Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Service σε Outlander

Service σε Outlander

Δημοσίευσηαπό aggelosmz » 17 Φεβ 2008, 12:22

Καλημέρα, είμαι σχετικά καινούργιος στο forum. Το τελευταίο μηνα διαβάζω τα post σας και έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα, τα Mitsubishi Outlander 2.4 και Suzuki Grand Vitara 2.0.Επισκεφθηκα χθες την τοπική αντιπροσωπεία της Mitsubishi για μια τελευταία ματιά και στο θέμα των service μου είπαν για αλλαγή λαδιών κάθε 10000Km και μεγάλο service κάθε 40000km. Μπορεί κάποιος με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο να μας διαφωτίσει γιατί με βάση τα όσα διάβασα στο forum για 7500 και 15000 km αντιστοιχα, έχω μπερδευτεί. Επίσης μπορεί κάποιος να μας πει τι χάρτες χρησιμοποιεί το Navigator των δύο αυτοκινήτων και αν έχει καταφέρει να περάσει κανείς Destinator? Και στις δυο αντιπροσωπείες δεν έχουν ιδέα.

Υ.Γ Η συμπεριφορά του ιδιοκτήτη της εν λόγω αντιπροσωπείας ήταν ελεεινή. Επέμενε ότι σε περίπτωση ανταλλάγής το σημερινό αυτοκινητό μου ένα Citroen C4 Coupe VTRS 1.4 πρώτη κυκλοφορία 2/2007 full extra δεν αξίζει παρά μόνο 8000€, δηλαδή σε ένα χρόνο έχασε 7000€. Εννοείται ότι προτιμώ να του βάλω φωτιά και να το κάψω παρά να το πουλήσω σ'αυτόν και την επομένη να το πουλήσει για 12.000€. Επίσης επέμενε ότι από το Outlander των 37.700€ θα βγάλει κέρδος 1400€. Τι λέτε για το τελευταίο?
Άβαταρ μέλους
aggelosmz
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008, 18:20
Τοποθεσία: Πάτρα

Service σε Outlander

Δημοσίευσηαπό Evolander » 25 Φεβ 2008, 15:37

Φίλε καλησπέρα,

Από εμπειρία συγγενή που δουλεύει στη ford, το κέρδος είναι περίπου 1500 ευρώ το αυτοκίνητο.

Τώρα για τα service ή πάρε τη γνώμη ιδιοκτητών, ή πάρε τηλ στα εξουσιοδοτημένα και ρώτα αφού πεις πως το έχεις ήδη (γιατί άλλα λένε πριν αγοράσεις και άλλα μετά).

Επίσης πρόσεξε το θέμα της εγγύησης, η εργοστασιακή είναι 3 χρόνια, και τα υπόλοιπα είναι υπό όρους και επίσης δεν είναι μεταβιβάσημη η εγγύηση πέραν την 3 πρώτων χρόνων - δλδ τα 7 χρόνια είναι μόνο για εσένα (1ο ιδιοκτήτη).
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Service σε Outlander

Δημοσίευσηαπό DoubleJeperdy » 27 Φεβ 2008, 00:09

Είμαι κάτοχος του Outlander από τα τέλη Νοεμβρίου.
Στην αντ/πεία μου είπαν για αλλαγή λαδιών σε 15000km ή σε ένα χρόνο και παράλληλα υπάρχει ένδειξη στο trip computer που μετράει αντίστροφα και τα χλμ. και το χρόνο που απομένει.
Κατόπιν όταν λίγες μέρες μετά πήγα να διαμαρτυρηθώ για τους πολύ κακούς χάρτες του navi του (οι χάρτες είναι της navteq ,το βρήκα μόνος μου και στην εδώ αντ/πεία δεν έχουν ιδέα) με ενημέρωσαν ότι η αλλαγή λαδιών πήγε στα 20000(τους είπα δηλ. αν ξανά ρθω σε μια βδομάδα θα γίνουν 25? :lolmen: )
Αναφορικά με τους χάρτες δεν δοκίμασα κάτι ακόμα δεδομένου ότι δεν έχω στην κατοχή μου cd εγκατάστασης(ισχυρίζονται ότι ούτε αυτοί έχουν και ότι το αυτ/το έρχεται με τους χάρτες φορτωμένους!!!)οπότε σε περίπτωση κρασαρίσματος δεν έχω δυνατότητα επαναφοράς.Είμαι σε αναμονή και εγώ
Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
DoubleJeperdy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 03:13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Service σε Outlander

Δημοσίευσηαπό panmal » 27 Φεβ 2008, 17:18

Evolander έγραψε:Επίσης πρόσεξε το θέμα της εγγύησης, η εργοστασιακή είναι 3 χρόνια, και τα υπόλοιπα είναι υπό όρους και επίσης δεν είναι μεταβιβάσημη η εγγύηση πέραν την 3 πρώτων χρόνων - δλδ τα 7 χρόνια είναι μόνο για εσένα (1ο ιδιοκτήτη).

Έτσι είναι. Έκανα το ερώτημα προς το Σαρακάκη για το δικό μου (CR-V ’05) και η επίσημη απάντηση από το τμήμα της Honda είναι η εξής:

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι η επέκταση της εγγύησης για το όχημα σας
(+4 έτη) από τον Όμιλο Επιχειρήσεων Σαρακάκη, είναι πλήρως μεταβιβάσιμη.
Δεν συμβαίνει το ίδιο με την νέα 10 ετή (+7έτη), η οποία δεν μεταβιβάζεται σε επόμενο κάτοχο και ισχύει
για οχήματα που ταξινομήθηκαν μετά την 01.02.2008.
Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία.


Υποθέτω ότι ισχύει το ίδιο και για τα Mitsubishi αλλά πρέπει να το ελέγξετε.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Service σε Outlander

Δημοσίευσηαπό bebes » 03 Μαρ 2008, 12:40

aggelosmz έγραψε:στο θέμα των service μου είπαν για αλλαγή λαδιών κάθε 10000Km και μεγάλο service κάθε 40000km.

Εμένα μου είπαν: κάθε 10000 χλμ ή 6 μήνες λάδια, κάθε 20000 χλμ ή 1 χρόνο σέρβις.
Ουσιαστικά δηλαδή επίσκεωη 2 φορές το χρόνο :?
Άβαταρ μέλους
bebes
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 21 Σεπ 2005, 11:24

Re: Service σε Outlander

Δημοσίευσηαπό Evolander » 04 Μαρ 2008, 10:48

bebes έγραψε:
aggelosmz έγραψε:στο θέμα των service μου είπαν για αλλαγή λαδιών κάθε 10000Km και μεγάλο service κάθε 40000km.

Εμένα μου είπαν: κάθε 10000 χλμ ή 6 μήνες λάδια, κάθε 20000 χλμ ή 1 χρόνο σέρβις.
Ουσιαστικά δηλαδή επίσκεψη 2 φορές το χρόνο :?

Είναι αυτά που λέγαμε... άλλα λένε και άλλα εννοούν!!!
Περαστικά μας όλων μας που επιλέξαμε σαρακ@#$%@$#^&!!@$! και να ευχόμαστε αχρείαστο να είναι το θέμα εγγύησης - γιατί εκεί είναι το μεγάλο παλούκι !!!
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες