Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

διαφορικο maverick

Συντονιστής: SUVord

διαφορικο maverick

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 10 Μάιος 2009, 18:22

γεια σε ολους!!καινουριος στο offroad.gr αλλα ειμαι κατοχος maverick 2,3 τα τελευταια 2 χρονια!!ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο και στα ταξιδια που κανω (σχεδον καθε εβδομαδα) αλλα και εκτος δρομου (κυριως σε χιονι και λιγο χωματοδρομο) το αυτοκινητο εχει 47.000 χλμ και αντιμετοπιζω το εξης προβλημα:το πισω διαφορικο εδω και λιγο καιρο εχει αρχισει να κανει θορυβο!!!!ειναι πολυ ενοχλιτικο (ειδικα σε ταξιδια) και ακουγεται εντονα στην καμπινα ειδικα πισω!!
εχει παρατηρησει κανενας παρομοιο προβλημαμε εμενα??
τι μπορω να κανω για να σταματησει ο θορυβος??εκτος απο το να αλλαξω διαφορικο γιατι ειναι πανακριβο....
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

διαφορικο maverick

Δημοσίευσηαπό themis » 10 Μάιος 2009, 20:26

Το εχει επισημανει καποιος οτι ειναι διαφορικο,?μπορει να ειναι οι μπιλιοφοροι τον ιμιαξονιων του διαφορικου
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm
Άβαταρ μέλους
themis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 21:55
Τοποθεσία: iliupoli

διαφορικο maverick

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 10 Μάιος 2009, 22:11

ο θορυβος ειναι καθαρα απο το διαφορικο (κορωνα-πινιον)!!!εχει ανοιχτει μια φορα και εχω βαλει ειδικο λαδι με ενισχυτικο και ειδα μια μικρη διαφορα...μικρη ομως!!!
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

διαφορικο maverick

Δημοσίευσηαπό themis » 12 Μάιος 2009, 21:27

Τοτε δεν εχεις αλλη λυση ,η μεταχ-ενο η καινουργιο...
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm
Άβαταρ μέλους
themis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 21:55
Τοποθεσία: iliupoli

διαφορικο maverick

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 13 Μάιος 2009, 09:48

μαλλον αυτο θα κανω!!αλλα ηθελα να ξερω αν εχει παρατηρηθει το ιδιο προβλιμα και σε αλλα maverick η ειναι μονο στο δικο μου...!!!
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 13 Μάιος 2009, 16:18

Καλησπέρα και από εμένα.
Έχω παρατηρήσει και εγώ τώρα τελευταία ένα θόρυβο που προέρχεται κάπου από πίσω και πιθανολογούσα ότι είναι ρουλεμάν τροχού δεξιά.Μάλλον τελικά μετά από έλεγχο 2-3 ανθρώπων δεν προέρχεται από εκεί και εντοπίζεται κάπου προς το διαφορικό.Σήμερα άλλαξα βαλβολίνες να τσεκάρουμε αν μειωθει ο θόρυβος που χαρακτηριστικά είναι κάπως σαν ένα βουητό,σαν όταν φοράς και κυλάνε τραχτεροτά λάστιχα και εντοπίζετε κάπου κάτω από τα καθίσματα των συνοδηγών.Στην αλλαγή βαλβολίνων είδαμε ότι η τάπα είχε κάτι πολύ ψιλά σαν ρινίσματα όχι χοντρα όμως,ήταν πάνω στην μάκα των παλιών βαλβολίνων στην τάπα.Σήμερα άλλαξα τις βολβολίνες και περιμένω να δώ!
Αν δεν αλλάξει τίποτα τι είναι βρε παιδιά?Μπορεί να προέρχεται και από αυτό που είπατε νωρίτερα από μπιλιοφόρους των ημιαξονίων?Μήπως κάτι άλλο?
Αρχίζω να ανησυχώ!!!Να είναι τελικά από μεσα από το διαφορικό?
SOS!!!!!!!!!!
Σημείωση, όταν περνάω τα 120 -140 δεν ακούω τον θόρυβο,ακούγετε έντονα χαμηλά όταν βάζω νεκρά και μετά πάλι επιταχυνω.
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 14 Μάιος 2009, 09:57

απο την περιγραφη του ηχου που εκανες μαλλον το διαφορκο σου ειναι γιατι και το δικο μου ετσι κανει....αν θεσ να δεις διαφορα ομως πρεπει να βαλεις πιο ενισχυμενη βαλβολινη η γραφιτη!!!τα ρινισματα στη βιδα του διαφορικου ειναι οκ και τα ειδα και γω!!δεν ηταν χοντρα αλλα μπορω να πω πως ηταν αρκετα....το αυτοκινητο σου ποσα χλμ εχει???και ποτε αρχισες να το παρατηρεις αυτο???
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 15 Μάιος 2009, 13:16

Και τώρα η λυπητερή :cry:
Μόλις γύρισα από την Ford και μετά από έλεγχο που έκαναν για τον θορυβο που άκουγα η ετοιμηγορία ήταν διαφορικό :? ίσως μέσα στην ατυχία μου και λίγο τυχερός πάντως αφού από πρώτη ματιά πρέπει να είναι ρουλεμάν και όχι οι υπόλοιποι πλανήτες :twisted: Γελάω τι να κάνω ο άμοιρος!
Το άλλο καλό της υπόθεσης είναι ότι η Fοrd σκέτα τα ρουλεμάν δεν τα δίνει πάει όλο μαζί το διαφορικό και θέλετε να ακούσετε και την λυπητερή?4000ε :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Τους είπα να βρώ εγώ ρα ρουλεμάν αλλά και πάλι δεν μπορούν λόγο του ότι δεν έχουν εργαλεία για να ξεπρεσάρουν και να πρεσάρουν μετά και να ρυθμίσουν.Στην εγγύηση δεν το πιάνει.Σκατα και απόσκατα δηλαδή :evil: :evil:
Η λύση είναι η μεταχειρισμένο ή ένας μάστορας που έχω υπόψιν μου και θα ξέρω τελικά από εβδομάδα.
Τα χιλιόμετρα που έχω είναι 90.000 και τον θόρυβο τον παρατήρησα έντονα τον τελευταίο μήνα.
Επίσης ενώ το τουτούνι δεν έχει κάνει κανένα καλό μπάμ στο διαφορικό από off road δεν μπορώ να εξηγήσω από που προκλείθηκε.Να ξέρετε επίσης ότι κανένας στην επίσημη αντιπροσωπεία δεν ενημέρωσε για αλλαγή βαλβολίνης μετά από τόσα service και δεν νομίζω ένας που δεν ξέρει να πρέπει να μυρίσει τα νύχιατου ότι μετά από περίπου 30.000 χλμ θα έπρεπε να έχουν αλλαχθεί.Τέλος τα χιλιόμετρα σε off road διαδρομές δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 2000 οπότε και πάλι δεν δικαιολογήτε το αποτέλεσμα.
Νεότερα από εβδομάδα.
Κάντε και καμιά προσευχή για τον φίλο σας να την γλυτώσουμε από εβδομάδα με όσον το δυνατότερο λιγότερες απώλειες. :evil: :evil: :evil: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό themis » 15 Μάιος 2009, 21:16

Και πορσε καγιεν να ηταν πιο λιγα θα σου ελεγαν,προσωπικη μου αποψη ειναι να το πας σε καποιο εμπιστο συνεργειο να το λυσει και θα βρεθουν και τα ρουλεμαν και το πως θα βγουν τα παλια.Λαδια κοιταξατε αν εχει μεσα??
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm
Άβαταρ μέλους
themis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 21:55
Τοποθεσία: iliupoli

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 15 Μάιος 2009, 21:58

σε πια ford πηγες??απο προσωπικες εμπηριες θα σου ελεγα να μην τους εμπιστευεσε καθολου....αν θες ριξε μια ματια σε αυτο το συνεργειο http://www.fordliatiras.gr/ !!!δεν ειναι επισημος αντιπροσοπος αλλα ειναι εξιδεικευμενο στα ford γυρω στα 30 χρονια!!παω εκει τα τελευταια 6 χρονια κ δεν εχς κανενα παραπονο.... αν μπορεις περασε και απο εκει να παρεις μια δευτερη γνωμη γιατι δε νομιζω να ειναι ρουλεμαν....και για μεταχειρισμενο αν βρεις κατι ενημερωσε με γιατι εχω ψαξει και δεν βρηκα!!!!!η τιμη πραγματη ειναι αστρονομικη αλλα νομιζω πως αν φερω το ανταλακτικο απο την αμερικη θα ειναι αρκετα πιο φτινο!!!!!
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 16 Μάιος 2009, 11:47

Φίλε themis αυτό θα κάνω.Έχω βρεί κάποιον ειδικό και θα πάω από εβδομάδα.Βαλβολίνες ναι είχε και τις άλλαξα τώρα και με πιο χοντρές.

Φίλε L_PA4X4 και δεύτερη και τρίτη γνώμη θα πάρω.Ούτε εγώ τους έχω εμπιστοσύνη και το έχω γράψει και παλαιότερα.Σε ευχαριστώ για το συνεργείο και την επόμενη εβδομάδα θα περάσω και από εκεί.
Θα ενημερώσω αν έχω εξελίξεις από εβδομάδα.
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 16 Μάιος 2009, 19:05

οσο για το θεμα με τις βαλβολινες στο συνεργειο που παω (αυτο που σου προτεινα) με εχουν ενημερωσει και τις εχω αλλαξει 2 φορες ανα 20.000χλμ!!!επισης φεραμε ειδικη βαλαβολινη απο αγγλια για την μειωση του θορυβου...και εχω δει μια μικρη διαφορα!!
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

Δημοσίευσηαπό SUVord » 18 Μάιος 2009, 11:05

1/ Το πίσω διαφορικό του MAVERICK είναι DANA 30άρι και τα περισσότερα συνεργεία για 4χ4 μπορούν κάλλιστα να ανταπεξέλθουν σε οποιαδήποτε επισκευή τους χωρίς την αντικατάστασή του με καινούριο καθότι πολλά 4χ4 έχουν ίδιο διαφορικό.
2/Κορυφαία πρόσθετα, ιδίως για διαφορικά, κιβώτια ταχυτήτων και αντλίες τιμονιού, είναι παγκοσμίως τα αμερικανικά LUCAS και πωλούνται και στην Ελλάδα.
3/Αν η μεσαία τριβή του άξονα μετάδοσης έχει ελαφρώς φθαρεί τα συμπτώματα που παρουσιάζονται μοιάζουν με αυτά απο ταλαιπωρημένο διαφορικό.
4/Ρουλεμάν των τροχών και μπιλιοφόροι των ημιαξονίων είναι τα πρώτα εξαρτήματα που λογικά παρουσιάζουν προβλήματα πολύ πριν τα διαφορικά.
5/Συνεργείο εμπιστοσύνης με ευσυνηδησία στη δουλειά του είναι το Α και το Ω.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 18 Μάιος 2009, 12:26

Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα καθυσιχαστικά σου λόγια.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά αυτές τις μέρες που θα το δεί ο μάστορας και να επισκευαστεί οποιαδήποτε ζημιά όσο γίνετε πιο ανόδυνα :wink:
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό L_PA4X4 » 18 Μάιος 2009, 19:12

οταν λεμε επισκευη τι μπορει να θελει??μακαρι να θελει επισκευη και οχι αλλαγη εξαρτηματων....γιατι απο τι εχω καταλαβει το πουλανε σαν συνολο ολο μαζι το διαφορικο και ειναι πολυ ακριβο!!!το προσθετο που εβαλα δεν βοηθησε και πολυ και μαλλον η επομενη κινηση μου ειναι να βαλω γραφιτουχα βαλβολινη για να κλεισουν τα κενα μεταξυ των δοντιων και να μην χειροτερεψει η ζημια...!!ελπιζω να γινει κατι με αυτο!!!!στο αυτοκινητο μου δεν ειναι μεσαια τριβη ουτε ρουλεμαν τροχων(εχει ελενχτει)!! επισης οι μπιλιοφόροι των ημιαξονίων δεν κανουν το χαρακτηριστικο βουητο του διαφορικου αλλα κτυπημα...οποτε ουτε αυτο ειναι...περισσοτερο μου κανει για προβλιματικο διαφορικο απο το εργοστασιο αφου τα χιλιομετρα ειναι λιγα ο θορυβος αρχισε νωρις και η χρηση του αυτοκινητου ειναι πολυ προσεκτικη!!!και το χειροτερο ειναι οτι εληξε και η εγγυηση!!!ελπιζω να βρεθει μια λυση χωρις να αγορασω καινουριο....
Άβαταρ μέλους
L_PA4X4
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 16:11

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες