Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Subaru Forester 2.0 "σκορτσαρισμα στις 2500 στροφες

Subaru Forester 2.0 "σκορτσαρισμα στις 2500 στροφες

Δημοσίευσηαπό zziplex » 13 Μαρ 2008, 22:05

Πριν απο λιγες μερες αγορασα ενα μεταχειρισμενο Forester 2006 μοντελο 158ps.
Ισως επειδη η διαφορα απο το προηγουμενο αυτοκινητο (yaris) ηταν τεραστια στην οδικη συμπεριφορα, δεν προσεξα ενα μπουκωμα-σκορτσαρισμα που κανει οταν το στροφομετρο δειξει 2500 στροφες σε ολες τις ταχυτητες.
Αυτο μου το κανει παντα και γινεται πολυ αισθητο οταν πατησω τερμα το γκαζι, ενω αναβαζει ωραια απο τις 1800-2000 στροφες, οταν φτανει στις 2500 τρωει αυτο το κολλημα μεχρι τις 3000-3100.
Επειδη το αυτοκινητο εχει αλλο ενα χρονο εργοστασιακη εγγυηση το πηγα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν σε πρωτη φαση να βαλω 100αρα βενζινη-μου καθαρησαν στα γρηγορα την πεταλουδα και μου ειπαν να δω πως θα παει.
Εχω φουλαρει απο τοτε 3 φορες 100αρα και το προβλημα εξακολουθει....

Ειχε κανεις φιλος αναλογο περιστατικο?
Ευχαριστω πολυ.

Υ.Γ. Στην αντιπροσωπεια θα παω την επομενη Τεταρτη 19 Μαρτιου αλλα ως τοτε θα με εχει φαει το αγχος.....
Άβαταρ μέλους
zziplex
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 21:44

Subaru Forester 2.0 "σκορτσαρισμα στις 2500 στροφες

Δημοσίευσηαπό Evolander » 14 Μαρ 2008, 09:38

Φίλε καλώς ήρθες,

Με λίγα λόγια το συνεργείο subaru που πήγες (χωρίς να ξέρω ποιό είναι), είναι πολύ απλά για το γάιδαρο καβάλα !!!
Το πρόβλημα δεν είναι της βενζίνης αλλά της μηχανής του.
Αν είναι δυνατόν να σου λένε σε ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο να βάζεις χειμώνα καιρό 100άρα βενζίνη !!!
Εδώ τα turbo βάζουν 95άρα ακόμα και το καλοκαίρι που παίζουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες.
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό lion » 14 Μαρ 2008, 21:59

To πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε αρκετά forester με τα 158 άλογα. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι βάζουν αναβαθμιζμένο πρόγραμμα στην αντιπροσωπία και το πρόβλημα λυνεται. Κάνε μία βόλτα από τους ειδικούς στα subaru http://www.scooby.gr και μην ανυσηχείς. Οι Ιάπωνες νομίζω ότι έχουν κάνει καποιο κόλπο (μαμουνιά) για να περάσουν τις προδιαγραφές καυσαερίων, αλλά μερικά αυτοκίνητα έχουν εμφανίσει αυτό το πρόβλημα.
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό zziplex » 14 Μαρ 2008, 22:15

Λεωνιδα, ξεχασα να το αναφερω, αλλα το προγραμμα περαστηκε απο πανω αλλα δεν λυθηκε το προβλημα....
Άβαταρ μέλους
zziplex
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μαρ 2008, 21:44

Re: Subaru Forester 2.0 "σκορτσαρισμα στις 2500 στροφες

Δημοσίευσηαπό protzav » 16 Ιαν 2018, 16:26

καλησπερα φιλε μου,αν και εχουν περασει πολλα χρόνια απο την αναρτηση σου,αν μπορεις επικοινωνησε μαζι μου γιατι εχω το ιδιο ακριβως προβλημα και δεν βρισκω λυση το mail μου ειναι p?????@yahoo.gr ευχαριστω εκ των προτερων

[Edit Mod] Δεν δίνουμε Online το email μας
protzav
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιαν 2018, 14:46


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες