Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓΙΑ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ HONDA CR - Β(ΙΔΕΣ)

Re: Κραδασμοί στη λειτουργία σε ρελαντί

Δημοσίευσηαπό panmal » 22 Φεβ 2008, 11:06

scs έγραψε:Για οσους απο εσας εχουν CRV, ενδεχομενος να σας αφορα (ανακληση CRV):

http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 479061.htm

Πήρα στο Σαρακάκη (εξυπ. πελατών). Τελικά είναι μόνο για μοντέλα του 2007.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Κραδασμοί στη λειτουργία σε ρελαντί

Δημοσίευσηαπό Maccimo » 16 Μαρ 2008, 01:48

είναι καλό για οικογενειακό αυτοκίνητο, με χρήση κυριως σε ασφαλτο αλλά 3-4 μηνες με χιονακι/πάγο και καμια εκδρομή σε χιονοδρομικό/παραλία?
Άβαταρ μέλους
Maccimo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Μαρ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό giorgoskoup » 16 Μαρ 2008, 08:53

Φιλε Maccimo,

εχω το CRV απο 03-2007.Γενικες εντυπωσεις πολυ καλες.Δεν ξερω ομως τις απαιτησεις σου για εκτος δρομου.Το οτι δηλαδη δεν κλειδωνει η τετρακινηση ειναι μειονεκτημα.Βεβαια εξαρταται μεχρι που θελεις να φτασεις.Εγω παντως το περσινο καλοκαιρι κολλησα σε παχια αμμο,στην μεση του πουθενα,με το μωρο μου μεσα...δεν το ξανακανω.Στην ασφαλτο ισως ειναι το καλυτερο-εχει μεγαλους χωρους,την χαμηλοτερη καταναλωση(!) και ειναι HONDA...και νομιζω η καλυτερη επιλογη για την κατηγορια του..
Άβαταρ μέλους
giorgoskoup
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 18:31
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Maccimo » 16 Μαρ 2008, 11:06

Σε ευχαριστώ Γιώργο, αυτό ήθελα, δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις΄από off-road, τουλάχιστον όσο είναι μικρά τα παιδιά, κυρίως για αν ανεβαίνω σε χιονοδρομικά και να υπάρχει αίσθηση ασφάλειας οταν χιονίζει εδώ στην πόλη (χιονίζει συχνά)
Άβαταρ μέλους
Maccimo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Μαρ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό panmal » 17 Μαρ 2008, 11:55

Maccimo έγραψε:Σε ευχαριστώ Γιώργο, αυτό ήθελα, δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις΄από off-road, τουλάχιστον όσο είναι μικρά τα παιδιά, κυρίως για αν ανεβαίνω σε χιονοδρομικά και να υπάρχει αίσθηση ασφάλειας οταν χιονίζει εδώ στην πόλη (χιονίζει συχνά)

Εγώ πάντως στη θέση σου θα προτιμούσα κάτι με κοντές σχέσεις, εφόσον λες ότι το χιόνι είναι τακτικός “πελάτης” και θέλεις να πάς και σε άμμο. Δεν συγκρίνεται ο έλεγχος που έχεις με κοντές στο χιόνι και φυσικά στην άμμο οι κοντές είναι must (εκτός αν έχεις κανένα θηριώδη κινητήρα).
Κοίτα … και εγώ CR-V έχω αλλά το αγόρασα για όλα τα άλλα προτερήματά του με τελευταία την τετρακίνηση, γιατί σ’ αυτό το τομέα με καλύπτει το παλιό Pajero μου του 1989.
Επίσης κάτι άλλο. Η 10 ετής εγγύηση που δίνει τώρα ο Σαρακάκης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΣΙΜΗ πέραν του 1ου ιδιοκτήτη όπως παλιά η 7 ετής. Αυτό ισχύει
για οχήματα που ταξινομήθηκαν μετά την 01.02.2008. Φαίνεται ότι προσφέρει περισσότερα αλλά στην ουσία του στοιχίζει λιγότερα.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Κραδασμοί στη λειτουργία σε ρελαντί

Δημοσίευσηαπό demetrios » 17 Ιουν 2008, 11:26

Παιδια ε΄χω το νεο crv (αυτόματο) και εδω και λιγο καιρό όταν στρίβω εντελώς το τιμόνι είτε δεξιά είτε αριστερα και κα΄νω όπισθεν ακούγεται ένας θόρυβος στους πίσω τροχους . Σας έχει συμβεί? Μηπως ενεργοποιείται το 4χ4?
Άβαταρ μέλους
demetrios
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Ιουν 2008, 11:14
Τοποθεσία: Πάφος,Κύπρος

Κραδασμοί στη λειτουργία σε ρελαντί

Δημοσίευσηαπό NAUDOMOS » 18 Ιουν 2008, 19:08

Εχω το νέο CRV μόλις 2 εβδομάδες. Το κάτω ντοθλαπάκι δεν ανοιγει (δεν ειναι κλειδομένο)
Απιστευτο!!!!!! -
Άβαταρ μέλους
NAUDOMOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Ιουν 2008, 19:04
Τοποθεσία: Athens

CR-V & Navigator

Δημοσίευσηαπό jimpao » 02 Ιούλ 2008, 14:46

Παιδιά γεια,
Είμαι νέος στο site και ελπίζω να μάθω πολλά από εσάς. Έχω το CR-V EX Full με της ζάντα την 19αρα, το αυτοκίνητο δείχνει πολλή διαφορετικό σε σχέση με την εργοστασιακή 18αρα. Είναι όνειρο κάθονται και το χαζεύουν τι να σας λέω. Όμως το μεγάλο πρόβλημα είναι ο Σαρακακης και το κακό του το service. Το έχω ένα χρόνο το αυτοκίνητο και δεν μου έχουν στείλει ακόμα το service book του αυτοκινήτου. ΚΑΙ το κυριότερο το DVD για το navigator, εδώ την πάτησα χοντρά γιατί ήμουν από τους πρώτους που έκαναν παραγγελία το αυτοκίνητο και το παραμύθι το έφαγα. Έχει κανένας ιδέα τι γίνεται ? όλο του στο τέλος του χρόνου μου λένε από τον Σαρακακη. Είμαι στο just να τους το πάω πίσω και να βάλω aftermarket. Θέλω την γνώμη σας….!!!!
Άβαταρ μέλους
jimpao
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2008, 14:10
Τοποθεσία: Athens

CR-V & Navigator

Δημοσίευσηαπό JOHNR » 02 Ιαν 2009, 15:11

ΚΑΛΗ - ΧΡΟΝΙΑ σε ολους τους CR-Β(ΙΔΕΣ).
Πηγε κανεις σε χιονια ? να προτεινει και σε εμας καποιο προορισμο?
Άβαταρ μέλους
JOHNR
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009, 13:33

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 02 Ιαν 2009, 20:06

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.Δυστυχώς φίλε αυτό είναι το μόνιμο πρόβλημα με τον Σαρακάκη,δεν υπάρχει καμμιά υποστήριξη.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πουλήσουν,πρόσεχε μην χρειαστείς κανένα σοβαρό ανταλακτικό,θα το πληρώσεις χρυσάφι αλλά θα πρέπει να έχεις και την υπομονή του Ιωβ!!!!!!!Θα περιμένεις μέχρι αγανακτήσεως.Δυστυχώς όποιος τους δοκίμασε μια φορά δεν τους ξαναπλησίασε.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό loftys » 10 Ιαν 2009, 20:28

καλησπερα και καλή χρονιά,

είμαι κάτοχος ενός 2006 αυτόματου, και είναι το 2ο μου crv!. Το πρώτο μου ήταν ένα 2003 μηχανικό το οποίο και πούλησα σχετικά γρήγορα λόγω όικονομικών δυσχερειών, αλλά μπόρεσα και το ξαναπήρα παντα καινούργιο.

Τα προβλήματα που συνήθως αντιμετώπιζα ήταν ο υπερβολικός θόρυβος κατά την διάρκεια του ταξιδιού, μιλάω για τους αεροδυναμικούς θορύβους. Επίσης πάντα είχα την εντύπωση, και στα δύο, ότι η πόρτα του οδηγού δεν έχει κλείσει καλά. :( Ενώ εξωτερικά δεν φαινόταν κάτι το παράξενο, πάλι κατά την διάρκεια της οδήγησης, ήταν σαν να άκουγες τι γινόταν στο δρόμο καθαρά. Αυτά τα δύο δεν κατάφερα να τα λύσω ποτέ! Τώρα όσον αφορά τον Σαρακάκη, δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Για service αλλά και φανοποιία (άλλαξα την πόρτα του οδηγού μετά από σύγκρουση) πηγαίνω στον Παντόπικο στην Ιερά οδό (εξουσιοδοτημένος) και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την δουλειά του και από τις τιμές του.

Τώρα όσον αφορά τα ελαστικά επειδή πρέπει να τα αλλάξω (το πιστεύετε ότι έβαλαν ελαστικά κατασκευής 01704 σε αυτοκίνητο κατασκευής 2006 :madman: ) έχω καταλήξει στα cooper zeon xst-a, ασφάλτινο ελαστικό με μικρή δυνατότητα χιονιού κ.λ.π. Την γνώμη σας θα ήθελα άν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω!
Άβαταρ μέλους
loftys
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 20:11
Τοποθεσία: μαρουσι,αθηνα

Δημοσίευσηαπό panmal » 12 Ιαν 2009, 15:14

Έχω το αυτόματο του 2005 και προτίμησα μια πιο μέση λύση με Yokohama Geolandar A/T-S. Αν μπορέσεις όμως βάλε καλύτερα τα Pirelli Scorpion ATR, αν μπορείς να τα βρεις στη διάσταση αυτή, που έχουν και ένδειξη για M+S (δυστυχώς δεν ήταν διαθέσιμα στην Ελλάδα όταν τα ήθελα εγώ). Μην σε τρομάζει που λένε για 50-50 και νομίζεις ότι θα έχουν θόρυβο. Το πέλμα τους θα το χαρακτήριζα μάλλον για 70-30. Όσον αφορά το θόρυβο είναι και τα δύο μια χαρά. Ούτε εγώ ούτε φίλος που έβαλε τα Pirelli καταλάβαμε διαφορά από το προηγούμενο ασφάλτινο σετ.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό JOHNR » 13 Ιαν 2009, 10:47

Αγαπητε loftys - δεν μπορω να σε βοηθησω στην επιλογη (CRV 08 με 5000km) αλλα αν θες να συγκρινεις τιμες - εχω λαστιχα κοντα στην δουλεια και μπορω να ρωτησω. Τα continental παντως που φοραω ειναι πολυ καλα για ασφαλτο και light χωμα.
Άβαταρ μέλους
JOHNR
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009, 13:33

Δημοσίευσηαπό loftys » 13 Ιαν 2009, 19:38

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω τους συνάδελφους που μπήκαν στο κόπο να μου απαντήσουν.

Κατά δεύτερον, βλέπω ότι το θέμα ελαστικό είναι πολύ πιο σύνθετο απ' ότι φανταζόμουν.

Ο καθένας έχει κάνει την επιλογή του και θεωρεί ότι είναι και η πιο συμφέρουσα-σωστή για την χρήση που θέλει να κάνει ο ίδιος...

Θα δούμε...

Στους συνάδελφους από 2006 και πίσω, πρόβλημα θορύβου, ιδιαίτερα στα ταξίδια, έχετε?????
Άβαταρ μέλους
loftys
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 20:11
Τοποθεσία: μαρουσι,αθηνα

Δημοσίευσηαπό panmal » 14 Ιαν 2009, 12:39

loftys έγραψε:Ο καθένας έχει κάνει την επιλογή του και θεωρεί ότι είναι και η πιο συμφέρουσα-σωστή για την χρήση που θέλει να κάνει ο ίδιος...

Έτσι ακριβώς είναι. Ξεκαθάρισε τι ζητάς απ' το αυτοκίνητο και θα βρεις την άκρη...
loftys έγραψε:Στους συνάδελφους από 2006 και πίσω, πρόβλημα θορύβου, ιδιαίτερα στα ταξίδια, έχετε?????

Τίποτα τρομερό και ενοχλητικό. Θα το περίμενα λίγο πιο αθόρυβο να σου πω την αλήθεια. Ίσως έχει να κάνει με τα λάστιχα στις πόρτες που αφήνουν λίγο θόρυβο και περνάει. Έχω "μαζέψει" ήδη την πίσω δεξιά πόρτα που μου φάνηκε λίγο χαλαρή. Όπως είπα και στην αρχή όμως δεν το βρίσκω ενοχλητικό
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες