Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ford Maverick Vs Toyota RAV4

Συντονιστής: SUVord

Ford Maverick Vs Toyota RAV4

Δημοσίευσηαπό tt_akis » 12 Απρ 2010, 07:22

Ford Maverick ή Toyota RAV4. Ποιό από τα δύο και γιατί ???
Άβαταρ μέλους
tt_akis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 19:21
Τοποθεσία: Χίος

Δημοσίευσηαπό photographer » 12 Απρ 2010, 19:01

Φιλε μου ο καθε ανθρωπος, αναλογα με τις αναγκες του αγοραζει και αυτοκινητο. Δεν μας ειπες ομως ποιο Maverick, το 2,0λτ, 2.3λτ ή το 3.0λτ οπως επισης ποιο Toyota RAV4, το μκ1, μκ2 ή το μκ3?? Διευκρινισε πρωτα, και μετα βλεπουμε, γιατι ετσι…….. :roll: :roll: :roll:
ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
photographer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 17:21
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

Δημοσίευσηαπό tt_akis » 12 Απρ 2010, 21:59

Σωστά, έχεις δίκιο. Ο προσανατολισμός μου είναι και για τα δύο μοντέλα γύρω στο 2002 με 2005. Το RAV4 σε 2.0 και το Maverick 2.0 ή 2.3.
Το θέλω για οικογενειακές εκδομές (όχι extreme καταστάσεις) και για να τραβάω - ρίχνω το σκάφος μου.
Πιστεύω ότι τώρα έγινα λίγο πιό σαφής, οπότε περιμένω τη γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
tt_akis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 19:21
Τοποθεσία: Χίος

Δημοσίευσηαπό meco » 12 Απρ 2010, 22:52

tt_akis έγραψε:Σωστά, έχεις δίκιο. Ο προσανατολισμός μου είναι και για τα δύο μοντέλα γύρω στο 2002 με 2005. Το RAV4 σε 2.0 και το Maverick 2.0 ή 2.3.
Το θέλω για οικογενειακές εκδομές (όχι extreme καταστάσεις) και για να τραβάω - ρίχνω το σκάφος μου.
Πιστεύω ότι τώρα έγινα λίγο πιό σαφής, οπότε περιμένω τη γνώμη σας.

Θα έλεγα RAV4 γιατί είναι γενικά καλύτερο αυτοκίνητο από το maverick. Μετά όμως είδα αυτό που υπογράμμισα στο post σου οπότε και θα σου προτείνω το forester γιατί τα RAV4 δε φημίζονται για την αντοχή του συμπλέκτη τους ενώ από την άλλη το forester είναι η καλύτερη επιλογή στη συγκεκριμένη κατηγορία (και όχι μόνο) για να τραβήξεις τρέιλερ.
Πάρε ένα forester. :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό photographer » 13 Απρ 2010, 13:18

Εγώ θα σου έλεγα το maverick 2.3 γιατί έχει καλύτερο συμπλέκτη, λίγο περισσότερη ροπή και μεγαλύτερους χώρους απ΄ ότι το rav και επίσης είναι πιο σκληροτράχηλο και δεν σπάει, δε χαλάει και δεν τρίζει, έτσι για να πειράξω και το φίλο meco. Γεια σου Μιχάλη, χαιρετίσματα στην Κρήτη!!! Πάντως η αλήθεια είναι ότι αν το σκάφος είναι μεγάλο, ίσως να μην σου κάνει κανένα από τα δυο, αλλά το maverick 3.0 που είναι πολύ πιο δυνατό ή παίρνεις κάποιο με κόντες σχέσεις. :) :)
ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
photographer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 17:21
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

Δημοσίευσηαπό meco » 13 Απρ 2010, 14:43

photographer έγραψε:Εγώ θα σου έλεγα το maverick 2.3 γιατί έχει καλύτερο συμπλέκτη, λίγο περισσότερη ροπή και μεγαλύτερους χώρους απ΄ ότι το rav και επίσης είναι πιο σκληροτράχηλο και δεν σπάει, δε χαλάει και δεν τρίζει, έτσι για να πειράξω και το φίλο meco. Γεια σου Μιχάλη, χαιρετίσματα στην Κρήτη!!! Πάντως η αλήθεια είναι ότι αν το σκάφος είναι μεγάλο, ίσως να μην σου κάνει κανένα από τα δυο, αλλά το maverick 3.0 που είναι πολύ πιο δυνατό ή παίρνεις κάποιο με κόντες σχέσεις. :) :)

Δε νομίζω το RAV4 να τρίζει περισσότερο από το maverick, όσο για το ότι δεν σπάει δεν χαλάει αυτό είναι βέβαιο και για ένα RAV4MK2.
Για τους χώρους καθώς και τη γενικότερη καλύτερη ποιότητα κύλισης του maverick σε σχέση με το RAV4 (εντός και εκτός), λόγο μαλακότερων αναρτήσεων συμφωνώ. Το πληρώνεις όμως μετά αυτό, όταν κινείσαι με γρήγορους ρυθμούς ενώ στερείσαι πολύ από αίσθηση.
Μaverick 3.0lt έχει ένα γνωστός μου. Καλό αυτοκίνητο όμως καίει πολύ έχει υψηλά τέλη κυκλοφορίας και το κιβώτιο δεν είναι και το καλύτερο δυνατό.
Γεια σου και σε σένα. :) Νόμιζα ότι έχεις RAV4... :D
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό tt_akis » 13 Απρ 2010, 20:42

Το σκάφος είναι φουσκωτό γύρω στον τόνο με μήκος 5,40.
Τελευταία επεξεργασία από tt_akis και 16 Απρ 2010, 20:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tt_akis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 19:21
Τοποθεσία: Χίος

Δημοσίευσηαπό meco » 14 Απρ 2010, 11:37

Συνοψίζω:
Δεν το θέλεις για extreme καταστάσεις αλλά για οικογενειακές βόλτες ενώ
θα σέρνεις και trailer με βάρκα.
Δεν το συζητάω περαιτέρω.

forester
. και -
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Απρ 2010, 12:37

meco έγραψε:Συνοψίζω:
Δεν το θέλεις για extreme καταστάσεις αλλά για οικογενειακές βόλτες ενώ
θα σέρνεις και trailer με βάρκα.
Δεν το συζητάω περαιτέρω.

forester
. και -


Χίλια συγνώμη και εκατό χιλιάδες "mea culpa" που τολμώ να το συζητήσω
περαιτέρω...αλλα
Η ελκτική δυνατότης του FORESTER για trailer με φρένα είναι 1084 κιλά ενώ του MAVERICK 2.3 είναι 1588 κιλά.
Αν σε αυτή τη διαφορά συνυπολογίσουμε οτι το ένα έχει τούρμπο ενώ το άλλο έχει ατμοσφαιρικό κινητήρα και οτι ταξιδεύουμε στους ελληνικούς δρόμους με τις ανηφόρες τους...πιάστο το τούρμπο και κούρευτο...[/list]
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό meco » 14 Απρ 2010, 14:47

SUVord έγραψε:Χίλια συγνώμη και εκατό χιλιάδες "mea culpa" που τολμώ να το συζητήσω
περαιτέρω...αλλα
Η ελκτική δυνατότης του FORESTER για trailer με φρένα είναι 1084 κιλά ενώ του MAVERICK 2.3 είναι 1588 κιλά.
Αν σε αυτή τη διαφορά συνυπολογίσουμε οτι το ένα έχει τούρμπο ενώ το άλλο έχει ατμοσφαιρικό κινητήρα και οτι ταξιδεύουμε στους ελληνικούς δρόμους με τις ανηφόρες τους...πιάστο το τούρμπο και κούρευτο...[/list]

Όλα καλά φίλε μου. Εγώ άλλωστε είπα τη δική μου άποψη και δεν απαγόρευσα σε κανένα να διαφωνήσει. :)
Τα νούμερα που μοιράστηκες μαζί μας δεν τα έχω υπόψη μου.
Θα πρέπει να πω όμως, ότι γνωρίζω από πρώτο χέρι forester 2.0 ατμοσφαιρικό το οποίο σέρνει 2,5 τόνους (με φρένα φυσικά) χωρίς κανένα πρόβλημα!
Από εκεί και μετά προκρίνω το forester στο θέμα έλξης, για τους παρακάτω λόγους.
Πρώτον το ατμοσφαιρικό forester έχει κοντές σχέσεις οι οποίες μπορούν να επιλεγούν και στην άσφαλτο με αποτέλεσμα το σταμάτα-ξεκίνα του αυτοκινήτου να γίνεται χωρίς να βασανίζεται ο συμπλέκτης.
Δεύτερον τα πίσω αμορτισέρ αντί-βύθισης. Εκεί που στα υπόλοιπα αυτοκίνητα τα αμορτισέρ αδυνατούν να ελέγξουν τις ταλαντώσεις που δημιουργεί το trailer, στο forester αυτό το πρόβλημα είναι καταφανέστατα μικρότερο. Επιπλέον εξισορροπούν όλο το αυτοκίνητο χωρίς να σηκώνεται "σούζα".
Αυτά τα δύο χαρακτηριστικά έχουν κάνει το forester να θεωρείται το απόλυτο όχημα έλξης trailer σύμφωνα με πολλά που έχω διαβάσει και μου έχουν μεταφέρει από διάφορα ιστιοπλοϊκά site στο κόσμο. Σε καμία περίπτωση δεν τα έβγαλα εγώ από το κεφάλι μου. Άλλωστε εγώ ένα RAV4 MK2 έχω που για μένα είναι το καλύτερο αυτοκίνητο στο κόσμο, για τα λεφτά του πάντα. Από τη στιγμή όμως που ο φίλος θέλει να σέρνει βάρκα δεν θα ευλογήσω τα γένια μου και θα προτείνω αυτό που θεωρώ ότι είναι το καλύτερο για την περίπτωσή του. Κατά αναλογία αν κάποιος μου έλεγε ότι το σημαντικότερο για αυτό είναι οι χώροι και η μεγάλη άνεση στους χωματόδρομους θα του πρότεινα το maverick. :)

Υ.Γ. Κοιτάω τώρα στο προσπέκτους του RAV4 MK3 f/l τη δυνατότητα έλξης με φρένα που είναι 2000κιλά. Για το δικό μου ΜΚ2 f/l είναι 1500κιλά. Εγώ επειδή γνωρίζω καλά τα RAV4, ειλικρινά μου έρχεται να βάλω τα γέλια. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να σύρει κάτι το δικό μου αυτοκίνητο πιο άνετα από ένα forester. Οπότε έχω να πω, με βεβαιότητα μάλιστα, ότι τα συγκεκριμένα νούμερα αφορούν τυποποιημένες μετρήσεις και δεν έχουν και πολύ μεγάλη σχέση με την πραγματικότητα.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό tt_akis » 14 Απρ 2010, 17:10

Παιδιά μην το παλεύετε για το forester. Δεν μου αρέσει η φάτσα του. Το καλύτερο εργαλείο να υπάρχει, εάν δεν σου αρέσει, δεν γίνεται δουλειά.
Το δίλλημα είναι μεταξύ maverick και rav
Άβαταρ μέλους
tt_akis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 19:21
Τοποθεσία: Χίος

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Απρ 2010, 19:06

Οτι και να διαλέξεις αγαπητέ φίλε μην ξεχνάς οτι το παντρεύεσε οπότε αν η μία νύφη σου καλάρεσε περισσότερο απο την άλλη εσυ είσαι το αφεντικό και η οικογένειά σου.
Οπως πολύ σωστά άλωστε είπε και ο meco τα νούμερα είναι αποτέλεσμα τυποποιημένων μετρήσεων.
Προκαταβολικά σου εύχομαι καλορίζικο να είναι το καμάρι της επιλογής σου.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό meco » 14 Απρ 2010, 23:52

tt_akis έγραψε:Παιδιά μην το παλεύετε για το forester. Δεν μου αρέσει η φάτσα του. Το καλύτερο εργαλείο να υπάρχει, εάν δεν σου αρέσει, δεν γίνεται δουλειά.
Το δίλλημα είναι μεταξύ maverick και rav

Πιστεύω ότι πλέον ξέρεις όλα τα + και τα - των αυτοκινήτων μετά τα αναλυτικά post που παρατέθηκαν.
Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι το RAV4 ΜΚ2 είναι πολύ πιο ευχάριστο στην οδήγηση, έχει, θεωρητικά τουλάχιστον, καλύτερη 4κίνηση και οι έρευνες το δείχνουν σαν ένα από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν ανάμεσά μας.
Από εκεί και μετά έχεις τα δεδομένα και πρέπει να αποφασίσεις μόνος σου.
Καλή επιλογή. :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Santa » 22 Μάιος 2010, 16:12

tt_akis το πρόβλημα στις έλξεις του σκάφους και στα δύο αυτοκίνητα Mav και RAV4 ειναι οτι θα σου μυρίζει και θα ζορίζεται ο δίσκος ...... σε λίγο ανηφορικά σημεία.
Γενικώς να κοιτάξεις να βρείς αυτοκίνητο που να έχει ροπή αρκετή και δύναμη. Αν δεν έχει αργά (που θα πρεπει) να έχει αυτόματο κιβώτιο αλλα να ξέρεις οτι σε σύντομο διάστημα τραβώντας 1 τόνο σκάφος απο γλίτσες θα έχεις πρόβλημα. Θα συμφωνήσω στο Forester για να μήν πώ για Santa Fe και με πλακώσετε όλοι εδω μέσα.... :lol: :lol:


ΥΓ. Χαιρετισμούς σε όλους σας!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό SUVord » 22 Μάιος 2010, 17:42

Μπράβο!!!
Ωραίος είσαι.
Δεν φτάνει που μας έχεις γράψει κανονικά αλλα μας την λές κι όλας οτι πλακωνουμε τον κόσμο.
Ουτε καν αυτούς που έχουν Santa Fe δεν πειράζουμε.
Εύχομαι να είσαι καλά και να μας πετάς τις σπόντες σου συχνότερα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες