Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λιπαντικά για Patrol ?

Λιπαντικά για Patrol ?

Δημοσίευσηαπό Hlias » 31 Οκτ 2004, 18:17

Δυστυχώς ή ευτυχώς πέρασα μετα από πολλά χρόνια και στα offroad αυτοκίνητα. Μεχρι τώρα ασχολούμουν μονο με τα δρομου και το μεράκι μου ήταν να τα κανω όλο και πιό γρήγορα όλο και πιό χαμηλά και ολα οσα οι περισσότεροι γνωρίζετε.

Τελικά ο γαμπρός μου με "έψησε" να αγοράσω κάποιο 4χ4 γιά να δώ λέει τήν γλύκα. Καί όντως εχει τήν δική του χάρη το offroad.

Βρήκα λοιπόν ενα Nissan Patrol GR του 1995 με κινητήρα 2,8L turbo, Wagon Safari (5πορτο) και μαλιστα λόγω ηλικίας του σε πολύ καλή τιμη.

Αρχισα στήν Αρχή τίς βολτούλες μέσα στήν πόλη (offroad τών πεζοδρομίων) και μετά βγήκα και στήν εξοχή. Εδώ στήν Σλοβακία που μένω εχει πάρα πολλά βουνά και πανέμορφα μονοπάτια και ρυάκια ιδανικά για το χόμπι αυτό. Εκανα κανα δυο βολτες μέσα στό δάσος γιά να δοκιμάσω τήν οδήγηση 4χ4 και 4χ4 αργό. Μήν πάει τό μυαλό σας σε τίποτα σοβαρό... κάτι λακουβάκια και ένα ποταμάκι που ίσα ισα μπήκε τό αμάξι μέχρι να βραχεί τό διαφορικό. Μετά χέστηκα από το φόβο μου και έκανα όπισθεν.. :D

Αφού τελείωσα με τίς δοκιμές μου βγήκα να πάρω λιγάκι "καθαρό αέρα" (Marlboro). Τότε μου ήρθε μιά μυρωδιά από τό αμάξι κάτι σάν υπερθερμασμένο πλαστικό ή καλύτερα σαν υπερθερμασμένα λάδια αυτόματου κιβώτιου ταχυτήτων. Μου μπήκαν ψύλοι στά αυτιά γιατί είχα πίστέψει τόν ντίλερ πώς τό αμάξι έχει όλα του τα σέρβις άρα και τίς αλαγές λαδιών. Σκευτικά καλού κακου ας τά αλάξω και εγώ όλα τά λάδια καί τίς βαλβολίνες παντού... καλό κάνει... κακό δεν κάνει και είμαι και σίγουρος και γιά το πότε αλάχτηκαν.
Ελα όμως που το ενχυρίδιο του βιβλίου δέν το έχω... Αρχισα λοιπόν να ψάχνω στο ΝΕΤ για το τι λάδια παίρνει το κάθε μέρος του Patrol μου αλλά μάταια. Βρήκα σελίδες με λάδια για τήν μηχανή και μετα πολλά αλλα ακαταλαβίστηκα για έναν νέο στό "αθλημα".

Αυτός ειναι και ο λόγος που ζητάω τήν βοήθεια όποιου ξέρει.
Π.χ. τι λάδια παίρνει το εμπρός διαφορικό ? Είναι ιδια τα λάδια διαφορικού μπροστά και πίσω?
Τί λάδια παίρνει το κιβώτιο ταχυτήτων (μηχανικό)?
Ποιά η διαφορά μεταξύ "DIFERENTIAL" , "4WD DIFERENTIAL" , "4WD TRANSFER" ???

χεχεχεχε... μην γελάτε... βοηθάτε... Ειμαι ακόμα πολύ νέος στό OFF.
Ναστε καλά εκ τών προτέρων για τίς απαντήσεις και.... ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ !!!!
Άβαταρ μέλους
Hlias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 31 Οκτ 2004, 17:33
Τοποθεσία: Slovakia

Δημοσίευσηαπό tedos » 31 Οκτ 2004, 18:35

Κατ αρχας καλως ηρθες :D Το μοντελο που αναφερεις εγω τουλαχιστον στην ελλαδα δεν το εχω δει. Παντως στα λαδια των διαφορικων και κιβωτιου δεν πιστευω να υπαρχουν μεγαλες διαφορες.

Σωστη η σκεψη σου να τα αλλαξεις για να ξερεις που βρισκεσαι. Επισημαινω οτι στο πισω διαφορικο -με την προυποθεση οτι ειναι περιορισμενης ολισθησης- πρεπει να βαλεις λαδια με την ενδειξη LSD (Limited Slip Differential). Ειναι διαφορετικα απο αυτα που παιρνει το εμπρος διαφορικο και το κιβωτιο.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 53 επισκέπτες