Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEO TERIOS-ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 17 Μάιος 2006, 14:27

[quote="louie"]Από που αν επιτρέπεται το παρήγγειλες?
Μ αρεσει που το διαφημίζουν κιόλας. Το ξέρετε βέβαια οτι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΟ SITE Η ΣΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ, αλλιώς θεωρείται αγορονομικό παράπτωμα....
Θα παω το Σαββατο στη Συγγρου να το δω και ας μου πουνε οτι δεν ερχεται με DAC Η SVC ή HAC

Να θεσω και μια ερώτηση, αυτόματο ή χειροκίνητο? δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις.... Υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα που αντιμετωπίζει ενα αυτόματο?[/quote

Προτιμώ το αυτόματο κιβώτιο για τους εξής λόγους:
1.Είναι μακράν καλύτερο εκτός δρόμου.
2.Είναι επίσης καλύτερο σε αστικό περιβάλλον.
3.Οι επιδόσεις δεν είναι και τόσο κακές,εκτός αν το πρώτο αυτοκίνητο της οικογένειας είναι BMW M5.
4.Ξεχνάς τί θα πει δίσκος-πλατώ-ρουλεμάν...
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό teroulas » 18 Μάιος 2006, 12:05

Συμφωνώ για το αυτόματο, και επίσης διάβασα σε εφημερίδα το πρωί ότι από τον άλλο μήνα θα ανακοινωθεί ελευθέρωση πετρελαιοκίνητων. Αλήθεια το βγάζει πετρέλαιο το terios ii ?
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό louie » 18 Μάιος 2006, 12:15

Επίσημη απάντηση από Daihatsu

Αγαπητέ κύριε Χ.....,
Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας και το ενδιαφέρον σας για το νέο μας απόκτημα το NEO DAIHATSU TERIOS , το πιο ευέλικτο compact SUV με την τεχνολογία , την ευρυχωρία και την άνεση πολύ μεγαλύτερων μοντέλων.
Το VSC προσφέρεται προαιρετικά και κατόπιν παραγγελίας στα μοντέλα special και στις εκδόσεις με αυτόματο κιβώτιο, οπότε στη περίπτωση αυτή , δηλαδή των αυτόματων κιβωτίων το VSC περιλαμβάνει και τις λειτουργίες DAC και HAC.
Παρακαλούμε να σημειώσετε ότι το VSC δεν συνδυάζεται με το διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης ( LSD ).
Το VSC κοστίζει 1000 - 1200?
Το εργοστάσιο δεν προβλέπει ηλιοροφή. Επίσης δεν προσφέρεται εργοστασιακό ραδιο cd με mp3 player.

Πάντοτε στη διάθεση σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία, Με εκτίμηση, Γεωργία Σπόζιτο Marketing Manager
AGRIPAN SA

Below is the result of your feedback form. It was submitted by
() on Thursday, May 18, 2006 at 04:48:18
---------------------------------------------------------------------------

Όνοματεπώνυμο: X.....

Επάγγελμα: Ορκωτος Ελεγκτης

Ηλικία: 32

E-mail: .......

Διεύθυνση: .........Αθήνα

ΤΚ: 11855

Σχόλια - Παρατηρήσεις : Καλημέρα
Έχω σαν σκοπό να αγοράσω το νέο Daihatsu Terios, με την προυπόθεση ότι υπάρχει αυτόματη έκδοση με VSC, DAC k HAC (διότι αν δεν υπάρχει όπως έχω μάθει κακώς το διαφημίζετε στο site σας διότι αποτελεί αγορονομική παράβαση) Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης ηλιοροφής και cd mp3 player αντί για το απλό cd που υπάρχει τώρα.
Σας ευχαριστώ πολύ
---------------------------------------------------------------------------

KAI ΡΩΤΑΩ ΤΑ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΛΑΜΠ. ΤΟ LSD το γνωρίζω... Προτιμάμε αυτό ή τα υπόλοιπα που πάνε πακέτο με το VSC (DAC k HAC)
σιγουρα τα δευτερα ειναι πιο χρησιμα και στην ασφαλτο, σε διαδρομές όμως εκτός δρόμων? Ποια ειναι η πληροφόρηση που έχουν

Επίσης προσέξτε...δεν γράφει για οροφή, γράφει ότι το εργοστάσιο ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΈΠΕΙ ΟΡΟΦΗ!!!!
ΓΙΑ πετρέλαιο δεν εχω ακούσει κάτι!!!! Αλλά και να έχει, τι ποιόητα έχουμε εδω στο ελλάντα? έχω φίλο με ραβακι και ήδη αντιμετώπισε πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 19 Μάιος 2006, 20:48

teroulas έγραψε:Συμφωνώ για το αυτόματο, και επίσης διάβασα σε εφημερίδα το πρωί ότι από τον άλλο μήνα θα ανακοινωθεί ελευθέρωση πετρελαιοκίνητων. Αλήθεια το βγάζει πετρέλαιο το terios ii ?


Νομίζω ότι αν όντως απελευθερωθεί η αγορά,υπάρχει έτοιμος κινητήρας από το νέο δίλιτρο πετρελαιοκίνητο Toyota Avensis (125ps,περίπου 300Nm ροπής).Αν τοποθετηθεί στο Terios II,θα μιλάμε πλέον για αυτοκίνητο αποκάλυψη.Χώρος στο διαμέρισμα του κινητήρα υπάρχει άφθονος.
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό pathmaker » 19 Μάιος 2006, 21:48

louie έγραψε:Επίσημη απάντηση από Daihatsu

Αγαπητέ κύριε Χ.....,
Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας και το ενδιαφέρον σας για το νέο μας απόκτημα το NEO DAIHATSU TERIOS , το πιο ευέλικτο compact SUV με την τεχνολογία , την ευρυχωρία και την άνεση πολύ μεγαλύτερων μοντέλων.
Το VSC προσφέρεται προαιρετικά και κατόπιν παραγγελίας στα μοντέλα special και στις εκδόσεις με αυτόματο κιβώτιο, οπότε στη περίπτωση αυτή , δηλαδή των αυτόματων κιβωτίων το VSC περιλαμβάνει και τις λειτουργίες DAC και HAC.
Παρακαλούμε να σημειώσετε ότι το VSC δεν συνδυάζεται με το διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης ( LSD ).
Το VSC κοστίζει 1000 - 1200?
Το εργοστάσιο δεν προβλέπει ηλιοροφή. Επίσης δεν προσφέρεται εργοστασιακό ραδιο cd με mp3 player.

Πάντοτε στη διάθεση σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία, Με εκτίμηση, Γεωργία Σπόζιτο Marketing Manager
AGRIPAN SA

Below is the result of your feedback form. It was submitted by
() on Thursday, May 18, 2006 at 04:48:18
---------------------------------------------------------------------------

Όνοματεπώνυμο: X.....

Επάγγελμα: Ορκωτος Ελεγκτης

Ηλικία: 32

E-mail: .......

Διεύθυνση: .........Αθήνα

ΤΚ: 11855

Σχόλια - Παρατηρήσεις : Καλημέρα
Έχω σαν σκοπό να αγοράσω το νέο Daihatsu Terios, με την προυπόθεση ότι υπάρχει αυτόματη έκδοση με VSC, DAC k HAC (διότι αν δεν υπάρχει όπως έχω μάθει κακώς το διαφημίζετε στο site σας διότι αποτελεί αγορονομική παράβαση) Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης ηλιοροφής και cd mp3 player αντί για το απλό cd που υπάρχει τώρα.
Σας ευχαριστώ πολύ
---------------------------------------------------------------------------

KAI ΡΩΤΑΩ ΤΑ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΛΑΜΠ. ΤΟ LSD το γνωρίζω... Προτιμάμε αυτό ή τα υπόλοιπα που πάνε πακέτο με το VSC (DAC k HAC)
σιγουρα τα δευτερα ειναι πιο χρησιμα και στην ασφαλτο, σε διαδρομές όμως εκτός δρόμων? Ποια ειναι η πληροφόρηση που έχουν

Επίσης προσέξτε...δεν γράφει για οροφή, γράφει ότι το εργοστάσιο ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΈΠΕΙ ΟΡΟΦΗ!!!!
ΓΙΑ πετρέλαιο δεν εχω ακούσει κάτι!!!! Αλλά και να έχει, τι ποιόητα έχουμε εδω στο ελλάντα? έχω φίλο με ραβακι και ήδη αντιμετώπισε πρόβλημα


http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-4006.html
Καλώς ήλθες στα μονοπάτια αυτών που ακόμη αντιστέκονται,προκειμένου να βγουν στην Ιερή Κορυφογραμμή της Ύπαρξής τους,εκεί που αναπαύεται η Συνέπεια όλων των έντιμων αγωνιστών ενός Ανατέλλοντος Κόσμου...
Άβαταρ μέλους
pathmaker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 19 Μαρ 2006, 14:08
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό louie » 22 Μάιος 2006, 08:50

Σας μεταφέρω απόψεις και τιμες από την daihatsu που πηγα το σαββατο
1.Λοιπόν το αυτόματο με VSC και DAC K HAC κοστίζει όσο το special (24,990) συν 1.200 ευρω...δηλ σύνολο 26.199 + 400 μεταλικο + 350 τελης κυκλοφ.-πινακίδες!!!
2. με LSD κοστίζει 24900 το special
3. το απλό με LSD 22.900 (ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ) και έχει τα πάντα!
4. Το χειροκίνητο το special 22900

Τώρα με το DAC k HAC που συνοδεύουν το VSC έχει μεγαλύτερες δυνατότητες off-road και καταπονείται λιγότερο το σύστημα- Προσφέρεται δε ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ...Μάλιστα ο πωλητής που συζήτησα (ενας πολυ ηρεμος ανθρωπος και κατατοπισμένος) μου είπε πως εάν δεν το προορίζω για μεγάλες γωνίες πλαγιες ας μην πάρω το dac k hac... Το VSC επίσης στην ασφαλτο βοηθά στα όρια της οδήγησης...
Τι γίνεται με το HAC- δεν σε αφήνει να πάρεις πίσω όταν ξεκινάς από μεγάλη γωνία (που ουτως ή άλλως δε σε παίρνει πίσω), κρατωντας τα φρένα για 2 δευτερα
το dac παίζει το ρόλο του LSD...στο κατεβασμα με την διαφορά ότι μεταφέρει ούτως ή άλλως την έλλειψη πρόσφυσης και ουσιαστικά παίζει ένα αυτόματο ρόλο κοντών σχέσεων.
Τώρα τα λεφτά σε αυτή την περίπτωση είναι το vsc για την ασφαλτο βέβαια!

Τωρα μεταξύ special και απλου... To special δεν εχει πολλά πολλά παραπάνω εκτός από 3 σημαντικά
1. Τα φωτιστικά μπροστά αλογόνου, ειναι πολύ πιο όμορφα
2. Η σπορ (λιγο πιο σκληρή ανάρτηση) που εχει βέβαια πιο ασφάλτινο χαρακτήρα βέβαια αλλά εξαλείπει σε πολύ μεγάλο βαθμό τις κλίσεις στις στροφές στην ασφαλτο.
3. τα φιμε τζαμακια πισω που ειναι διακριτικά και πολύ ωραία

δεν μου κανε καλη η εντύπωση η απουσία στο πισω μέρος ταζερας, και οι χρωμιομένες λαβές στα χερούλια
Για την ηλιοροφή επιβεβαίωσα ότι εργοστασιακή δεν μπαίνει...Αν θα βάλεις θα βάλεις από μία εταιρεία και μόνο (webasto) θα κυμανθεί από 900 εως 1200 ευρω αλλα κάνουν όντως καλή δουλειά.
αυτα
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες