Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό skier78 » 11 Οκτ 2007, 11:27

Γεια σας και απο μενα.πριν λιγες μερες ανακαλυψα το φορουμ και εμεινα εντυπωσιασμενος.Ειμαι και εγω κατοχος ενος ΡΙΝΙΝ 2,0GDI εδω και 7 μηνες.Χθες εκατσα κανα δυωρο και διαβασα σχεδον ολα τα αρθρα για το ΡΙΝΙΝ μεχρι που καπνισε το κεφαλι μου.Με ενδιαφερουν πολυ τα αρθρα σε οτι εχει σχεση με το ψηλωμα και τα καταληλα ελαστικα.Οταν μετρατε αποσταση κρεμασματος το σηκωνετε με γρυλο ή πατε σε ανωμαλο εδαφος οπως το avatar tou Pajerinho???Εγω μετρησα σημερα το αυτοκινητο σε ευθεια (ελαφρα κατηφορα)απο φτερο μεχρι κεντρο ζαντας:μπροστα 44cm -πισω 43cm.Το τελευταιο καιρο μου φαινεται σαν να εκατσε λιγο ο κωλος.Ποσο ηταν τα δικα σας?δεν μπορω να ξαναδιαβασω ολες τισ σελιδες για να τα βρω.Για πισω συμφωνω με τις προσθηκες με τεφλον αφου εχουμε ακαμπτο αξονα.Μπροστα δεν αλαζουν οι γωνιες συγκλισης(καμπερ-καστελ)?Eτοιμαζομai να φορεσω ελαστικα michelin latitude alpin 215/65/16(550 euro)αλλα με βαλατε ιδεες για 205/70/16.θα αλαξει πολυ η συμπεριφορα του και η καταναλωση?
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό karpouioan » 11 Οκτ 2007, 13:07

Θα ήθελα να σχολιάσω τις ανακρίβειες που κυκλοφορούν από ανθρώπους του δήθεν σχετικού χώρου με τα τετρακίνητα οχήματα και να σας περιγράψω και τη δική μου εμπειρία.
Πριν από ένα χρόνο παρακολούθησα ένα «σεμινάριο» για τετρακίνητα οχήματα και συμβουλές, που αφορούν στην οδήγηση των συγκεκριμένων αυτοκινήτων. Στην ερώτησή μου προς τον κύριο ομιλητή του σεμιναρίου για το αν το Pinin 1.8 έχει μόνιμη τετρακίνηση και κεντρικό διαφορικό, εκείνος απάντησε κατηγορηματικά «όχι». Όταν του είπα ότι έχω διαβάσει στο manual του αυτοκινήτου μου ότι είναι μόνιμα τετρακίνητο και με κεντρικό διαφορικό, εκείνος επέμεινε στην αρχική του άρνηση και μάλιστα με μεγάλη επιμονή: «Δεν είναι μόνιμα τετρακίνητο και δε διαθέτει κεντρικό διαφορικό».
Αυτός λοιπόν ο άνθρωπος εκδίδει περιοδικό για τετρακίνητα οχήματα, λαμβάνει μέρος σε δήθεν σεμινάρια και εμπορεύεται τις ανακριβείς γνώσεις του. Τα συμπεράσματα δικά σας…
Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους με Pinin αν έχουν προσωπική εμπειρία ή γνωρίζουν κάτι σχετικά την εταιρεία κατασκευής αμορτισέρ Bi-Mors, και τη δουλειά που κάνει η εταιρεία στον τομέα της ανακατασκευής αμορτισέρ. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να δώσω στη συγκεκριμένη εταιρεία τα τέσσερα «μανίσια» αμορτισέρ του Pinin μου και να αντικαταστήσω το μείγμα τους με το μείγμα που κατασκευάζει η εταιρεία, χωρίς όμως να κάνω καμία παρέμβαση στο ύψος του αυτοκινήτου. Μήπως ξέρετε επίσης αν υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση;

Φιλικά
Χάρης
karpouioan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 09:51

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Οκτ 2007, 15:40

Φίλε σκιερ ολοι στο ΒΟΥΝΟ...οι γρύλοι είναι για άλλη δουλεια! Απο τη στιγμή που θες ψήλωμα δοκίμασε τα 694 σε 205/80 16 ο Pininokio νομίζω τα φορούσε ή βάλε αποστάτες και 225/70 16. Εγώ φοράω τα δεύτερα χωρις πρόβλημα και με πολυ καλές εντυπώσεις σε απόδοση και όψη.

Karpouioan..γενικά ακούγονται καλα λόγια για την BiMors και μπορείς να μιλήσεις μαζί τους και να φτιάξετε το μορτισέρ που σου τεριάζει, να ξέρεις όμως οτι υπάρχουν και ετοιμες λύσεις.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pininokio » 11 Οκτ 2007, 15:55

ΣΩΘΗΚΑ!!!!επιτελους εβγαλα ακρη με τις προσθηκες.οχι δεν μου τις φτιαξανε.τους πηρα τηλ κ μοθ ειπαν οτι τωρα φτιαχνοντια κ να τους ξαναπαρω να μου πουν τι ωρα θα ειναι ετοιμες,οταν ξαναπηρα μου ειπαν συγνωμη αλλα το υλικο που τους εφεραν για να τους φτιαξουν δεν ηταν καλο κ δεν μπορουν να τους ετοιμασουν αλλα θα ειναι ετοιμοι απο την επομενη τετερτη πεμπτη..χαχαχααχχα...καταλαβαινετε τι εγινε???μας περνανε κ για μαλακες τελικα..αμ δε... πηγα αποκει τους εκανα ξεφτιλα πηρα πισω τη ζαντα που ειχα αφησει για να βγαλουν τις προσθηκες κ αντε γεια καραγκιοζακια.αναγκη δεν σας εχουμε εσεις μας εχετε.anyway παω σ ενα φιλο με συνεργειο λυνει ζαντες μετραει να ναι καλα ο ανθρωπος κ μου λεει"τι 2.5 ποντους ρε μαλακα?με 1.5 εισαι σουπερ"κ οντως λιγο που το δοκιμασαμε με παξιμαδια δεν βρισκουν πουθενα ο ιζαντες.βγαζουμε πατρον κ με στελνει σε ενα δικο του τορναδορο...του αφηνω ρεζερβα κ μια ζαντα απ τις καινουριες κ πολυ συντομα θα φορεσω τα παπουτσακια.ισως μου παει λιγο πιο ακριβα απ τον αλλο αλλα θα χαρω πολυ να τα δωσω στον καινουριο παρα στον αλλο τον χαλβα....αντε συντομα θα εχετε κ φωτογραφιες με το πινιν τουμπανο
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Οκτ 2007, 15:59

Αντε..με το καλο. Εγώ πάντως αν είχα ζανταρισμένα τέτοια λάστιχα το βράδυ θα τα έβγαζα βόλτα..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pininokio » 11 Οκτ 2007, 16:04

[quote="karpouioan"]Θα ήθελα να σχολιάσω τις ανακρίβειες που κυκλοφορούν από ανθρώπους του δήθεν σχετικού χώρου με τα τετρακίνητα οχήματα και να σας περιγράψω και τη δική μου εμπειρία.
Πριν από ένα χρόνο παρακολούθησα ένα «σεμινάριο» για τετρακίνητα οχήματα και συμβουλές, που αφορούν στην οδήγηση των συγκεκριμένων αυτοκινήτων. Στην ερώτησή μου προς τον κύριο ομιλητή του σεμιναρίου για το αν το Pinin 1.8 έχει μόνιμη τετρακίνηση και κεντρικό διαφορικό, εκείνος απάντησε κατηγορηματικά «όχι». Όταν του είπα ότι έχω διαβάσει στο manual του αυτοκινήτου μου ότι είναι μόνιμα τετρακίνητο και με κεντρικό διαφορικό, εκείνος επέμεινε στην αρχική του άρνηση και μάλιστα με μεγάλη επιμονή: «Δεν είναι μόνιμα τετρακίνητο και δε διαθέτει κεντρικό διαφορικό».
Αυτός λοιπόν ο άνθρωπος εκδίδει περιοδικό για τετρακίνητα οχήματα, λαμβάνει μέρος σε δήθεν σεμινάρια και εμπορεύεται τις ανακριβείς γνώσεις του. Τα συμπεράσματα δικά σας…
Παρεμπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους με Pinin αν έχουν προσωπική εμπειρία ή γνωρίζουν κάτι σχετικά την εταιρεία κατασκευής αμορτισέρ Bi-Mors, και τη δουλειά που κάνει η εταιρεία στον τομέα της ανακατασκευής αμορτισέρ. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να δώσω στη συγκεκριμένη εταιρεία τα τέσσερα «μανίσια» αμορτισέρ του Pinin μου και να αντικαταστήσω το μείγμα τους με το μείγμα που κατασκευάζει η εταιρεία, χωρίς όμως να κάνω καμία παρέμβαση στο ύψος του αυτοκινήτου. Μήπως ξέρετε επίσης αν υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση;

Φιλικά


φιλε χαρη
απ οτι εχουμε καταλαβει ολοι απ τον λιγο καιρο που βρισκομαστε εδω κ μιλαμε ,οι ασχετοι οι δηθεν οι αντιεπαγγελματιες κ τα κορακια υπαρχουν παντου κ εχουν αρχισει να κατατρωνε την αγαπη κ τη λαχταρα που εχουμε ολοι για τα τετρακινητα τη φυση κ την οδηγηση.νομιζω οτι εχω καταλαβει για ποιο σεμιναριο μιλας.τελικα το καλυτερο ποθ εχουμε να κανουμε ολοι ειναι να το ψαχνουμε παμπολες φορες κ να ειμαστε επιφυλακτικοι πριν δεχτουμε μια γνωμη του καθε δηθεν γνωστη.αλλη λυση δεν υπαρχει .πολυ πολυ ψαξιμο.οσο για την bi-mors κ εγω προσωπικα εχω φτιαξει εκει τα αμορτισερ μου.ειναι εργοστασιο κατασκευης αμορτισερ κ αλλων προιοντων για μπολντοζες ανυψωτικα κ.α.ειναι πολυ καλοι στη δουλεια τους κ θα σοθ φτιαξουν οτι τους ζητησεις αρκει να ειναι κ λειτουργικο.προσωπικα ειμαι κατ αευχαριστημενος με τα αμορτισερ μου κ απο ποιοτητα κ απο τιμη.για περισσοτερα θα πρεπει να μιλισεις μαζι τους για να δεις αν γινεται αυτο που ζητας,σου ευχομαι καλη επιτυχια κ μακρια απ τα λαμογια
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό pininokio » 11 Οκτ 2007, 16:05

NIKOLAS_L200 έγραψε:Αντε..με το καλο. Εγώ πάντως αν είχα ζανταρισμένα τέτοια λάστιχα το βράδυ θα τα έβγαζα βόλτα..



αμ εγω δεν θα το εβγαζα???λες να τις ετοιμασουν σημερα τις προσθηκες???
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Οκτ 2007, 16:11

Δε με καταλαβες μονα τους..θα τα παιρνα στους ώμους!!
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pininokio » 11 Οκτ 2007, 16:13

NIKOLAS_L200 έγραψε:Δε με καταλαβες μονα τους..θα τα παιρνα στους ώμους!!



αχχαχααχα!!!μην νομιζεις το χω κανει κ αυτο χαχαχαχ
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό skier78 » 11 Οκτ 2007, 16:30

Παω στο βουνο για τις σχετικες μετρησεις και ερχομαι να δωσω αναφορα.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό skier78 » 11 Οκτ 2007, 16:31

Και κατι που δεν το επισημανα,ειναι 5θυρο.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Οκτ 2007, 16:41

Αντε με το καλό..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pininokio » 11 Οκτ 2007, 17:23

κ αμεσως εδω να μας πεις τι εγινε
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

Δημοσίευσηαπό skier78 » 11 Οκτ 2007, 18:47

Λοιπον,το αυτοκινητο σε σταση εχει μπροστα 44cm και πισω 43cm.απο το φτερο ως το κεντρο της ζαντας.
Οσον αφορα το κρεμασμα και τη συμπιεση,το εβαλα σε μια ανωμαλια οπου ο μπροστινος αριστερος και πισω δεξιος ηταν στον αερα.
Πισω δεξια ειχε 60cm-αριστερα 33cm,δηλαδη συνολικο ανοιγμα 27cm.
Μπροστα δεξια ειχε 50cm-αριστερα39cm,δηλαδη συνολικο ανοιγμα 11cm.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό skier78 » 11 Οκτ 2007, 20:15

Nα σημειωσω ενα λαθος που εγραψα παραπανω.
Μπροστα αριστερα ειχε 50 και δεξια 39
Να και τα ελαστικα που προκειτε να βαλω--michelin latitude alpin215/65/16
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 6 επισκέπτες