μας που ενω ειναι τοσο ποιοτικα καλο ειναι πολυ απλα σε τετοια πραγματα


Εχεις δίκιο.
...και μέσα στην απλότητα του το τουτού δεν έχει ούτε ΡΟΛΟΪ!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό twmnmik » 11 Νοέμ 2011, 19:06

το ρολοι δεν με πειραζει(μιας και το βλεπεις στο ραδιο)

αλλα να μην εχει θερμομετρο? Αστα να πανε
Άβαταρ μέλους
twmnmik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011, 07:10
Τοποθεσία: kalamaria thessaloniki

Δημοσίευσηαπό mav2007 » 11 Νοέμ 2011, 20:43

Παιδιά εχετε δίκιο σχετικά με ολα τα καλούδια που αναφερετε πιο πάνω,αλλα με αποζημιώνει με την ποιότητα του(δηλ.απουσία τριξιμάτων,καλη οδική συμπεριφορα,ανεση,ποιότητα κύλισης).Το εχω 4 χρόνια και ειμαι αρκετά ικανοποιημένος.Εχω βέβαια και ενα παπάκι γιατι η τιμή της βενζίνης ειναι απαγορευτική. :P
Άβαταρ μέλους
mav2007
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 15 Οκτ 2008, 19:10

Δημοσίευσηαπό SUVord » 12 Νοέμ 2011, 14:35

Πριν απο μερικά χρονάκια, σε τούτο εδώ το χώρο, είχαν καταγραφεί έντονα μερικές κραυγαλέες ελλειψεις στον εσωτερικό εξοπλισμό και διάκοσμο.
Ηταν όλα αποφάσεις της Ford Γερμανίας που έχει και τη διαχείρηση του marketing για όλη την Ευρώπη.Ετσι, σαν αποτέλεσμα το μοντέλο XLT, πουλιόταν στη Γηραιά Ηπειρο πάρα πολύ φτωχότερο απ'οτι στη Βόρειο Αμερική, όπου παραδίδετο στον αγωραστή και με ρολόι και με θερμόμετρο και με φώτα ημέρας και με αυτόματο "χρωματικό" εσωτερικό καθρέφτη και μπρίζα αναπτήρα στο χώρο αποσκευών και αισθητήρες για όσους τους αρέσει να παρκάρουν με...τ'αυτί.
Αν εξαιρέσω όλη αυτή τη "γύμνια", και εγώ έχω την ίδια ικανοποίηση μετο φίλο mav2007.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό twmnmik » 25 Νοέμ 2011, 10:06

Επισης προσοχη με το iphone εχει ασυμβατοτητα με το bluetooth , χρειαζεται wifi ανταπτορα που ειναι πιο ακριβως γυρω στα 50-55 ευρω με τα μεταφορικα απο το ebay
Άβαταρ μέλους
twmnmik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011, 07:10
Τοποθεσία: kalamaria thessaloniki

Re: Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό helias » 29 Νοέμ 2011, 13:39

twmnmik έγραψε:Πηρα αυτον τον obd 2 bluetooth ανταπτορα(δοκιμασμενος σε maverick 2007,focus 2007, fiesta 2007)

http://www.ebay.com/itm/260882815126...84.m1497.l2649



Ποιόν ακριβώς αντάπτορα πρέπει να παραγγείλω; διότι το παραπάνω λίνκ δεν βγάζει κάτι. :oops:
Βρήκα αυτό http://search.eim.ebay.gr/Consumer%20El ... F%83%CE%B7

αλλά ποιόν απ΄ όλους ;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :P
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Obd2 + Torque pro

Δημοσίευσηαπό twmnmik » 04 Δεκ 2011, 07:04

helias έγραψε:
twmnmik έγραψε:Πηρα αυτον τον obd 2 bluetooth ανταπτορα(δοκιμασμενος σε maverick 2007,focus 2007, fiesta 2007)

http://www.ebay.com/itm/260882815126...84.m1497.l2649



Ποιόν ακριβώς αντάπτορα πρέπει να παραγγείλω; διότι το παραπάνω λίνκ δεν βγάζει κάτι. :oops:
Βρήκα αυτό http://search.eim.ebay.gr/Consumer%20El ... F%83%CE%B7

αλλά ποιόν απ΄ όλους ;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :P


αυτος παιζει σιγουρα σε μας
http://www.ebay.com/itm/Mini-ELM-327-OB ... 2754753652
εχει και πιο φτηνους αλλα δεν ξερω αμα δουλευουν σωστα
η διαφορα ειναι 3-4 ευρω
Άβαταρ μέλους
twmnmik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011, 07:10
Τοποθεσία: kalamaria thessaloniki

Δημοσίευσηαπό helias » 05 Δεκ 2011, 22:27

Ευχαριστώ !!! :dancing:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες