Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Land Cruiser, RAV, Πάτρα, κλπ......

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 12 Απρ 2005, 10:45

Το βρήκα στην Γερμανία 33.000 € και ρωτώντας στο τελωνείο μου είπαν ότι θα στοιχίσει περίπου 10.000 € για τον εκτελωνισμό. Εννοείται ότι θα πάω από εκεί να το δω και να το οδηγήσω. Όσο για την εγγύηση σε ευχαριστώ ήταν κάτι που δεν ρώτησα αν και ήταν 2 ετών σχεδόν 11ος/2003.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GLC » 12 Απρ 2005, 11:08

ANDREAS2003 έγραψε:Το βρήκα στην Γερμανία 33.000 € και ρωτώντας στο τελωνείο μου είπαν ότι θα στοιχίσει περίπου 10.000 € για τον εκτελωνισμό. Εννοείται ότι θα πάω από εκεί να το δω και να το οδηγήσω. Όσο για την εγγύηση σε ευχαριστώ ήταν κάτι που δεν ρώτησα αν και ήταν 2 ετών σχεδόν 11ος/2003.


1. Ο φόρος του τελωνείου είναι επιπλέον 40% στο τιμολόγιο αγοράς που τους πας. Αν η τιμή του τιμολογίου είναι κάτω από την εργοστασιακή αξία (απόρρητη πληροφορία του τελωνείου) τότε πληρώνεις 40% επιπλέον στην εργοστασιάκή αξία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς τα παρελκόμενα (μεταφορικά, κάποια χαρτιά στη Γερμανία, φιλοδωρήαματα από δω και από κει, ταξίδι να πας να το δεις, κλπ κλπ) θα σου πάει 46200Ε. Επίσης ξέχασα να σου πώ ότι θα υπάρχει και σχετικά μικρή προσαύξηση στο τελωνείο αν έχει ηλιοροφή, ζάντες αλουμινίου, δέρματα κλπ κλπ

2. Αν τελικά το πάρεις από κει να πάρεις το βιβλίο της TOYOTA που θα έχει σφραγίδες για κάθε service (ώστε να είναι έγκυρη η εγγύηση) και χαρτί που να λέει ότι πλήρωσες το VAT γιατί αλιώς θα σε βάλουν στην Ελλάδα να το ξαναπληρώσεις....!!!!

Γενικώς υπολόγισε ότι με αυτά τα δεδομένα θα σου φτάσει κοντά στα 48-50 χιλιάδες Ε ενώ το καινούριο από Ελλάδα (χωρίς βέβαια δέρματα και κάτι άλλα ψιλά) θα σου πάει γύρω στα 53000 E (χωρίς αερανάρτηση) και θά έχει εγγύηση 6 ετών και επίσης θα είσαι και ο πρώτος κάτοχος του με ότι σημαίνει αυτό.

Γενικώς θέλει μεγάλη προσοχή η κίνηση που πας να κάνεις. Οργάνωσε τα όλα πριν κινηθείς.

Α ξέχασα.....τα 33000 Ε παραπέμπουν στην "γυμνή" έκδοση land (ούτε καν ζάντες αλουμινίου). Για έλεγξε και αυτό.......
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 03 Μάιος 2005, 09:43

GLC έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Το land μου είναι το προηγούμενο μοντέλο (2002) οπότε δεν τίθεται θέμα αερανάρτησης. Η αλήθεια είναι ότι μου κάνει εντύπωση που μου λέτε ότι τα 694 Α/Τ είναι τόσο καλά και σε δύσκολη λάσπη, αλλά αφού τα έχετε δοκιμάσει (φαντάζομαι σε land)....δεν μπορώ να πω τίποτα! :thankyou:

Thanks!


Καλημέρα και χρονιά πολλά

Νόμιζα ότι έχεις το land cruiser 2003 και μετά λόγω στις 17” ζάντες και διάσταση που δεν υπάρχει ακόμα λάστιχο mud

Σαφώς ένα λάστιχο mud στην λάσπη είναι καλύτερο από ένα 50/50
Αλλά το αμάξι δεν το οδηγείς μονό σε λάσπη αλλά κανείς και μια προσπέραση με 170 εκεί έχεις το πρόβλημα με τα mud λάστιχα και στο ψιλοβρόχο τα αλλά μπορείς να τα ανεχτής ( θόρυβος κραδασμούς )
Απλά το 50/50 είναι μια μέση λύση που θα σε πάει παντού τώρα εάν μπαίνεις σε παχιά λάσπη συνεχεία 70% 15%χωμα 15% άσφαλτο τότε χρειάζεσαι mud
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό magic » 09 Μάιος 2005, 09:26

Σε διασταση 265/75/16 εχω τα DUELER ... πολυ καλα !!!
Στη λασπη βεβαια ... χαλια!!!
Σε πατημενο χιονι ... τελεια!
Στο δρομο τελεια!!!
Αμμο , μετρια!ι
Εχει κανεις να προτεινει κατι σε 50/50??
Για 3θυρο Land Cruiser του 99???

ΤΗΑΝΧ
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό GLC » 20 Μάιος 2005, 18:39

Παιδιά help! Έχω κάποιο πρόβλημα με το πολυόργανο που εχει το αυτοκίνητο μου (LC90 το προηγούμενο μοντέλο) και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και δυστυχώς έως τώρα ούτε η Toyota με έχει βοηθήσει ουσιαστικά. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει π.μ. κάποιο τηλέφωνο για περισσότερες λεπτομέρειες ή ας με ενημερώσει να του στείλω π.μ. το τηλέφωνο μου (όχι τη συσκευή ε μόλις τώρα την πήρα..... :P ).
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GLC » 24 Μάιος 2005, 18:58

Τι έγινε ρε παιδιά...... κανένας που να μπορεί να βοηθήσει σχετικά με το πολυόργανο.....??? :cry: :cry: :cry:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Μάιος 2005, 21:03

σε αυτά τα κυβικά το τελωνείο μπορεί να φτάσει και τα 10 000 ευρώ (ντήζελ - 3000cc)

το ιδανικό είναι να βρείς τιμή χαμηλή στη Γερμανία, που να δικαιολογεί το συνολικό κόστος απόκτησης
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό GLC » 24 Μάιος 2005, 22:11

firelord έγραψε:σε αυτά τα κυβικά το τελωνείο μπορεί να φτάσει και τα 10 000 ευρώ (ντήζελ - 3000cc)

το ιδανικό είναι να βρείς τιμή χαμηλή στη Γερμανία, που να δικαιολογεί το συνολικό κόστος απόκτησης


Sorry για την ερώτηση αλλά αυτή η απάντηση ήταν για εδώ?
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Μάιος 2005, 22:28

μμμ για λίγο πιο πάνω

και την έψαχνα! πουναταν πουναταν τελικά στο τέλος μπήκε!!!!!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό GLC » 24 Μάιος 2005, 22:39

:!: :!: :!: :!: :!: :!:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό firelord » 25 Μάιος 2005, 12:57

σε απλά ελληνικά η απάντηση - σχόλιο πήγαινε για πιο πάνω

δηλαδή

ζήτημα εισαγωγής αυτοκινήτου εκ Γερμανίας

εκ παραδρομής ετέθη στο σημείο που ετέθη
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό GLC » 02 Ιουν 2005, 20:48

GLC έγραψε:Παιδιά help! Έχω κάποιο πρόβλημα με το πολυόργανο που εχει το αυτοκίνητο μου (LC90 το προηγούμενο μοντέλο) και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και δυστυχώς έως τώρα ούτε η Toyota με έχει βοηθήσει ουσιαστικά. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει π.μ. κάποιο τηλέφωνο για περισσότερες λεπτομέρειες ή ας με ενημερώσει να του στείλω π.μ. το τηλέφωνο μου (όχι τη συσκευή ε μόλις τώρα την πήρα..... :P ).


Οι απορίες μου λύθηκαν (thanks to Lonely_Wolf :wink: ) σχετικά με το πολυόργανο το οποίο πλέον, αφού όλοι οι υπόλοιποι δεν τα κατάφεραν, θα το εξετάσουν στα άδυτα της Toyota και ας ελπίσουμε.....
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό panmal » 05 Ιουν 2005, 17:23

GLC έγραψε:1. Ο φόρος του τελωνείου είναι επιπλέον 40% στο τιμολόγιο .....


Πάντως να έχεις υπ' όψιν σου ότι βάση του κοινοτικού νόμου είναι παράνομο να εισπράττονται δασμοί για τα αυτοκίνητα, και βάση προδεδικασμένου μπορείς, αφού φυσικά πληρώσεις τους δασμούς, να κάνεις προσφυγή και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω!
Δυστυχώς πρέπει πρώτα να πληρώσεις και μετά να διεκδικήσεις πίσω το ποσό των δασμών (κάτι σαν το εκτελείς και μετά βγαίνεις παραπονούμενος του στρατού), αλλά εκεί στηρίζεται και όλη η αλητεία και η ασυδοσία των τελευταίων ετών γύρω από το θέμα. Ότι εκτός από τη χρηματοδότηση των δασμών σε τραβάνε και δικαστικά για να βρεις το δίκιο σου, οπότε σου λένε πόσοι θα το κάνουν αυτό!
Πρέπει να του ανάψουμε λαμπάδα του τύπου που τους πήγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, γιατί απ’ αυτόν ξεκίνησε όλη η ιστορία και το έχουν εκμεταλλευτεί αρκετοί απ’ ότι έχει πάρει το αυτί μου!

Περισσότερες πληροφορίες πάντως θα σου δώσουν οι άνθρωποι του περιοδικού 4Τ που είχαν δημοσιεύσει και σχετικό άρθρο για το θέμα.

Ελπίζω να βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 05 Ιουν 2005, 18:39

panmal έγραψε:
GLC έγραψε:1. Ο φόρος του τελωνείου είναι επιπλέον 40% στο τιμολόγιο .....


Πάντως να έχεις υπ' όψιν σου ότι βάση του κοινοτικού νόμου είναι παράνομο να εισπράττονται δασμοί για τα αυτοκίνητα, και βάση προδεδικασμένου μπορείς, αφού φυσικά πληρώσεις τους δασμούς, να κάνεις προσφυγή και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω!
Δυστυχώς πρέπει πρώτα να πληρώσεις και μετά να διεκδικήσεις πίσω το ποσό των δασμών (κάτι σαν το εκτελείς και μετά βγαίνεις παραπονούμενος του στρατού), αλλά εκεί στηρίζεται και όλη η αλητεία και η ασυδοσία των τελευταίων ετών γύρω από το θέμα. Ότι εκτός από τη χρηματοδότηση των δασμών σε τραβάνε και δικαστικά για να βρεις το δίκιο σου, οπότε σου λένε πόσοι θα το κάνουν αυτό!
Πρέπει να του ανάψουμε λαμπάδα του τύπου που τους πήγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, γιατί απ’ αυτόν ξεκίνησε όλη η ιστορία και το έχουν εκμεταλλευτεί αρκετοί απ’ ότι έχει πάρει το αυτί μου!

Περισσότερες πληροφορίες πάντως θα σου δώσουν οι άνθρωποι του περιοδικού 4Τ που είχαν δημοσιεύσει και σχετικό άρθρο για το θέμα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Μπορείς να βάλεις το τεύχος (αριθμό ή μήνα-έτος) με το σχετικό δημοσίευμα;
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό panmal » 05 Ιουν 2005, 20:58

tasos953 έγραψε:Μπορείς να βάλεις το τεύχος (αριθμό ή μήνα-έτος) με το σχετικό δημοσίευμα;


Δυστυχώς όχι φίλε μου. Το άκουσα από ένα φίλο, αλλά είναι εμπιστοσύνης και σίγουρα έγκυρο.

Θα τον ρωτήσω αύριο μήπως και έχει ακόμα το τεύχος.

Από το περιοδικό όμως σίγουρα θα βγάλεις άκρη.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες