Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό pentraks » 17 Ιούλ 2006, 19:50

Strorm εχω πέσει και εγω στo παραπάνω site που αναφέρεις αλλα επειδή σαν online shop δε μου γέμισε το μάτι δε τα παράθεσα εδω. Ισως να είναι οκ αλλα σαν πρώτη όψη δε μου γέμισε το μάτι, ειδικά το γεγονός οτι παραγγέλνεις απο ιδιώτη σε προσωπικό site.... αν έχεο δοκιμάσει κάποιος ας μας πει...
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 17 Ιούλ 2006, 20:52

Είναι πανάκριβοι βρε παιδιά! Η λίρα είναι περίπου 1,60€!!!!
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό Storm » 18 Ιούλ 2006, 10:08

Πράγματι είναι πανάκριβοι, αλλά έχει όλους τους κωδικούς και κάποια "ενδεικτική" τιμή ...
Πάντως μην περιμένετε στην Ελληνική Αντιπροσωπεία να είναι ποιο φτηνά ... Αν κρίνω από αυτά που έχω δει ...

π.χ. πλήρωσα 15euro για 10 πλαστικά εσωτερικά κλιπάκια για θύρες Pinin και τελικά τα κλιπάκια μου τα έδωσαν λάθος γιατί δεν ήξεραν τι κλιπάκια έχει το Pinin (άριστη τεχνογνωσία οι Έλληνες!!!!)
Και φυσικά τα κλιπάκια μου έμειναν αφού επιστροφές δεν γίνονται δεκτές! (τεράστια ταμπέλα στα ανταλλακτικά!)
Το σκηνικό έγινε στην Mitsubishi / Honda Δεληγιάννης στο Χολαργό.
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 18 Ιούλ 2006, 15:23

Να τα παρεις και να τους τα τριψεις στη μουρη,αυτοι κανανε το λαθος.
Ε ρε καραγκιοζιλικια ουτε στοιχειωδη ευθιξια δεν εχουνε να πουνε συγγνωμη λαθος μας.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Storm » 18 Ιούλ 2006, 15:55

panayiotis έγραψε:Να τα παρεις και να τους τα τριψεις στη μουρη,αυτοι κανανε το λαθος.
Ε ρε καραγκιοζιλικια ουτε στοιχειωδη ευθιξια δεν εχουνε να πουνε συγγνωμη λαθος μας.


Εσύ Παναγιώτη τι περίμενες δηλαδή? Κάτι διαφορετικό?
Σε περίπτωση που θα τους έλεγα κάτι, θα μου έλεγαν να πάω το αυτοκίνητο, να το σκίσουν, για να το φτιάξουν αυτοί και καλά και ντε και εμένα να μου πιάσουν τον κ@λ@ ...

ή μήπως ξέρεις πολλά συνεργεία όπου θα πας να τους πεις ότι έσπασε ένα εσωτερικό κλιπάκι και αυτοί θα σου βάλουν καινούριο τρέχοντας? το ποιο πιθανό είναι να το αποφύγουν ...

ευτυχώς που πήρα τα κλιπάκια για καλό και κακό χωρίς να μου έχει σπάσει κάποιο ... :P

ξέρει κανείς που στην ευχή σε αυτή τη χώρα πουλάνε τέτοια κλιπάκια σε διάφορα μεγέθη?
Εικόνα
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 18 Ιούλ 2006, 16:23

Υπάρχει η αλυσίδα καταστημάτων ευρωιαπωνική οπου έχουν αμέτρητα ανταλλακτικα για αυτοκίνητα. Ισως έχουν και τέτοια κλιπς και αφου ειναι (φαντάζομαι) κοινα για τα περισσότερα αυτοκίνητα ενδεχομένως να υπάρχουν!!
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Ιούλ 2006, 16:57

ή σε ενα φιλο σου συνεργειατζη ή car stereo.... Σιγουρα θα εχει...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Storm » 18 Ιούλ 2006, 19:36

Eυρωιαπωνική ε? χμμμ... γνωστή αλυσίδα! αλλά δεν θυμάμαι που έχω δει καταστήματα!...!

όσο για το "φίλο" συνεργειατζη ή car stereo σίγουρα έχει ... έλα όμως που δεν μου έδωσε!!!!
Τα φυλάνε λες και είναι από χρυσάφι!

Θα τη βρω τη λύση όμως! χο!χο!
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 19 Ιούλ 2006, 21:34

Να μαι και 'γω....
Μετά από ένα 4ήμερο στην Κρήτη καταγράφω κάποιες "εντυπώσεις".
Στο ταξίδι ήμασταν 3 άτομα αλλά με πράγματα τεσσάρων ατόμων, με μεγάλες βαλίτσες, κοστούμια, φορέματα, δώρα κλπ (πηγαίναμε σε γάμο). Σίγουρα το Pinin δεν έχει μεγάλο πορτ μπαγκάζ για τέτοιες καταστάσεις.... Πάντως παρόλο που ο χώρος αποσκευών δεν έχει μεγάλο βάθος, αν βγει η εταζέρα κερδίζεις πολύ σε ύψος και τελικά ναι... χωρέσαμε χωρίς ουσιαστικές παραχωρήσεις!! Για τέτοιες περιπτώσεις θα ήταν πολύ χρήσιμο αυτό το δίχτυ που χωρίζει το χώρο αποσκευών απ' των επιβατών. Που μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο άραγε...... :roll:
Συνολικά καλύψαμε 750χλμ τα 450 στην εθνική για Πάτρα-Πειραιά, Πειραιά-Πάτρα με μ.ο. 130χλμ/ώρα. Τα υπόλοιπα στην Κρήτη σ' εθνικό και επαρχιακό δίκτυο αλλά και μέσα στο κέντρο του Ηρακλείου. Μέση κατανάλωση 10.6λτ/100χλμ με το κλιματιστικό μόνιμα αναμμένο. Δεν είναι και άσχημα......
btw αυτόν τον καιρό που δεν πάω off road έχω αυξήσει την πίεση των ελαστικών στα 28psi (αντί για 26) και η αίσθησή μου είναι ότι βοήθησε την κατανάλωση (ίσως κάπου στα 0.3λτ/100χλμ)
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 19 Ιούλ 2006, 22:29

Storm έγραψε:Aν ψάχνει κανείς κάποιο γνήσιο ανταλλακτικό ή αξεσουάρ ας ρίξει και μία ματιά εδώ:

http://www.mitsubishipartsonline.co.uk/index.htm
http://myweb.tiscali.co.uk/tmsweb/index.htm

Τουλάχιστον τα αξεσουάρ τα έχει όλα με τιμές κωδικούς κλπ...κλπ...

Πραγματικά πολύ ακριβοί!!
Είναι 20% ακριβότερα από τις τιμές που μου είχαν δώσει στην αντιπροσωπία το Νοέμβριο του 2005 (όταν είχα ρωτήσει για κάποια αξεσουάρ). πχ. τα σκαλοπάτια βγαίνουν κάπου στα 580ευρώ ενώ η αντιπροσωπία μου είχε πει 476.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 19 Ιούλ 2006, 23:00

NIKOLAS_L200 έγραψε:Καλά περνάτε...έχω μείνει μακρια απο το ιντερνετ και μου την έχει δώσει!Παρόλαυτα όμως έχω έρθει πολύ κοντά στα βουνά.Αν ήταν αυτοκίνητο που δεν άντεχε θα μου το είχε πει!
Στα χέρια μου έχει ανάγκη απο λίγο ψήλωμα(3-4 πόντους).Επειδή οι ολοκληρομένες λύσεις που προσφαίρουν τα διάφορα καταστήματα δεν μου κάθονται καλά σκεύτομαι διάφορες πατέντες(προσωρινές), όπως το να βάλω προσθήκες στην μπροστινή ανάρτηση,μεγαλύτερα λάστιχα κλπ.
Το άλλο μου πρόβλημα είναι οτι οι ρόδες του είναι πολύ μέσα.Έψαξα για προσθήκες αλλα φοβάμε το βάρος και έτσι άρχισα να σκεύτομαι για ζάντες με διαφορετικό ofset. Έχει δεί κανένας (storm αρχισε το ψάξιμο!) καμια ζαντούλα που μπορει να μου κάνει τη δουλειά?

Ζάντα δυστυχώς δεν ξέρω, ελπίζω όμως να μας βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος πάνω στο θέμα.
Αν και δεν έχω στο πρόγραμμα να κάνω άμεσα μετατροπές προσανατολίζομαι και εγώ στην αύξηση της διάστασης των ελαστικών όταν θα έρθει εκείνη η ώρα. Μάλιστα εγώ θα προτιμούσα να μην επέμβω καθόλου στην ανάρτηση καθώς θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλά ρυθμισμένη για on off χαρακτήρα και φοβάμαι ότι η οποιαδήποτε αλλαγή θα έχει αρνητική επίπτωση. Οπότε το "ιδανικό" για μένα είναι μία 2η τετράδα mud ελαστικών σε διάσταση 205/80R16 (που θα του δώσουν και 2,5cm ύψος) με σιδερένιες ζάντες. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν χωράει αυτή η διάσταση οπότε χρειάζονται αποστάτες. Αν όμως υπάρχουν ζάντες με διαφορετικό offset που μπορούν να βγάλουν το λάστιχο προς τα έξω και να χωρέσει χωρίς αποστάτες τότε ακόμα καλύτερα. Βέβαια όπως λέει και ο panayotis έτσι θα καταπονείται το σύστημα διεύθυνσης αλλά και με τους αποστάτες το ίδιο γίνεται. Και γενικά σε κάθε μετατροπή χρειάζεται να κάνεις και κάποιες θυσίες. :(
Το άλλο πρόβλημα που θα έχω να λύσω είναι το που θ' αποθηκεύω την 2η τετράδα και πως και κάθε πότε θ' αλλάζω λάστιχα. :roll:
Anyway, τα φώτα σας λοιπόν για ζάντες με διαφορετικό offset σε 16" ή γιατί όχι και σε 15".....
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Kαι από συνεργείο τι γίνεται?

Δημοσίευσηαπό Storm » 20 Ιούλ 2006, 08:55

Γεια σας... :(

Το έχει τελικά η μοίρα μου να έχω αλλάξει 8 αυτοκίνητα σε 10 χρόνια και όλα να βγάζουν σπαστικό πρόβλημα ...

Ξέρει κανείς κανένα συνεργείο της Mitsubishi που θα ασχοληθεί λιγάκι με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω?

Εχω κάνει 1500χιλιόμετρα όλα σε άσφαλτο και συνέχεια προσπαθώ να αποφέυγω τις λακούβες (σύνδρομο επιβατικού) :(
Kαι εδώ και 3 βδομάδες περίπου ακούω ένα θόρυβο από την πλευρά του οδηγού, ιδιαίτερα σπαστικό και ενοχλητικό ο οποίος ακούγεται την ώρα που περνώ από ανωμαλίες. Ανοιξα την πόρτα και είδα ότι όλα είναι μία χαρά. Κλιπάκια σφιχτά, καλώδια τοποθετημένα μια χαρά, η μόνωση στην θέση της, όλα οκ... Τελικά ο θόρυβος πρέπει να ακούγεται από την μέσα πλευρά της λαμαρίνας, στο χώρο που ανεβοκατεβαίνει το παράθυρο ... Σαν να έχει ξεβιδώσει/ξελασκάρει κάποια βίδα ή κάποια βαση συγκράτησης του παραθύρου?

Πως μπορεί να έγινε αυτό όταν κανείς δεν έβαλε χέρι εκεί μέσα? :(

Νόμιζα ότι τα 4x4 είναι καλύτερες κατασκευές από τα απλά επιβατικά για να αντέχουν σε δυσκολότερες καταστάσεις ... Και μετά μου λέτε να κάνω off-road ... Ετσι και το βγάλω αυτό στο χωματόδρομο θα ξεχαρβαλωθεί εντελώς ... :cry:

Και τώρα κάθομαι σαν τον ηλίθιο και δεν ξέρω τι να κάνω ... :cry:

Δηλαδή πρέπει ο καθένας μας να ανοίξει ένα συνεργείο στο σπίτι του για να φτιάχνει το αυτοκίνητο του? :(


α! σημειώστε ότι από το αυτοκίνητο λείπουν και τα κλιπς συγκράτησης του προστατευτικού πλαστικού μπροστά από τις πόρτες χαμηλά... Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το συγκεκριμένο πλαστικό να μην στερεώνεται πουθενά!!! Του συνοδηγού ήδη έχει φύγει δύο φορές από παπούτσι που ακούμπησε επάνω.
Φαίνεται στην εικόνα στο κόκκινο κύκλο ...
Εικόνα
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 20 Ιούλ 2006, 09:17

Pajerinho έγραψε:που δεν πάω off road έχω αυξήσει την πίεση των ελαστικών στα 28psi (αντί για 26) και η αίσθησή μου είναι ότι βοήθησε την κατανάλωση (ίσως κάπου στα 0.3λτ/100χλμ)


geia xara

file mou (kai pros olous) exete ipopsin sas oti otan odeigite to kalokairi prepei na exete ligotero aera apo to kanoniko sta lastixa kathos me tin zesti pou anaptisetai diogkonetai o aeras mesa sto lastixo kai iparxei endexomeno kai kindinos na proklithei provlima sto lastixo opos kai den einai toso kala ta kratimata tou avtokinitou ktl ktl

kalo kalokairi se olous!
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 20 Ιούλ 2006, 11:01

in-rav-we-trust έγραψε:
Pajerinho έγραψε:που δεν πάω off road έχω αυξήσει την πίεση των ελαστικών στα 28psi (αντί για 26) και η αίσθησή μου είναι ότι βοήθησε την κατανάλωση (ίσως κάπου στα 0.3λτ/100χλμ)


geia xara

file mou (kai pros olous) exete ipopsin sas oti otan odeigite to kalokairi prepei na exete ligotero aera apo to kanoniko sta lastixa kathos me tin zesti pou anaptisetai diogkonetai o aeras mesa sto lastixo kai iparxei endexomeno kai kindinos na proklithei provlima sto lastixo opos kai den einai toso kala ta kratimata tou avtokinitou ktl ktl

kalo kalokairi se olous!

Σωστά τα λες.
Η μέτρηση όμως που αναφέρω (28psi) είναι μέρα μεσημέρι με ζεστό λάστιχο (είχε δουλέψει αρκετή ώρα) οπότε δεν αναμένεται πρόβλημα. Σαν γενική οδηγία πάντως συμφωνώ μαζί σου
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 20 Ιούλ 2006, 11:06

ναι φιλε μου ,βασικα γενικα το ειπα καθως δεν θα ελεγα οτι ξερω ποσο ακριβως πρεπει να εχει το καθε αμαξι ,απλα το ειπα ετσι μηπως προλαβουμε κανενα κακο!! :)
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες