Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πνίγεται...

Συντονιστής: SUVord

Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 21 Σεπ 2010, 18:47

Καλησπέρα σε όλους
Έχω το MAVERICK 2.4 και έχω την εντύπωση ότι δεν πάει κάτι καλά.Τα ερωτήματα που θα ήθελα αν κάποιος ξέρει κάτι να μου απαντήσει είναι 2
Πρώτον όταν ανάβω A/C για να ξεκινήσω ζητάει το αμάξι να δώσω παραπάνω στροφές.Αν δεν το κάνω είναι σαν να ρετάρει ακούω ένα σφύριγμα νομίζω από αριστερά και και για να μην σβήσει πρέπει να δώσω γκάζι.Σαν να πνίγετε το μοτέρ και ακούγετε και αυτό το σφύριγμα σαν όταν σφυράει λουρί!
Πολύ περισσότερο όταν είμαι με αναμένο σε ανηφόρα που δυσκολεύετε αν δεν δώσω μπόλικες στροφές και ψηλό συμπλεκτάρισμα!
Πάει κάπου το μυαλό σας?
Το δεύτερο ερώτημα μπορεί να έχει σχέση με το πρώτο.Όταν ξεκινάω και ας πούμε ότι θέλω να κόψω να μπώ χαλαρά σε ένα στενό με δευτέρα δηλαδή πέφτουν πολύ οι στροφές ρετάρει πάλι και δεν έχει δύναμη να προχωρήσει αν δεν δώσω στροφές με πατημένο συμπλέκτη.Ρετάρει και εκεί!Όταν συμβαίνει αυτό ακούω από κάτω ένα τρέμουλο μεταλλικό που δεν μπορώ να προσδιορίσω που είναι .Σαν όταν ακούγοντε πιράκια αλλά μεταλλικό.Μέσα είναι,έξω δεν ξέρω!
Αυτά!
Έχει σχέση με το φίλτρο?Κάτι με βαλβίδα?
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 23 Σεπ 2010, 15:12

Με όλα αυτά που περιγράφονται θα πρέπει το λαμπάκι της μηχανής να έχει ανάψει.
Πολλά είναι τα πιθανά αίτια.Απο γεννήτρια και χαλαρούς ιμάντες, αισθητήρες, μέχρι και φαγωμένο δίσκο συμπλέκτη.
Οταν είσαι σταματημένος και ανάψεις το air-condition με το λεβιέ στο νεκρό και χειρόφρενο τι συμβαίνει?
Εγώ βρίσκομαι στην Αγία Παρασκευή και είμαι στη διάθεσή σου.
Τηλ.:6977532357
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό erimitis23 » 06 Δεκ 2012, 19:44

Ακριβώς το ίδιο θέμα που περιγράφει ο φίλος maverick3 στο δεύτερο ερώτημα παρουσιάζει και το δικό μου maverick 2.3 του 2004 και εχει 120000 χιλιόμετρα στα οποία δεν έχω επισκευθεί το συνεργείο παρα μόνο για service και τα σχετικά. Στην ford μου είπαν οτι οφείλεται σε κάποιο πόρο στην εξάτμιση τον οποίο όμως δεν μπορούν να εντοπίσουν και μάλιστα μου είπαν να κάνω πως δεν το ακούω και ότι δεν πρόκειται για τίποτα σοβαρό. Περισσότερο μου φάνηκαν σαν να ήθελαν να με ξεφορτωθούν παρα διατεθειμένοι να κανουν μια σοβαρή διάγνωση. Κι εγώ η αλήθεια ειναι πως έχω καιρό να ασχοληθώ με το θέμα για οικονομικούς κυρίως λόγους..... αλλά τώρα πια η κατάσταση δεν παλευεται. ακόμη και σε κανονικά ξεκινήματα αν δεν δώσω μπόλικες στροφές αναπόφευκτα θα ακουστεί ο μαμιμενος θορυβος :banging: Τελευταίο service έκανα τον ιούλιο όταν άλλαξα και δίσκο πλατω και πάλι αδυνατούσαν να βρούν το πρόβλημα. Μήπως να το πάω σε κάποιον εξατμισά μπας και ησυχάσουν τα αυτιά μου?? Παρακαλώ θέλω τα φώτα σας :-?
erimitis23
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2012, 00:53

Re: Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 07 Δεκ 2012, 14:02

Το μεσσαιο καζανακι εχει μεσα κατι διαφραγματα οπου ειτε εχουνε σπασει ειτε μπουκωσει και προκαλει αυτο το σφυριγμα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό erimitis23 » 11 Δεκ 2012, 19:46

Αυτό ακριβώς θεώρησε και ο εξατμισάς που το πήγα αλλά δεν μπορούσε να βρεί ποιό απο τα διαφράγματα ειναι γιατι όπως είπε ενα είναι που προκαλεί τον ήχο και μου είπε να περιμένω λίγο καιρό μπας και διαλυθεί τελείως και να του το ξαναπάω. Επειδή όμως ήθελα και μια δεύτερη γνώμη το πήγα σήμερα το πρωί στον θεόφιλο και μετα από πολύ ψάξιμο διαπίστωσε οτι χρειάζεται αλλαγή το spiral το οποίο και άλλαξα όμως ο ήχος όπως μου είπε και αυτός δεν οφειλόταν σε αυτο. Μάλιστα κατα την αποψή του ο ήχος προέρχεται απο την μηχανή και μου ειπε να το παω στην ford. Συμπερασματικά λοιπόν σήμερα έδωσα 80 ευρώ και το maverick εξακολουθεί να τραγουδά το μεταλλικό του σουξέ :-" Από την άλλη χθες σε ένα φανάρι στο ανέβασμα στην πεντέλης βρέθηκα πλάι πλάι με ένα maverick και όντας υποψιασμένος κατέβασα το παράθυρο και περίμενα να ακούσω μπας και.....και επιβεβαιώθηκα αφού ήχησε στα αυτιά μου ο γνωστός ήχος και μάλιστα πιο έντονος απο το δικό μου. Ξεκίνησε βέβαια και αρκετά άτσαλα. Επιπλέον τον ίδιο ήχο κανει και το maverick του γείτονα που μένει στην διπλανή πολυκατοικία :crazy: Μήπως ήρθε καμιά ελαττωματική παρτίδα και είμαστε πολλοί εμείς με τα τραγουδιάρικα maverick?? :rockout: Τέλοσπαντων εγώ τώρα τι κάνω?? Πάω πάλι στην ford για να με ξαναστείλει ή το παρατάω έτσι και κάνω πως δεν τρέχει τιποτα??
erimitis23
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2012, 00:53

Re: Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Δεκ 2012, 18:14

Είναι απαράδεκτο το συγκεκριμένο σύμπτωμα να μην μπορεί να διαγνωσθεί σε ένα σοβαρό συνεργείο.
Μία αλλαγή σyνεργείου της FORD είναι το πρώτο πράγμα που θα έκανα.
Απο εδώ μέσα λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω καθότι δεν γνωρίζω τις συνθήκες κάτω απο τις οποίες παρουσιάζεται το πρόβλημα, πχ. μόνο οταν δουλευει ο κλιματισμός κλπ.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Ιαν 2013, 16:49

Τελικά έχει βρεθεί λύση στο πρόβλημα ή όχι;
Αν όχι, μήπως θα πρέπει να το διαγνώσουμε μόνοι μας;
Οποιος ενδιαφερόμενος , είμαι στη διάθεσή του.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό erimitis23 » 31 Ιαν 2013, 02:05

Συγγνωμη για την καθυστέρηση απλά μεχρι τώρα δεν είχε προκύψει κατι νεο με το πρόβλημα. Σήμερα όμως πρωί πρωί το πήγα στην αντιπροσωπεία που το πήγαινα αννέκαθεν και τους υπέδειξα ξανά τον ήχο. Ο συγκεκριμένος μηχανικός όντας τσακάλι αμέσως μετά απο μια βόλτα που το κάναμε θεώρησε ότι πρέπει να φταίει ο τεντωτήρας αμέσως μόλις τον έλυσε σιγουρεύτηκε ότι ήταν αυτό. Αλλάχτηκε και ο ιμάντας ο οποίος ήταν εξίσου φθαρμένος και σφύριζε ειδικά αυτές τισ μέρες με τις βροχές και την υγρασία. Και τα δύο μαζί και εργασία κόστισαν 142.66 ευρουλίνια τα οποία θεωρώ και λογικά. Το maveraki μου λοιπόν πλέον είναι αθόρυβο...πραγματικά είχα ξεχάσει και αναπολήσει την τόσο ομαλή του λειτουργιά. Όλα καλα λοιπόν. Μένει και το πλύσιμο της μηχανής που λόγω των διάφορων "τανζανιων¨ που του έχω κάνει τελευταία, δεν βλέπεται :-P
erimitis23
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2012, 00:53

Re: Πνίγεται...

Δημοσίευσηαπό SUVord » 31 Ιαν 2013, 15:18

erimitis23 έγραψε:Συγγνωμη για την καθυστέρηση απλά μεχρι τώρα δεν είχε προκύψει κατι νεο με το πρόβλημα. Σήμερα όμως πρωί πρωί το πήγα στην αντιπροσωπεία που το πήγαινα αννέκαθεν και τους υπέδειξα ξανά τον ήχο. Ο συγκεκριμένος μηχανικός όντας τσακάλι αμέσως μετά απο μια βόλτα που το κάναμε θεώρησε ότι πρέπει να φταίει ο τεντωτήρας αμέσως μόλις τον έλυσε σιγουρεύτηκε ότι ήταν αυτό. Αλλάχτηκε και ο ιμάντας ο οποίος ήταν εξίσου φθαρμένος και σφύριζε ειδικά αυτές τισ μέρες με τις βροχές και την υγρασία. Και τα δύο μαζί και εργασία κόστισαν 142.66 ευρουλίνια τα οποία θεωρώ και λογικά. Το maveraki μου λοιπόν πλέον είναι αθόρυβο...πραγματικά είχα ξεχάσει και αναπολήσει την τόσο ομαλή του λειτουργιά. Όλα καλα λοιπόν. Μένει και το πλύσιμο της μηχανής που λόγω των διάφορων "τανζανιων¨ που του έχω κάνει τελευταία, δεν βλέπεται :-P


Καλορίζικο και καλολασπωμένο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες