Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NEO TERIOS-ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό louie » 17 Απρ 2006, 13:57

Δηλαδή βρε συ Ντημη έμεινες ευχαριστημένος...απ οτι λες...
Βεβαια σε σχεση με το GV που παρήγγειλες δεν τίθεται θεμα
Τo Down Hill assist δεν υπαρχει καθόλου στο αυτόματο έτσι?
Ηλιοροφή δεν μπαίνει καθόλου στο συγκεκριμένο μοντέλο?(εχω κολλήσει στο θέμα της ηλιοροφής γιατί θεωρώ ότι είναι ο...καλύτερος κλιματισμός για ένα αμάξι, ειδικά για ένα τζιπάκι λόγω αποδράσεων)

Θα θελα να δω επίσης αν γίνονται και ανταλλαγές...Στη αγριπαν στη συγγρού πήγες ή στη νίκαια?

Και μια τελευταια ερώτηση...κρίσεως.Αν το έβλεπες τωρα το terios πριν το gv και δεδομενου οτι ειναι φτηνότερο μοντέλο, πάλι στο gv θα κατέληγες?
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 17 Απρ 2006, 14:31

To Σεπτεμβρη ερχεται το 1.3.Ισως αυτο εχει πιο
λογικη τιμη γυρω στα 18000 στην απλη εκδοση.
Αν δε σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις μπορει να
ειναι καλο.
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 17 Απρ 2006, 15:29

Λοιπόν αγαπητέ Louie έχουμε και λέμε....
1) Ναι αν και η εταιρία σαν όνομα δεν ακούγεται τίποτα ιδιαιτερο (προσωπική άποψη) αυτό το ξεπερνάς σε χρόνο μηδεν (λόγω αξιοπιστίας Made in Japan και λόγω μαμάς Toyota). Οπότε ναι ευχαριστημένος στο σύνολο

2)τώρα το Down Hill Αssist δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο. Και ούτε θα το φέρουν (ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣΕ)

3)ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ και την ηλιοροφή και τα Δερματινα (λόγω κόστους, βλέπεις στην Ελλαδα όλα τα μοντέλα ειναι ακριβότερα απο τον υπολοιπο κοσμο και αν βαλουν και αυτα, η τιμη θα ανεβει σε επιπεδα μη ανταγωνιστικα)

4)Στο μαγαζί επί της Συγγρού πήγα

5) Τώρα όσον αφορά την επιλογή σε σύγκριση με το GV, εχουμε και λέμε εγώ πήρα το 5 πορτο με φουλ εξτρα οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης (αλλά και τιμής) αλλα στην αρχή όταν τα έψαχνα κοιτουσα το 3πορτο GV (άλλο που στην πορεία το γύρισα σε 5 πορτο λόγω οικογένειας - βλέπεις πρόσφατα παντρεμενος και οραματιζομαι κουτσουβελα και πεθερικα με κουβαδακια). Λοιπον όταν στην αρχή σαν εργένης γλυκοκοιταζα το νέο 3 πορτο GV αν είχα δίπλα δίπλα το νέο Terios τότε.....
Εξαρτάται με τι ζητάς, γιατί για μένα εχουμε και λέμε
α)Το GV είναι πιο ομορφο από το Terios (όχι ότι το Terios είναι ασχημο αλλά το άλλο ειναι κουκλι πιο πολυ μου αρεσει και απο το δικο μου το 5πορτο)
β) Το Terios είναι 5πορτο και έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκαζ σε σχέση με το GV (σημείο αναφοράς το μήκος, και τα δυο κοντα στα 4μ., αλλά και η τιμή, για αυτό και συγκρινω αυτα τα δυο)
γ) Το Terios έχει κοντά το νέο 3πορτο GV δεν έχει (γιατί???)
δ) Κανένα από τα δύο δεν έχει ηλιοροφή (αποτι ακουσα σε καποια ξένα φορουμ αυτό οφέιλεται λογω στρεπτικης ακαμψιας, οπου υπαρχει κίνδυνος και στα δυο αφού είναι μολις 4 μετρα (για ΤΖΙΠ) !!!

ΟΠΟΤΕ τα συμπερασματα δικα σου. Αν θελεις χαλαρες βολτες ως εργένης να κανεις και το κομματι σου παρε το GV.
Αν το βλέπεις πιο οικογενειακα αλλά δεν εχεις πολλά λεφτά ή εργένης για σκληρό offroad που θα σου χειαστουν τα κοντα (σίγουρα....) τότε το Terios.

Ελπίζω να σε φωτισα.... Ντίμης
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό louie » 17 Απρ 2006, 15:40

Ησουν κατατοπιστικότατος, ειλικρινά σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες (να σαι καλα)


και yeap εργενης ειμαι :)
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό TLG » 17 Απρ 2006, 16:14

Dimis4X4 έγραψε:γ) Το Terios έχει κοντά το νέο 3πορτο GV δεν έχει (γιατί???)



Μηπως κανεις λαθος ?????
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 17 Απρ 2006, 16:20

Τι εννοείς οτι κανω λαθος???

Το 3πορτο GV σίγουρα δεν εχει αργά (μόνο το Diesel 1.9 το 3πορτο βγαινει με αργα και αυτο κατοπιν παραγγελιας γιατι δεν υπαρχει στοκ)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 17 Απρ 2006, 16:27

Το νεο terios εχει κοντα?
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

Δημοσίευσηαπό JATH » 17 Απρ 2006, 16:33

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΝΕΟ TERIOS
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 17 Απρ 2006, 16:38

Εχει ενα μικρο κουμπακι κατω αριστερα από το ταμπλό που μου είπε ο Πωλητής ότι είναι τα κοντά....
Τωρα που το σκεφτομαι μαλλον αυτο θα είναι για να κλειδωνει το 50-50
Αν οχι σορρυ λάθος πληροφορηση είχα από άλλο ενα ασχετο πωλητη .........
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 17 Απρ 2006, 18:16

Oπως ειδα στο site της Ιταλιας,το 1,3 εχει μονο
1000 ευρω διαφορα και η καταναλωση ειναι ολοιδια
σχεδον.

http://www.daihatsu.it/it/products/versions.aspx?idmaster=2095
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

Δημοσίευσηαπό terzo » 18 Απρ 2006, 00:25

Το είδα και εγώ απο κοντά. Παραθέτω τα σχόλια μου.

ΘΕΤΙΚΑ
+Ωραία εξωτερική εμφάνιση
+Μεγάλοι χώροι και για τους μπρος και για τους πίσω επιβάτες
+Δυνατότητα 5ου ατόμου
+Μεγάλο πόρτ-μπαγκάζ
+5 Θύρες.
+Φιμέ-σκούρα τζάμια πίσω.
+Υπολογιστής ταξιδίου με υψομετρητή.
+Επιλογή 4κίνησης Block 50-50
+Πίσω LSD
+Ατμοσφαιρική μηχανή χαμηλής κατανάλωσης

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
-Ασχημο ταμπλό και ειδικότερα η κεντρική κονσόλα! Αυτο το Ινοξ λούκ είναι πραγματικά πολυ κίτς γιατί είναι εντελώς πλαστικουριά.
-Το τιμόνι πραγματικά κρύβει τα όργανα!
-Τι να πω δε για τους τεράστιους ορθογώνιους αεραγωγούς που δίνουνε την εικόνα ΑΕΡΟΘΕΡΜΟΥ δαπέδου.
- Δεν υπάρχει Radio CD MP3. Με έτος 2006 θα επρέπε να υπήρχε έστω προαιρετικά.
- Δεν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης δικού σου Radio CD .. (θέλω να βαλώ MP3όφωνο πως να το κάνουμε) ή οποιο άλλο θέλω απο αξιόλογες εταιρίες.
- Δεν υπάρχει δυνατότητα ηλιοροφής.
- Δεν έχει ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ. Εχει μόνο χειροκίνητο.
- Δεν έχει αυτόματους αναδιπλούμενους και θερμαινόμενους καθρέπτες.
- Δεν υπάρχει κάλυμα του χώρου του πορτ-μπαγκάζ.

Η φθηνή έκδοση δεν αξίζει κατα την γνώμη μου. Εχει μια σειρά απο εξτρα η επόμενη (SPECIAL) που κάνουνε την διαφορά. Τα φώτα και τα πλαινά της SPECIAL έκδοσης ειναι πραγματικα εντυπωσιακά και αλλάζουνε πολυ την εξωτερική όψη. Τελικά το αυτοκίνητο είναι αρκετά ακριβό διότι η "φθηνή έκδοση" είνα ήδη ακριβή για αυτό που είναι.

Κατα την γνώμη μου η ακριβή έκδοση έπρεπε να κάνει 21.000€ και η άλλη να είναι μια λύση ανάγκης στα 19.000€. Πστεύω οτι η TOYOTA έβαλε το δάκτυλο της στο TERIOS για να είναι δυσανάλογα ακριβό όπως είχε κάνει και με το δικό της μικρό 3θυρο RAV4.

Η αντιπροσωπία μου είπε ότι θα φέρουνε κάλυμα πορτ-μπαγκάζ σαν έξτρα. Για την ηλιοροφή σκεφτονται συνεργασία με τρίτη εταιρεία που θα περνάει ηλιοροφή με 20ετή εγγύηση για όποιον θέλει. Θα κοστίζει γύρω στα 900€. Επίσης για το θέμα Radio CD-MP3 που είπανε πως σχεδιάζουνε να συνδυάσουνε το TERIOS και με NAVIGATOR τρίτου κατασκευαστή οπού θα υπάρχει δυνατότητα να παίζει MP3.

Το καλό είναι οτι η αντιπροσωπία αναγνωρίζοντας μερικά μειονεκτήματα έχει σκεφτεί ήδη να τα καλύψει. Βέβαια αυτό θα επιβαρύνει το κόστος ακόμα περισσότερο.

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι μου φαίνεται μεγάλη η τιμή του σε σχέση με τον εξοπλισμό. Μάλλον θα περιμένω μέχρι να αναθεωρήσουνε τις εκδόσεις και να βγάλουνε νέες με πλουσιότερο εξοπλισμό και διαθέσιμα έξτρα. Μου φαίνονται λίγο βιαστικές οι πρώτες. Επίσης ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι οι πωλήσεις είναι εξαιρετικές και ήδη έχει αναμονή. Η πρώτη παρτίδα ήδη πουλήθηκε και περιμένουνε δεύτερη.
Άβαταρ μέλους
terzo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 15:02

Δημοσίευσηαπό teroulas » 18 Απρ 2006, 07:50

Συμφωνώ όποιος βιάζεται θα χάσει στην ελλάδα ζούμε
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gmav » 18 Απρ 2006, 12:29

Dimis4X4 έγραψε:Εχει ενα μικρο κουμπακι κατω αριστερα από το ταμπλό που μου είπε ο Πωλητής ότι είναι τα κοντά....
Τωρα που το σκεφτομαι μαλλον αυτο θα είναι για να κλειδωνει το 50-50
Αν οχι σορρυ λάθος πληροφορηση είχα από άλλο ενα ασχετο πωλητη .........


Κανένα TERIOS δεν έχει κοντά...
ο διακόπτης είναι για να κλειδώνει τη σχέση μετάδοσης στο 50-50 εμπρός - πίσω.


άλλος ένας πωλητής που έγινε ρεζίλι με την ασχετοσύνη του στο προιόν που πουλάει....
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό louie » 18 Απρ 2006, 12:43

Οπότε καταλήγουμε, ότι περιμένουμε, τουλάχιστον εώς το φθινόπωρο για να μπουν τα 2 εξτρα που τουλάχιστον ζητάω εγώ... Δηλαδή το εξής 1...ηλιοροφή!!!!
Αν και αυτό που είπε πριν ο ένας προλαλήσαντας για ακαμψια πλαισίου και για το πως αυτή μπορεί να χαλάσει...δεν ξέρω δε μου φαίνεται πολυ πιθανό. στην τελική ουρανό κόβουν χωρίς μπάρες η κάποια ακρόμπαρα....οι πιέσεις στο αμαξωμα παραμένουν ιδιες
θα παω σημερα αντιπροσωπεια να ριξω μια ματια
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό terzo » 19 Απρ 2006, 16:33

Και εγω το ίδιο λέω να κάνω. Θα περιμένω για να αναθεωρήσουνε τις εκδόσεις.

- Να βγεί έκδοση με εργοστασιακή ΗΛΙΟΡΟΦΗ γιατί όντως είναι ο καλύτερος τρόπος εξαερισμού σε σχέση με τα παράθυρα.
- Να βάλουνε δυνατότητα για RADIO CD/MP3, έστω σαν έξτρα επιλογή
- Να έχει ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ
- Να έχει αναδιπλούμενους και θερμαινόμενους καθρέπτες. Πολυ χρήσιμο χαρακτηριστικό όταν περνάς απο στενά σημεία να έχεις την δυνατότητα να τους κλείνεις απο μέσα. Και επίσης πολυ σημαντικό να θερμαίνονται για να μην πιάνει το χιόνι και να μην θολώνουνε απο βροχή/υγρασία/ομίχλη...
- Ισως να αναθεωρήσουνε αυτο το ασημι στο ταμπλό στην έκδοση SPECIAL, που να πραγματικά άσχημο και μόνο SPECIAL δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
terzo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 15:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες