Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Συντονιστής: SUVord

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 02 Δεκ 2004, 18:52

discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 02 Δεκ 2004, 19:37

Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις




Tσ. Τσ. Τσ. το ΡΑΒ 4 ειναι το καλυτερο SUV....ξεχασες?.!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 02 Δεκ 2004, 22:23

Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις


ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !!!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό discoman » 02 Δεκ 2004, 23:19

Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις
Εχω και για το πρηξιμο αλοιφη σε LR σε rav .τοποθετεις πανω στο σημειο και το τριβης μεχρι να τηνρουφηξει ολη.Αν δεν δεισ βελτιωση σου στελνουμε αλλη μαρκα οποια γουσταρεις.Αν και παλι δεν γινει τιποτα εσενα δεν σε σωζει τιποτα γιατι το πρηξιμο ειναι στο κεφαλι σου και δεν γινεται τιποτα. Αν θες ομος αλλο κεφαλι ειναι ακριβο πες πιο μοντελο να στο στειλουμε μπας και σωθεις. Λυπουμαστε για την κατασταση σου αλλα θα κανουμε οτι μπορουμε για σενα επειδη εισαι καλο παιδι και οδηγας οτι το καλυτερο αλλα θα μπορουσες και καλυτερα.Μας συγχωρεις που στα πρηξαμε αλλα αυτο εγκειτε στον οδηγο,Αν αισθανεσαι οτι θες βελτιωση σε καποιο σημειο εχουμε να σε στειλουμε σχολη δωρεαν επειδη εισαι φιλος και σε αγαπαμε. Αν εχεις ημικρανιες ενα χαμομηλι θα σου κανει καλο και ανθες ενα καλο jeep μην παρεις LR ουτε rav γιατι ειναι τα χειροτερα .Κρατα αυτο που εχεις η παρε ενα JOHN DEER που σου ταιριαζει. Νασαι καλα περαστικα σε αγαπαμε και σε βλεπουμε σαν φιλο μας ,.Οποτε θες κατι παρε μας τηλ να σε εξυπηρετησουμε Ευχαριστουμε για την προτιμηση σου και τα καλα σου λογια :alright:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό discoman » 02 Δεκ 2004, 23:29

Ο
MaverickLover έγραψε:
Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις


ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !!!!!
Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ειναι φιλοσ μου εδω και πολλα χρονια και σε προλαβε ταξερα απο την προηγουμενη βδομαδα .Εξξαλου αυτος εχει και μπαρ το χρυσοστομιο .Ελα να πιεις δωρεαν οτι θες και βαλε και το εργαλειο σου απεξω για μουρη πλυμενο γυαλισμενο..Σε αγαπαμε επειδη ξερεις τον χρυσοστομο .Αυτος ξερεις εχει mav και μπορει να σε εξυπηρετησει σε οτι θες Θα του μιλησω εγω με τα καλυτερα για σενα .Νασαι καλα συναδελφε για τα καλα σου λογια .ευχαριστουμε . :alright:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 03 Δεκ 2004, 01:38

discoman έγραψε:
Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις
Εχω και για το πρηξιμο αλοιφη σε LR σε rav .τοποθετεις πανω στο σημειο και το τριβης μεχρι να τηνρουφηξει ολη.Αν δεν δεισ βελτιωση σου στελνουμε αλλη μαρκα οποια γουσταρεις.Αν και παλι δεν γινει τιποτα εσενα δεν σε σωζει τιποτα γιατι το πρηξιμο ειναι στο κεφαλι σου και δεν γινεται τιποτα. Αν θες ομος αλλο κεφαλι ειναι ακριβο πες πιο μοντελο να στο στειλουμε μπας και σωθεις. Λυπουμαστε για την κατασταση σου αλλα θα κανουμε οτι μπορουμε για σενα επειδη εισαι καλο παιδι και οδηγας οτι το καλυτερο αλλα θα μπορουσες και καλυτερα.Μας συγχωρεις που στα πρηξαμε αλλα αυτο εγκειτε στον οδηγο,Αν αισθανεσαι οτι θες βελτιωση σε καποιο σημειο εχουμε να σε στειλουμε σχολη δωρεαν επειδη εισαι φιλος και σε αγαπαμε. Αν εχεις ημικρανιες ενα χαμομηλι θα σου κανει καλο και ανθες ενα καλο jeep μην παρεις LR ουτε rav γιατι ειναι τα χειροτερα .Κρατα αυτο που εχεις η παρε ενα JOHN DEER που σου ταιριαζει. Νασαι καλα περαστικα σε αγαπαμε και σε βλεπουμε σαν φιλο μας ,.Οποτε θες κατι παρε μας τηλ να σε εξυπηρετησουμε Ευχαριστουμε για την προτιμηση σου και τα καλα σου λογια :alright:




Έχεις καμιά αλοιφή, μιας και ξέρεις απο αλοιφές, ώστε να κάνει το Maveraki μου ποιό 4χ4?

Ο ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ....ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ LANDROVERAS, ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ 4Χ4 (ΟΧΙ SUV) ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΑΤΙΜΟ (TO MAV) ΘΑ ΠΑΡΩ LANDROVER !!!!! ΘΑ ΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ!!! :P :P
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 03 Δεκ 2004, 11:37

MaverickLover έγραψε:
discoman έγραψε:
Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις
Εχω και για το πρηξιμο αλοιφη σε LR σε rav .τοποθετεις πανω στο σημειο και το τριβης μεχρι να τηνρουφηξει ολη.Αν δεν δεισ βελτιωση σου στελνουμε αλλη μαρκα οποια γουσταρεις.Αν και παλι δεν γινει τιποτα εσενα δεν σε σωζει τιποτα γιατι το πρηξιμο ειναι στο κεφαλι σου και δεν γινεται τιποτα. Αν θες ομος αλλο κεφαλι ειναι ακριβο πες πιο μοντελο να στο στειλουμε μπας και σωθεις. Λυπουμαστε για την κατασταση σου αλλα θα κανουμε οτι μπορουμε για σενα επειδη εισαι καλο παιδι και οδηγας οτι το καλυτερο αλλα θα μπορουσες και καλυτερα.Μας συγχωρεις που στα πρηξαμε αλλα αυτο εγκειτε στον οδηγο,Αν αισθανεσαι οτι θες βελτιωση σε καποιο σημειο εχουμε να σε στειλουμε σχολη δωρεαν επειδη εισαι φιλος και σε αγαπαμε. Αν εχεις ημικρανιες ενα χαμομηλι θα σου κανει καλο και ανθες ενα καλο jeep μην παρεις LR ουτε rav γιατι ειναι τα χειροτερα .Κρατα αυτο που εχεις η παρε ενα JOHN DEER που σου ταιριαζει. Νασαι καλα περαστικα σε αγαπαμε και σε βλεπουμε σαν φιλο μας ,.Οποτε θες κατι παρε μας τηλ να σε εξυπηρετησουμε Ευχαριστουμε για την προτιμηση σου και τα καλα σου λογια :alright:




Έχεις καμιά αλοιφή, μιας και ξέρεις απο αλοιφές, ώστε να κάνει το Maveraki μου ποιό 4χ4?

Ο ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ....ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ LANDROVERAS, ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ 4Χ4 (ΟΧΙ SUV) ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΑΤΙΜΟ (TO MAV) ΘΑ ΠΑΡΩ LANDROVER !!!!! ΘΑ ΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ!!! :P :P[/quote



Ποτε θα κανονισουμε να βρεθουμε, να πιουμε και καμια μπυριτσα και αφηστε τις αλοιφες για αλλους και για αλλα...
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 03 Δεκ 2004, 20:34

iperodigos έγραψε:
MaverickLover έγραψε:
discoman έγραψε:
Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις
Εχω και για το πρηξιμο αλοιφη σε LR σε rav .τοποθετεις πανω στο σημειο και το τριβης μεχρι να τηνρουφηξει ολη.Αν δεν δεισ βελτιωση σου στελνουμε αλλη μαρκα οποια γουσταρεις.Αν και παλι δεν γινει τιποτα εσενα δεν σε σωζει τιποτα γιατι το πρηξιμο ειναι στο κεφαλι σου και δεν γινεται τιποτα. Αν θες ομος αλλο κεφαλι ειναι ακριβο πες πιο μοντελο να στο στειλουμε μπας και σωθεις. Λυπουμαστε για την κατασταση σου αλλα θα κανουμε οτι μπορουμε για σενα επειδη εισαι καλο παιδι και οδηγας οτι το καλυτερο αλλα θα μπορουσες και καλυτερα.Μας συγχωρεις που στα πρηξαμε αλλα αυτο εγκειτε στον οδηγο,Αν αισθανεσαι οτι θες βελτιωση σε καποιο σημειο εχουμε να σε στειλουμε σχολη δωρεαν επειδη εισαι φιλος και σε αγαπαμε. Αν εχεις ημικρανιες ενα χαμομηλι θα σου κανει καλο και ανθες ενα καλο jeep μην παρεις LR ουτε rav γιατι ειναι τα χειροτερα .Κρατα αυτο που εχεις η παρε ενα JOHN DEER που σου ταιριαζει. Νασαι καλα περαστικα σε αγαπαμε και σε βλεπουμε σαν φιλο μας ,.Οποτε θες κατι παρε μας τηλ να σε εξυπηρετησουμε Ευχαριστουμε για την προτιμηση σου και τα καλα σου λογια :alright:




Έχεις καμιά αλοιφή, μιας και ξέρεις απο αλοιφές, ώστε να κάνει το Maveraki μου ποιό 4χ4?

Ο ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ....ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ LANDROVERAS, ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ 4Χ4 (ΟΧΙ SUV) ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΑΤΙΜΟ (TO MAV) ΘΑ ΠΑΡΩ LANDROVER !!!!! ΘΑ ΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ!!! :P :P[/quote



Ποτε θα κανονισουμε να βρεθουμε, να πιουμε και καμια μπυριτσα και αφηστε τις αλοιφες για αλλους και για αλλα...


Να σου πω δεν εχεις και αδικο.... Θα γουσταρα να πιουμε καμια μπυρα ολοι μαζι. Θελω να γνωρισω και απο κοντα τον Discoman θα πρεπει να είναι πολυ ωραιος ανθρωπος...περα απο την πλακα σοβαρα θα γουσταρα να τον δω απο κοντα και να τα πουμε. Εσενα iperodige σε γνωρισα στο τελευταιο meeting, εστω και οταν εφευγες στην εξοδο των Goodys Αγ.Στεφανου....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ποιο ειναι το καλυτερο suv και γιατι ?

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 04 Δεκ 2004, 15:37

MaverickLover έγραψε:
iperodigos έγραψε:
MaverickLover έγραψε:
discoman έγραψε:
Mav_Shatz έγραψε:
discoman έγραψε:Ποιο ειναι το καλυτερο suv


Το Land Rover Discovery

discoman έγραψε:και γιατι


Για να μην μας τα πρήζεις
Εχω και για το πρηξιμο αλοιφη σε LR σε rav .τοποθετεις πανω στο σημειο και το τριβης μεχρι να τηνρουφηξει ολη.Αν δεν δεισ βελτιωση σου στελνουμε αλλη μαρκα οποια γουσταρεις.Αν και παλι δεν γινει τιποτα εσενα δεν σε σωζει τιποτα γιατι το πρηξιμο ειναι στο κεφαλι σου και δεν γινεται τιποτα. Αν θες ομος αλλο κεφαλι ειναι ακριβο πες πιο μοντελο να στο στειλουμε μπας και σωθεις. Λυπουμαστε για την κατασταση σου αλλα θα κανουμε οτι μπορουμε για σενα επειδη εισαι καλο παιδι και οδηγας οτι το καλυτερο αλλα θα μπορουσες και καλυτερα.Μας συγχωρεις που στα πρηξαμε αλλα αυτο εγκειτε στον οδηγο,Αν αισθανεσαι οτι θες βελτιωση σε καποιο σημειο εχουμε να σε στειλουμε σχολη δωρεαν επειδη εισαι φιλος και σε αγαπαμε. Αν εχεις ημικρανιες ενα χαμομηλι θα σου κανει καλο και ανθες ενα καλο jeep μην παρεις LR ουτε rav γιατι ειναι τα χειροτερα .Κρατα αυτο που εχεις η παρε ενα JOHN DEER που σου ταιριαζει. Νασαι καλα περαστικα σε αγαπαμε και σε βλεπουμε σαν φιλο μας ,.Οποτε θες κατι παρε μας τηλ να σε εξυπηρετησουμε Ευχαριστουμε για την προτιμηση σου και τα καλα σου λογια :alright:




Έχεις καμιά αλοιφή, μιας και ξέρεις απο αλοιφές, ώστε να κάνει το Maveraki μου ποιό 4χ4?

Ο ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ....ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ LANDROVERAS, ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ 4Χ4 (ΟΧΙ SUV) ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΑΤΙΜΟ (TO MAV) ΘΑ ΠΑΡΩ LANDROVER !!!!! ΘΑ ΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ!!! :P :P[/quote



Ποτε θα κανονισουμε να βρεθουμε, να πιουμε και καμια μπυριτσα και αφηστε τις αλοιφες για αλλους και για αλλα...


Να σου πω δεν εχεις και αδικο.... Θα γουσταρα να πιουμε καμια μπυρα ολοι μαζι. Θελω να γνωρισω και απο κοντα τον Discoman θα πρεπει να είναι πολυ ωραιος ανθρωπος...περα απο την πλακα σοβαρα θα γουσταρα να τον δω απο κοντα και να τα πουμε. Εσενα iperodige σε γνωρισα στο τελευταιο meeting, εστω και οταν εφευγες στην εξοδο των Goodys Αγ.Στεφανου....




ΣΤΑ ΓΚΟΥΝΤΙΣ ΑΥΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 12?????
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

ΦΟΡΝΤΙΣΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 04 Δεκ 2004, 16:15

Λοιπον σημερα ειχα ραντεβου με καποιον αντιπροσωπο της Τογιοτα ο οποιος ηρθε με ενα Ραβ. κουκλι!!!5πορτο.Με ρωτησε γιατι δεν επελεξα το Ραβ.και του ειπα πως ηθελα κατι πιο δυνατο και μεγαλο....εν παση περιπτωση διεφωνησε για την επιλογη μου κτλ.κτλ.και ξεκινησαμε για μια δουλεια που ειχαμε... και καθως προηγειτο για να μου δειξει κατι επαγγελματικο..που και που γκαζωνε και ξεφευγε με την ικανοποιηση οτι ηταν γρηγορος ....αλλα δεν ειχε καταλαβει οτι πισω του το Μαβ ηταν 3λιτρο οχι μονο στα χαρτια αλλα και στην πραξη...........καποια στιγμη λοιπον κατα την πορεια για τον προορισμο μας (Καπανδριτι μερια) με αφησε μπροστα, και αρχισε το πανηγυρι........οταν φτασαμε και ρωτησε για το Μαβερικ....τον εβαλα μεσα ,και σε μια ευθεια του εξειγησα τα εξης..............η 1η τερματισε στα 70χλμ...η 2ρα τερματισε στα 135χλμ και η 3η τερματισε στα 195χλμ.......4ρτη(overdrive) δεν εβαλα......Αυτη ηταν η διαφορα που με εκανε να παρω 3λιτρο Μαβ.....οτι με 2ρα παω απο 0-135χλμ χαλαρα.....Τοτε λοιπον συμφωνησε,εμεινε εκπληκτος απο την εμπειρια και μου εξειγησε οτι το Λαντ Κρουζερ ειναι καλυτερο απο το Μαβερικ ,πραγμα το οποιο παραδεχτηκα και εγω................
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Re: ΦΟΡΝΤΙΣΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 04 Δεκ 2004, 20:14

iperodigos έγραψε:Λοιπον σημερα ειχα ραντεβου με καποιον αντιπροσωπο της Τογιοτα ο οποιος ηρθε με ενα Ραβ. κουκλι!!!5πορτο.Με ρωτησε γιατι δεν επελεξα το Ραβ.και του ειπα πως ηθελα κατι πιο δυνατο και μεγαλο....εν παση περιπτωση διεφωνησε για την επιλογη μου κτλ.κτλ.και ξεκινησαμε για μια δουλεια που ειχαμε... και καθως προηγειτο για να μου δειξει κατι επαγγελματικο..που και που γκαζωνε και ξεφευγε με την ικανοποιηση οτι ηταν γρηγορος ....αλλα δεν ειχε καταλαβει οτι πισω του το Μαβ ηταν 3λιτρο οχι μονο στα χαρτια αλλα και στην πραξη...........καποια στιγμη λοιπον κατα την πορεια για τον προορισμο μας (Καπανδριτι μερια) με αφησε μπροστα, και αρχισε το πανηγυρι........οταν φτασαμε και ρωτησε για το Μαβερικ....τον εβαλα μεσα ,και σε μια ευθεια του εξειγησα τα εξης..............η 1η τερματισε στα 70χλμ...η 2ρα τερματισε στα 135χλμ και η 3η τερματισε στα 195χλμ.......4ρτη(overdrive) δεν εβαλα......Αυτη ηταν η διαφορα που με εκανε να παρω 3λιτρο Μαβ.....οτι με 2ρα παω απο 0-135χλμ χαλαρα.....Τοτε λοιπον συμφωνησε,εμεινε εκπληκτος απο την εμπειρια και μου εξειγησε οτι το Λαντ Κρουζερ ειναι καλυτερο απο το Μαβερικ ,πραγμα το οποιο παραδεχτηκα και εγω................



ΑΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΑΓΑΜΕ!!! MAVERICK POWER!!

Οσο αφορα αυριο στις 12.00 δυστυχως φιλε iperodige δεν θα μπορεσω να ερθω γιατι εχω μαστορους σε κατι καινουργια γραφεία μου....
Θα τα κανονισουμε μολις τελειωσω...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 11 Φεβ 2005, 23:17

Λοιπόν το περασμένο ΣΚ είχαμε πάει στις Καματριάδες στην Βόρεια Εβοια. Όταν πήγαμε είχ περίπου 10 πόντους Χιόνι... Όλα μια χαρά χωρις κανένα πρόβλημα το πρόνλημα. Την επόμενη ημέρα το πρωϊ το χιόνι έφτασε 20 πόντους. Είμασταν 2 ΜΑV και ένα Vitara. Το ένα Mav είχε λάστιχα μαμίσια και το άλλο (δικό μου) φορούσε ΑΤ /694. Είπαμε λοιπόν να πάμε μέχρι την Ιστιαία και να βγούμε από το parking της φάρμας ....

Καταφέραμε να βγούμε το Vitara και το Μav και τα δυο με ΑΤ. Πήγαμε μια χαρά ... Στο γυρισμό όμως σε απότομη κατηφόρα που είχε μπόλικο πάγο παρολιγο να γίνει το κραχ !! Ξανφνικά το Vitara που πήγενε μπροστά μου με πολυ λίγα χιλιόμετρα αποφάσισε να σταματίσει στην μέση της κατηφοράς για να βάλει κοντές.

Την στιγμή αυτή είχα μπει και εγω στο κατηφορικό κομμάτι δοκιμάζω να πατήσω λίγο φρένο .... ενεργοποιήται το ABS χωρίς όμως να μπορεί να σταματίσει.... στην συνέχεια άφηνα κα πάταγα το φρένο χωρις καμία τύχη ...είχα 2 επιλογές ή να πέσω πίσω στο Vitara ή να χειροφρεωιάσω και να τετακάρω!!

Τελικά έκανα το δευτερο σχεδόν ενστηκτοδώς και χωρίς να το καταλάβω σε ένα πολυ στενό κομάτι γύρισα 180 μοίρες !!! που εαν αποφάσιζα να το κάνω κανονικά θα έκανα 10 μανούβρες.....παλι καλά την γλυτώσαμε ....

Μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο τι θα κάνατε εσεις ?

Τέλος γιαν την ιστορία όταν γυρίσαμε πίσω την επόμενη μέρα είχε φτάσει το χιόνο 1 μέτρο και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να φύγουμε. Κάποια στιγμή ήρθε ένα jeep και ένα nissan αγροτικό με κοντές και μπλοκέ τα οποία και τα δυο έμειναν εκει !!! κολιμένα να γυρνάνε στο Χιόνι...... ουτε με αλυσίδες ουτε με φτυάρι και άνοιγμα !!!

Τελικά καταφέραμε να φύγουμε όλοι αφού ήρθε ένα τρακτερ με λεπίδα καθαρισε το δρόμο και φύγαμε

Συμπερασμα τα πιο σημαντικά εργαλεία είναι το trakter kai to φτυάρι...
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό TLG » 12 Φεβ 2005, 00:22

juan έγραψε:Ξανφνικά το Vitara που πήγενε μπροστά μου με πολυ λίγα χιλιόμετρα αποφάσισε να σταματίσει στην μέση της κατηφοράς για να βάλει κοντές.


Το λαθος ειναι οτι το vitara σταματησε στην κατηφορα να βαλει κοντες ..
Αλλα πως τα καταφερε αυτος και σταματησε και εσυ οχι???


Την στιγμή αυτή είχα μπει και εγω στο κατηφορικό κομμάτι δοκιμάζω να πατήσω λίγο φρένο .... ενεργοποιήται το ABS χωρίς όμως να μπορεί να σταματίσει.... στην συνέχεια άφηνα κα πάταγα το φρένο χωρις καμία τύχη ...είχα 2 επιλογές ή να πέσω πίσω στο Vitara ή να χειροφρεωιάσω και να τετακάρω!!


Μια λυση που ισως επιανε ειναι να τραβαγες και 2-3 σκαλες το χειροφρενο μηπως και αποκτουσες καποιον "ελεγχο" ...:roll:
Βεβαια το να προλαβεις να τα σκεφτεις ολα αυτα :) εξαρταται κ απο πολλα αλλα στοιχεια ....κλιση κατηφορας , ολισθηροτητα, αποσταση απο το προπορευομενο οχημα κ.λ.π

Τελικά έκανα το δευτερο σχεδόν ενστηκτοδώς και χωρίς να το καταλάβω σε ένα πολυ στενό κομάτι γύρισα 180 μοίρες !!! που εαν αποφάσιζα να το κάνω κανονικά θα έκανα 10 μανούβρες.....παλι καλά την γλυτώσαμε ....

Μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο τι θα κάνατε εσεις ?



Αφου δεν εγινε τιποτα και ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος τοτε καλα εκανες :wink: :D

Τελικά καταφέραμε να φύγουμε όλοι αφού ήρθε ένα τρακτερ με λεπίδα καθαρισε το δρόμο και φύγαμε

Συμπερασμα τα πιο σημαντικά εργαλεία είναι το trakter kai to φτυάρι...



Εγω παντα το ελεγα για τα τρακτερ , αλλα με βριζανε ... :D :D :D :P :P
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 12 Φεβ 2005, 11:29

Εισασταν πολυ τυχεροι και οι δυο..........



Τα λαθη ηταν δυο........και τα 2 του Βιταρα.........ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΑΡΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΟ......ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΡΓΑ ( ΜΙΑ ΑΠΛΗ 2ΡΑ ΦΤΑΝΕΙ).....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΓΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΚΑΤΗΦΟΡΙΚΟ ΚΟΜΑΤΙ...........

Εισασταν πολυ τυχεροι.......(το οτι τραβηξες χειροφρενο βοηθησε παρα πολυ......αν και δεν επρεπε να το κοκκαλωσεις)
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό TLG » 12 Φεβ 2005, 23:41

iperodigos έγραψε:Τα λαθη ηταν δυο........και τα 2 του Βιταρα.........ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΑΡΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΓΟ......ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΡΓΑ ( ΜΙΑ ΑΠΛΗ 2ΡΑ ΦΤΑΝΕΙ).....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!



Τα αργα βοηθανε πολυ σε κατηφορες (οπως k στα κατηφορικα με λασπη ) ....σε ευθειες k μικρες κλισεις ισχυει αυτο που λες...
Αν κατεβεις ομως μεγαλες κλισεις με 2ρα, η ταχυτητα που θα αναπτυξεις ειναι πολυ μεγαλη ....

Στις μεγαλες κατηφορικες κλισεις χωρις αργα, θελει 1η και 2-3 κλικ το χειροφρενο σηκωμα , εννοειται να μην μπλοκαρουν οι τροχοι και φυσικα ΟΧΙ φρενο...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες