Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

διαφορικο maverick

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 02 Ιουν 2009, 18:07

καλησπερα και απο μενα!!
σημερα πηγα και γω στο συνεργειο να φτιαξω το διαφορικο μου!!!δυστυχως σε εμενα δεν ηταν τα ρουλεμαν και δεν ξεμπερδεψα τοσο ευκολα....τα ρουλεμαν ηταν σε πολυ καλη κατασταση το διαφορικο ομως απ οτι φαινεται ειχε το προβλημα!!!ετσι λοιπον το αλλαξα και λυθηκε το προβλημα που με ταλαιπορουσε και μου εσπαγε τα νευρα!!!η τιμη της επισκευης ηταν πολυ λογικη και επιτελους το αυτοκινητο μου ειναι ησυχο και μπορω να το ευχαριστηθω!!οσο για τα λαστιχα που εχω βαλει δεν νομιζω να δημιουργησαν η να επιρεασαν το προβλημα στο διαφορικο...εφοσον υπαρχει συμμετρια!!!!(νομιζω το εχει γραψει και ο suvord και ετσι ειπε και ο μηχανικος)
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

Δημοσίευσηαπό karanti » 03 Ιούλ 2009, 07:47

θορυβημενος απο αυτα που διαβασα για τις φθορες των διαφορικων, σημερα που πηγα το αυτοκινητο για το 3ο ετησιο σερβις (30.000 χλμ περιπου), τους ζητησα να μου αλλαξουν βαλβολινες.
η απαντηση τους ειναι οτι:
1ον δεν χρειαζονται αλλαγη
2ον οτι για να αλλαξουν βαλβολινες πρεπει να κατεβασουν σαζμαν (!!??)
για το 2ο με δουλευουν ή ειναι ασχετοι?

το αφησα χωρις συνεχεια.
μηπως να παω σε καποιο συνεργειο (που να εχει περισσοτερες γνωσεις) για να αλλαξω βαλβολινες?
Άβαταρ μέλους
karanti
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 17 Μαρ 2006, 16:38

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 03 Ιούλ 2009, 22:02

karanti έγραψε:θορυβημενος απο αυτα που διαβασα για τις φθορες των διαφορικων, σημερα που πηγα το αυτοκινητο για το 3ο ετησιο σερβις (30.000 χλμ περιπου), τους ζητησα να μου αλλαξουν βαλβολινες.
η απαντηση τους ειναι οτι:
1ον δεν χρειαζονται αλλαγη
2ον οτι για να αλλαξουν βαλβολινες πρεπει να κατεβασουν σαζμαν (!!??)
για το 2ο με δουλευουν ή ειναι ασχετοι?

το αφησα χωρις συνεχεια.
μηπως να παω σε καποιο συνεργειο (που να εχει περισσοτερες γνωσεις) για να αλλαξω βαλβολινες?


Ώς παθόν θα σου πώ την εμπειρία μου και τια άπειρες συζητήσεις που είχα με γνώστες.
Πρώτον και κυριότερο ,θα πάς και θα αλλάξεις βαλβολίνες στο πίσω διαφορικό απαραίτητα σε κάποιο οποιοδήποτε συνεργείο καθώς δεν δικαιολογήτε να μην έχει ούτε κάν στο service η ford αλλαγή ΠΟΤΕ :shock: Εγώ το κατάλαβα με τον χειρότερο τρόπο στο πίσω διαφορικό στα 90.000χλμ και όταν αναίφερα σε μαστόρια αλλά και σε πωλητές λαδιών ότι δεν τις έχω αλλάξει έπαθαν σοκ.Απ'ότι μου είχαν πεί στην ΒΕΛΜΑΡ βάζουν 90άρες οπότε πήγαινε αγόρασε ένα λίτρο(περίπου 700ml πέρνει το πίσω μέχρι να ξεχειλίσει η τάπα πλήρωσης)και σε ένα μαστόρι με 5 ευρώ κάνε την δουλειά σου :wink:
Δεύτερον, μετά την ήττα με το πίσω είπα να αλλάξω και στο μπροστά και πάλι με την ίδια διαδικασία πήγα στον μάστορά μου να τις αλλάξει.
Έσκηψε και αφού μου είπε πρώτα ότι φαίνονται εντάξη μετά μου είπε ότι δεν αλλάζουν και δεν έχει τάπα.Κάτι παίζει με το σασμάν αλλά δεν πολυκατάλαβα τι εννοούσε :roll: Βλακεία μου που δεν τον έβαλα να μου το εξηγήσει εκείνη την ώρα καλύτερα αλλά βιαζόμουνα.Απ'ότι επίσης θυμάμαι ότι μου είπε ότι και τις βαλβολίνες του σασμάν να αδειάσουμε του διαφορικού δεν αδειάζουν.Ξέρω επίσης ότι το μπροστά διαφορικό είναι μέσα στο σασμάν αλλά πρέπει να μας το εξηγήσει κάποιος καλύτερα.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να αλλαχθούν και οι μπροστινές βαλβολίνες οποσδήποτε.Αυτό λέει η λογική και κρίνοντας και από άλλα αυτοκίνητα.Σε βιβλίο για τις ποσότητες λαδιών και βαλβολίνων στα αμάξια λέει ότι και μπροστά πέρνει 700ml.Οπότε πρέπει κάπως να αλλάζονται.
Τέλος να πώ ότι εδώ και λίγες μέρες έχω ακούσει να σκούζουν τώρα και τα μπροστινά ρουλεμάν διαφορικού οπότε πρέπει να εξεταστεί το θέμα από κάποιον που το κατέχει.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΗΗΗΗΗΗΗ!!SUVORD!!Πές μας βρε Παναγιώτη τι παίζει μπροστά!!

Πάντως φίλε πίσω άλλαξε βαλβολίνες καθώς όπως μου είχαν πεί κάθε 30.000χλμ θέλουν άλλαγμα :wink:
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό photographer » 06 Ιούλ 2009, 16:20

Παιδιά να σας πω ότι στο 2.3 που έχω εγώ, άλλαξα βαλβολίνες μπρος πίσω πριν ένα μήνα προληπτικά. Στο μπροστά διαφορικό η τάπα αλλαγής είναι στα πλάγια του σασμάν, αν θυμάμαι καλά , και η τάπα πλήρωσης μπροστά. Ελπίζω να βοήθησα. :wink: :wink:
ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
photographer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 17:21
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής

Δημοσίευσηαπό maverickfil » 13 Δεκ 2009, 12:26

καλημέρα παιδια!ειμαι καινουριος στο forum και απο αυτα που διαβασα αρχισα να αγχωνομαι...εχω και εγω ανα μαβερικ 2,3 με 51000χλμ και ηδη ακούω κατι απο το πισω μέρος οταν επιβραδυνω και οταν δίνω γκάζι....το εχω πάει για σέρβις 3-4 φορές και κανένας δεν μου είπε για να αλλαξω βαλβολινες σε διαφορικο....πρέπει να πάω να τις αλλαξω, ή να περιμένω να δω αν θα χειροτερέψει....;;;
Άβαταρ μέλους
maverickfil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Δεκ 2009, 11:59
Τοποθεσία: volos

Δημοσίευσηαπό SUVord » 13 Δεκ 2009, 16:39

1/Δεν υπάρχει ανάγκη αλλαγής λιπαντικού στα διαφορικά αν αυτά δεν έχουν κάνει υποβρύχια προσπέλαση εμποδίου.
2/Τι συγκεκριμένα ακούς;
3/Αν πηγαίνεις το αυτοκίνητο σε εκτός δρόμου ήπιες διαδρομές το πιθανότερο είναι να έχει πιάσει κάτι απο το δρόμο και κυρίως στη μεσαία τριβή του άξονα κίνησης. Κλαδάκια, χαλίκια και πετρούλες με ένα κατσαβίδι φεύγουν κι ούτε γάτα ούτε ζημιά.
4/Στο οποιοδήποτε σέρβις οι μηχανικοί δεν μπορούν να ξέρου τι χρήση κάνει ο καθένας μας στο τουτού του γι αυτό δεν πρέπει να τα ρίχνουμε όλα σε αυτούς.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό maverickfil » 16 Δεκ 2009, 01:33

Καλησπέρα και πάλι, φιλε SUVord...δεν μπορω να πω οτι πάει εκτος δρόμου αντε κανενα χωματοδρομο και χιονι,ουτε εχω περάσει απο κανενα ιδιαιτερα βαθυ ποταμι,μονο τωρα με τις βροχες κατι ρέματα αλλα δεν ηταν πολυ βαθια.Αυτό που ακούω είναι κατι σαν βουητό οταν επιβραδύνω!Φυσικά, σε καμια περιπτωση δεν τα βάζω με τους μηχανικους, απλώς πιστέυω οτι θα έπρεπε να ενημερωνουν τους πελάτες ποτε και γιατι μπορει να χρειαστει να αλλαχτει το λιπαντικο.
Σε ευχαριστω πάντως πολυ για τις πληροφορίες!
Άβαταρ μέλους
maverickfil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Δεκ 2009, 11:59
Τοποθεσία: volos

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Δεκ 2009, 12:57

Γειά σου φίλε maverickfil.
Ανέβα μέχρι την πλατεία του Ανω Βόλου και προσπάθησε να ακούσεις το ίδιο βουητό επιταχύνοντας στην ανηφόρα. Αν δεν το ακούσεις...καλό σημάδι.
Παίρνοντας την κατηφόρα πίσω για το Βόλο επιβράδυνε μόνο με τις σχέσεις του κιβωτίου.
Κάντω μερικές φορές μέχρι να φτάσεις στην Αναλήψεως και αν ακούσεις το θόρυβο βάλε νεκρά στο κιβώτιο και σημείωσε τι ακούς.
Τώρα, καπάκι σε όλα αυτά και μιας και είναι πάνω στη διαδρομή που σου είπα, (δεν σε στέλνω όπου κι όπου), κάνε και μια επίσκεψη στη Σκάλα του Μιλάνου για να πάνε όλα τα βουητά πέρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό maverickfil » 16 Δεκ 2009, 15:50

Φίλε SUVord αυτο για την σκάλα του Μιλάνου πιστευω θα το κάνω πιο νωρις απο την διαδρομη!!! :D....Με το που κάνω αυτα που μου είπες θα στειλω μηνυμα να σου πω τι ακριβως γίνετε....Σε ευχαριστω και πάλι, θα τα πούμε σύντομα!!!
Άβαταρ μέλους
maverickfil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Δεκ 2009, 11:59
Τοποθεσία: volos

Δημοσίευσηαπό SUVord » 16 Δεκ 2009, 16:07

Μια Σκάλα του Μιλάνου την ημέρα
το μηχανικό τον κάνει πέρα!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό maverickfil » 17 Δεκ 2009, 00:22

Και η Σκάλα και κανενα τσιπουραδικο και καμια ταβερνα-ψησταρια!!!!! ολα την κάνουν την δουλεια τους!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
maverickfil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Δεκ 2009, 11:59
Τοποθεσία: volos

Δημοσίευσηαπό SUVord » 17 Δεκ 2009, 15:31

ΣΩΣΤΟΣ!!!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό maverickfil » 22 Δεκ 2009, 01:11

καλησπέρα φιλε SUVord!!!τι κανεις;;;πως περνας;;;;εκανα κατι παρόμοιο με αυτο που μου είπες και το μονο που παρατηρησα ειναι ενα βουητό.δεν μπορω να πω οτι ειναι εντονο,αλλα ακουγεται!!!αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος οτι προερχεται απο το διαφορικό!!! :-k :-k :-k :-k :D
Άβαταρ μέλους
maverickfil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Δεκ 2009, 11:59
Τοποθεσία: volos

Δημοσίευσηαπό SUVord » 22 Δεκ 2009, 13:04

maverickfil έγραψε:καλησπέρα φιλε SUVord!!!τι κανεις;;;πως περνας;;;;εκανα κατι παρόμοιο με αυτο που μου είπες και το μονο που παρατηρησα ειναι ενα βουητό.δεν μπορω να πω οτι ειναι εντονο,αλλα ακουγεται!!!αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος οτι προερχεται απο το διαφορικό!!! :-k :-k :-k :-k :D


Την επόμενη φορά που επισκεφθείς το μηχανικό σου,ζήτησέ του να ελέγξει τα ρουλεμάν των τροχών. Είναι κάτι εύκολο και τελείως ανέξοδο.
Καλές γιορτές !
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 22 Δεκ 2009, 14:24

Εγώ όταν έχω πρόβλημα βάζω τέρμα τη μουσική και δεν ακούω τίποτα.....
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες

cron