Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέα λάστιχα στον teroula!

Δημοσίευσηαπό georgek » 14 Φεβ 2005, 09:40

Εδώ είμαι και εγώ. Τι να σας πω βρε παιδιά. Το ΣΚ έκανα μια διαδρομή 1100 χλμ η οποία περιελάμβανε όλων των ειδών τις επιφάνειες, πολλή άσφαλτο, χώμα, λάσπη και πολύ και παγωμένο χιόνι. Ήταν ένα πολύ καλό τεστ για τα ελαστικά και την νέα επέμβαση που έκανα στην ανάρτηση. Ας πούμε πρώτα για το θόρυβο. Τα λάστιχα δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου. Αυτό είναι εντυπωσιακό για mud αλλά έτσι συμβαίνει.
Θα σας πω την εμπειρία μου . Εδώ πρώτα τα έβαλε ένας φίλος με Sportage και δεν είχε καθόλου θόρυβο. Μετά τα έβαλε ένα Terrano και είχαν τόσο πολύ θόρυβο που αναγκάστηκε και τα άλλαξε αμέσως.
Προβληματιστήκαμε για την τόσο διαφορετική συμπεριφορά του ίδιου ελαστικού και σκεφτήκαμε ότι δύο μπορεί να είναι οι αιτίες. α) το βάρος του αυτοκινήτου δημιουργεί περισσότερο θόρυβο β) η θέση του τροχού μέσα στο θόλο δημιουργεί αντίχηση και έτσι ακούγεται πιο πολύ.
Μετά και τη δική σου εμπειρία αποκλείουμε και το θέμα του βάρους και μάλλον οφείλεται στη θέση του τροχού μέσα στο θόλο.
Οι ζάντες που χρησιμοποιώ είναι οι 16άρες από GV και βγαίνουν λίγο πιο έξω από τις μαμίσιες.
Σαν συμπέρασμα έχω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα λάστιχα. Εκπληκτική πρόσφυση στο παγωμένο χιόνι, τέλεια στη λάσπη και πολύ καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο (στεγνή και βρεγμένη).

Φίλε Mike1962. Το θέμα που ρωτάς δεν απαντιέται τόσο εύκολα μιας και οι επεμβάσεις που έχω κάνει στο Sportage είναι αρκετές. Την επόμενη φορά που θα βρεθούμε ευχαρίστως να τα πούμε και να τα δεις και live.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες