Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΕΓΧΟΣ MAVERICK ΜΕΤΑ ΑΠΟ OFF ROAD

Συντονιστής: SUVord

ΕΛΕΓΧΟΣ MAVERICK ΜΕΤΑ ΑΠΟ OFF ROAD

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 28 Μαρ 2009, 18:24

Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα.
Εδώ και 2 μήνες βάζω το Maverick 2.3 σε συνεχόμενες εκτός δρόμου διαδρομές αφού ακολουθώ κάποιο club στις εξορμήσεις του.
Επειδή υπάρχουν σημεία που περνάμε με αρκετή δυσκολία(μην φανταστήτε τραγικά πράγματα)όσο να είναι το αυτοκίνητο καταπονήτε αρκετά και φυσικά στα ευαίσθητα σημεία που έχει να κάνει με off road οδήγηση(ακρόμπαρα,ζανφορ,φούσκες,γενικότερα σύστημα διεύθυνσης).
Θα ήθελα να μου πείτε άν υπάρχει κάποιο συνεργείο που μπορώ να πηγαίνω ανα τακτά διαστήματα να του κάνουν ένα chec από κάτω αφού φαντάζομαι δύσκολα να έχουν την εμπειρία τα παιδιά σε μια οποιαδήποτε αντιπροσωπεία της Ford(είμαι και λίγο προκατυλιμένοσ για μη αξιοπιστία στα λεγόμενά τους-τσεκαρισμένο μια φορά).Εκτός αν ξέρετε αντιπροσωπεία που μπορώ να έχω μια αμεσότητα και φερεγγυότητα.
Επίσης επειδή έχω σκοπό να το ψηλώσω(αμορτισέρ-ελατήρια) και όπως είναι φυσικό και επόμενο θα ακολουθήσει σε ακόμα πιο ''υγρά'' μονοπάτια υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα π.χ σε κάποια αυτοκίνητα χρησιμοποιούν σωληνάκια για τα διαφορικά αφού τους πήραν νερά.Έχουμε τέτοιο πρόβλημα εμείς με τα Maverick?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

ΕΛΕΓΧΟΣ MAVERICK ΜΕΤΑ ΑΠΟ OFF ROAD

Δημοσίευσηαπό SUVord » 31 Μαρ 2009, 13:31

Για μεγάλη εξοικονόμηση χρημάτων, ολα οσα αναφέρεις, έχω ολη τη καλή διάθεση να σου δείξω πως τα έλέγχεις επι τόπου εκεί που θα πλύνεις το αυτοκίνητό σου απο κάτω.
Κανένα πρόβλημα ειδοποίησέ με και θα φροντίσω να σου έλθω.
Το μπροστινό διαφορικό έχει απο τη μάνα του αναπνευστήρα για υδάτινα περάσματα. Οσο για το πίσω καλό είναι να βάλεις ένα σωληνάκι στη βαλβίδα ανακούφισης που έχει στη κορυφή του.
ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ!!! Το μόνο ουσιαστικά αδύνατο σημείο του MAVERICK του 3λιτρου που την έχει πολύ χαμηλά και χτίζεται με τη λάσπη που πετάει ο μπροστινός δεξιός τροχός.
Στο δικό σου θυμίσου να κλείσεις την τρύπα της ποδιάς κάτω απο το
φίλτρο λαδιού και δεν έχεις ανάγκη απο τίποτα.
Ενα άλλο σημείο που χρειάζεται προσοχή είναι τα καλώδια των αισθητήρων του ABS που συγχρόνως λειτουργούν και για την αυτόματη τετρακίνηση.Αν σου ανάψει το λαμπάκι του ABS, ή έχεις κόψει καλώδιο που μαντάρεται ή λόγω λάσπης τα έχει παίξει το βύσμα που βρίσκεται εσωτερικά των θόλων των τροχών.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 08 Απρ 2009, 15:03

Θα ήθελα να ευχαριστώ και δημόσια τον Παναγιώτη - SUVord για την άψογη ενημέρωση που μου έκανε σε ερωτηματικά που είχα σχετικά με τα ευπαθή μέρη του αυτοκινήτου μου και ειδικά όταν κάνει αρκετές off road διαδρομές.
Ήταν λεπτομερέστατος και διαθέσημος να μου λύση κάθε απορία.
Το είδαμε το αμάξι πάνω ,κάτω,μέσα έξω που μακάρι να υπήρχε κάποιος(επίσημη ford) για όλους εμας τους αρχάριους και να μας τα υποδείξει χωρίς να ταλαιπωρούμε (με την καλή έννοια)κάποιους που έχουν μεράκι.
Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες και να είσαι καλά.
Και όσον αφορά το άλλο που είπαμε για την εξόρμηση, περιμένω νέα σου.

:wink:
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό SUVord » 08 Απρ 2009, 18:50

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλα το κάνω απο ευχαρίστηση και δεν υπάρχει καμμία ταλαιπωρεία ούτε υποχρέωση. Μου αρέσει το "εκτός δρόμου" όπως και σε αρκετούς εδώ μέσα και γι αυτό με τον maverick3 σκεφτήκαμε να ανοίξουμε καινούριο θέμα, "ΕΚΔΡΟΜΕΣ"
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες