Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΚΡΟΜΠΑΡΑ MAVERICK

Συντονιστής: SUVord

ΑΚΡΟΜΠΑΡΑ MAVERICK

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 03 Φεβ 2009, 16:18

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα την βοήθειά σας για μια απορεία που έχω μετά το service των 80.000χλμ.Μου είπαν στην ford ότι το αριστερο και το δεξί ακρόμπαρο μπροστά θέλουν άλλαγμα λόγο του ότι έχουν φαγωθεί και έχουν τζόγο.Επειδή δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη συνιθίζετε σε αυτά τα χλμ να υπάρχει αυτό το πρόβλημα?
Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής:Το αυτοκίνητο κλείνει 3 χρονια την άλλη εβδομάδα.Τα ακρόμπαρα αν τελικά θέλουν άλλαγμα δεν καλύπτοντε από εγγύηση?Αυτοί μόλις μου είπαν το πρόβλημα αμέσως μου έδωσαν και κοστολόγιο.
Υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω και μόνος μου αν οντως υπάρχει πρόβλημα και θέλουν άλλαγμα?

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας.
Σπύρος :(
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

ΑΚΡΟΜΠΑΡΑ MAVERICK

Δημοσίευσηαπό SUVord » 03 Φεβ 2009, 19:55

1/Το τιμόνι έχει τζόγο οταν το στρίβεις δεξιά-αριστερά.Ο τζόγος αυτός συνήθως συνοδεύεται και απο ένα χαρακτηριστικό θόρυβο.
2/Υπάρχει τάση να τραβάει το αυτοκίνητο δεξιά ή αριστερά οταν φρενάρεις;
3/Πολλές φορές αλλα όχι πάντοτε, σηκώνοντας το αυτοκίνητο με το γρύλλο τα ακρόμπαρα κουνώντας τα με το χέρι φαίνονται αν έχουν φάει τα ψωμιά τους.
Αν οτιδήποτε απο τα τρία αυτά πράγματα συμβαίνει, τότε τα ακρόμπαρα ή κα΄ποιο απο τα δύο πρέπει να αλλαχθεί.
Στα 80000χλμ δεν είναι αφύσικη φθορά, σχετικά με το είδος της χρήσης.
Για την εγγύηση δεν έχω απάντηση, αν και λόγω χιλιομέτρων πιθανόν να την έχεις υπερβεί.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό maverick3 » 03 Φεβ 2009, 20:08

Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες σου.Όταν στρίβεις που λες το τιμόνι αριστερά ή δεξιά ο θόρυβος που ακούγετε είναι όταν είναι σβηστή η μηχανή και το υδραυλικό δεν δουλεύει ή όταν δουλεύει η μηχανή?
Αν μπορείς διευκρίνησε μου αυτό.
Η εγγύηση δεν πάει με τα χρόνια?Έτσι νομίζω.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
maverick3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Μαρ 2007, 08:08
Τοποθεσία: ATTIKH

Δημοσίευσηαπό SUVord » 05 Φεβ 2009, 15:12

Συγνώμη για την παράλειψή μου.Ο τζόγος είναι εμφανής με σβηστή ή και ανοικτή τη μηχανή, δουλεύοντας δηλαδή η υδραυλική αντλία.Στρέφοντας ελαφρώς το τιμόνι,ακολουθούν και οι ρόδες ή υπάρχει καθυστέρηση στην ανταπόκρισή τους. Ο περι ου ο λόγος θόρυβος είναι σαν ένα "ΚΛΑΝΚ".
Οσο ν' αφορά την εγγύηση, μπορεί τα τρία χρόνια να είναι ανεξάρτητα των χιλιομέτρων ή να είναι τρία χρόνια ή 36οοοχλμ, όποιο έρχεται πρώτο. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε κατατοπίσω περισσότερο για το θέμα της εγγύησης.
Επανερχόμενος στα ακρόμπαρα είμαι περίεργος τι κοστολόγιο σου έβγαλαν για την αντικατάστασή τους.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες