Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

pajero vs land cruiser

pajero vs land cruiser

Δημοσίευσηαπό chrisPinin1.8 » 30 Νοέμ 2010, 21:06

Xαιρετώ όλους και καλός σας βρήκα.

Μου αρέσουν δυο αυτοκίνητα τα νέα pajero και land cruiser, διαβάζοντας διάφορα τεστ και βλέποντας βίντεο κατάλαβα οτι οι δημοσιογράφοι συμφωνούν οτι το land cruiser είναι καλύτερο στην άσφαλτο και το pajero καλύτερο στο χώμα.

Αλλά δεν μου κάθεται καλά αυτή η εκδοχή γιατί λένε οτι στην άσφαλτο το pj έχει ελάχιστες κλίσεις στις στροφές, καλύτερο τιμόνι και φρένα, ανεξάρτητη ανάρτηση εμπρός πίσω, αυτοφερόμενο πλαίσιο, επικυκλικό κεντρικό διαφορικό και συνεκτικό συμπλέκτη.

Το lc έχει μεγάλες κλίσεις στις στροφές, άκαμπτο άξονα πίσω, πλαίσιο τύπου σκάλα, torsen κεντρικό διαφορικό.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι τo pj καλύτερο στην άσφαλτο και το lc καλύτερο στο χώμα, εσείς τι λέτε για αυτά τα δυο αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
chrisPinin1.8
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010, 20:22
Τοποθεσία: Iωάννινα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 30 Νοέμ 2010, 21:18

...πσσσστ!!!!!

ρε συ ο κοσμος ακομα κοιταει αυτοκινητα.Ρε τι σου κανει μια επιμηκινση...

Ασχετο παλικαρι μου. Οτι και να παρεις κοιτα να ειναι ΤΟΥΟΤΑ.
:wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό chrisPinin1.8 » 01 Δεκ 2010, 19:44

όχι οτι έχω λεφτά δεν πάω για αγορά αλλά το χόμπι και το πάθος για τετρακίνηση (όπως όλοι εδώ έτσι?) με κάνει να κοιτάω τα ωραία αυτοκίνητα, αλλά δεν με βοηθάς λέγοντας πάρε ΤΟΥΟΤΑ χωρίς να επιχειρηματολογείς ,έτσι για να κάνουμε κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
chrisPinin1.8
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010, 20:22
Τοποθεσία: Iωάννινα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 01 Δεκ 2010, 20:17

εχεις δικιο!
για να σοβαρευτουμε τωρα πρωσωπικα επελεξα το hilux 3.0 auto σαν το πιο απλο μηχανικο συνολο (δεν μου αρεσουν οι αυτοματες τετρακινησεις τα κουμπακια αντι λεβιε και κυριως οτι το μηχανικο συνολο του τοτε hilux (κινητηρας - μεταδοση) ηταν δοκιμασμενη συνταγη απο το land cruiser και κυριως χωρις προβληματα. Περισοτερα θα βρεις εδω


chrisPinin1.8 έγραψε:Xαιρετώ όλους και καλός σας βρήκα.

Μου αρέσουν δυο αυτοκίνητα τα νέα pajero και land cruiser, διαβάζοντας διάφορα τεστ και βλέποντας βίντεο κατάλαβα οτι οι δημοσιογράφοι συμφωνούν οτι το land cruiser είναι καλύτερο στην άσφαλτο και το pajero καλύτερο στο χώμα.

Αλλά δεν μου κάθεται καλά αυτή η εκδοχή γιατί λένε οτι στην άσφαλτο το pj έχει ελάχιστες κλίσεις στις στροφές, καλύτερο τιμόνι και φρένα, ανεξάρτητη ανάρτηση εμπρός πίσω, αυτοφερόμενο πλαίσιο, επικυκλικό κεντρικό διαφορικό και συνεκτικό συμπλέκτη.

Το lc έχει μεγάλες κλίσεις στις στροφές, άκαμπτο άξονα πίσω, πλαίσιο τύπου σκάλα, torsen κεντρικό διαφορικό.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι τo pj καλύτερο στην άσφαλτο και το lc καλύτερο στο χώμα, εσείς τι λέτε για αυτά τα δυο αυτοκίνητα.


συμφωνω απολυτα .Η αποφαση ειναι δικη σου τι ζητας πραγματικα απο το αυτοκινητο
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό johnfox » 01 Δεκ 2010, 20:54

Πάντως εάν θές κάτι για εκτός αλλά και για εντός .... πάρε Land Rover
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό chrisPinin1.8 » 02 Δεκ 2010, 10:09

Πραγματικά το discovery έχει όλα όσα ζητάω αλλά όλοι το κατηγορούν δημοσιογράφοι και πολίτες για αναξιοπιστία γιαυτό και εγώ κοιτάζω τους δυο κορυφαίους Ιάπωνες.
Άβαταρ μέλους
chrisPinin1.8
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010, 20:22
Τοποθεσία: Iωάννινα

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 02 Δεκ 2010, 10:37

Αναξιόπιστο σε καμμία περίπτωση δεν είναι. Ειναι μεγάλο και περίπλοκο θέμα η αξιοπιστία και ειδικά σε τέτοια αυτοκίνητα.

Θέλει σίγουρα περισσότερη ενασχόληση από τα γιαπωνέζικα, αλλα είναι σίγουρα καλύτερο συνολικά, φθηνότερο (πολλές φορές τραγικά) σε όλα, ομορφότερο σε όλα (υποκειμενικό, αλλά σημαντικό)

Το βασικό στο LR είναι να πιάνουν λίγο τα χέρια σου και να έχεις καλή υποστήριξη κοντά σου...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 02 Δεκ 2010, 12:32

ChisPinin το συμπέρασμά σου είναι σωστό . Και τα δύο σαν Ιαπωνικά έχουν βασικό ατού τους την αξιοπιστία . Ίσως ένα ....κλικ παραπάνω το Land Cruiser . Το Pajero από ότι ξέρω έχει πιο εξελιγμένη τετρακίνηση . Μπορεί δηλαδή να είναι εκτός από μόνιμα τετρακίνητο και μόνο πισωκίνητο . Επίσης έχει δυνατότητα για 100 % μπλοκέ στον πίσω άξονα (χειροκίνητο κλείδωμα) .
Mέτρα εκτός των άλλων και την αντιπροσώπευσή τους στην Ελλάδα....
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό chrisPinin1.8 » 02 Δεκ 2010, 20:08

Tα χέρια μου πιάνουν αρκετά αλλά από αντιπροσωπία land rover δεν υπάρχει στα Ιωάννινα η ποιο κοντινή είναι στην Πάτρα.Την καλύτερη υποστήριξη την έχει η ΤΟΥΟΤΑ και τα ακριβότερα ανταλλακτικά η mitsubishi-honda-Σαρακακης.Τώρα όμως έχει σταματήσει να εισάγεται το pajero.
Για την αξιοπιστία του Land Rover υπάρχει ένα ταξίδι-τεστ μακράς διαρκείας το the world off road αν δούμε τι έχει βγάλει το L.R. τότε σίγουρα θα πούμε οτι δεν είναι αξιόπιστο, τα πρώτα 100.000 χλμ τα έχουν σε πινάκα με όλες τις βλαβες.http://www.theworldoffroad.com/theworldoffroad/detail.php?topic_id=823
Mετα τις 100.000χλμ κώλυσε ο κινητήρας μετά κώλυσε το τουμπο μετά ο μηχανισμός πίσω πόρτας μετά κάποια βαλβίδα EGR.
Άβαταρ μέλους
chrisPinin1.8
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2010, 20:22
Τοποθεσία: Iωάννινα

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 05 Δεκ 2010, 22:44

φιλε μου θελεις αυτοκινητο να πηγαινεις παντου παρε το land και θα το ευχαριστηθεις
ρωτα και εμενα , θες βουνο πας βουνο θες λασπη θες καλοκαιρι διακοπες με την οικογενεια και να περνεις τα παντα μαζι σου και αξιοπιστο και δεν φοβασαι μην κολησεις πουθενα.
σερβις σε πολυ πολυ καλες τιμες εγω το εχω ευχαριστηθει απολυτα και απο καταναλωση τπτ για το diesel γιατι βενζινη τζζζζζζζ καιει πολυ .
οτι θες ρωτα με ειμαι στην διαθεση σου
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 05 Δεκ 2010, 23:16

landcruiserJ120 έγραψε:φιλε μου θελεις αυτοκινητο να πηγαινεις παντου παρε το land και θα το ευχαριστηθεις

σερβις σε πολυ πολυ καλες τιμες εγω το εχω ευχαριστηθει απολυτα και απο καταναλωση τπτ για το diesel γιατι βενζινη τζζζζζζζ καιει πολυ .
οτι θες ρωτα με ειμαι στην διαθεση σου


O φίλος από ότι είπε δεν σκοπεύει να αγοράσει . Απλώς κουβέντα να γίνεται .
Για πες μας όμως και τις τιμές του service , όπως και τις τιμές της κατανάλωσης για τον 3.0 TD . Αυτό το "τπτ" από κατανάλωση με........συγκλόνισε ! :)
Αν έχεις και εσύ κατανάλωση σαν αυτή του SHADOW , πάει ....δεν το γλυτώνω το χαρακίρι ! :D
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

N

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 06 Δεκ 2010, 09:38

Σαν αυτοκινητα σιγουρα θα καινε παραπανω αλλα σαν μοτερ πιστευω λιγοτερο απο navara !
SHADAOU παρακαλω ,και απο εσενα στον πληθυντικο !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 06 Δεκ 2010, 21:17

Jugulator έγραψε:
landcruiserJ120 έγραψε:φιλε μου θελεις αυτοκινητο να πηγαινεις παντου παρε το land και θα το ευχαριστηθεις

σερβις σε πολυ πολυ καλες τιμες εγω το εχω ευχαριστηθει απολυτα και απο καταναλωση τπτ για το diesel γιατι βενζινη τζζζζζζζ καιει πολυ .
οτι θες ρωτα με ειμαι στην διαθεση σου


O φίλος από ότι είπε δεν σκοπεύει να αγοράσει . Απλώς κουβέντα να γίνεται .
Για πες μας όμως και τις τιμές του service , όπως και τις τιμές της κατανάλωσης για τον 3.0 TD . Αυτό το "τπτ" από κατανάλωση με........συγκλόνισε ! :)
Αν έχεις και εσύ κατανάλωση σαν αυτή του SHADOW , πάει ....δεν το γλυτώνω το χαρακίρι ! :D






9 στο δρομο και 11 μεσα στη πολη , οσο για το service αν τα 300 ειναι πολλα τοτε παω πασο
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

n

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 06 Δεκ 2010, 22:52

Aφαιρεσε και κανα δυο λιτρα απο καθε θεση ,γιατι εισαι και της πλακας οδηγος και το χεις ...
Οικονομικα παντως !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 06 Δεκ 2010, 23:48

landcruiserJ120 έγραψε:

9 στο δρομο και 11 μεσα στη πολη , οσο για το service αν τα 300 ειναι πολλα τοτε παω πασο


Οικονομικό για τον κυβισμό του και το βάρος του , ναι είναι , όμως δεν είναι και αμελητέα αυτή η κατανάλωση . Ειδικά με την σημερινή κατάσταση . ΄
Γλύτωσα όμως.......το χαρακίρι , μέχρι βέβαια ......να το οδηγήσει ο SHADOW ! :D
Σέρβις με 300 € για αυτό το αυτοκίνητο (και όχι μόνο) είναι αρκετά καλά θα έλεγα..... :thumbleft:
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες