Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καίει λάδια το νέο CR-V?

Καίει λάδια το νέο CR-V?

Δημοσίευσηαπό Sokratisstal » 05 Ιαν 2008, 23:12

Αγορά Απρίλιος 2007, στις πρώτες 3000 χιλ. άναψε το λαμπάκι χαμηλής στάθμης λαδιού κινητήρα. Συμπλήρωσα 1 λίτρο λάδι. Στις 5000 χιλ. άλλο 1100 λίτρα. Αλλαγή λαδιών έκανα στις 7500χιλ. Στις 9000 έκαψε άλλα 300gr και στις 11000 έκαψε περίπου 1 λίτρο ακόμη. Το συνεργείο Κουλούρης στη Θεσσαλονίκη λέει ότι ή Honda το δικαιολογεί. Γνωρίζει κανείς τίποτα πάνω σε αυτό το θέμα????? και σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ για να έχω μια σίγουρη απάντηση????
Άβαταρ μέλους
Sokratisstal
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2008, 22:52
Τοποθεσία: Κ.Τουμπα Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 06 Ιαν 2008, 08:36

Αγαπητε Σωκρατη ,εχω το CRV απο 03-2007 και εως σημερα(7500χλμ)δεν εχω παρατηρησει κατι σχετικο.Ουτε και στην πρωτη αλλαγη λαδιων(α΄εξαμηνο).Δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως για το που να ρωτησεις.Οταν μαθεις κατι ενημερωσε σε παρακαλω.
Καλη χρονια
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Καίει λάδια το νέο CR-V?

Δημοσίευσηαπό Evolander » 06 Ιαν 2008, 17:46

Sokratisstal έγραψε:Αγορά Απρίλιος 2007, στις πρώτες 3000 χιλ. άναψε το λαμπάκι χαμηλής στάθμης λαδιού κινητήρα. Συμπλήρωσα 1 λίτρο λάδι. Στις 5000 χιλ. άλλο 1100 λίτρα. Αλλαγή λαδιών έκανα στις 7500χιλ. Στις 9000 έκαψε άλλα 300gr και στις 11000 έκαψε περίπου 1 λίτρο ακόμη. Το συνεργείο Κουλούρης στη Θεσσαλονίκη λέει ότι ή Honda το δικαιολογεί. Γνωρίζει κανείς τίποτα πάνω σε αυτό το θέμα????? και σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ για να έχω μια σίγουρη απάντηση????

Καλή χρονιά φίλε Σωκράτη,
Το αυτοκίνητό σου είναι ολοκαίνουριο και σίγουρα είναι αδικαιολόγητο να καίει λάδια (επίσης δεν είναι και τούρμπο).
Αν φορά φουλ συνθετικά λάδια (όπως θα έπρεπε) API-A3 (ψάξε στο μάνουαλ και αν δεν το γράφει κατέβασε το workshop manual από το internet) δεν θα έπρεπε να καίει ούτε γραμμάριο!
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Re: Καίει λάδια το νέο CR-V?

Δημοσίευσηαπό phassapis » 06 Ιαν 2008, 20:33

Ανεξάρτητα από τη δική σου έρευνα για το τεχνικό μερος του προβλήματος, την οποία να συνεχίσεις αλλά προσέχοντας να μη μεταβιβασθεί το βάρος της ευθύνης στη καμπούρα σου ούτε να δώσεις λαβή για να ισχυρισεί κάτι τέτοιο κανένας κακόπιστος, σε συμβουλεύω να παραδώσεις το αυτοκίνητό σου στην αντιπροσωπεία ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο που καλύπτει η εγγύηση και να απαιτήσεις ευγενικά αλλά ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΑ τα εξής

α) να σε ενημερώσουν υπεύθυνα και συγκεκριμένα σε εύλογο χρόνο για το ακριβές αιτιο του ελαττώματος.

β) αν υπεκφεύγουν ή σού επαναλάβουν τις ίδιες μπούρδες, να ζητήσεις να σού βεβαιώσουν εγγράφως αυτό πού σου είπαν.

γ) αν η επισκευή είναι απλή (δεν συνεπάγεται σημαντικές επεμβάσεις ούτε απομειώνει τη γενική αξία του αυτοκινήτου), να τους την αναθέσεις.

δ) αν η επισκευή είναι σημαντική, να εξετάσεις με προσοχή τα δικαιώματά σου σύμφωνα με την εγγύηση και τη νομοθεσία και να ενεργήσεις αναλόγως.

Στην πιο πάνω περίπτωση "β" να αλληλογραφήσεις με τη μητρική εταιρεία.

Αν μετά απ΄όλα αυτά εξακολουθούν να σε κοροϊρεύουν, θα αναγκαστείς να καταφύγεις σε εξωτερικό συνεργείο,στους φορείς προστασίας καταναλωτών και σε δικηγόρους (αχρείαστοι να ναι!).

Να κρατάς τακτικά αποδεικτικά στοιχεία για ολες τις δαπάνες και για κάθε σου ενέργεια.Στίς προσωπικές επαφές, καλό θα είναι να συνοδεύεσαι από ένα πρόσωπο - μάρτυρα, μήπως στο μέλλον σού χρειαστεί.
Άβαταρ μέλους
phassapis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 23 Ιουν 2007, 11:44
Τοποθεσία: Αθήνα-Κυψέλη

Re: Καίει λάδια το νέο CR-V?

Δημοσίευσηαπό Evolander » 08 Ιαν 2008, 10:38

phassapis έγραψε:Ανεξάρτητα από τη δική σου έρευνα για το τεχνικό μερος του προβλήματος, την οποία να συνεχίσεις αλλά προσέχοντας να μη μεταβιβασθεί το βάρος της ευθύνης στη καμπούρα σου ούτε να δώσεις λαβή για να ισχυρισεί κάτι τέτοιο κανένας κακόπιστος, σε συμβουλεύω να παραδώσεις το αυτοκίνητό σου στην αντιπροσωπεία ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο που καλύπτει η εγγύηση και να απαιτήσεις ευγενικά αλλά ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΑ τα εξής...

+ 1000.
Οι προτροπές/συμβουλές του φίλου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Αν θέλεις οποιαδήποτε βοήθεια (π.χ συμβουλή δικηγόρου) στείλε μου πμ.
Το αυτοκίνητό σου (από αυτά που περιγράφεις) έχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό bull » 08 Ιαν 2008, 12:39

Αγαπητε μου φίλε,
σε καταλαβαίνω όσο δεν φανταζεσαι γιατί έχω πάθει ακριβώς τα ίδια στο ΙΧ επιβατικό μου, ένα opel astra (το τελευταίο...).
Το αμάξι καιει απο την αρχή 300cc λάδι ανα 1000χλμ :shock:
Μετά τον πρώτο χρόνο (το έχω 3 χρόνια) καιει 500cc ανα 1000χλμ. :shock: :shock:
Πάω στο επίσημο service, οι άνθρωποι με συμπονούν, κάνουν επισημες μετρήσεις ανα 1000χλμ και τις καταγράφουν ώστε να μπορέσουν να εγείρουν θέμα εγγύησης. Όταν τελειώνουν, παίρνουν την OPEL Ελλάς, τους εξηγούν το πρόβλημα και εκείνοι απαντούν ότι στο βιβλίο συντήρησης που είχα στα χέρια μου γράφει ότι η OPEL θεωρεί φυσιολογικές καταναλώσεις λιπαντικού μεχρι 600cc ανα 1000χλμ :banging:
Κάγκελο εγώ... Που το γάφει ρε παιδιά, εγώ το έχω κοιτάξει το βιβλιαράκι κλπ... Ούτε οι μηχανικοί του επίσημου service ήξεραν. Ψάχνω επιμελώς και στον πίνακα που είχε τα στοιχεία του λαδιού που πρέπει να χρησιμοποιείται με αστερίσκο και πολύ ψηλά γραμματάκια διαβάζω: Η κατανάλωση λιπαντικού μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 600cc ανα 1000χλμ :cry: :cry: :cry:
Κάνε Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ! Ζαλισέ τους! Ο κουνιάδος μου (Τoyota) με παρόμοιο πρόβλημα τους τρέλλανε 8 μήνες (κόντεψε να τρελλαθεί και ο ίδιος βέβαια...) Στο τέλος του άλλαξαν μηχανή ή κάτι τέτοιο... Εγώ, απλώς βαρέθηκα και σε λίγο αλλάζω αυτοκίνητο...

PS.: Τώρα που μιλάμε καίει 1λίτρο στα 1000! :lol: :lol: :lol:
Είπαμε όμως... Ο κύβος ερρίφθη... ΟΥΣΤ!!!
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες