Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

21 Νοεμβρίου- ΧΙΟΝΙΑ στην Πάρνηθα!!!

Συντονιστής: SUVord

21 Νοεμβρίου- ΧΙΟΝΙΑ στην Πάρνηθα!!!

Δημοσίευσηαπό mavlover » 21 Νοέμ 2004, 21:47

Όπως πολλές Κυριακές έτσι και σήμερα αποφασίσαμε με την οικογένεια να κάνουμε την φθινοπωρινή μας βόλτα στην Πάρνηθα. Καθώς ανέβαινα είδα έκπληκτος από μακριά το ΜΠΑΦΙ τίγκα στο χιόνι και πριν φτάσω Αγιά Τριάδα εκεί που έχει την θέα ήταν ένα κατασπρο τοπίο Τρελάθηκα. Αγία Τριάδα 30 πόντους χιόνι. Δεν πιστευα στα μάτια μου. Πήγα στη πεδιάδα με τα τσουλήθρες και αντικρίζω καμιά 25 τζίπ 5 εκ των οποίων μαβεριές να καάνουν κόλπα με τετρακίνηση κοίές και δεν συμαζέυεται. Μπήκαι και εγώ με στον χορό και βαφτισα το μαβερικ μου.. πολύ έντονα συναισθηματα.. Μετά από καμία ωρα παιχνίδι πήγα προς την Μόλα και εκεί τα πραγματα αγρίεψαν. Φυσαγε ψυχρός αέρας του σκοτωμού και ο δρόμος ήταν κρύσταλλο. Με τον διακόπτη στο auto ήμουν οριακός γιατί μου κανε κόλπα στις στροφες, περίεργο γκάζι, το τιμόνι δεν ανταποκρινόταν αμέσως, το abs να έχει τρελαθεί κτλ.¨Όταν όμως επέλεξα ον πράγματι διαφορά. Να μπαίνεις στις στροφές με 60 και να μην έχεις τίποτα αλλο από ένα ελάχιστο σίρσιμο.Εκεί όμως που πράγματι δικαιώθηκα για τα φράγκα πο έδωσα ηταν στο εξής σημείο:Διαδρομή προς γήπεδο του εος. Μεγάλη ανηφορα με πολύ πάγο και ξαφνικά σκαει μυτη στην αντίθετη κατέυθυνση τυπάς με φτιαγμένο IBIZA κτλ (καταλαβαίνετε) ο οποίος επλέε στον πάγο δίχως αλύσίδες και ερχόταν κατα πάνω μου. Εγω κοκάλωσα σε ανηφορα κυριολεκτικά γυαλί με πάγο με έντονη κλίση και με 5 άτομα μέσα. έκανε λοιπόν την παπαριά του το διορθωσε και έφυγε και μένω εγω με το >>>>> στο χέρι. Βάζω πρωτη και όμως το γαμημένο μπόρεσε με λίγο spin βέβαια αλλά δεν έχει σημασία και ξεκίνησε.. κατενθουσιάστηκα. ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΛΥ.Ήταν εκεί και ένας τύπος με την κοπέλα του με το 2.3 και μου είπε οτι έχει και αυτό δυνατοτητες και δεν το διαψευδω. Απλά αυτά που είδα ειναι οτι στο ίδιο σημείο αλλά και γενικά όπως το έβλεπα το 2.3 κάνε πολύ εντονο σπινάρισμα στις ανηφόρες και μπροστά και πίσω κάτι που αποφεύγεται σε μένα στο ον.. Ισχύει? Ήατν κανέις άλλος στην ΠΑΡΝΗΘΑ. Συνολικά από ταβερνες μεχρι πάνω είδα καμιά 20 μαβερακια....!!!!!!
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό juan » 22 Νοέμ 2004, 12:31

Τι λάστιχα φορας ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό mavlover » 22 Νοέμ 2004, 15:09

τα κανονικά της μάνας του. Είναι 4 μηνών μόνο... ΓΙΑΤΙ?
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό juan » 22 Νοέμ 2004, 20:39

Το λέω γιατι οι δυνατότητες του Mav για εκτός δρόμου αυξάνονται τουλάχιστο κατα 20% με ένα καλό λάστιχο. Εγω για παράδειγμα είδα μεγάλη διαφορά και ειδικά στο χιόνι με τα Α/Τ 694.

Φαντάσου τι θα έκανε με άλλα λάστιχα :o
:P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Kαλημερα :)

Δημοσίευσηαπό Lepes » 25 Νοέμ 2004, 07:59

Επειδη αυτη τη Κυριακη το πρωι θα ανεβω και εγω στη Παρνηθα μπορεις να μου πεις που ειναι οι τοποθεσιες που λες?
Ενδιαφερετε κανεις αλλος να παμε παρεα?
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό vaggos » 25 Νοέμ 2004, 19:30

Αγαπητέ mavlover να έχεις όμως υπόψη σου την προσοχή που θέλει το σύστημα της τετρακίνησης όσο αφορά στην ταχύτητα. Μπορείς να διαβάσεις σχετικό πόστ που υπάρχει στο φόρουμ. Πάνω από 50 χλμ, δεν πρέπει να χρησιμοποιείται το ΟΝ για λόγους φθοράς, κουρδίσματος κ.λ.π
Μπορείς να δεις εδώ http://www.off-road.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB2&file=viewtopic&t=1002
Και σίγουρα αν αλλάξεις τα λάστιχά σου, θα έχεις ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια και σαφώς καλύτερα κρατήματα. Και επειδή θα τα αλλάξω και εγώ με τα 694, η τιμή που βρήκα για το καθένα είναι 120 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 18 Ιαν 2005, 00:21

Ευχομαι οι φιλοι μας απο Λαμια και κατω να βρηκαν χρονο να παιξουν με τα χιονια!!!Γιατι εδω πανω δεν ειδαμε τιποτα!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 18 Ιαν 2005, 01:30

Να κανω μια παρενθεση στην ενότητα και να ρωτήσω:
Mηπως ξερει κανεις κανενα καλο στουντιο-δωματιο προς Αραχωβα-Αγοριανη? Ξερετε τζακι, ζεστασιά, χιονι κλπ.
Σκεφτηκα να παω μια εκδρομουλα με την γυναίκα μου το Σαββατοκυριακο
για να παρουν τα μυαλα μας λιγο αερα. Περιμενω επειγόντως τις προτάσεις απο τις εμπειρίες σας.....!!!!!!

ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ !!!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 18 Ιαν 2005, 13:16

MaverickLover έγραψε:Να κανω μια παρενθεση στην ενότητα και να ρωτήσω:
Mηπως ξερει κανεις κανενα καλο στουντιο-δωματιο προς Αραχωβα-Αγοριανη? Ξερετε τζακι, ζεστασιά, χιονι κλπ.
Σκεφτηκα να παω μια εκδρομουλα με την γυναίκα μου το Σαββατοκυριακο
για να παρουν τα μυαλα μας λιγο αερα. Περιμενω επειγόντως τις προτάσεις απο τις εμπειρίες σας.....!!!!!!

ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ !!!!!


ΑΝΕΜΟΛΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΤΖΑΚΙ......ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ....
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό juan » 18 Ιαν 2005, 23:00

MaverickLover έγραψε:Να κανω μια παρενθεση στην ενότητα και να ρωτήσω:
Mηπως ξερει κανεις κανενα καλο στουντιο-δωματιο προς Αραχωβα-Αγοριανη? Ξερετε τζακι, ζεστασιά, χιονι κλπ.
Σκεφτηκα να παω μια εκδρομουλα με την γυναίκα μου το Σαββατοκυριακο
για να παρουν τα μυαλα μας λιγο αερα. Περιμενω επειγόντως τις προτάσεις απο τις εμπειρίες σας.....!!!!!!

ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ !!!!!


Παναγιώτη,

Μια άλλη καλή ιδέα είναι και η Δομνίστα στο Καρπενίση ...

Πολύ καλά δωμάτια _ σοφίτες _ χωρίς τ΄ζκι και με τζάκι ...
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 19 Ιαν 2005, 20:22

Ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Τελικα εκλεισα μεσω ενος γνωστου στο χωριο Πολυδροσο μετα την Φτερολακα στο Παρνασσο. Σε ενα ωραιότατο ξενοδοχειο με σουίτες με τζακι πολυτελειας (δειτε εδω: http://www.eroxos.gr ) Xιονια πολλά και πολύ OFFROAD. Ελπιζω να περασουμε καλα. Θα σας πω τις εντυπωσεις μου μολις γυρισω την Δευτερα.
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες