Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υποψήφιος SUVας

Υποψήφιος SUVας

Δημοσίευσηαπό new2rav4 » 03 Σεπ 2006, 20:35

Γειά σε όλους και καλό χειμώνα!

Ψάχνοντας για νέο ΙΧ δεν απέφυγα τον πειρασμό να κοιτάξω και μερικά SUV. Δεν είμαι κυνηγός, ψαράς, ορειβάτης, αλλά με έλκει η ιδέα του οχήματος που άμα σου τη δώσει μπορεί να σε πάει και off-road. Ζω εκτός πόλης σε αγρόκτημα και το χειμώνα η λάσπη είναι ο μόνιμος εχθρός μας.
Από όσα είδα μου άρεσε το RAV4. Ωστόσο, έχω δεύτερες σκέψεις και έτσι θα ήθελα να θέσω σε εσάς τους πιο έμπειρους μερικές βασικές ερωτήσεις που θα με βοηθήσουν να καταλήξω:
1. Πώς τα πάει το RAV στον ανοικτό δρόμο; Μία μακριά διαδρομή είναι πολύ κουραστικότεραη από ότι με ένα σύνηθες επιβατικό;
2. Η κατανάλωση εντός και εκτός πόλης σε τί επίπεδα κυμαίνεται; Χώνετε βαθιά το χέρι στην τσέπη;
3. Κάπου άκουσα: "μη το πάρεις. Σε 3 μήνες θα το μετανοιώσεις...". Αληθεύει; Μήπως είναι too much επιλογή για κάποιον που δεν φεύγει συχνά στο βουνό;
4. Από προβλήματα πώς πάει; Χρειάστηκε κανείς σοβαρές επισκευές; Ξέρω πως το after sales της Toyota είναι υποδειγματικό, αλλά και πάλι ξέρω γω...

Θα εκτιμούσα πολύ τα σχόλια σας!

Ευχαριστώ και να περνάτε καλά!
Άβαταρ μέλους
new2rav4
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Σεπ 2006, 20:25

Υποψήφιος SUVας

Δημοσίευσηαπό alnik » 11 Σεπ 2006, 12:46

Καλησπέρα,

Τις ίδιες ανησυχίες είχα και εγώ και κατα βάση τις ίδιες ανάγκες/απαιτήσεις.
Μόνο που εγω είχα καταλήξει στο οτι θα έπαιρνα SUV απλά δεν ήξερα ποιο.
Τελικά μετά από πολύ έρευνα και αφού διάβασα 30 σελίδες από το αντίστοιχο θέμα (πραγματικά βοηθάει) σε αυτό το φορουμ, το παρείγγηλα στις αρχές Αυγούστου.

Για να απαντήσω στα ερωτήματά σου αν και δεν έχω παραλάβει το δικό μου ακόμα (όμως έχω κάνει ένα εξαντλητικό τεστ ντραιβ 3 ημερών) και συνοψίζοντας τις παρατηρήσεις από τους άλλους φίλους:
1) Σε ανοιχτό δρόμο είναι πολύ καλό και ξεκούραστο. Αν και δεν έχει τις τρομερές τελικές ενός 2lt επιβατικού θα σε πάει με άνεση και σταθερότητα με 190χλμ. Το σαλόνι του είναι άνετο και πολυτελέστατο ειδικά στην έκδοση luxury και οι ρυθμίσεις των καθισμάτων πληρέστατες.
2) Έκανα τις συγκρίσεις με το 1600άρι που έχω τώρα και μου βγαίνει ελάχιστα πιο οικονομικό το 2λιτρο RAV !!!!! Είναι με διαφορά ο οικονομικότερος κινητήρας για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας του που παραλληλα βγάζει τετοια απόδοση κυβικών/ίππων.
3)Εντυπωσιακό σχόλιο. Δεν βρίσκω λόγο να το πει αυτό κανείς, αλλά με ενδιαφέρει να μου πείς εσύ γιατί στο είπαν??? Μπορέι να ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε εμείς? (Γράψε στο http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html
4) Το αυτοκίνητο διακρίνεται από την γνωστή ποιότητα της ΤΟΥΟΤΑ. Έχει όμως ένα διαπιστωμένο baby-illness στην πίσω ανάρτηση για το οποίο έιναι ενήμερη η ΤΟΥΟΤΑ και αναμένουμε ανάκληση και επισκευή για τα πρωτα μοντέλα (τα καινούρια μπορέι να έρθουν διορθωμένα)

Καλωσήρθες στην παρέα μας.

Φιλικά,

Άλκης

Υ.Γ. Κάνουμε και μια πρώτη συνάντηση όσοι ενδιαφερόμαστε για το νέο RAV4 μέσα στην εβδομάδα. Δεν ξέρω μήπως θα ήθελες να έρθεις να πάρεις απευθείας απαντήσεις σε ερωτήσεις σου... http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-4708.html
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Υποψήφιος SUVας

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 12 Σεπ 2006, 19:37

Ετσι εκανα και στο δικό μου...Τι χρώμα δέρμα;;Αν εβαλες μπεζ θα παρεις μια γεύση του δικου σου την πεμπτη.
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 12 Σεπ 2006, 20:20

Χμ. Λαθος καταχωρηση. Σορρυ ... Μιλάω πολυ ωρα τη μερα στο κινητο και...

Τεσπα... Καλως τον...Παρε το ραβακι και μη το σκεφτεσαι!!!Ελα την πεμπτη αν θες να τα δεις απο κοντα
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Quo vadis?

Δημοσίευσηαπό new2rav4 » 12 Σεπ 2006, 21:18

Παιδιά,

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και σχόλιά σας.
Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω στη δημιουργία του club και να σας γνωρίσω, αλλά δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη.
Ελπίζω όλα πάντως να εξελιχθούν καλά!

Μερικά issues προς συζήτηση:

1) RAV4 vs SantaFe: pros and cons
2) RAV4 vs new Honda CRV (to come on 01/07): worth waiting to decide?

Παρεπιπτόντως, την ατάκα "μη πάρεις RAV4, σε 3 μήνες θα το μετανοιώσεις..." την διάβασα σε κάποιο forum του site μας, στην πρώτη μου επίσκεψη.

Σας ευχαριστώ και καλή δύναμη!
Άβαταρ μέλους
new2rav4
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Σεπ 2006, 20:25

Quo vadis?

Δημοσίευσηαπό new2rav4 » 12 Σεπ 2006, 21:19

Παιδιά,

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και σχόλιά σας.
Θα ήθελα πολύ να βοηθήσω στη δημιουργία του club και να σας γνωρίσω, αλλά δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη.
Ελπίζω όλα πάντως να εξελιχθούν καλά!

Μερικά issues προς συζήτηση:

1) RAV4 vs SantaFe: pros and cons
2) RAV4 vs new Honda CRV (to come on 01/07): worth waiting to decide?

Παρεπιπτόντως, την ατάκα "μη πάρεις RAV4, σε 3 μήνες θα το μετανοιώσεις..." την διάβασα σε κάποιο forum του site μας, στην πρώτη μου επίσκεψη.

Σας ευχαριστώ και καλή δύναμη!
Άβαταρ μέλους
new2rav4
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Σεπ 2006, 20:25

Re: Quo vadis?

Δημοσίευσηαπό Santa » 12 Σεπ 2006, 21:50

new2rav4 έγραψε:Παιδιά,

Παρεπιπτόντως, την ατάκα "μη πάρεις RAV4, σε 3 μήνες θα το μετανοιώσεις..." την διάβασα σε κάποιο forum του site μας, στην πρώτη μου επίσκεψη.


Ποιό χαζή ατάκα δεν έχει ξαναγραφτεί μέσα στο forum αυτο.
Ειδικά για Toyota δεν υπάρχει συζήτηση αξιοπιστίας και μετάνοιας...
Έχω και ένα νέο Yaris 2006, το οποίο με έχει <<βγάλει λεβέντη>>.....
Ασχετα αν πήρα το Santa που με έχει <<βγάλει τσολιά>> !!!!
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Re: Υποψήφιος SUVας

Δημοσίευσηαπό thanosrav » 13 Σεπ 2006, 07:37

new2rav4 έγραψε:Γειά σε όλους και καλό χειμώνα!

Ψάχνοντας για νέο ΙΧ δεν απέφυγα τον πειρασμό να κοιτάξω και μερικά SUV. Δεν είμαι κυνηγός, ψαράς, ορειβάτης, αλλά με έλκει η ιδέα του οχήματος που άμα σου τη δώσει μπορεί να σε πάει και off-road. Ζω εκτός πόλης σε αγρόκτημα και το χειμώνα η λάσπη είναι ο μόνιμος εχθρός μας.
Από όσα είδα μου άρεσε το RAV4. Ωστόσο, έχω δεύτερες σκέψεις και έτσι θα ήθελα να θέσω σε εσάς τους πιο έμπειρους μερικές βασικές ερωτήσεις που θα με βοηθήσουν να καταλήξω:
1. Πώς τα πάει το RAV στον ανοικτό δρόμο; Μία μακριά διαδρομή είναι πολύ κουραστικότεραη από ότι με ένα σύνηθες επιβατικό;
2. Η κατανάλωση εντός και εκτός πόλης σε τί επίπεδα κυμαίνεται; Χώνετε βαθιά το χέρι στην τσέπη;
3. Κάπου άκουσα: "μη το πάρεις. Σε 3 μήνες θα το μετανοιώσεις...". Αληθεύει; Μήπως είναι too much επιλογή για κάποιον που δεν φεύγει συχνά στο βουνό;
4. Από προβλήματα πώς πάει; Χρειάστηκε κανείς σοβαρές επισκευές; Ξέρω πως το after sales της Toyota είναι υποδειγματικό, αλλά και πάλι ξέρω γω...

Θα εκτιμούσα πολύ τα σχόλια σας!

Ευχαριστώ και να περνάτε καλά!
Άβαταρ μέλους
thanosrav
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Σεπ 2006, 07:29

Re: Υποψήφιος SUVας

Δημοσίευσηαπό thanosrav » 13 Σεπ 2006, 07:47

1. Έχει υποδειγματική συμπεριφορά. Άνετο και με εξαιρετική ποιότητα κύλισης, πριν είχα OPEL ASTRA.
2. 9,5-10lt/100km
3. Το έχω από τον Απρίλιο αλλά ... δεν το έχω μετανοιώσει ακόμα!! Αντίθετα, κάθε μέρα επιβεβαιώνομαι για την επιλογή μου (πρόκειται για το πρώτο μου SUV βέβαια).
4.Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα (το χτύπημα στην πίσω ανάρτηση το έχω ακούσει μια φορά αλλά ήταν ΚΑΛΗ λακούβα και δεν γνωρίζω πως θα συμπεριφερόταν άλλο αυτοκίνητο).Πάντως δεν ήταν αρκετό να μου χαλάσει την διάθεση!!
Άβαταρ μέλους
thanosrav
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Σεπ 2006, 07:29


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης