Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μπαταρία

Συντονιστής: SUVord

Μπαταρία

Δημοσίευσηαπό helias » 22 Ιαν 2011, 17:15

Βρισκομαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι μετά από έξι (6) έτη ακριβώς !!!!!!!! :P το θηριάκη μου ζήτησε επιτέλους μπαταρία.
Ακούω προτάσεις για
τύπο;
μάρκα;
ΑΗ;
και εάν ξέρει κανείς κανένα καλό και φθηνό κατάστημα.


(Είχα δυο βδομάδες να το κουνήσω και σήμερα, δεν άνοιγε με το κουμπί του συναγερμού, ούτε έδειχνε κάποια ένδειξη με το γύρισμα του κλειδιού στη μίζα. Εντελώς νεκρό. :evil: Πάω να την φορτίσω με ταχυφορτιστή :wink: γιόκ,τίποτα νεκρή δεν αναγνώριζε τίποτα το μηχάνημα :cry: . Πάω να το βάλω μπροστά με καλώδια και άλλο αυτοκίνητο, άντε .... με το ζόρι και να μαρσάρει το άλλο και τελικά πήρε, δούλευε η μηχανή και το στροφόμετρο για κάνα λεπτό τρεμόπαιζε στο 0, το CD ζήταγε κωδικό και τα λαμπάκια όλα στην τρέλα, μετά από δυο τρία λεπτά επανήλθαν όλα κανονικά.ούφ!!!!

Μάλλον θέλω μπαταρία έ;;;;)
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Μπαταρία

Δημοσίευσηαπό SUVord » 23 Ιαν 2011, 19:21

Γειά σου φίλε Ηλία.
Εε, καιρός είναι για καινούρια μπαταρία.
Το κόστοσ είναι κάτι που αφορά εσένα προσωπικά.
Οι καλύτερες μπαταρίες στην Ελληνική αγορα, συγκρίνοντας κόστος και μακροζωία είναι οι EXIDE.
Οτι μπαταρία και αν διαλέξεις κοίταξε να σου δείνει τουλάχιστον 500amps εκκίνησης.
Για τα Ampere της μπορείς να ανέβεις ακόμα και μέχρι τα 75 χωρίσ πρόβλημα με τη γεννήτρια, αρκεί να ταιριάζει στη θέση της.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Μπαταρία

Δημοσίευσηαπό helias » 24 Ιαν 2011, 13:25

Γειά σου φίλε SUVord, συνάντηση δεν κανονίσαμε! :(
Τέσπα, για την μπαταρία δεν μπορώ να δώ ποιά φοράει γιατί έχει το κάλυμα και δεν βγαίνει εαν δεν βγούν οι πόλοι και κάτι τέτοιο δεν το θέλω, γιατί μπορεί να πάθει τίποτα ο εγκέφαλος.
Δυο ηλεκτρολόγοι που την είδαν, μου είπαν δυο διαφορετικές γνώμες, ο ένας είπε 62AH και ο άλλος 72AH (γιατί η βάση είναι πάνω από 27 εκ.).
Από μάρκες έχω ακούσει καλά λόγια για τις Banner και για τις Exide.
Δεν μπορώ όμως να βρώ κάποιον ηλεκρολόγο κοντά στην περιοχή μου (Μαρούσι), που να φέρνει αυτές τις μάρκες.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Μπαταρία

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Ιαν 2011, 23:29

helias έγραψε:Γειά σου φίλε SUVord, συνάντηση δεν κανονίσαμε! :(
Τέσπα, για την μπαταρία δεν μπορώ να δώ ποιά φοράει γιατί έχει το κάλυμα και δεν βγαίνει εαν δεν βγούν οι πόλοι και κάτι τέτοιο δεν το θέλω, γιατί μπορεί να πάθει τίποτα ο εγκέφαλος.
Δυο ηλεκτρολόγοι που την είδαν, μου είπαν δυο διαφορετικές γνώμες, ο ένας είπε 62AH και ο άλλος 72AH (γιατί η βάση είναι πάνω από 27 εκ.).
Από μάρκες έχω ακούσει καλά λόγια για τις Banner και για τις Exide.
Δεν μπορώ όμως να βρώ κάποιον ηλεκρολόγο κοντά στην περιοχή μου (Μαρούσι), που να φέρνει αυτές τις μάρκες.


Η πιό σίγουρη αγορά είναι απευθείας απο τον αντιπρόσωπο της εταιρείας που σε ενδιαφέρει και με εγγύηση οσο το δυνατόν περισσότερων ετών.
Οι μπαταρίες υγρού τύπου, καθισμένες στο ράφι για πάνω απο έξι μήνες
έχουν χάσει σημαντική ικανότητα φόρτισης.Γι αυτό και στο Ελλαδιστάν δεν βρίσκεις εγγύηση 3 ή και 5 έτη, οπως στις χώρες των "Κουτόφραγκων".
Ο εγκέφαλος δεν παθαίνει τίποτα αποσυνδέοντας την μπαταρία.Αρκεί μόνο να έχεις κάπου τον κωδικό του στερεοφωνικού για να ξαναλειτουργήσει το ηχοσύστημα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό helias » 26 Ιαν 2011, 09:20

Τον κωδικό για το cd τον έχω.Ο.Κ.

Τώρα,Πιστεύεις ότι είναι safe να βγάλω τους πόλους και να βάλω την μπαταρία που θα αγοράσω από τον αντιπρόσωπο, χωρίς να χρειαστεί by pass με εφεδρική μπαταρία για να μην χαθούν οι μνήμες ή άλλες ρυθμίσεις του εγκεφάλου;; Η διαφορά στην τιμή να ξέρεις δεν είναι και μεγάλη ώστε να το διακινδυνεύσω. Τί λές να την περάσω μόνος μου; :?
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Ιαν 2011, 13:35

Απολύτως ασφαλές!!!Ο εγκέφαλος δεν επηρεάζεται καθόλου απο την διαδικασία.
Θα ξεκινήσεις αποσύνδέοντας πρώτα τον αρνητικό πόλο και θα τελειώσεις συνδέοντας τελευταίο τον αρνητικό επίσης.
Οταν με το καλό κάνεις την αγορά σου, είμαι περίεργος τι εγγύηση σού έδωσαν για την μπαταρία.
Καλή σου μέρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό helias » 28 Ιαν 2011, 22:35

Ο.Κ Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!!!
Μετά τη φόρτιση, η μπαταρία ξαναναστήθηκε και έτσι θα περιμένω λίγο μέχρι να παραδώσει οριστικά το πνεύμα. Πιστεύω να βγάλει κανα τρίμηνο. Οπότε μετά την αγορά θα ενημερώσω.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό SUVord » 29 Ιαν 2011, 20:30

helias έγραψε:Ο.Κ Ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!!!
Μετά τη φόρτιση, η μπαταρία ξαναναστήθηκε και έτσι θα περιμένω λίγο μέχρι να παραδώσει οριστικά το πνεύμα. Πιστεύω να βγάλει κανα τρίμηνο. Οπότε μετά την αγορά θα ενημερώσω.


Φίλε Ηλία, εύχομαι η φόρτιση όπως λές να σε εξυπηρετήσει για λίγο καιρό.
Εχε υπ΄οψιν σου όμως οτι μπορεί να σε αφήσει ξαφνικά στα κρύα του λουτρού κι ας είναι "φορτισμένη".Μια μπαταρία τόσων ετών ποτέ δεν μπορεί να ξανα-ανακτήσει το αρχικό της φορτίο.Ετοιμάσου για καινούρια το συντομώτερο δυνατόν.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 26 Μάιος 2011, 17:58

Μετά απο ακινησία μερικών μηνών λόγω διαμονής στο εξωτερικό πάω ενα πρωί να βάλω μπροστά και τίποτα...Γυρίζοντας το κλειδί δεν άναβε καμά φωτεινή ένδειξη στο ταμπλό και για μίζα ούτε λόγος.
Να τονίσω οτι η μπαταρία είναι σχεδόν καινούρια (1 έτους)
Προφανώς άδειασε η μπαταρία και θέλω να ρωτήσω.
Είναι ασφαλές να την αποσυνδέσω για να τσεκάρω τα υγρά και να την πάω για φόρτιση ή θα πρέπει πριν την αποσυνδέσω να συνδέσω μια άλλη παράλληλα για backup.

Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει κανονικά μετά την φόρτιση ή θα χρειαστώ γρήγορα καινούρια?
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Δημοσίευσηαπό photographer » 27 Μάιος 2011, 16:23

Aφου δεν αναβει κανενα λαμπακι, μαλλον "ψοφησε"!!!!
Αποσυνδεσε πρωτα τον αρνητικο πολο και μετα τον θετικο, παρε την μπαταρια στο χερι και πηγαινε σε εναν ηλεκτρολογο να την τσεκαρεις, ή αγοραζεις μια νεα και την τοποθετεις συνδεοντας πρωτα το θετικο και μετα τον αρνητικο πολο.
Αντε και καλα ταξιδια!!!!
ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
photographer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 17:21
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

Δημοσίευσηαπό helias » 27 Μάιος 2011, 17:05

Μπορείς να την αποσυνδέσεις, έτσι κι αλλιώς και τώρα σαν αποσυνδεμένη είναι. Καλύτερα όμως να δεί οηλεκτρολόγος την μπαταρία πάνω στο αυτοκίνητο και να τσεκάρει εαν φορτίζει καλά. Απλά πρέπει να έχεις τον κωδικό του ραδιοσιντί γιατί δεν θα ανοίγει χωρίς τον code του. :oops:

Πρόσεξε όμως γιατί οι ηλεκτρολόγοι όλοι λένε ότι "ψόφησε" η μπαταρία για να πουλήσουν καινούργια. (φαίνεται ότι και ο φίλος ο photograpfer είναι ηλεκτρολόγος χι χι! :P )
Εγώ να φανταστείς ξεκίνησα πριν κάνα δυο χρόνια να την αλλάξω και αφού φόρτισε και λειτουργούσε κανονικά την άφησα. Πάλι στην αρχή του έτους φέτος μου έκανε ένα μπλάκ άουτ σαν το δικό σου , τη φόρτισα και σήμερα κρατάει κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Ξέρω βέβαια και το περιμένω να με αφήσει αλλά ως τότε βλέπουμε , ήδη έχουν περάσει 5-6 μήνες και φαίνεται ακμαία, πάλι και σε μέτρηση σε ηλεκτρολόγο μου είπε ότι όλα είναι καλά, ο ίδιος που πριν 5 μήνες μου την έλεγε νεκρή! :?
Όλα αυτά στη μαμά μπαταρία των 6,5 ετών τώρα . Γιαυτό μη βιαστείς να την αλλάξεις, τσεκάρησε αν φορτόνει κανονικά από το δυναμό, και τότε μη φοβάσε μ΄ένα ταξιδάκι είναι πάλι καινούργια. :P
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 27 Μάιος 2011, 18:52

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το πολύ-πολύ να πάω την μπαταρία για φόρτιση και τσεκάρισμα αλλά θα πώ του ηλεκτρολόγου οτι είναι καινούρια 6 μηνών. Χαχα...
Ούτως ή άλλως η μπαταρία δεν έχει δουλευτεί πολύ.

Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι να μην πάθει τίποτα ο εγκέφαλος και τρέχουμε, αλλά αφού δεν υπάρχει πρόβλημα τότε η μπαταρία θα ξαναδουλέψει θέλει δε θέλει...
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Δημοσίευσηαπό helias » 15 Νοέμ 2011, 17:15

Επιτέλους, σήμερα μετά από 6,5 χρόνια :D και αφού δυσανασχέτησε στο πρωινό ξεκίνημα η μπαταρία, αποφάσισα και έβαλα καινούργια.
Είχα ήδη κάνει σχετική έρευνα αγοράς από το Γενάρη και έτσι πήγα σχεδόν κατασταλαγμένος.
Έβαλα τη BANNER P7209, 72AH με 660A. Κόστος 100 Ευρώ με 2ετή εγγύηση.
Άπό την έρευνα αγοράς καταστάλαξα ότι οι Βanner είναι αξιόπιστες και οι μόνες που αποδίδουν αυτό που υπόσχονται.
Δεν ξέρω ... μακάρι να βγεί σαν της μαμάς. :roll:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Νοέμ 2011, 19:19

Και εις έτη πολλά Δέσποτα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 25 Δεκ 2011, 11:19

Επειδή οι καιροί είναι κρίσιμοι και λευτά δεν υπάρχουν το maveraki μου θα βρίσκεται πλέον περισσότερο χρόνο μέσα στο γκαράζ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κάθε πότε πρέπει να το βάζω μπροστά και για πόσο χρόνο έτσι ώστε να διατηρείται η μπαταρία του σε καλή κατάσταση?
Π.χ. Μια φορά την εβδομάδα για 5 λεπτά στο ρελαντί είναι καλά? Η 1 φορά κάθε 15 ημέρες? Κάθε βοήθεια δεκτή...

Υ.Γ. Δεν έχω φορτιστή μπαταρίας για να βγάζω την μπαταρία και να την φορτίζω...ή μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω εναν?
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες