Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 31 Αύγ 2006, 23:11

Τάσο σ' ευχαριστούμε!
Λοιπόν, η ζάντα του Cherokee είναι 5μπούλονη και έχει το ίδιο καρέ με του Pinin. Μόνο που δεν είναι 6x16'' αλλά 7x16'' αν δεν κάνω λάθος. Το offset δεν το ξέρω αλλά έτσι όπως φαίνεται με το μάτι είναι σίγουρα μικρότερο απ' του Pinin (ο τροχός βγαίνει προς τα έξω).
Υπάρχει περίπτωση λοιπόν να μπαίνει η ζάντα του Cherokee στο Pinin? Τι λάστιχο μπορεί να μπει σε ζάντα 7x16'' (που να χωράει στο Pinin)?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 31 Αύγ 2006, 23:23

Έχετε δει αυτά τα λάστιχα στην Ελλάδα?
http://www.lermagomme.it/prodotti.asp?cat=2
Τα Wild Power βγαίνουν σε 215/65R16 και σύμφωνα με τους Ιταλούς είναι πολύ καλά στο offroad.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 01 Σεπ 2006, 08:20

Pajerinho έγραψε:
pelo13 έγραψε:Ναι φιλε μου LSD έχει και απο οτι ξέρω δεν έχει για το 1800 Locker Τον λόγο δέν τον ξέρω αλλα και τα 2 καταστήματα μου είπαν οτι δέν υπάρχει για το δικό μου....

Είσαι σίγουρος ότι έχει LSD το 1.8MPI? Εγώ γιατί νομίζω το αντίθετο? :roll:
Για locker στο 1.8 δεν έχω ακούσει κάτι.


κοιτα φιλε μου για να σου πω την αληθεια εγω προσωπικα δεν το εχω ψαξει...ετσι μου ειπε ο μαστορας που το παω...τορα τι να σου πω...δεν κοβω και το κεφάλι μου...
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Δημοσίευσηαπό pentraks » 01 Σεπ 2006, 09:28

Χτές είχα την πρώτη εμπειρία απότομης μανούβρας ευτυχώς με αίσια κατάληξη.
Κατα τις 2 τα ξημερώματα στην λεωφόρο σχιστού ο δικός σου με 130 ξαφνικά βλέπει εναν κοπρίτη στα 10 μέτρα να ξεφυτρώνει απο το πουθενά. φρένο κοψιμο δεξια τιμόνι και επαναφορά. Πέρασα ξυστά απο τον λούστρο που ευτυχώς κοκκάλωσε. Το Pinin δε παρουσίασε κανένα προβληματισμό στον ελιγμό και ήταν ελεγχόμενο πλήρως στην μανούβρα πανικού. Αυτα σε στεγνο δρόμο.

Αλλη παρατήρηση, όταν μπαίνω σε στροφές με κανονικά χιλιόμετρα και τύχει το οδόστρωμα να είναι βρεγμένο παρατηρώ μια περίεργη συμπεριφορά πίσω, δεν με χαλάει αλλα ίσως να μην έχω συνηθήσει το LSD πίσω και με πιάνει αδιάβαστο και με τρομάζει ελαφρώς. Κάτι σαν να πετάει πωπο και να επανέρχεται δε μπορω να το διευκρινήσω ακριβώς. Καμμία γνώμη επ αυτού? Σας έχει συμβεί?
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό Storm » 01 Σεπ 2006, 11:11

pentraks έγραψε:Αλλη παρατήρηση, όταν μπαίνω σε στροφές με κανονικά χιλιόμετρα και τύχει το οδόστρωμα να είναι βρεγμένο παρατηρώ μια περίεργη συμπεριφορά πίσω, δεν με χαλάει αλλα ίσως να μην έχω συνηθήσει το LSD πίσω και με πιάνει αδιάβαστο και με τρομάζει ελαφρώς. Κάτι σαν να πετάει πωπο και να επανέρχεται δε μπορω να το διευκρινήσω ακριβώς. Καμμία γνώμη επ αυτού? Σας έχει συμβεί?


Nαι το έχω παρατηρήσει. Στο δικό μου νόμιζα ότι είναι η τετρακίνηση που διορθώνει το πίσω μέρος. Στην αρχή τρόμαζα. Μετά είδα όμως ότι το Pinin ξέρει τι κάνει.
Το αυτοκίνητο μπαίνει με τα μούτρα στις στροφές. Δεν κολάει πουθενά. Μάλιστα αν πάνω στην στροφή έχει και ανωμαλίες τότε αισθάνομαι σαν να διορθώνει συνεχώς το πίσω μέρος ώστε να μην φύγει από τα πετάγματα που κάνει.

α! έχεις πάρει κανείς πουθενά πρέφα κανένα Pinin μπλεγμένο σε ατύχημα ή κανένα πάνω σε γερανό ή χαλασμένο σε δρόμο? Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ...
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 01 Σεπ 2006, 15:09

pentraks έγραψε:Αλλη παρατήρηση, όταν μπαίνω σε στροφές με κανονικά χιλιόμετρα και τύχει το οδόστρωμα να είναι βρεγμένο παρατηρώ μια περίεργη συμπεριφορά πίσω, δεν με χαλάει αλλα ίσως να μην έχω συνηθήσει το LSD πίσω και με πιάνει αδιάβαστο και με τρομάζει ελαφρώς. Κάτι σαν να πετάει πωπο και να επανέρχεται δε μπορω να το διευκρινήσω ακριβώς. Καμμία γνώμη επ αυτού? Σας έχει συμβεί?

Το LSD λειτουργεί μόνο αν κάποιος τροχός πάει να σπινάρει, κάτι που για να γίνει σε άσφαλτο, ακόμα και σε βρεγμένη, θέλει ποοοολύ γκάζι και απότομο πάτημα. Άρα αυτό που περιγράφεις δεν πρέπει να οφείλεται στο LSD.
Μια μικρή τάση αποσταθεροποίησης υπάρχει όταν στη στροφή υπάρχουν ανωμαλίες (όπως ακριβώς το περιγράφει ο storm). Η τάση αυτή είναι εντελώς στιγμιαία και δεν εμπνέει καμία ανησυχία, πολύ δε περισσότερο κάποιον κίνδυνο. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι με τις αναπηδήσεις που κάνει στις ανωμαλίες, ελαφρώνει στιγμιαία ο πίσω άξονας και δίνει μια στιγμιαία τάση απώλειας της πρόσφυσης. Φυσικά την αμέσως επόμενη στιγμή που η κάθετη δύναμη του βάρους επανέρχεται ξαναβρίσκει πρόσφυση κανονικά. Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τ' αυτοκίνητα, μόνο που στο Pinin (και στα περισσότερα offroad) είναι ίσως λίγο πιο έντονο απ' ότι σ' ένα νορμαλ αυτοκίνητο λόγω της μεγάλης διαδρομής των αναρτήσεων και του άκαμπτου πίσω άξονα.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 07 Σεπ 2006, 15:34

Καλησπέρα!
Ρε παιδιά έχετε ακούσει τελικά αν θα αλλάξει το Pinin ή αν θα καταργηθεί?
Η έκπτωση ισχύει ακόμα??? :?:
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 07 Σεπ 2006, 16:31

Δεν έχω ακούσει κάτι.
Γι' αντικατάσταση το βλέπω δύσκολο γιατί δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για μικρά 4κίνητα (μη κοιτάς στην Ελλάδα).
Η σύγχρονη τάση είναι για μεγάλα SUVλακοειδή και τέτοιο είναι το νέο Outlander που στην Ιαπωνία και στην Αμερική κυκλοφορεί εδώ και σχεδόν 1 χρόνο. Γενικά για να είναι επιτυχημένο εμπορικά ένα 4κίνητο πρέπει να πάει καλά στην Αμερική και για να πουλήσει εκεί πρέπει να είναι τουλάχιστον 4,5μ και 3.000κ.εκ.
Νομίζω ότι το Pinin θα συνεχίζει να παράγεται για κάποιο διάστημα ακόμα και μετά θα καταργηθεί (αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη ή αν θες αίσθηση).
Αν γίνει έτσι τότε τα Pinin μας θα είναι διαχρονικά και δεν θα ξεπεραστούν ποτέ :D
Πάντως και στην Ιαπωνία συνεχίζει και παράγεται κανονικά παρόλο που εκεί κυκλοφόρησε ακόμα νωρίτερα απ' ότι στην Ευρώπη (κάπου μεταξύ 1997 και 1998 αν δεν κάνω λάθος)
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 08 Σεπ 2006, 08:28

Pajer και εγώ έχω την αίσθηση ότι θα γίνει όπως τα λες ...

Μου κάνει εντύπωση όμως αυτή η "εξωφρενική" έκπτωση των 4000euro ...
Τελικά είναι ένα τρυκ και έχει πέσει η τιμή του ή ετοιμάζεται η κατάργηση?

Είναι λογικό τον Ιούλιο το αυτοκίνητο να έχει π.χ. 19300 και το Σεπτέμβριο το ίδιο να έχει 23300? (υπενθυμίζω ότι 4000euro = 1.364.000δρχ!)
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 08 Σεπ 2006, 09:31

Πράγματι η έκπτωση των 4000euro είναι μεγάλη και σίγουρα κάνει εντύπωση για το πως την πετυχαίνουν.
Πάντως η έκπτωση αυτή δε σημαίνει απαραίτητα ότι το μοντέλο πάει για κατάργηση. Εξ' άλλου ίσχυε και για το μεγάλο Pajero που έχει τουλάχιστον άλλα 2-3 χρόνια ζωής. Και δεν είναι μόνο η Mitsubishi που κάνει τέτοιες εκπτώσεις αλλά και η Ford, η Mazda, η Kia και άλλοι.
Πάντως ένα είναι το σίγουρο, ότι όσοι επωφελήθηκαν της έκπτωσης έχουν στην κατοχή τους ένα προϊόν που θα κρατήσει σε μεγάλο ποσοστό την αξία του.
Και κάτι άσχετο..... σας έχει μπει ποτέ το ABS σε λειτουργία (σε άσφαλτο)? Εμένα ποτέ, ούτε καν σε πολύ δυνατά φρεναρίσματα. Μόνο σε χιόνι-πάγο έχει δουλέψει. Πολύ καλύτερα έτσι. Στο προηγούμενο αμάξι έμπαινε με το παραμικρό και μου έσπαγε τα νεύρα :evil:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Storm » 08 Σεπ 2006, 12:50

ABS? Tι είναι τούτο πάλι?

Δεν ξέρω καν τι αίσθηση έχει ... Αραγε υπάρχει?? :?
Περιμένω τα χιόνια, τους πάγους και τις βροχές ... μπας και φανερωθεί ... :D
Pinin 3D-1800/2006
Storm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 21 Απρ 2006, 20:54
Τοποθεσία: ΛΑΚΟΥΒΟΧΩΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pentraks » 08 Σεπ 2006, 15:15

ΩΧ
καλά που μου θυμίσατε οτι έχει και ABS το είχα ξεχάσει.... πραγματικά 2 πράγματα μπορεί να συμμβαίνουν.
α) τα φρένα (αν και σκληρά) ειναι πολύ αποτελεσματικά
β) μας κοροίδευουν και δεν έχει ABS!
3000 χλμ ουτε μία φορά δεν το ένιωσα (Αχρείαστο να είναι).

το άλλο καλό είναι οτι ΔΕΝ κυκλοφορούν πολλα στην πιάτσα, (οπως το rav της προηγούμενης γενιάς) κοινώς τονίζουμε την διαφορέτικότητα!!! ειμαστε συλλεκτικοί!!! :-p

χεχε πέρα απο την πλάκα το αμάξι λέει, πιστέυω ομως ότι με την έκπτωση είναι ποιο "σωστή" η τιμή του. Διαφορετικά είναι λίγο υπερτιμημένο...
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 14 Σεπ 2006, 13:32

Τι έγινε ρε παιδιά γιατι χαθήκατε?Αντε κάντε καμια πατέντα στα Pininια να πάρω λίγο κουράγιο γιατι για τις επόμενες τρεις εβδομάδες έχω εξεταστική και μόνο όνειρα μπορω να κάνω!
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό pelo13 » 15 Σεπ 2006, 08:21

Πρέπει να οργανωθούμε...ορίστε οι RAVακιδες στήνουν Club....και μείς τιποτα...
Άβαταρ μέλους
pelo13
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 24 Αύγ 2006, 17:20

Δημοσίευσηαπό pentraks » 15 Σεπ 2006, 10:01

XEXE οι RAVάκηδες ειναι αμέτρητοι (και καλά κάνουν) εμεις είμαστε διαλεχτοι, μας νοιάζει η ποιότητα οχι η ποσότητα, λέτε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και εμείς? μας παίρνει?
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες

cron