Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEW OUTLANDER OR X-TARIL

NEW OUTLANDER OR X-TARIL

Δημοσίευσηαπό neosiraklis » 22 Απρ 2008, 18:13

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM. ΘΑΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ SUV. ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΝΑ SUV ME KALH POIOTHTA KATASKEYHS, ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΗΝΑ ΣΕΡΒΙΣ, ΚΑΛΗ ΟΔΗΓΗΚΗ ΣΥΜΕΡΙΦΟΡΑ, ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ Μ ΕΤΙΜΗ ΕΩΣ ΚΑΙ 35000€. ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ AFTER ALES SERVICE.
ΕΙΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ NEW OUTLANDER ΚΑΙ ΤΟΥ xTRAIL. (ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΡΌΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ).
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ
Άβαταρ μέλους
neosiraklis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 18:03

Δημοσίευσηαπό saulos » 22 Απρ 2008, 18:41

ΜΗΔΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΧΑΡΙΣΤΟ ΕΥΕΡΓΗΘΕΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
saulos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Απρ 2008, 18:18
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό neosiraklis » 22 Απρ 2008, 18:48

Saulos σε ευχαριστώ για την αμεση απαντησή σου.Ποιο από τα δυο όμως και γιατί? Είναι τοσο χαλια ο Σαρακ
Άβαταρ μέλους
neosiraklis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Απρ 2008, 18:03

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 22 Απρ 2008, 18:51

saulos έγραψε:http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-7606-start-15.html ΔΕΣ ΕΔΩ
ΚΑΙ ΕΔΩ
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-7447.html

ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ 8)

τα ιδια ειναι και τα δυο
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό saulos » 22 Απρ 2008, 18:57

και εγώ μεταξύ αυτών ήμουν και ψαχνόμουν κάνοντας test drive. Και τελικά κατέληξα στο RAV4. Eυτυχώς που υπάρχουν τα forums και πέρνουμε και καμιά ιδέα. Πάντως αγαπητέ φίλε neosiraklis καλορίζικο να είναι σε οτι αποφασίσεις.
ΜΗΔΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΧΑΡΙΣΤΟ ΕΥΕΡΓΗΘΕΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
saulos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Απρ 2008, 18:18
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό gargar » 22 Απρ 2008, 23:02

φίλε Ηρακλή το τελευταίο DRIVE εχει ενα τεστ (trophy οπως το λεει) με κάποια SUV και κάποια πιο off αυτοκίνητα. Και μάλιστα στο περιοδικό υπάρχει και το video της δοκιμής. Εκεί μπορείς να δείς και τα δυο αυτοκίνητα που σε ενδιαφέρουν μαζί και με κάποια άλλα. Ενημερώτικά πάντως σου λέω οτι σε οτι αφορά τα SUV το xtrail πήρε καλύτερη βαθμολογία (ίσως και λόγο ελαστικών) απο το outlander.
Εγώ πάντως εχω παραγγείλει και περιμένω μέσα στις επόμενες μέρες το xtrail 2lt cvt. Κάτι η αντιπροσωπεία που την ξέρω γιατί τα τελευταία 6 χρόνια έχω Nissan που δεν μου έβγαλε το παραμικρό πρόβλημα, κάτι αυτά που διάβαζα στα forum για τον Σαρακάκη, κάτι και το μεγαλύτερο κόστος χρήσης τοθ outlander (τέλη, ασφάλειες κατανάλωση) αποφάσισα να πάρω το xtrail.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

Δημοσίευσηαπό aggelosmz » 23 Απρ 2008, 05:35

Suzuki Grand Vitara. Αν μπορείς να το πάρεις πετρέλαιο ακόμα καλύτερα, θα δεις μεγάλη διαφορά
Άβαταρ μέλους
aggelosmz
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008, 18:20
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό scs » 23 Απρ 2008, 12:57

Φιλε Ηρακλη εγω εχω τους τελευταιους 2,5 μηνες το x-trail 2.5 και ειμαι πολύ ευχαριστιμενος. Τα κριτηρια επιλογης μου ηταν τα ακολουθα: 1ο, και βασικοτερο μεγαλοι χωροι για μια 4μελη οικογενεια η οποια γενικος τα σκ παει αρκετες εκδρομες και 4-5 μεγαλυτερα ταξιδια το χρονο. Το πορτμπαγκαζ του x-trail (ειδικα αν βγαλεις τα συρταρια) είναι σαφως μεγαλυτερο και με πολύ καλυτερη διαστασιολογηση όχι μονο από το outlander αλλα και από όλα τα αλλα στην αγορα. Οι εσωτερικοι χωροι είναι εξισου καλοι και στα δυο. 2ο, εκτος δρομου πιστευω απ’ότι εχω διαβαζει, ακουσει, και συγκρινει με φιλο μου που εχει το outlander (ας προσεχε :-) ότι το x-trail είναι καλυτερο και ρολο παιζουν και τα ελαστικα μιας και το outlander φοραει 18αρες ζαντες. 3ο, κινητηρας (ροπη από χαμηλα), και ειδικα το κιβωτιο είναι εξαιρετικα. 4ο, hill holder

Ομορφοτερο εσωτερικα (και εξωτερικα) είναι (υποκειμενικα) το outlander ελεο οθονης multimedia, αλλα και το x-trail στα 2.5 ερχεται με πολύ πλουσιο εξοπλισμο και δερματινα καθισματα τα οποια αν το χρωμα του αυτοκινητου είναι μαυρο ή χρυσαφι είναι μπεζ. Επισης οι μπεζ επενδυσεις στο ταμπλο και στις πορτες δεν κατεβαινουν μεχρι κατω οποτε δεν φαινεται καθολου η βρωμια (που αλλιως τα μπεζ πλαστικα λερωνουν για πλακα).
Άβαταρ μέλους
scs
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 14:12

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 23 Απρ 2008, 14:41

Το καινουργιο Forester τι σου λεει?
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό max » 24 Απρ 2008, 20:07

Φίλε,

Μεταξύ των 2 εγώ επέλεξα και αγόρασα το Outlander. Μεταξύ μας πάνω κάτω τα ίδια σε δυνατότητες είναι και στα 2 οι αντιπροσωπίες είναι μέτριες αρά αγόρασε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. πάντως και τα 2 θα καλύψουν της SUV ανησυχίες σου.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό gargar » 24 Απρ 2008, 22:36

max συμφωνώ μαζί σου για τις δυνατότητες (τουλάχιστον θεωρητικά) και για την κάλυψη των αναγκών, αλλά για μένα οι 2 αντιπροσωπείες δεν είναι ίδιες. Θα φέρω παράδειγμα τον ευατό μου όταν πρίν παραγγείλω το xtrail είχα στείλει email και στις 2 (γιατί ήμουν μεταξύ των 2 αυτοκινήτων) μέσα απο τις online φόρμες που έχουν στο site τους για το πότε θα είναι διαθέσιμες οι cvt εκδόσεις τους. Η mitsubishi με γείωσε κανονικά ενω η nissan μου απάντησε αυθημερόν. Έκτοτε, εχω στείλει άλλες 5 φορές email στη nissan και πάντα μου απαντούν (με ουσιαστική απάντηση και οχι υπεκφυγές) την ίδια μέρα. Εμένα αυτό κάτι μου λέει τουλάχιστον ως πρός την αντιμετώπιση των υποψήφιων πελατών τους.
Άβαταρ μέλους
gargar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 01 Απρ 2008, 13:25

Δημοσίευσηαπό ioannisb1 » 26 Απρ 2008, 01:17

nissan xtrail 2.0lt.CVT.
ποιοτητα κατασκευης
ποιοτητα κυλισης
αθορυβο
ανετοι χωροι
οικονομικο.
Άβαταρ μέλους
ioannisb1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 23:22
Τοποθεσία: Δραμα

Δημοσίευσηαπό MKB » 26 Απρ 2008, 09:22

Κατ'αρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλους.Εχω εδώ και 6 μήνες το καινούργιο X-TRAIL 2λιτρο πετρέλαιο με τα 173 HP,έχω κάνει 15800 χλμ. και κανένα πρόβλημα.Στον διεθνή ταξιδεύει σα λιμουζίνα,τελική 200 συν,επιτάχυνση-προσπεράσεις ακαριαίες(όρα ροπή),χώρους ατελείωτους και ειδικά το πορτ μπαγκάζ δεν γεμίζει με τίποτα.Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα,μάλιστα το φίλτρο σωματιδίων που έχει στην εξάτμιση(τελευταία γενιά καθαρών ντήζελ)πριν λίγες μέρες γέμισε οπότε άναψε η αντίστοιχη ένδειξη στο ταμπλώ.Ανοιξα αμέσως το βιβλίο οδηγιών και έκανα ότι έγραφε,δηλ.στον διεθνή με πάνω από 80 χλμ.(εγώ το πήγαινα με 140)και μετά από μερικά χλμ.(με τον μηχανισμό αυτοκαθαρισμού που διαθέτει)αφού τα εκθέσει σε πολύ υψηλή θερμοκρασία εξατμίζονται και αποβάλονται χωρίς να ρυπαίνουν.Τα πράγματα έγιναν όπως ακριβώς έγραφε ο κατασκευαστής μετά από διαδρομή 35-40 χλμ. το λαμπάκι έσβησε.Οπότε θα έλεγα ότι και η αξιοπιστία τοποθετείται ψηλά.Κατανάλωση λογικότατη.Με λίγα λόγια είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου και θα το σύστηνα το αυτοκίνητο ανεπιφύλακτα.Μάλιστα είχα προηγούμενη εμπειρία από άλλης μάρκας suv,το οποίο στα πρώτα 1500 χλμ.έβγαλε ένα σοβαρό πρόβλημα και η αντιπροσωπεία έδειξε την ποιότητα των υπηρεσιών της δηλ.απαράδεκτη,το διόρθωσα το κράτησα ένα χρόνο και στην συνέχεια το πούλησα οπότε πήρα το xtrail.ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΝΩ.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό DoubleJeperdy » 26 Απρ 2008, 15:03

Χρόνια πολλά και από μένα.
Είμαι κάτοχος του Outlander από τέλη Νοεμβρίου και ενδιαφερόμουν πολύ και για το x-trail.Σημαντικό ρόλο ,πέραν του υποκειμενικού της εμφάνισης ,έπαιξαν:
1.το κλείδωμα του διαφορικού.Σε αντίθεση με το x-trail του οποίου το i-mode ξεκλειδώνει αυτόματα μετά τα 40χλμ/ωρα το outlander μπορεί και συνεχίζει με κλειδωμένο διαφορικό ακόμα και με 80 χλμ/ώρα σε στεγνό οδόστρωμα.
2.Ο χώρος αποσκευών.Σε αντίθεση με αυτό που ανέφερε φίλος παραπάνω το Outlander έχει σαφώς μεγαλύτερο χώρο αποσκευών από το x-trail με τη βοήθεια δε της μετακίνησης των καθισμάτων μπρος πίσω αλλά και της πλάτης χωριστά και μάλιστα σπαστά σε 60-40 γίνεται κυριολεκτικά χαοτικός.Παραδειγματικά να αναφέρω ότι χωράει το σνόουμπόρντ μου μήκους 1.60cm στη διαγώνιο εύκολα(μέσα σε σάκο φυσικά) και έτσι ξεφορτώθηκα τις σχάρες...
3.Δίκαιο είναι να συγκρίνεται το Outlander μόνο με το 2.5 x-trail καθότι με το 2.0 κάθε σύγκριση σε επίπεδο επιδόσεων είναι απλά ατυχής.Μιλάμε για διαφορετικά τελείως αυτ/τα στο ταξίδι.
Με το 2.5x-trail λοιπόν το Outlander με 500 ευρώ παραπάνω προσφέρει και καλύτερο ηχοσύστημα(9 ηχεία+subwoofer+dvd έναντι 6 ηχείων και έναντι του 6δισκου cd προσφέρει σκληρό δίσκο 30gb) και gps αλλά και το σημαντικότερο για μένα , φώτα xenon.
Tέλος να ξαναπώ ότι η επιλογή των μαμίσιων ελαστικών από την αντ/πεία για μένα χαντακώνει κυριολεκτικά τις δυνατότητες 4χ4 του outlander(αμιγώς ασφάλτινα).Παρακάμπτοντας λοιπόν την αμφιλεγόμενη ομορφιά αλλά και χρησιμότητα των 18" ζαντ/χων προχώρησα σε αλλαγή τους σε 16" με cooper discoverer M+S και το αυτ/το απλά με πήγε σε όσα χιονοδρομικά(Φαλακρό , Σέλι , Πισοδέρι) επισκέφτηκα , αγόγγυστα και κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
Άβαταρ μέλους
DoubleJeperdy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 03:13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό max » 26 Απρ 2008, 17:54

Συμφωνώ σχετικά με το outlander. Δεν είναι τόσο τα 18" λάστιχα αλλά τα ίδια τα λάστιχα είναι τύπου UHP δηλ. τέτοια φόραγε και ένα leon TFSI 2.0lt me 200 άλογα που είχα, τα λάστιχα είναι 100% ασφάλιτινα ούτε καν 90 - 10. Γενικά αυτό το χειμώνα θα τα αλλάξω με 235/55/18 geolander G51 όπου είναι ένα ποιο λογικό ελαστικό από πλευράς χάραξης. Πάντως μην ξεχνάμε ότι τα αυτοκίνητα που έχουμε είναι SUV και οι διαφορές μεταξύ τους ελάχιστες. Σας το λέω εκ πείρας γιατι είχα Grand Vitara 2.0lt με ανάρτηση OLD MAN EMU και ελαστικά 50-50 καμμία σχέση.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες