Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Συντονιστής: SUVord

ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Σεπ 2011, 14:37

Πληροφορήθηκα σήμερα απο κάποιο συνεργείο οτι πελατης ανεφερε το εξής:
Οδηγώντας κανονικά, ξαφνικά έσβησε ο κινητήρας.
Πρόκειται για δίλιτρο MAVERICK.
Αν ο χρήστης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι μέλος του forum ας επικοινωνήσει με όλα τα συμπτώματα τ9ου προβλήματος του.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 14 Σεπ 2011, 19:34

SUVord έγραψε:Πληροφορήθηκα σήμερα απο κάποιο συνεργείο οτι πελατης ανεφερε το εξής:
Οδηγώντας κανονικά, ξαφνικά έσβησε ο κινητήρας.
Πρόκειται για δίλιτρο MAVERICK.
Αν ο χρήστης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι μέλος του forum ας επικοινωνήσει με όλα τα συμπτώματα τ9ου προβλήματος του.


Πανο καλησπερα το δικο μου ειναι.........αν γνωριζεις κατι
6945411615 Σπυρος
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Re: ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Σεπ 2011, 22:19

Σπύρο, πες τα συμπτώματα εδώ όπως σου ζητά ο Πάνος.
Αν πραγματικά βρεθεί λύση στο προβλημά σου, το να υπάρχουν στοιχεία εδώ, μπορεί να βοηθήσει και μελλόντικούς χρήστες που μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα. ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Σεπ 2011, 15:16

Πέραν του γεγονότος οτι υπάρχει σχετική οδηγία της FORD για επαναπρογραμματισμό του κεντρικού εγκεφάλου σε αυτά τα αυτοκίνητα απο το 2004, που έχει τον αριθμό:04-24-14 είναι πολύ σημαντικό για το πως και υπο ποίες συνθήκες έσβησε απροειδοποίητα ο κινητήρας καθόσον αλλοι παράγοντες μπορεί να είναι οι φταίχτες...απο αισθητήρες στροφάλου και εκκεντροφόρου μέχρι ρελέδες ανάφλεξης και έγκεφάλου.
Στο αρχείο μου βρήκα και την "κουφή" προτροπή της FORD:"Προσέξτε να μην κρεμάτε πράγματα στο κλειδί του κινητήρα που ξεπερνούν σε βάρος τα 200 γραμμάρια.
ΥΓ.Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί σου στο τηλέφωνο που παραθέτεις Σπύρο αλλα ήταν αδύνατον.
Οτι και να βγει απο αυτή την αναποδιά θα αναφερθεί εδώ προς γνώσιν όλων.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Σεπ 2011, 15:31

SUVord έγραψε:....
Στο αρχείο μου βρήκα και την "κουφή" προτροπή της FORD:"Προσέξτε να μην κρεμάτε πράγματα στο κλειδί του κινητήρα που ξεπερνούν σε βάρος τα 200 γραμμάρια....



Και όχι μόνο για τα Ford!
Αν κρεμάς πολλά κλειδιά στις κλειδαριές, αυτές με τον καιρό και τα κουνήματα την άκουνε και αρχίζει το αυτοκίνητο τα σβησίματα ;-)

Το έχω ξαναδει αυτό το έργο : :roll:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Σεπ 2011, 15:43

...γι αυτό να αποφεύγεις τις διαδρομές με ΠΕΤΡΕΣ!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΞΑΦΝΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Σεπ 2011, 15:45

Πριτς :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 17 Σεπ 2011, 21:01

Πανο βρηκα το τηλεφωνο σου σε αλλο ποστ οποτε θα σε παρω Τριτη-Τεταρτη μολις γυρισω απο Λαρισα.(Περασε εκει η κορη μου και.........τρεχωωωω)
Ξεκινω τα συμπτωματα........σωστος ο Σπυρος :D
1.Ταξιδευωντας στην εθνικη ειπα μιας και εχει κρουιζ κοντρολ....δεν το βαζω;;
Το ενεργοποιησα,και ολα καλα μεχρι που ξαφνικα σβυνουν ολες οι ενδειξεις απο το ταχυμετρο, μετα απολιγο επανηλθαν και μετα αρχισε τρελος χορος σε ρυθμο μορς.......εσβυναν και επανερχονταν.Να σημειωσω οτι παρ ολα αυτα ο κινητηρας δουλευε αψογα,μονο τα οργανα ειχαν τρελαθει..............να σας πω οτι αυτο εξακολουθει και το κανει οποτε του ρθει.
2.Και το σοβαροτερο.............οποτε του ρθει.....σβυνει συνηθως οταν κατεβαζεις ταχυτητα.....ακρως επικυνδυνο.
Επικοινωνησα με τον Καρανικολα που ειχε παει ο προηγουμενος ιδιοκτητης το αυτοκινητο,δεν ειχαν κατι στο ιστορικο του,και μου ειπαν οτι θελει ψαξιμο...........τωρα ξερετε αν δεν το κανει την ωρα που θα το πας....βραστα
Το αμαξι εχει μονο 52000χλμ
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Δημοσίευσηαπό SUVord » 18 Σεπ 2011, 11:15

Συγχαρητήρια για την κόρη σου και καλή πρόοδο.
Απο τα γραφόμενά σου συμπεραίνω οτι τα "μορς" στο καντράν είναι ανεξάρτητα απο τη χρήση ή όχι του Cruise Control, επίσης και απο το σβήσιμο του κινητήρα.
Σωστά σου είπαν στου Καρανικόλα οτι θέλει ψάξιμο γιατι ξεκινάς με τις γειώσεις και φίσες του κάθε κυκλώματος, πριν επεκτείνεις το ψάξιμο σε κάποιο ή κάποιους αισθητήρες.
Μόλις με το καλό επιστρέψεις, είμαι στη διάθεσή σου.
ΥΓ.Σβήσιμο κατα την επιβράδυνση μέσω κιβωτίου είχε παλιά αποδωθεί σε ελλατωματική βαλβίδα ρελαντί σε συνδυασμό με φθαρμένο αισθητήρα επανακυκλοφορίας των καυσαερίων.Χωρίς αθτο να σημαίνει οτι είναι και η περίπτωσή σου.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 20 Σεπ 2011, 17:55

Παιδες........πρεπει να λυθηκε το προβλημα :D :D :D
Μετα απο επικοινωνια με τον Πανο τον οποιο ευχαριστω.....και με την ψυχη στο στομα,πηγα στην Λαρισα,στην ford Αναστασιου,οπου οι ανθρωποι με εξυπηρετησαν (αφου δηλωσα ταλαιπωρος ταξιδιωτης :D :D )
Λοιπον,αφου εξετασαν το αμαξι με το διαγνωστικο,μου αλλαξαν αισθητηρα ταχυτητας,και τελος τα προβληματα 350χλμ.και ουτε κιχ......ολα καλα :D :D :D :D :D :D
Πανο και παλι ευχαριστω!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Δημοσίευσηαπό SUVord » 21 Σεπ 2011, 14:07

Ευχάριστα τα νέα.
Εγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα.
Απλώς να σου ξαναθυμίσω Σπύρο, το Cruise Control να το αποσυνδέεις και με το κουμπί OFF εκτός του φρένου.
Οσο ν' αφορά τη Λάρισα, στην περίπτωσή σου ισχύει στην κυριολεξία:"Λάρσα-Λάρσα, σείδα και λαχτάρσα".
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 30 Σεπ 2011, 19:24

SUVord έγραψε:Ευχάριστα τα νέα.
Εγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα.
Απλώς να σου ξαναθυμίσω Σπύρο, το Cruise Control να το αποσυνδέεις και με το κουμπί OFF εκτός του φρένου.
Οσο ν' αφορά τη Λάρισα, στην περίπτωσή σου ισχύει στην κυριολεξία:"Λάρσα-Λάρσα, σείδα και λαχτάρσα".


Πανο συζητησα το θεμα του cruise control με τον υπευθυνο του συνεργειου,και μου ειπε να το χρησιμοποιω αφοβα και οτι δεν εχει παρουσιασει βλαβη το εν λογω συστημα,βεβαια ακολουθω την συμβουλη σου και το σβυνω απο το off
Με πεταξε μια φορα εξω με πεμπτη αλλα σε ανηφορα....καλη :D :D :D ,μαλλον το κρεμασα το αμαξι :D :D :D
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Οκτ 2011, 18:31

Ο υπεύθυνος του συνεργείου στον οποίο αναφέρεσαι, αν έμπαινε στο "OASIS" θα έβλεπε και τη σχετική οδηγία της FORD η οποία εξελίχθηκε και σε ανάκληση των Maverick λόγω πρόκλησης πυρκαγιάς.
Αυτό συνέβαινε διότι πατώντας το φρένο υπήρχε μεν απεμπλοκή του Cruise Control αλλα ρεύμα συνέχιζε να τροφοδοτεί το module του συστήματος εκτός και αν πατούσες το κουμπι OFF.Αποτέλεσμα ήταν η πρόκληση πυρκαγιάς με το αυτοκίνητο σβηστό στο γκαράζ.
Αν κάποιος δεν είναι σίγουρος οτι το module του Cruise Control έχει αλλαχθεί βασει της συγκεκριμένης ανάκλησης θεωρώ οτι καλό είναι να σβήνει το συγκεκριμένο σύστημα με το κουμπί OFF.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 05 Οκτ 2011, 10:04

...και σε Mercedes...
Χθές το βράδυ διάβασα σε εφημερίδα των Αθηνών οτι η Mercedes στην Ελλάδα ανακοίνωσε ανάκληση κάποιου συγκεκριμένου μοντέλου της σειράς ML, 2001-2003 για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Το Cruise Control δεν απεμπλέκεται πλήρως μόνο απο το φρένο, όπως θάπρεπε.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό GALLOPER » 05 Οκτ 2011, 18:51

Πω-πω ρε φιλε........σωθηκα :shock: :shock: ....το φαναταζεσαι να το ειχα παρει,να γλυτωνα απ το δεντρο στο παρα τσακ.....και να τοβλεπα το πρωι στο γκαραζ καρβουνιασμενο.......σωθηκα.....σωθηκα :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
GALLOPER
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 19:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες