Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

2006 RAV4 2.0 Auto! Το έχει κανείς Είναι γρήγορο, θορυβωδες?

Δημοσίευσηαπό kyr » 30 Ιαν 2007, 15:43

Απο εμπειρία μου με αυτόματα αυτοκίνητα (cvt & 4σχέσεων), θα έλεγα χίλιες φορές όχι!!!!
Το μέγιστο μειονέκτημά τους είναι ότι δεν έχεις τον πλήρη έλεγχο της δόσης του γκαζιού , δεδομένου πως ΜΟΝΟ ΤΟΥ καταλαβαίνει πότε να ανεβάσει ή να κατεβάσει σχέση. Φανταστείτε σε προσπέρασμα , να πατάς τέρμα το γκάζι , αυτό (το βλαμένο κιβώτιο) να κάνει kickdown , και κάπου στη μέση της προσπέρασης να ανεβάζει σχέση (το βλαμένο κιβώτιο) με αποτέλεσμα να μένεις χωρίς γκάζι. :clubbed:

Συμφωνώ πάντως ότι τα αυτόματα 6-7 σχέσεων με ψαγμένο λογισμικό και με σειριακή λειτουργία είναι πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 2006 RAV4 2.0 Auto! Το έχει κανείς Είναι γρήγορο, θορυβω

Δημοσίευσηαπό priapos » 18 Φεβ 2007, 00:21

Παιδια μην πατε μακρια!Το land cruiser εβγαινε με τεσσαρι και το αντικατεστησαν με πενταρι.Κι οσοι λενε ότι ακομα τα 4αρια ειναι μια χαρα, ας δουμε την GM που παιζει μεχρι και με 6αρια alisson απο βαρεα μηχανηματα στα pickup της, τα οποια εχουν και ενδιαμεσες σχεσεις (2 νομιζω).Άρα σύνολο γυρω στις 16 αν δεν κανω λάθος(αντε να σε δω να το παίζεις σειρακά αυτό, θα πιαστεί το χέρι σου μην πω το μυαλό σου.Αυτο για όσους πιστεύουν οτι τα σειριακά είναι το μέλλον, καθότι αμφιβάλλω)!Κι οσοι δεν πιστηκαν ακομη, ας δοκιμασουν μια mercedes, έστω με πενταρι σειριακο, και μετα ας μπουν στο rav κι αν δεν ξενερώσουν τότε βαυκαλίζονται...
Άβαταρ μέλους
priapos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 14 Φεβ 2007, 01:30

Re: 2006 RAV4 2.0 Auto! Το έχει κανείς Είναι γρήγορο, θορυβω

Δημοσίευσηαπό kostas_jp120 » 14 Μαρ 2007, 14:35

Rav2006/2.0Auto έγραψε:Μόλις έκλεισα ένα RAV4 2006 2.0 AYTOMATO! Ξέρει κανείς να μου πεί εντυπώσεις? Έχει ακούσει καλά λόγια? Έχει αρκετή επιτάχυνση? Είναι θορυβώδες?


Έχω το RAV MK2 από το 2004 με αυτόματη μετάδοση.
Το κιβώτιο δεν είναι ότι πιο σύγχρονο, αλλά αν κυκλοφορείς κατά κύριο λόγο μέσα στην πόλη με κίνηση (όπως εγώ) το αυτόματο είναι σωτηρία.
Επίσης στο off road καμμία σχέση με το χειροκίνητο, ασχολήσε μόνο με το δρόμο και τα περάσματα.
Στις στροφές δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά βγάζοντας off το overdrive στρίβεις με αξιοπρέπεια - εδώ μπαίνει το φιλοσοφικό ερώτημα αν αγοράζεις SUV με 38.000+ € σίγουρα η πρώτη προτεραιότητα δεν είναι να παίζεις με τα στροφιλίκια αλλά όλα τα υπόλοιπα που προσφέρουν τα SUVs, οπότε ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του.
Ο θόρυβος είναι λίγο περισσότερος από το χειροκίνητο, αλλά το RAV - το MK2 τουλάχιστον - είναι θορυβώδες κυρίως λόγω του full time 4x4.

Προσωπικά τον Απρίλιο αλλάζω το RAV μου με το νέο μοντέλο - πάλι αυτόματο για τους λόγους που προανέφερα. Υποθέτω ότι το MK3 θα κάνει και λιγότερο θόρυβο καθώς το μεσαίο διαφορικό μας αποχαιρέτισε και μαζί μ' αυτό και το full time 4x4.
Επίσης στην ίδια τιμή με το προηγούμενο (luxury) είναι πολύ καλύτερα εξοπλισμένο.

Μπορείς να μας πεις την γνώμη σου πλέον ως ιδιοκτήτης; - εφόσον από πέρσυ θα έχεις παραλάβει πλέον το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
kostas_jp120
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 14:58

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες